Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 22:50   #221
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Zato mi i je odgovor "osjećaj da nešto nije onako kako treba biti" od crazy person, više vukao na "definiciju intuicije" doli "duhovnosti".
Aha, nisam mislio na intuiciju u tom post-u, vjerojatno i zato nisam skužio pitanje.

Bio je jednom jedan budistički redovnik zvan Nanavira koji je to dobro opisao:

Quote:
Only in a vertical view, straight down into the abyss of his own personal existence, is a man capable of apprehending the perilous insecurity of his situation ...
Čini mi se da je to osnova svega što nazivamo 'duhovnost', svih 'meditacija', tehnika, i ostalog.

Naravno, kod mene to još nije ni blizu tako drastično, ali polako kužim o čemu citat govori. Vjerojatno ima ljudi na forumu koji već i točno znaju.

Zadnje uređivanje crazy person : 29.02.2008. at 23:31.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 14:16   #222
Što je duhovnost?

Pretpostavljam da bi ovdi lakše prošla ova tema no na Religiji...

Jako je jednostavno, priča se o duhovnosti svuda, na površinu izgleda prilično jednostavno,no-da li je zaista tako? Što je duhovnost, što nju prati, što ona podrazumeva a što ne podrazumeva? Tko je duhovan a tko nije, kako to znati, koji su kriteriji?

Vaše mišljenje, neovisno da li ste pripadnik bilo koje religije sveta ili pak imate svoj stil duhovnosti...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 15:52   #223
Što je to Duhovnost? - zanimljiva tema iz 2004.

Što je to "Duhovnost"? - zanimljiva tema s početka 2008.

Pozdrav
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 15:32   #224
To je zamjenska riječ za intuiciju i pametnije djeluje.


Niš drugo cijeli život čovjek i ne radi, osim što razvija intuiciju. Osim onih koji to ne priznaju kao kategoriju.


Tvrdim, ma koliko to bila najčišća teorija katoličke sekte koja se nedavno oformila i uskoro će krepati da su pogodili samu bit.

SVIJEST. Ali ne u psihološkom smislu.

Svijest je ono što ima nas. Mi nemamo svijest. Tijelo je skroz mrtvo.

Što više znamo o svijesti - "duhovniji smo". Tj. što je svijest svjesnija same sebe kao svjesnog bića, bla, bla.... oće to biti komplicirano kada se objašnjava, a i ne znam puno o tome.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 17:03   #225
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
To je zamjenska riječ za intuiciju i pametnije djeluje.
Nije.. Intuicija te može voditi u duhovnosti, to je samo vještina koja ti pomaže navigavat

Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
SVIJEST. Ali ne u psihološkom smislu.
Nego u kojem? Poznajemo samo ljudsku svijest, za sad, i imamo neku pretpostavku o višoj svijesti kojoj bi kao ljudi trebali težiti. Zato se i 'bavimo' duhovnosti, razvijamo se (i) u tom smjeru. Homo spiritus

Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Svijest je ono što ima nas. Mi nemamo svijest. Tijelo je skroz mrtvo.
Tijelo je smrtno. Svijest je slobodna, ili bi barem trebala biti, a da svijest ima mene, a ne ja nju, imala bih gadnih psycho problema
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 21:36   #226
Smile

duh je ono sta obitava onokraj pojavnih oblika

duh je ono sta ostaje kad prestanu misli,tesko um to moze shvatit,to se mora dozivjeti,tezak posao ali se isplati

Zadnje uređivanje Dragan : 18.11.2008. at 22:06.
antonia1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 23:45   #227
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Molila bih korisnike foruma da mi svojim riječima objasne što je to "Duhovnost"?
Duhovnost će biti ono što se želi da bude.
tnw is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 23:52   #228
Duhovnost je biti među "neduhovnima"
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:30   #229
Znati da ono što nam je nedokučivo uistinu postoji,
prikazujući se kao najviši red mudrosti i najsvjetlije ljepote
koju naše otupjele sposobnosti mogu spoznati
samo u najprimitivnijem obliku - ta spoznaja,
taj osjećaj u samom je središtu istinske religioznosti

Albert Einsten

Zadnje uređivanje Dragan : 21.11.2008. at 21:23.
MAL@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:23   #230
Duhovnost

Duhovnost je stanje u kojem se nalaze duše koje komuniciraju,

Duhovnost je početak misli o mudrosti života u pozitivnoj okolini

Duhovnost je nasljedna i ljubav prema njoj se sakuplja s vremenom

Duhovnost je pažljiva i nenametljiva pomalo skromna i strpljiva

Duhovnost je put pravednosti i plaća dobrog odgoja

Duhovnost je zahvalnost njenom tvorcu
tomislav50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 23:59   #231
Ova tema je pomalo zamrla, pa možda netko može još štogod dodati.
Recimo:

Duhovnost je vjera u moć ljudskog duha da sam, uz pomoć malo nadahnuća, dosegne punu istinu o svemu.

