Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2011., 03:24   #261
Ja završio. Zadovoljan krajem iako se malo sve previše dobro posložilo. Slažem se sa Drenom da je kako je rasla količina hipi sranja u serijalu tako je i kvaliteta opadala. Na sreću u zadnjoj knjizi je toliko toga trebao pozavršavati da jednostavno nije ostalo mjesta za žalopojke nad sudbinom majčice zemlje.
Iako je kraj desetologije koliko vidim u planu je nova trilogoija koja će se baviti Tiste Andiima.
Uglavnom car je Erikson, još da ga neko malo za sljedeće nastavke ošiša i bit će savršen.
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 15:47   #262
e društvo, tih knjiga nema na hrvatskom jel?
CanSee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 14:14   #263
Ne, ali ih imaš na engleskom za kupit u Algoritma, paperback izdanja po 75 kn.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 22:05   #264
Quote:
Shrike12 kaže: Pogledaj post
Ja završio. Zadovoljan krajem iako se malo sve previše dobro posložilo. Slažem se sa Drenom da je kako je rasla količina hipi sranja u serijalu tako je i kvaliteta opadala. Na sreću u zadnjoj knjizi je toliko toga trebao pozavršavati da jednostavno nije ostalo mjesta za žalopojke nad sudbinom majčice zemlje.
Iako je kraj desetologije koliko vidim u planu je nova trilogoija koja će se baviti Tiste Andiima.
Uglavnom car je Erikson, još da ga neko malo za sljedeće nastavke ošiša i bit će savršen.
Sve OK ali malo me sjebalo kad je Cotillion opalio onaj backstab na kraju knjige.
Jebiga, to je Erikson.


Što reći? Ova serija će zauvijek ostati zapisana kao vrh fanatsyja.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 22:10   #265
I BTW..pročitao sam Stonewielder od Esselmonta.
Nakon ove knjige više nemam nikakve sumnje oko toga da je Erikson pisao Night of Knives i Crimson Guard ali je dao Esselmontu da se potpiše,a da je Stonewileder pisao Esselmont i failao do jaja.

Zadnje uređivanje cave troll : 17.07.2011. at 22:37.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 02:31   #266
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Sve OK ali malo me sjebalo kad je Cotillion opalio onaj backstab na kraju knjige.
Jebiga, to je Erikson.


Što reći? Ova serija će zauvijek ostati zapisana kao vrh fanatsyja.
Koliko sam ja shvatio to je bio jedini način da ode nazad svojima, a da pri tome ne unište zemlju(kao što su uništili mjesec)
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 21:11   #267
Ima fakat puno verzija shaćanja onoga što se desilo. Od ovoga pa do klasičnog shadow betrayala. Upravo backstab puno više potvrđuje ovo zadnje, jerbo Crippled God bi se sam bacio sa neke litice da otiđe nazad svojima da mu je netko to objasnio. Backstab ne bi bio potreban.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 13:41   #268
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Dren,
Mislim da se tu ne radi o padu kvalitete.
U biti Erikson je pravocortan od prve knjige. Radi se o već više puta doživljenoj zamci svake duge serije. Nakon 5-6 knjiga čitatelj se umori i jednostavno ne može više čitati sa istim žarom jer jednostvo dobije dojam repetitivnosti.
Nažalost, Erikson je je veliki dio radnje imao već napisan i nije bilo mogućnosti skraćivanje na 5-6 knjiga.
Da ne govorim o tome da je masa eminentnih pisaca failalo u dugim serijama. Neki su izgubili ideje već nakon treće knige.
No, mislim da je Erikson sam svjestan toga i da mu je ovo prva i zadnja mega serija. Uostalom, ugovorio je dvije trilogije. Vrlo vjerojatno će prva biti o Anomanderu.
Ne bih se složio. Da je Erikson ostao pravocrtan, bio bi mi Bog. No stvar je u tome što se zbilja (a osobno nisam sklon takvim ocjenama) počeo preseravat. Il mu je slava udarila u glavu, ili je njemu dosadilo pisati na provjereni i zanimljiv način. Jer ne vidim drugog razloga za kao što spomenuh eskapade sa pripovjedačem: 6 knjiga serijala piše kao neultralni promatrač a onda sedmu počne pričat kao Kruppe?!?!? i to obično na završetku poglavlja gdje ti objašnjava što se zapravo desilo i što je mislio reći ili natuknuti. čisto vrijeđanje inteligencije čitatelja.
Da ne spominjem ostale nedoslijednosti u stilu koje ti jednostavno bodu oči.

Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
I btw. Nije Ecclestone nego je Esselmont.
No, njemu je lakše nego kolegi jer nije imao nekih 10-12 000 stranica za napisat.
Isse fakat mi nije jasno odakle mi je Ecclestone ispao...Barney ili Slavica
Fakat me sram Hvala na ispravci
Dren is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 23:44   #269
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
Da

Daleko od toga da je serijal poslije 6. knjige nečitljiv, jer erikson je i dalje bolji od mnogih...ali postavio je ljestvicu visoko u početku i sad je to već razočaravajuće.
Pa možda je "razočaravajuće" prejaka riječ, ali ponukan Watashijevim uvijek-je-isto-zenom mogu ti samo reći: uvijek je isto. Fantasy sagetine se jednostavno iscrpe u onaniranju nad vlastitom kompleksnošću, životnošću, brojem likova i zapleta. To nije razočaravajuće, to je samo priroda stvari. Onaj tko nema želudac za to, ne treba ići čitati fantasy sagetine. Isto ko što se ne treba prijaviti u Malazansku vojsku

Mislim -- pa pogledajte G.R.R.Ma nad kojim sad horde televizijskih gledatelja svršavaju. Game of Thrones - izvrstan. Clash of Kings - još Westerosa, još politike, još realističnosti, isto izvrstan. Storm of Swords - četiri-i-pol zvjezdice, ponegdje četiri. Feast for Crows - ne znam, nisam čitao upozoren kritikama. Ništa što saznajem o Dance of Dragons me ne nuka bilo da se "prisilim" pročitati "filler" Feast for Crows, niti tu novu knjigu. Fantasy sagetina.

Jordana i njegov Waste of Time opće ne treba spominjati u ovom društvu ipak (u najmanju ruku) rudimentarno sposobnih spisatelja. Zanima me ne hoće li R. Scott Bakker upasti u istu zamku, nego samo hoće li biti bliže Eriksonu i Martinu (koji mi je još uvijek kvalitetni spisatelji) ili onoj Jordanovoj travestiji.

Mislim, razumijem Eriksona, on je ipak DM / tvorac tog svijeta i zaljubljen je u njega i nikakav tečaj u večernjoj školi prozaičnog i up-to-the-point pisanja s ciljem zadovoljenja publike neće stati na put njegovoj manijakalnoj romansi sa svijetom Malaza. Kao što ne bi ni meni da ikad odlučim pisati išta o Katheranu (moj svijet dok sam vodio, slično kao Erikson, prvo AD&D a onda GURPS fantasy kampanju).

Ja sam baš znatan pad kvalitete primijetio na Dust of Dreams (ne računam Gardens of the Moon, to je suludi kaos koji postane čitljiv tek nakon polovice a i onda se teško prisilit pročitat do kraja).

Najbolje knjige su mi Deadhouse Gates i Memories of Ice.

Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
...al najviše me fakat smetaju ti dugi pjesmuljci kao uvodi u poglavlja.
Zašto te smetaju? Ja ih jednostavno preskočim.

Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
"A god walking mortal earth trails blood."

"Every throne is an arrow-butt." Kellanved
Da, one-lineri su mu, doduše, s početka serije, bili ubitačni

Moj "beef" s Dust of Dreams je ta ogromnost količine protagonista od kojih su skoro svi badass. Samo što Erikson ne kuži (ili kuži intelektualno, ali ne može internalizirati i primijeniti na vlastito pisanje) činjenicu da je badassitude relativna relacija. U DoD mi Malazanski svijet počinje izgledati kao Marvelovi superheroji. A ja mrzim taj "conceit" Marvela u kojem te bombardiraju heksiljardama superduper superheroja koji su svi fundamentalno prosječni, budući da su tamo svi superheroji.

