Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2006., 18:34   #101
Povezanost sa samim sobom.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 21:27   #102
Quote:
inflame kaže:
koja je po vama definicija duhovnosti?

Definicija duhovnosti je "trla baba lan i tako dalje"
Vama je stvarno dosadno u životu
Kako to da korisitite elektrone na screenu i pitate forumski engine kao zrcalo "reci tko je naljepši na svijetu?"
U bajci o snjeguljici se dosta spava
I stalno ispočetka, nanovo, gledate isti ekran.
Koristim ovaj topic da se isključim iz vašeg svijeta definicija.

I ulazim u svitanje...

smeća materijalna
__________________
ursa.blog.hr
(bushman73) is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 10:33   #103
duhovnost je sloboda od straha, duhovnost je tolerantnost prema ljudima itd..
brahma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 11:44   #104
e sad dali postati ready-made formula?

1.problem:filozofija. ukini filozofiju
2.problem:religija. ukini religiju

i eto ti duhovnosti.
odnosno nichts straha od suočavanja sa istinom.
suočavanje sa istinom je duhovnost.
mrQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 15:21   #105
Quote:
mrQ kaže:
1.problem:filozofija. ukini filozofiju
2.problem:religija. ukini religiju
ostaje nogomet

znaci duhovnost je nogomet
 
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 16:00   #106
nogomet je religija. nisi dobro shvatio.
ali bitno je da se trudiš.
mrQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 18:40   #107
Pretakanje iz šupljeg u prazno
Kron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 11:52   #108
znanje. posjedovati mudrost a ne biti mudar.
walpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 11:05   #109
Quote:
inflame kaže:
koja je po vama definicija duhovnosti?
Što god da se kaže, netko drugi može ponuditi drugačije/suprotno i imati pravo.
Sloboda (i) od toga bi po meni bila (i) duhovnost.

Sve ostalo je kamenje. Znanje i mudrost su vam kamenje koje ruži pa se čuje buka. Riječi, riječi, riječi.

Prepoznaje se, a ne zašprehava.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 16:21   #110
Depresija je glavni inicijator duhovnosti!.... dotakneš samo dno pakla i tad se skrše sva lažna poimanja stvarnosti, ljubavi, postojanja, ostaneš sam sa svojim demonima, isplačeš sve jade čovječanstva i kad postane neizdrživo najednom sve prestane i tada krećeš na put potpuno transformiran .... kao zmija koja ostavlja kožu... nakon toga sve izgleda potpuno drugačije...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 16:58   #111
A jesu se našli duhovnjaci da raspredaju o duhovnosti.

Duhovnost je s nikim se ne zamjeriti.
Infinite Existence is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 17:45   #112
Quote:
Mano kaže:
Depresija je glavni inicijator duhovnosti!.... dotakneš samo dno pakla i tad se skrše sva lažna poimanja stvarnosti, ljubavi, postojanja, ostaneš sam sa svojim demonima, isplačeš sve jade čovječanstva i kad postane neizdrživo najednom sve prestane i tada krećeš na put potpuno transformiran .... kao zmija koja ostavlja kožu... nakon toga sve izgleda potpuno drugačije...
depresija je, kazes, glavni inicijator, ali opet nisi rekao sto je to "duhovnost"
osim ako ne zelis reci da je duhovnost..... oblacenje novog ruha...
dakle, promjena razmisljanja/ponasanja/osobnosti????
duhovnost=transfornacija?
ali kakve veze imaju pogledi na svijet sa duhovnosti? nisam te najbolje shvatila
vilenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 20:21   #113
Quote:
vilenjak kaže:
depresija je, kazes, glavni inicijator, ali opet nisi rekao sto je to "duhovnost"
nema definicije... definicije su mentalna tvorevina i stoga još jedna vrsta "ruha"

Quote:
vilenjak kaže:
osim ako ne zelis reci da je duhovnost..... oblacenje novog ruha... dakle, promjena razmisljanja/ponasanja/osobnosti????
duhovnost=transfornacija?
ne nego skidanje svih maski (ruha) što za sobom povlači egzistencijalnu krizu...
Quote:
vilenjak kaže:
ali kakve veze imaju pogledi na svijet sa duhovnosti? nisam te najbolje shvatila
ima jer svijet je dio našeg fenomena, tj. naša projekcija stvarnosti

Zadnje uređivanje Mano : 21.10.2006. at 21:08.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 20:42   #114
Depresija je jedan od "tradicionalno priznatih" motiva.

