Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2014., 22:44   #1
"Donacije" u srednjoj školi

Molim savjet i eventualna iskustva.
Dijete mi ide u prvi razred jedne zagrebačke gimnazije. Već na prvom roditeljskom sastanku koji je bio organiziran za roditelje svih prvaša nastupila je ravnateljica škole sa molbom (tada se to činilo kao molba, ali sada mi djeluje više kao zahtjev) da svaki učenik da po 100 kn za fotokopirni papir. Nisam matematičar, ali brzi izračun u glavi dao mi je jedan lijep i prilično visok iznos kojeg bi škola "ubrala" samo na račun donacije za fotokopirni papir Ok, bilo bi pristojno da je molbu formulirala na način da svaki učenik da onoliko koliko može/hoće, ili da je barem krenula od nekog manjeg iznosa. Ostala sam nemalo iznenađena, jer imam stariju kćerku koja je u 3. razredu jedne druge zagrebačke gimnazije, i u ove tri godine takav zahtjev nikad nisam čula.
Moja je reakcija bila - ignore....iz dva razloga. Prvi je što je to pretjerani iznos za fotokopirne papire, a drugi, i zapravo presudan - jer se takvo što apsolutno ne poklapa sa mojim principima. A princip je da se djecu nauči da novac ne pada s neba i da se za novac treba pomučiti i zaraditi, a ne ispružiti ruku. Na taj način odgajamo djecu, da bi pala u stanje šoka kad doživim u prvenstveno odgojnoj ustanovi - ispruženu ruku! Pomislila sam da će ta snalažljiva ravnateljica organizirati nekakav božićni sajam na kojem bi klinci prodavali nakit vlastite izrade, kolače, bilo što... Naravno da takvo što nije bilo organizirano. Na takvim se sajmovima da zaraditi lijep iznos, jer sam uvjerena da bi mnogi roditelji pomogli oko izrade, i u konačnici došli kupiti nešto.
Prije cca 2,5 mjeseca bio je i drugi roditeljski sastanak, na kojem je raska opet spomenula tih nesretnih 100 kn. Otišli su i korak dalje, pa je razredom poslala papir na kojem se svaki roditelj koji je dao novac, morao potpisati. I dalje sam ignorirala situaciju, jer se nisam smatrala pozvanom popovati ženi koja je daleko starija od mene. Danas čujem od djeteta da se pitanje donacije opet povlači, ali na način da "do ponedjeljka moraju donijeti novce svi koji to do sada nisu učinili" Sada to više ne možemo nazivati donacijom (za koju su u početku naglašavali kako nije obavezna, ali bila bi lijepa gesta...), nego novčanom obvezom.
Ima li netko sličnih iskustava? Da li su takve aktivnosti uopće legalne?
Trpimo što nam država svako toliko nameće neke nove namete i što se krpa preko leđa građana, ali osjećam da bi trebala izreagirati na ovoj mikro-razini. Ako ničega drugog radi, onda zbog principa o zaradi i trudu.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 23:07   #2
prijava ministarstvu i bok. to bi ja napravio. neko sa tih 100kn dva tjedna djecu hrani, a nekome je to ko meni 2kn.. tak da. nek traže ministarstvo lovu za papir..
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 00:02   #3
Quote:
Pomislila sam da će ta snalažljiva ravnateljica organizirati nekakav božićni sajam na kojem bi klinci prodavali nakit vlastite izrade, kolače, bilo što... Naravno da takvo što nije bilo organizirano.
Jesi li predložila?

Quote:
da bi pala u stanje šoka
To je isto jako odgojno.