I ne znam zašto su u Eriksonovom svijetu apsolutno svi bogovi izuzev Maela (koji čak nije neki aspekt dobročinstva ili sociotropije, već ono -- nečeg neutralnog kao što je more) totalni seronje. Zar ne bi pozicija moći i kontrole nad sobom i svijetom oko sebe trebala nekome činiti psihološko dobro i pomoći mu udaljiti se od tih nekih retardiranih kompleksa?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.

Zadnje uređivanje GnothiSeauton : 22.08.2011. at 23:50.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 00:02   #270
Pogotovo mi idu na jetrica Elder Gods. Killimandaros? P'uh'lease. Tri riječi ju savršeno opisuju: KING KONG SMASH!!!!111
Errant je sociopatski poluinteligentni seronja koji misli da je pametniji nego što jest.
Mother Dark? Iskompleksirana (vjerojatno i alkoholizirana white trailer trash) samohrana majka isposvađana sa čitavom familijom kao dijete iz vrtića.
Father Light? Neki Zeus-arhetip koji voli kvalitetno pojebat sve što hoda, gmiže, kaska, galopira, mili, teleportira se ili astralno proicira.
Olar Ethil je luda undead kučka.

Knuckles je okej, a respekt gajim jedino za Draconusa i Maela.

A, da malo prijeđem na drugi rant, jedino što imam za reći o Forkrul Assailima je:


FUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

What the flying fuck on the rubber crutches happened to them? Sokol ih nije volio? Previše su padali na glavu dok su bili mali? U usporedbi s njima, K'Chain Che'Malle su prilagođeni i dobro se slažu sa svima ko ovi tipovi:



Da ne budem skroz negativan, moji najdraži bogovi su definitivno: Anomander Rake, Draconus, Crippled God, Mael, Rope/Cotillion, Hood, Fener, Togg i Fanderay. Najdraža rasa (poslje ljudi, afkors) -- definitivno Jaghut, pa Tiste Edur, pa iza njih... hm... treće mjesto dijele T'lan Imass i K'Chan Che'Malle, pa Tiste Andii, pa dugo dugo ništa, pa sve, kako ih ja volim zvati, seronjske rase - Tiste Liosan, Eleint (uz izuzetak one zmajice koja čuva Black Coral, ona se čini okej) i onda još duže ništa i onda Forkrul Assail. Kretenčine.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.

Zadnje uređivanje GnothiSeauton : 23.08.2011. at 00:10.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 00:26   #271
Evo malo K'Chain Che'Mallea, ovo mi se pari ko Gu'Rull ... ili Sag'Churok?

__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 02:15   #272
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
I ne znam zašto su u Eriksonovom svijetu apsolutno svi bogovi izuzev Maela (koji čak nije neki aspekt dobročinstva ili sociotropije, već ono -- nečeg neutralnog kao što je more) totalni seronje. Zar ne bi pozicija moći i kontrole nad sobom i svijetom oko sebe trebala nekome činiti psihološko dobro i pomoći mu udaljiti se od tih nekih retardiranih kompleksa?
Mael spada u onih par pravih bogova - sa početka vremena.
Otuda njemu i npr. K'rulu sasvim drukčiji pogled na zbivanja oko sebe. K'rul je ipak malo manje neutralan od Malea.
Barem pola nižih bogova i ascendanata su u biti propalice i niškoristi i zašto bi ih Erikson opisivao bilo kako drukčije nego seronje?
Većini njih je i namijenio sudbinu kakvu su zaslužili svojim djelima.
Shadothrone je zadržao Kellenvedov karakter i nakon što je postao bog pa i u trenutku apsolunog trijumfa i dalje zamišlja kako će podijeliti pravdu i svetiti se za nekakvu izdaju u davnim vremenima i u smrtnom svijetu.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 19:01   #273
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
...i dalje zamišlja kako će ... [se] svetiti
A ustaše se svima svete.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 16:17   #274
na polovici sam druge knjige (deadhouse gates)