Cini mi se tipicnijim za zapadnjake.

Ljudi koji iz toga dodju obicno imaju izrazenu vairagyu. Makar moze biti samo prolazna (tipa smrt bliske osobe pa kad prodje neko vrijeme zaborave).

Zapadnjaci u odnosu na prosjecnog istocnjaka imaju vise problema sa culima i samokontrolom, medjutim ako imaju neku prednost to je cesto prilicna nevezanost koja dolazi iz zasicenosti svijetom (sto siromasni Indijci koji jos misle da je svijetovno imanje nesto pozeljno jer nisu isto iskusili i vidli da je isprazno recimo imaju u puno manjoj mjeri).
 
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 20:49   #115
za vilenjakicu -

al kad baš trebaš neku definiciju...
... pa npr. duhovnost je način života ili pogleda na život ili stanje svijesti koje proizilazi kao rezultat neke spoznaje ... al opet sama ta riječ može imati bilo koje drugo značenje ovisno o osobi i dometu tj. njenoj spoznaji ... blablabla...
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 20:57   #116
Quote:
Karuna kaže:
Depresija je jedan od "tradicionalno priznatih" motiva.

Cini mi se tipicnijim za zapadnjake.

Ljudi koji iz toga dodju obicno imaju izrazenu vairagyu. Makar moze biti samo prolazna (tipa smrt bliske osobe pa kad prodje neko vrijeme zaborave).

Zapadnjaci u odnosu na prosjecnog istocnjaka imaju vise problema sa culima i samokontrolom, medjutim ako imaju neku prednost to je cesto prilicna nevezanost koja dolazi iz zasicenosti svijetom (sto siromasni Indijci koji jos misle da je svijetovno imanje nesto pozeljno jer nisu isto iskusili i vidli da je isprazno recimo imaju u puno manjoj mjeri).
u Giti se spominju 4 vrste ljudi koji krenu tim putem (putem duhovnosti) - oni koji su znatiželji, oni koji su sjebani, oni koji žele neku materijalnu korist npr. moć i oni koji tragaju za istinom... od njih jedino ovaj zadnji ustraje ... ostali se izgube kad ostvare ono radi čega su došli. Tj. zadovolje znatiželju, prestanu patit i postanu npr. bogati...



btw mislim da depresija nije dobra riječ (u mom prvom postu) jer je to uobičajena pojava... bolje je životna kriza, slom, kolaps, ludilo ili neš tako, a nakon toga prirodno tragaš za istinom jer je sve ostalo bezpredmento
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 21:10   #117
Quote:
Karuna kaže:
Depresija je jedan od "tradicionalno priznatih" motiva.

Cini mi se tipicnijim za zapadnjake.
Priznatih motiva za što?



Quote:
Zapadnjaci u odnosu na prosjecnog istocnjaka imaju vise problema sa culima i samokontrolom, medjutim ako imaju neku prednost to je cesto prilicna nevezanost koja dolazi iz zasicenosti svijetom (sto siromasni Indijci koji jos misle da je svijetovno imanje nesto pozeljno jer nisu isto iskusili i vidli da je isprazno recimo imaju u puno manjoj mjeri).
A ti si živio dugo u Indiji, imaš prijatelje Indijce, djevojku Indijku pa znaš što je prosječan istočnjak i što on smatra poželjnim ?

Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 21:13   #118
Quote:
Miriam kaže:
Priznatih motiva za što?





A ti si živio dugo u Indiji, imaš prijatelje Indijce, djevojku Indijku pa znaš što je prosječan istočnjak i što on smatra poželjnim ?

