Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2008., 22:17   #21
Quote:
georgehrri kaže: Pogledaj post
Prosrfaj strnicama firmi kao sto su koncar ,siemens , systec , agenor, elektromehanika, controlenginering , montelektro , pa ako imas minimalno visu skolu tecno govoris engleski , znas programirati PLC i zelis nauciti a mozes putovati po svijetu vidi kada traze ljude. Osobno je kroz moje treninge ( samo jedan segment automatizacije) proslo cca 20 ljudi iz jedne od gore navedinih firmi i kod mene su bili cca 2 dana pa su produzili kod ostalih kolega na daljnji tening)treninzi traju cca od 7 pa do 20 dana ovisno koliko se ide u dubinu i koliko se obrdjuje dio skade ili ostalih sustava upravljanja). Kako sam promjenio tvrku ne pratim trenutno stanje na trzistu rada ali potreba za tim kadrom je velikia i u brodogradnji , prehrambenoj industriji , vodovodima , tiskarama i itd. Sa osnovnim znanjem i par godina iskustva otvaraju ti se i poslovi u stranim tvrtkama.
a naprimjer di ćeš radit s tim u prehrambenoj industriji?
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 23:16   #22
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
a naprimjer di ćeš radit s tim u prehrambenoj industriji?
Podravka, pivovare, secerane, silosi, gdje god imas nekakav batch proces ili bilo kakav drugi proces i nekakvu automatiku, mjerenja, upravljanja, regulacije... posla koliko hoces i u grani industrije u kojoj hoces...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 00:01   #23
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Podravka, pivovare, secerane, silosi, gdje god imas nekakav batch proces ili bilo kakav drugi proces i nekakvu automatiku, mjerenja, upravljanja, regulacije... posla koliko hoces i u grani industrije u kojoj hoces...
tako je.koliko čujem posla ima jako puno.i to se primjenjuje u svakoj indutriji.
od prehrame do lijekova pa do kemijske industrije, naftne industrije itd...
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 20:52   #24
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Podravka, pivovare, secerane, silosi, gdje god imas nekakav batch proces ili bilo kakav drugi proces i nekakvu automatiku, mjerenja, upravljanja, regulacije... posla koliko hoces i u grani industrije u kojoj hoces...
ne znam dal mi imamo ikakvog automatičara ali sve sumnjam. Mi operateri i servisiramo i unosimo tzv recepte u stroj, i upravljamo a i naši mehaničari i električari nisu samo to nego i operateri a mi smo i mehaničari i električari. Najjače je kad moraš zbog nekog penisa na transporter koji je u zraku tako reć na velikoj visini. Kad iskrsne neki veći problem sa računalom stroja zovu se svakakvi a prčkali su kod nas i naši i rumunji i nizozemci i nijemci... Našao se jedan, samo jedan stranac koji je znao riješiti problem, ostali su svi lupetali u prazno.
Ako misliš pak na nove linije tu nema puno sreće osim kad se otvara novi pogon. A za novu liniju i strojeve tipa puhalice za plastiku treba love i obično kad se šire kapaciteti onda ide nova linija i sve od nule ali nije to tako često. I moja firma će se selit ali od tri linije dvije zajedno sa strojevima su oke i idu ovak a jedna će vjerovatno bit prodana ili u rashod jel je stara...
Ali sad kažem u ovoj situaciji kad nam je ovo i previše, dakle nema zasad novih linija mi operateri na stroju smo zaduženi za sve živo. Što god možeš riješiti sam, super, ionako nećeš dobit ni kune više. A oni štede pare. Makar plaćaju jednu firmu koja se kao bavi održavanjem a nitko ih nikad nije vidio... Jer smo mi presposobni i preglupi da bi rekli ne. Tu kod mene ili ćeš upoznat stroj(eve) kako treba, transportere, punilice, etiketirke itd ili će si nać drugog ko je spreman radit za 3000.
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 21:32   #25
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
...i unosimo tzv recepte u stroj...
Pa recepte i trebate vi korisnici sami unostiti, ali samu sekvencu, doziranja, odvage i slicno isprogramirao je neki programer, to ionako nije vas posao.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 22:29   #26
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa recepte i trebate vi korisnici sami unostiti, ali samu sekvencu, doziranja, odvage i slicno isprogramirao je neki programer, to ionako nije vas posao.