U biti, duhovnost je - "uzdaj se u se i u svoje kljuse".
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 17:51   #232
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Molila bih korisnike foruma da mi svojim riječima objasne što je to "Duhovnost"?
Duhovnost je svjesnost o dusi
Yeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 16:09   #233
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Molila bih korisnike foruma da mi svojim riječima objasne što je to "Duhovnost"?
sloboda
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 17:12   #234
O cemu se radi?

Sta je to duhovnost u stvari kad je vec i djeci jasno da dusa i duhovi ne postoje?!?
__________________
Ima samo jedan bolji od mene ali taj je mrtav ...
jb007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 17:27   #235
Pitas se sto je duhovnost a mislis da ima veze sa dusom i duhovima? Odakle ti ta ideja?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 17:51   #236
Quote:
jb007 kaže: Pogledaj post
Sta je to duhovnost u stvari kad je vec i djeci jasno da dusa i duhovi ne postoje?!?

Duhovnost je nešto što je očito prekomplicirano za tebe da shvatiš stoga nema smisla uopće objašnjavat ti
Hamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:54   #237
Quote:
jb007 kaže: Pogledaj post
Sta je to duhovnost u stvari kad je vec i djeci jasno da dusa i duhovi ne postoje?!?
Onda si sam sebi odgovorio. Duhovnost je ništa. A kako znaš da ti uopće postojiš?
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 15:54   #238
Što je duhovnost?

Ljudi koji se ne snalaze u stvarnom, fizičkom svijetu, imali su potrebu tješiti se nečim. Onda su izmislili razne konstrukte koji su redom nevidljivi, nemjerljivi i znanstveno nedokazivi te u njima nalaze neku sigurnost i utjehu.

Potreba za takvim oblikom utjehe postoji od davnina, jedan od najstarijih primjera je religija.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 02:42   #239
Thumbs up

Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Molila bih korisnike foruma da mi svojim riječima objasne što je to "Duhovnost"?
Duhovnost prvenstveno nije religija a pogotovo nije bjezanje od stvarnosti niti utjeha razocaranim ili prestrasenim ljudima. Mislim da onaj tko zbog razocarenja u svijet ili straha od smrti proucava to podrucje nije odabrao pravi trenutak da krene tim putem. Ima jos puno toga sto mora ucinit na materijalnom podrucju i puno toga jos za doziviti (i dobroga i losega) da se oslobodi strahova ili ljutnje na svijet. Tko nije osjetio toplinu ljubavi u srcu i sa osmjehom docekao novi dan nije jos spreman krenut tim putem. Duhovnost je put kojim je krenuo onaj koji je shvatio da mu nista materijalno niti uspjeh u okviru danasnjeg drustva (status,skolovanje,posao...) ne donosi srecu za kojom traga.
DiabolusUmbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 13:05   #240
Sta je Duhovnost?

Za mene ,duhovnost je ono sto se materijom nemoze objasniti,ono sto izvire iz covjecije duse a tesko se i opisuje rijecima.Duhovan covjek po meni je neko ko uspjeva da ipak definise i razazna svoju dusu i da je izrazi.Duhovan covjek moze biti dobar a i zao.Obicno po d duhovan covjek se podrazumjeva dobra osoba ali ne mora da bude,jer ima i zlih duhova kao sto ima i dobrih.Duhovna iskustva su rijetka u zivotu,ali postoje,to su iskustva sa Visim Silama,iskustva dobra ili losa koja su neobjasnjiva razumom i logikom a definisu se tako sto se kaze da dolaze od nadprirodnog(BogA;djavola)
Duhovan moze biti svako,a cinjnica je da su vecina tjelesni dok su duh ignorisali uslijed tjelesnih obaveza i prohtjeva.Covjek bez duha ili neduhovan covjek je kako bi narod rekao ,,sirovina,,bez etike i humanosti,gramziv,pohlepan,brutalan,surov.Pozitivn a Duhovnost obogacuje licnost,daje joj kvalitet,znacenje,vrijednost,ljepotu,smisao postojanja.Duhovnost u pozitivnom smislu znaci na neki nacin povezanost sa Bogom i Bozanskim,zivot licnosti,nada,radost.

Njegovati duhovnost je puno bolja i vrednija investicija od njegovanja novca i materijalnog,koje ne daje zivot dusi neko samo tijelu,a tijelo bez duse je mrtvo-zombi.
Kocijas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.