Drugi je mjesec, u Narodnim novinama je paket od 500 komada papira manje od 30 kuna, koliko ti isprintanog materijala kćer dobiva dnevno?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 09:15   #4
Ako izvlačim nekakav prosjek, neka to bude 30ak listova mjesečno. Kaže da iz nekih predmeta prije ispita dobivaju printane materijale (čemu onda udžbenici koje smo kupovali???) To još uvijek ne iziskuje trošak od 100 kn po djetetu. Da su dali roditeljima na volju donošenje papira ili donaciju nekog iznosa po vlastitoj želji, situacija bi izgledala drugačije.
Ovih dana pokrenuta je inicijativa od strane jedne učenice da se ispeku kolači i prodaju u školi (dobila je dopuštenje ravnateljice) i da se zarada donira za liječenje jedne djevojčice. Kad je ravnateljica vidjela da to jako dobro ide, odlučila je zaplijeniti utržak za potrebe škole.
Slijedeći tjedan je roditeljski sastanak i izaći ću sa prijedlogom sajmova, iako je to praksa u zagrebačkim školama i nije nikakvo otkrivanje tople vode.
Mene interesira da li se netko susretao sa takvim načinom prikupljanja sredstava. Ja nisam . U osnovnoj školi imali su akcije prikupljanja starog papira, plastičnih boca, sajmove. Djeca su se trudila i u konačnici bili ponosni na same sebe. U ovoj situaciji taj "detalj" izostaje.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 09:16   #5
Quote:
NoOneImportant kaže: Pogledaj post
prijava ministarstvu i bok. to bi ja napravio. neko sa tih 100kn dva tjedna djecu hrani, a nekome je to ko meni 2kn.. tak da. nek traže ministarstvo lovu za papir..
Hvala. I neka prijava u konačnici nije isključena.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 13:14   #6
Quote:
HAL3 kaže: Pogledaj post
Ako izvlačim nekakav prosjek, neka to bude 30ak listova mjesečno.
Onda je za to dovoljan paket papira. Manje od 30 kuna. Pitanje je gdje ode preostalih 70 i nešto kuna po učeniku i kako se to evidentira u računovodstvu i evidentira li se uopće. Ne mora si ravnateljica kupiti novu kutnu garnituru za te pare, ali bilo bi lijepo da se onda roditeljima i učenicima da na uvid popis kupljenog od iskamčenih donacija. Papira toliko i toliko, tonera toliko i toliko, toga i toga toliko i toliko. Za sto kuna se u nekoj fotokopirnici isprinta 500 komada nečega, a vlasnik joj mora još plaćati najam, plaće, doprinose, štajaznam, tako da je posve poremećeno inzistirati na tome da je printanje u školi skuplje.

Quote:
Ovih dana pokrenuta je inicijativa od strane jedne učenice da se ispeku kolači i prodaju u školi (dobila je dopuštenje ravnateljice) i da se zarada donira za liječenje jedne djevojčice. Kad je ravnateljica vidjela da to jako dobro ide, odlučila je zaplijeniti utržak za potrebe škole.
Ovo je van svake pameti.

Ali, imaš skoro 1500 postova, tu si od 2008., ne da mi se stalkat te sad, ali već si u ovom topiku rekla dovoljno da ti kćer bude relativno lako prepoznati. Vjerujem da nema puno zagrebačkih gimnazija u kojima su se ovih dana prodavali kolači, i u njima prvašica koje imaju sestru u trećem razredu jedne druge gimnazije. Topik ti sad ima 138 čitanja. Otvorila si ga sinoć. I kćer ti ide u školu u kojoj je ravnateljica, ovaj, kako da kažem. Mentalno zanimljiva. Nadam se da uzimaš u obzir mogućnost da ovo dođe do nje.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch

Zadnje uređivanje chocolatecookie : 15.02.2014. at 13:21.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 18:46   #7
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Nadam se da uzimaš u obzir mogućnost da ovo dođe do nje.
Gledaj, to me najmanje zabrinjava. Postoje adrese gdje se mogu prijaviti sumnje na bilo kakve nepravilnosti. Sada sam došla do faze kada kipim. Do sada sam ignorirala situaciju i zahtjev jer sam ga okarakterizirala - ako prođe, prođe. Međutim, očito su zagrizli na tu donaciju i ukoliko ne popuste, znam i ja pokazati zube. Već mi je pun kufer kamčenja novaca na svim razinama u ovoj državi.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 20:07   #8
Prijavi ravnateljicu prosvjetnoj inspekciji.
Kakve su to pizdarije, 100kn za printanje?!
Nek dignu te materijale na internet, i neće svatko potrošiti ni približno 100kn da ih isprinta kod kuće.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 12:32   #9
Mi smo u srednjoj školi dobivali masu dodatnih materijala.
Nismo plaćali ništa, jer je škola imala dovoljno love da pokrije te troškove.