to da, ali mi moramo znat i kolika mora bit gramaža boce, pa nas je** ponekad što je stroj probuši, pa onda gledaj tlakove puhanja pa ventilatore, pa temperature grijača, vanjsku temperaturu, temperaturu predoblika, pa se malo igraj s tim ali samo malo jer proizvodnja stoji a ti samo čuješ od neupućenih da ništa ne radiš nego samo nešto tipkaš na stroju a kad sve radi nalaktiš se. Kad imaš oštećene predoblike, ili npr prenisku temperaturu u prostoriji rano ujutro onda te zajebava stroj i buši ko lud a svi se čude ko pura dreku. Ak veliš da je alpla govno i da ne znaju radit bolje da te nema. Kao od koga da naručimo. Tak da recepte za svaku vrstu boce, gramažu predoblika i sl. smo si sami unijeli ali rijetko kad da stvarno možeš imat povjerenja u recept, uvijek treba nešto poštelat pogotovo ak imaš francusko govno od stroja kojem svaki drek smeta. A ja se iskreno nadao da će me stavit na traku a oni me stavili na stroj... 5x bolje je na traci
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 22:51   #27
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
to da, ali mi moramo znat i kolika mora bit gramaža boce, pa nas je** ponekad što je stroj probuši, pa onda gledaj tlakove puhanja pa ventilatore, pa temperature grijača, vanjsku temperaturu, temperaturu predoblika, pa se malo igraj s tim ali samo malo jer proizvodnja stoji a ti samo čuješ od neupućenih da ništa ne radiš nego samo nešto tipkaš na stroju a kad sve radi nalaktiš se. Kad imaš oštećene predoblike, ili npr prenisku temperaturu u prostoriji rano ujutro onda te zajebava stroj i buši ko lud a svi se čude ko pura dreku. Ak veliš da je alpla govno i da ne znaju radit bolje da te nema. Kao od koga da naručimo. Tak da recepte za svaku vrstu boce, gramažu predoblika i sl. smo si sami unijeli ali rijetko kad da stvarno možeš imat povjerenja u recept, uvijek treba nešto poštelat pogotovo ak imaš francusko govno od stroja kojem svaki drek smeta. A ja se iskreno nadao da će me stavit na traku a oni me stavili na stroj... 5x bolje je na traci
A kaj bi ti? Da ne moras raditi nista? Onda ne bi niti imao ovaj posao. I kad vozis auto moras okretati volan, pritiskati pedale, gledati lijevo i desno, i naprijed i u retrovizore, i davati zmigavce, paliti svijetla i paziti na sto drugih stvari, pa ne vidim da to nekome predstavlja problem...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 19:31   #28
Thumbs up

kako i plc kada pecemo kruh

pekar je zadao da zeli 100kom hljebova po 500g , recept zna omjer za komad koliko treba kojeg brasna , kvasaca , soli , vode. napuni dozator prvim brasnom iz recepture i kad vaga kaze da je dobila zaljenu tezinu u omjeru zaustavi se punjenje (leptirasti pneumatski ventil zatvoren) , izprazni se dozator u posudu , zatvori ventil za praznjenje , otvori drugi ventil i pocne vagati drugo brasno.
Kada se odvaze drugo brasno , zatvori dobavni ventil i isprazni ventil u posudu. mali dozator sa preciznom vagom otvori ventil i sol dolazi u mali dozator koji se puni do zeljen tezine prema recepturi. kada dosene vrijednost , ventil zatvori. ispraznis se dozator , zatvori ventil i pocinje se ponovo proceas sa suhim kvascem. kada su sekvence gotove , miksera se pokrene i neko vrijeme vrti samo suhu smjesu , zatim se otvara ventil vode i zeljeni volumen se ulije u posuddu uz konstantno mjesanje. Mjesa se zadano vrijeme prema recepturi za zeljeni kruh. motor se gasi i podize mikser , zatim automatika izvrce tijecto u sustav koji ide u djeljilicu kruha itd....