i jedino sto nikako ne mogu skontat jest:

koji je polozaj plemica u empireu? lassen u svakom novo osvojenom gradu ih javno sramoti i pogubljuje
no s druge strane tolerira plemice u Unti i Seven Cities (koji cak sklapaju ugovore sa vojskom kako ne bi placali poreze,itd)

btw jel potrebno citati ostale knjige koje nisu navedene kao direktni nastavci book of the fallen? tipa return of the crismon guard i essementove knjige? da li je u ijednoj od njih detaljnije objasnjeno kako je dosla lassen na vlast?
ordemeprogres is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 18:22   #275
Za ljubitelje Malazana, sutra, 17.11. će na filozofskom faksu u zg biti održano predavanje by non other than Gnothi Seauton: Mjesto - predavaona D6 u 19:00h
predavanje je o svijetu i settingu /Malazan Book of the Fallen/ i /Novels of the Malazan Empire/, kao potencijalnom settingu za high epic fantasy RPG. Svijet /Malazan Book of the Fallen/ svijet je bespoštednog ratovanja, i poprište epskih sukoba starih domaćih rasa i pridošlica iz drugih Jazbina (/warrens/). Ako vas zanima tko su K'Chain'Che'Malle, T'lan Imass, gdje se nalazi Quon Tali, a gdje Lethersko Carstvo, koja je razlika između /Soletakena/ i /D'iversa/, i kako je točno slijediti Stazu Uzdignuča (/Path of Ascendancy/), dođite!
__________________
Pathfinder Society Organized Play sessioni u Carti Magici! Prijavite se za akciju ovdje: https://warhorn.net/events/croatia-pfs/
cvjetaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 22:44   #276
E cvjetaca thanks kaj si iskopala i ovu, dulju, veću temu o Malazan Book of the Fallen, ja sam iskopao ovu neku manju na drugoj temi...
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 19:20   #277
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
E cvjetaca thanks kaj si iskopala i ovu, dulju, veću temu o Malazan Book of the Fallen, ja sam iskopao ovu neku manju na drugoj temi...
trebas zahvaliti ordemeprogresu ja sam samo oportunisticki iskoristila priliku

vidimo se!
__________________
Pathfinder Society Organized Play sessioni u Carti Magici! Prijavite se za akciju ovdje: https://warhorn.net/events/croatia-pfs/
cvjetaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 13:01   #278
aha, i jel netko zna odgovor na moje pitanje?
ordemeprogres is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 23:49   #279
Quote:
ordemeprogres kaže: Pogledaj post
na polovici sam druge knjige (deadhouse gates)

i jedino sto nikako ne mogu skontat jest:

koji je polozaj plemica u empireu? lassen u svakom novo osvojenom gradu ih javno sramoti i pogubljuje
no s druge strane tolerira plemice u Unti i Seven Cities (koji cak sklapaju ugovore sa vojskom kako ne bi placali poreze,itd)

btw jel potrebno citati ostale knjige koje nisu navedene kao direktni nastavci book of the fallen? tipa return of the crismon guard i essementove knjige? da li je u ijednoj od njih detaljnije objasnjeno kako je dosla lassen na vlast?
Night Of Knives i Crimson Guard imaju veze sa Esselmontom samo zato jer je on potpisan kao autor.
Pročitaš Stoneguard od Esselmonta i odmah skužiš da čovjek nije imao veze sa Night Of Knives i ROTCG, nego mu je prijatelj Erikson dao da se potpiše.
Položaj plemića u Empireu je jeben. Laseen ih daje rulji čim dođe do dizanja nezadovoljstva u Unti.
Dolazak Laseen na vlast možeš čitati u Night of Knives, a njen pad u Return Of The Crimson Guard kad je došlo do ustanka na Quon Taliju.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 02:58   #280
Zavrsio nedavno drugu knjigu, pa poceo trecu. Postaje sve bolje i bolje. Negdje sam procitao da je treca knjiga najbolja. Zanima me misljenje onih koji su citali.
goran66 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.