U osnovnoj smo plaćali printanje, ali se radilo o nekom manjem iznosu, 20-30 kn.
Obzirom da mi mama radi u toj istoj školi, poznato mi je kako se taj iznos brzo potrošio, te bi od tada na dalje, fotokopirani materijal ona plaćala iz svog džepa.
Ne mislim baš ni da je to fer varijanta.

Ne razumijem zašto si toliko šutila.
Umjesto da odmah na prvom sastanku priupitaš zašto je cijena tolika i hoće li količina printanog materijala opravdati cifru, 5 mjeseci nakon početka škole ti razmišljaš o dizanju buna i podnošenju prijava.
Po meni, toalno krivi pristup.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 12:43   #10
mi smo od 1994-1998 svake godine (srednja škola) morali dati 100 kn "radi troškova upisa"

i ok, nitko se nije bunio jer se znalo da to nejde na plaće nego da škola bude bolja i čišća
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 18:01   #11
Sada je to 200kn, ako se ne varam.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 15:52   #12
Tak su i u nasoj skoli trazili svake godine 100 kn za "ispite,printanja bla bla", i meni je bilo to preglupo ali svejedno smo morali donosit... sad se praksa ta promijenila ali svejedno... nas je 500 i vise u skoli i sad izracunajte koliko oni love poberu na tome... a u skoli nema sapuna niti ubrusa niti icega... + sto su zastori u pola ucionica pokidani i sto se preko ljeta kuhamo u ucionicama i jedva disemo.
bezimenoime is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 07:18   #13
Mi smo u drugom osnovne. Na prvom roditeljskom nas je uciteljica obavijestila da skola novaca nema i da svi trebamo donijeti 70 kn za potrebe testova, materijala bez kojih ona ne moze raditi itd.

I u prvom razredu su nas svaki cas zicali nesto. Da ne spominjem da svaki cas moramo kupovati neke "jednokratne" pizdarije, posebne carape, pregace, sesire, batetijske lampe, specijalnu garderobu za jednokratne dvominutne "nastupe"... Strah me i pomisliti sto me jos sve ceka. A kad vidim kako drugi roditelji s odusevljenjem reagiraju i kupuju i vise od trazenog, osjecam se kao da zivim medju samim dobitnicima eurojackpota.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 08:17   #14
To sve treba prijaviti inspekciji i zdravo. Riječ je o ucjeni, iznudi.

Škola nema novaca, tko treba osigurati školi novce? Tko odlučuje o raspodjeli novca?
Što kad se nastavnica sjeti da joj je plaća mala, pa bi mogla od roditelja tražiti po 50 kn od svakog učenika mjesećno jer ona nema dosta novca kroz mjesec?
Plaćaš traljavo školstvo iz poreza, knjige cijenom zlata, sad na kraju ni to nije dosta, nego još moraš i plaćati materijale bez učiteljica "ne može raditi".

"Ne mogu ni ja raditi" bez opreme koja košta 15000 eura, pa opet radim i stvari funkcioniraju.

70 kn po glavi, nek je 20 učenika u razredu, čini 1400 kn, ja sam neki dan na akciji paket papira od 500 kom u Intersparu platio 23 kn... Do the math!
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 09:34   #15
Apsolutno se slazem. Ali - meni nevjerojatno - ja sam izgleda jedini roditelj u razredu koji pizdi. Ostali nose i salju i oni sto se ne trazi. A i strah me je osvete na maloj. Ne znam...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 10:01   #16
Kao što rekoh, anonimno prijavljujte prosvjetnoj inspekciji nadležnoj za vaše područje:

Ustroj prosvjetne inspekcije

Prosvjetna inspekcija ustrojena je kao Uprava za inspekcijske poslove u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. U Upravi su ustrojeni:

1. Odjel za inspekcijske poslove - Zagreb, u sjedištu Ministarstva

Odjel obavlja poslove na području Grada Zagreba, Zagrebačke, Karlovačke, Sisačko-moslavačke, Krapinsko-zagorske, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Varaždinske i Međimurske županije.
Odjel ima prosvjetnog inspektora u Karlovcu, Sisku i Varaždinu.