to je jedan od sarznih procesa , mogao bi opisati kompletan proces dok kruh izlazi i pakira a se u folije i lijepe naljepnice ali ovaj pocetak , nadam se daje sliku kako upravlja PLC salje komande zadanim ventilima mototima , a pobire analogne sinale sa raznih vaga u dozatoru.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 17:30   #29
Hallo drustvo,
nisam bio dugo pratio sta se dogadja i na ovom svijetu.

Iz mojega iskustva nakon citanja par posta od zadnji puta je problem"komputer ne radi ili racunalo....hebes tehniku".

Tipikalno kao i uvijek sa svime sta je novo, ljudi se moraju nauciti, nije dosta znati stiskati gumbe i tipkati ordere na tipkalu.

Najveci problem je "tehnicko,mehanicko i automatika znanja+++++ iskustvo".

Sjecam se kada sam pisao dugo unatrag kako mi u zeljezari saljemo elctricare special klase na PLC skolovanje na tecajeve po tri mjeseca....netko pametan iz Dalmacije se je javio i kazao mi to sve naucimo u tjedan dana".

Nisam dao odgovor nego da koliko se znade vidi se po nadjenju sta je krivo, kada dodje do problema.

Zato sam i ranije pisao da mi imamo specijalno trenirane osobe koje mogu ako elektrician ne moze popraviti /i sa izmjenom PLC karte/preko telefona dobiti upute od nadglednika koji je i sam instalirao savjet sta slijedece....ukoliko to ne radi onda nadglednik mora sam doci odma....svjet postaje kompliciran.

Nije to kako je meni netko kazao ...sta si ti samo vuces zice....to moze svatko....i to je doslo od IT programera....sta bi on znao o svemu, on samo pise program koji mu je dan.

Sjecam se kod CMMS=Computer Maintenance Managment system....kada smo radili svi strucnjaci u svojoj struci da postavimo Flow chart, za svaku struku kao i svaki dio planta, isto tako i nacrte i dijelove mashine i priority za popravak cijeloga planta i scheduling list....sve je bilo dano ......a programeri su samo stavljali sve zajedno kako smo mi davali upute.

Bok, do drugi puta.

vilko K.

Adelaide
Australia
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 17:49   #30
ako može jedan konkretan odgovor..koliko bi trebalo vremena jednom inženjeru elektrotehnike koji se sa PLC-om susreo par puta u labosu i kojemu je samo teorijski objašnjeno kako je to sve funkcionira (a inače je smijer INFORMATIKA) da pohvata konce i da zaplovi tim vodama...ili da vrati čamac na obalu ?!
BrokeMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 20:06   #31
Kao što su ti već ostali rekli, nije problem programiranje, već shvaćanje cijelog procesa. Ja studiram na FER-u smjer automatika i imali smo kolegij praktikum automatizacije imali smo kolege koji su došli s informatičkih smjerova i njima nije bio problem programiranje, već shvaćanje osnovnih stvari kao što je PID regulator, automatski i ručni način rada i prijelaz između načina rada, efekat zaleta... potrebno ti je osvježiti znanje iz osnova elektrotehnike, signala i sustava, automatskog upravljanja, komunikacijskih sustava, praktikuma automatizacije, računalno upravljanje sustavima... Uz uložen trud sigurno možeš zaploviti tim vodama
izi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 00:21   #32
hvala na odgovoru..imao sam izborni predmet Automatizacijska tehnika dosta teorije ali ništa u detalje.
I samo još nešto kolika plaća se može očekivati kako početnik, a koliko nakon što se stekne određeno iskustvo?
BrokeMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:52   #33
od 4500 pa do 5500, ovisi o faksu koji si zavrsio uz preptostvaku da iams samo teoretsko znanje, ali treba znati da vecina velikih firmi kad prima nekog iskustva podrazumijeva pustanje u pogon PLCa, znaci ozicenje, neku dijagnozu, itd...
sto opet znaci vecu placu jer je to neki teren..
homer_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 10:28   #34
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
ali uz plc ide scada, instrumentacija, automatizacija itd...
da bi se time bavio moraš poznavati automatizaciju i procese u sustavima itd...
praktično je nemoguće da jedan čovjek poznaje sve procese ovoga svijeta...