Na prvo ti je odgovorio Mano. Priznatih je bilo pod navodnicima, nije da ima neka drzavna institucija koja odredjuje sto je priznato. Spominje se u spisima i posljedicno u pricama raznih gurua itd. A i stvar iskustva i zdravog razuma, sasvim je logicno to sto pise

nisam dugo zivio. Bio sam nekolko puta po nekolko mjeseci. Poznam sasvim dovoljno Indiju i indijce.
Ta doza svjetovnosti mi kod njih ide na zivce jer ju guraju i u duhovno pa i svoje gurue, sampradaye isl dozvljavaju ko politicke straneke i obozavaju ih u mjeri u kojoj su postigli popularnost i uspjeh vise nego po nekoj duhovnoj vrijednosti. Dovoljno je da dobiju par zapadnih ucenika i odmah im skoce u ocima. Pogle samo sto je Vivekananda il Aurobindo mislio o indijcima, a moram se s njima slozit iz onog sto sam imao prilike upoznat. Ljeni, neorganizirani, naivni, lakovjerni, s kompleksom manje vrijednosti, sa kompleksom prema zapadu itd. Cesto sa psecim mentalitetom copora i lizanja nogu i guzice svakome ko se imalo uzdigo u drustvu na bilo koji nacin... osim sadhua, Swamija i slicnih faca prosjecni indijac u tom smislu nije nesto.. al opet ima svoje prednosti lakoce zivljenja, neopterecenosti.. no kako bilo kad se cita Vedske spise (pritom mislim na cjelokupnu Hindu kulturu, ne samo 4 vde) to je sasvim drugi svijet od danasnjeg indijca koji je prilicno slican prosjecnom stanovniku ciganskog naselja
 
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 16:06   #119
Quote:
Karuna kaže:
Na prvo ti je odgovorio Mano. Priznatih je bilo pod navodnicima, nije da ima neka drzavna institucija koja odredjuje sto je priznato. Spominje se u spisima i posljedicno u pricama raznih gurua itd. A i stvar iskustva i zdravog razuma, sasvim je logicno to sto pise

nisam dugo zivio. Bio sam nekolko puta po nekolko mjeseci. Poznam sasvim dovoljno Indiju i indijce.
Ta doza svjetovnosti mi kod njih ide na zivce jer ju guraju i u duhovno pa i svoje gurue, sampradaye isl dozvljavaju ko politicke straneke i obozavaju ih u mjeri u kojoj su postigli popularnost i uspjeh vise nego po nekoj duhovnoj vrijednosti. Dovoljno je da dobiju par zapadnih ucenika i odmah im skoce u ocima. Pogle samo sto je Vivekananda il Aurobindo mislio o indijcima, a moram se s njima slozit iz onog sto sam imao prilike upoznat. Ljeni, neorganizirani, naivni, lakovjerni, s kompleksom manje vrijednosti, sa kompleksom prema zapadu itd. Cesto sa psecim mentalitetom copora i lizanja nogu i guzice svakome ko se imalo uzdigo u drustvu na bilo koji nacin... osim sadhua, Swamija i slicnih faca prosjecni indijac u tom smislu nije nesto.. al opet ima svoje prednosti lakoce zivljenja, neopterecenosti.. no kako bilo kad se cita Vedske spise (pritom mislim na cjelokupnu Hindu kulturu, ne samo 4 vde) to je sasvim drugi svijet od danasnjeg indijca koji je prilicno slican prosjecnom stanovniku ciganskog naselja
To što tebi ide "na živce", samo govori o tome koliko ti tih nekoliko mjeseci u Indiji nije koristilo ni malo da bi "shvatio", a kamoli "prihvatio" istočnjački mentalitet i prilike ljudi koji tamo žive.

Čitala sam malo tvoje upise po forumu i djeluješ mi kao netko tko je kroz spise i gurue izidealizirao istočnjake, a onda došavši u kontak s njima, shvatio da se ne razlikuju toliko od zapadnjaka u primjeni "duhovnoga".
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 16:37   #120
Quote:
Miriam kaže:
To što tebi ide "na živce", samo govori o tome koliko ti tih nekoliko mjeseci u Indiji nije koristilo ni malo da bi "shvatio", a kamoli "prihvatio" istočnjački mentalitet i prilike ljudi koji tamo žive.

Čitala sam malo tvoje upise po forumu i djeluješ mi kao netko tko je kroz spise i gurue izidealizirao istočnjake, a onda došavši u kontak s njima, shvatio da se ne razlikuju toliko od zapadnjaka u primjeni "duhovnoga".
mrQ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.