2. Odjel za inspekcijske poslove u Splitu

Odjel obavlja poslove na području Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske, Zadarske i Šibensko-kninske te na dijelu Ličko-senjske županije.
Odjel ima prosvjetnog inspektora u Zadru, Dubrovniku i Pločama.

3. Odjel za inspekcijske poslove u Rijeci

Odjel obavlja poslove na području Primorsko-goranske i Istarske te na dijelu Ličko-senjske županije.
Odjel ima prosvjetnog inspektora u Puli.

4. Odjel za inspekcijske poslove u Osijeku

Odjel obavlja poslove na području Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije.




Šta to vas boli kurac što škola nije osigurala sredstva za rad?
Škola je to obavezna učiniti.


Druga stvar, koje su to nužne stvari bez kojih ne mogu?

Nastava se može održavati bez tolike količine dodatnih listića, papirića, materijala i hrpe pizdarija. Ja se ne sjećam da sam ih imala, a išla sam u školu u Republici Hrvatskoj, ne Jugi ili Albaniji ili Njemačkoj. Izmišljaju bijesne gliste.
Testovi se mogu kopirati, ostalo nije baš jako nužno.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 12:40   #17
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slazem. Ali - meni nevjerojatno - ja sam izgleda jedini roditelj u razredu koji pizdi. Ostali nose i salju i oni sto se ne trazi. A i strah me je osvete na maloj. Ne znam...
Ne znam je li škola veća, manja, je li u gradu ili selu, ali ako živiš u mjestu gdje su doktor, učitelj i svećenik bog, onda je problem veći, ali osveta na djetetu je realni problem.
Još bi i ti mogla biti najveći problem jer si se drznula kontrirati božanstvu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 12:56   #18
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ne znam je li škola veća, manja, je li u gradu ili selu, ali ako živiš u mjestu gdje su doktor, učitelj i svećenik bog, onda je problem veći, ali osveta na djetetu je realni problem.
Još bi i ti mogla biti najveći problem jer si se drznula kontrirati božanstvu.
Mali grad. U kojem se njeguju tradicionalne vrijednosti, a navodno pop s oltara propovijeda o batini koja je iz raja izasla.

Sve ti je jasno, vidim...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 13:53   #19
E, jebiga, onda nemaš sreće, ali nije nerješivo.

Kažeš navodno, znači da ni u crkvu ne ideš, što znači da si totalni bezbožnik.
U ovom slučaju ti je to dobro, jer si očito navikla na brojčanu nadmoć protivnika, tj. sama protiv svih.

Mislim da ti je najbolje prijaviti anonimno, iako s obzirom na stav ostalih neće baš biti teško pogoditi tko je prijaviteljica.
Glede osvete na djetetu, moguća je i u najvećim školama, neovisno o sjedištu škole.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 18:03   #20
Mi smo uvijek morali nositi neke novce na početku školske godine.
U višim razredima osnovne je bilo kojih 50 kn, dok u srednjoj je bilo mislim da 70-80 kn.

Starci su pizdili zbog toga, nas je ipak bilo četvero đaka.
I da, svake godine je bila neka akcija gdje su starci morali donirati određenu svotu novaca za povećanje fonda knjiga u školaskoj knjižnici.

Nikako ne smijem zaboraviti da smo morali plaćati štete koje su redovito nanosili školi određeni problematični učenici.
Napominjem, nijedan od njih nije ni kune dao za štetu koju su napravili.
Jednom su profi iz fizike utrpali nešto u brave od auta na školskom parkingu, pa ih je sve morala mijenjati.
Trošak su naravno platili ostali učenici iz razreda, koji to nisu učinili.


U srednjoj su nas svake godine i tjerali na davanje 30 kn po učeniku za farbanje školskih zidova.
Na školi je bilo oko 600 učenika.
Na što su se ti novci utrošili, ne znam, ali škola nije bila ofarbana.
dorcas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.