kao PLC programer, ovisno o zadatku, trebaš se ugrubo upoznati sa procesom ili strojem kojega treba automatizirati. uglavnom postoje timovi sačinjeni od strojara, električara, tehnologa i automatičara, od kojih je svaki usko specijaliziran al o svemu ostalome zna ponešto.
ono što bi PLC programer trebao znati (a to često nije slučaj, jer programeri C-a i ostalih prog. jezika se hvataju programiranja PLC-a - često nemaju filing za hardware), da ne kažem imati u malom prstu je poznavanje periferije - motori, razni mjerači tlaka, protoka, laseri i da dalje ne nabrajam.
al ni to nije ekstra nužno, jer sva oprema od imalo ozbiljnijih proizvođača daje mogućnost korištenja opširnih manuala.
uglavnom plc programer mora biti spreman na konstantno učenje, ono što se kaže, učenje u hodu...
i još jedna sitnica,
uz poznavanje PLC-a, u današnje vrijeme nužno je poznavati i programirati frekventne pretvarače.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 21:36   #35
Thumbs up

Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
praktično je nemoguće da jedan čovjek poznaje sve procese ovoga svijeta...

kao PLC programer, ovisno o zadatku, trebaš se ugrubo upoznati sa procesom ili strojem kojega treba automatizirati. uglavnom postoje timovi sačinjeni od strojara, električara, tehnologa i automatičara, od kojih je svaki usko specijaliziran al o svemu ostalome zna ponešto.
ono što bi PLC programer trebao znati (a to često nije slučaj, jer programeri C-a i ostalih prog. jezika se hvataju programiranja PLC-a - često nemaju filing za hardware), da ne kažem imati u malom prstu je poznavanje periferije - motori, razni mjerači tlaka, protoka, laseri i da dalje ne nabrajam.
al ni to nije ekstra nužno, jer sva oprema od imalo ozbiljnijih proizvođača daje mogućnost korištenja opširnih manuala.
uglavnom plc programer mora biti spreman na konstantno učenje, ono što se kaže, učenje u hodu...
i još jedna sitnica,
uz poznavanje PLC-a, u današnje vrijeme nužno je poznavati i programirati frekventne pretvarače.
Točno i imati osnovno znanje iz citanja hidraulickih/pneumatskih shema i da ne zaboravi da sve sto je nacrtano je u stanju bez energije(stupca tekucine , tlaka itd)
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 09:49   #36
Quote:
georgehrri kaže: Pogledaj post
Točno i imati osnovno znanje iz citanja hidraulickih/pneumatskih shema i da ne zaboravi da sve sto je nacrtano je u stanju bez energije(stupca tekucine , tlaka itd)
e da i to...
muka me natjerala da naučim čitati hidrauličke sheme... al nije bilo preteško jer analogija sa elektro shemama je ogromna.

btw.
mišljenja sam da svaki plc programer treba proći fazu održavanja pogona...čisto da stekne filing. imali smo situaciju da su nam u tvornici, plc programe pisali ljudi koji u životu nisu vidjeli opremu kojom program upravlja.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 14:39   #37
Thumbs up

mehatronika , iz tog zvanja nekad su postojala dva zvanja instrumentarac i automatičar , slični su ali instrumentarac je najčeće u procesnoj industriji i bavi se autoamatizacijom i održavanjem istih uz puno radova na pneumatici i raznim procesnim mjerenjima koja završavaju ili na plc-u ili kontrolnom sustavu ili industrijskom PC. Koriste se gotove aplikacije i najcesce se ne treba nista programirati već samo parametrizirati elektronička oprema i koji put dodati ili promjeniti koji logički uvjet u plc-u ili komtrolnom sustavu. cesto su priključena jaka računala za analize pojedinih proizvoda .

automatičar se češće susreće sa šarznim procesima i upravljanjem putem plc-a , mjerenja su jednostavnija i nisu složene regulacije , ali je potrebno poznavanje reguliranih pogona i mogučnost parametriziranja istih.povremeno treba projeniti koji uvjet forsirati logički sklop.

Programer radi programe koji vode procese , na temelju dobrih tehnoloških podloga. Ima jako puno programera koji nisu elektro struke več strojari , ili kemičari koji su naučili kako izrađivati FLOW CHART DIAGRAME i iz njih kroz programske alate programirati PLCe, a elektroinžinjeri su projektirali hardwersku konfiguraciju na temelju istih specifikacija.

Posao koji se dobro plača je puštanje u pogon postrojenja , mješavina je svih gore navedenih znanja i vještina.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 13:25   #38
istina.
sama činjenica da tučeš terenske dnevnice je dovoljna. mali je zajeb ako je neko obiteljsko-kućni tip il ne voli putovati. tzv. commisioning nije za njega.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 15:35   #39
uglavnom su sve kolege do sada rekli.
Za programiranje PLC-a je najmanji problem programiranje.
Ionako su to logički blok dijagrami.
Puno je teži problem složiti na papir, što kako i zašto.
potrebno je poznavati sheme elektrike, potrebno je poznavati dobro elektroniku, potrebno je poznavati dobro logiku.
Ponekad treba znati i kemiju.
Teško da postoji čovjek na svijetu koji to sve zna.
Znači treba ti dobra komunikacija sa onim zadnjim šljakerom koji radi na stroju.
Konkretno koristim PLC za automatizaciju starih strojeva, i tu je nemjerljiva pomoć šljakera na tom stroju, ali i moje dugogodišnje iskustvo.
Što želim reči.
Ako netko ima cilj biti isključivo PLC programer, bit će gladan kruha.
PLC je pomoćno sredstvo u nekim drugim slučajevima.....ako me razumijete......
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 22:54   #40
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
uglavnom su sve kolege do sada rekli.
Za programiranje PLC-a je najmanji problem programiranje.
Ionako su to logički blok dijagrami.
Puno je teži problem složiti na papir, što kako i zašto.
potrebno je poznavati sheme elektrike, potrebno je poznavati dobro elektroniku, potrebno je poznavati dobro logiku.
Ponekad treba znati i kemiju.
Teško da postoji čovjek na svijetu koji to sve zna.
Znači treba ti dobra komunikacija sa onim zadnjim šljakerom koji radi na stroju.
Konkretno koristim PLC za automatizaciju starih strojeva, i tu je nemjerljiva pomoć šljakera na tom stroju, ali i moje dugogodišnje iskustvo.
Što želim reči.
Ako netko ima cilj biti isključivo PLC programer, bit će gladan kruha.
PLC je pomoćno sredstvo u nekim drugim slučajevima.....ako me razumijete......
Kao i svako drugo programiranje. Ne moze se raditi knjigovodstveni program ako se ne poznaje racunovodstvo i aktualno zakonodavstvo. Ne moze se raditi softver za banke ako se ne poznaje bankarsko poslovanje i financije. Ne moze se raditi softver za telefonske centrale ako se ne poznaju telekomunikacije i komunikacijski protokoli... U tom slucaju programiranje je cista fizikalija, a takva je i zarada - svejedno je slazu li se palete ili racunalni program. A na kraju dana i jednog i drugog bole ledja - jednog od dizanja tereta, a drugog od cjelodnevnog sjedenja. A zarada jednaka - mala...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.