Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2015., 14:11   #61
Čitam u "Jutarnjem listu" (tiskano izdanje, ne da mi se sad tražiti poveznicu na netu) kolumnu Jurice Pavičića. O programu stranke "Pametno" kaže isto što sam i ja zaključio: dobar liberalni program, ali svoje ideološke odabire nerijetko poistovjećuje sa znanstvenim uvidima.

To je scijentizam (duhovna vladavina Znanosti, s velikim "Z") i tehnokratizam (vladavina stručnjaka).

Spominje i ORaH sa stotinama stranica vrlo kavalitetnih programskih dokumenata, te zaključuje kako su Pametno i ORaH u svaki u svojem ideološkom polju ponašaju principijelno.

Ali, to u Hrvatskoj slabo prolazi.

Ideologije Pametno [Hm... kako to deklinirati, kad se radi o prilogu koji je u ulozi imenice? ] i ORaH-a su bitno različite, uvelike suprotne. Ipak, obje omogućavaju da se barem postave bitna pitanja, što bi u Hrvatskoj bio spektakularan napredak.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 16:58   #62
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Čitam u "Jutarnjem listu" (tiskano izdanje, ne da mi se sad tražiti poveznicu na netu) kolumnu Jurice Pavičića. O programu stranke "Pametno" kaže isto što sam i ja zaključio: dobar liberalni program, ali svoje ideološke odabire nerijetko poistovjećuje sa znanstvenim uvidima.

To je scijentizam (duhovna vladavina Znanosti, s velikim "Z") i tehnokratizam (vladavina stručnjaka).

Spominje i ORaH sa stotinama stranica vrlo kavalitetnih programskih dokumenata, te zaključuje kako su Pametno i ORaH u svaki u svojem ideološkom polju ponašaju principijelno.

Ali, to u Hrvatskoj slabo prolazi.

Ideologije Pametno [Hm... kako to deklinirati, kad se radi o prilogu koji je u ulozi imenice? ] i ORaH-a su bitno različite, uvelike suprotne. Ipak, obje omogućavaju da se barem postave bitna pitanja, što bi u Hrvatskoj bio spektakularan napredak.
Program Oraha sam pročitao u vrijeme kada su ljudi iz nekog razloga bili ushićeni tom strankom. Recimo dio za gospodarstvo meni osobno zvuči kao srednjoškolski osvrt na temu "Stanje u Hrvatskom gospodarstvu". Sad, ako netko to smatra ne samo programom, nego i kvalitetnim programskim dokumentom, onda je to poražavajuće. Druga stvar je ako se radi o plaćenom članku. Izbori su itd, pa je sve to očekivano u tom slučaju.
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 21:01   #63
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Propast će na izborima i onda se utopiti u Most.
Pametno će se utopiti u Most, a Most u HDZSDP
Skajvokerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 21:18   #64
Kak' ti se dalo registrirati za ovako argumentirani post?
__________________
Koga, cega janjetine , komu, cemu meni s kim, s cim sa kapulicom mladom meni, meni
'oću bruto plaću na ruke
Tomolav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 22:20   #65
Quote:
artard kaže: Pogledaj post
Program Oraha sam pročitao u vrijeme kada su ljudi iz nekog razloga bili ushićeni tom strankom. Recimo dio za gospodarstvo meni osobno zvuči kao srednjoškolski osvrt na temu "Stanje u Hrvatskom gospodarstvu". Sad, ako netko to smatra ne samo programom, nego i kvalitetnim programskim dokumentom, onda je to poražavajuće. Druga stvar je ako se radi o plaćenom članku. Izbori su itd, pa je sve to očekivano u tom slučaju.
Pročitajte ORaH-ove politike, ne program.
bluejasmine is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 21:13   #66
Quote:
artard kaže: Pogledaj post
Program Oraha sam pročitao u vrijeme kada su ljudi iz nekog razloga bili ushićeni tom strankom. Recimo dio za gospodarstvo meni osobno zvuči kao srednjoškolski osvrt na temu "Stanje u Hrvatskom gospodarstvu". Sad, ako netko to smatra ne samo programom, nego i kvalitetnim programskim dokumentom, onda je to poražavajuće. Druga stvar je ako se radi o plaćenom članku. Izbori su itd, pa je sve to očekivano u tom slučaju.
po čemu je ORaH-ov program srednjo-školski osvrt? navedi razloge inače ispada kako se Pametno provodi za tim da pljuje po drugima- što je po njima pametno.

inače što se tiče poljoprivrede imate u programe rupice. forsiranje GMO je očito bolje od eko-proizvodnje koja se može i izvoziti. zaštita okoliša kao i socijala isto ima rupica ali nitko ne kaže kako su na srednjo-školskoj razini.
__________________
Vrlo je depresivno živjeti u vremenu u kojem je lakše razbiti atom, nego jednu predrasudu (Albert Einstein)
Mokus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 12:13   #67
http://www.vecernji.hr/hrvatska/za-r...carima-1032827


Zašto Puljak napada Most?

Hoćemo se kladiti da gospođa ni u Splitu neće osvojiti 5%.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 12:17   #68
To je samo dokaz teze da vrlo inteligentni i obrazovani ljudi znaju biti vrlo trvdoglavi i naivni zato što misle da su pametniji od drugih.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 12:29   #69
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/hrvatska/za-r...carima-1032827


Zašto Puljak napada Most?

Hoćemo se kladiti da gospođa ni u Splitu neće osvojiti 5%.
Ja bi rekao zato što je to put u autodestrukciju. Pa i sam Prgomet u izjavi za index.hr sugerira razgovor i s jednom i s drugom opcijom (HDZ_SDP) poslije izbora pod mantrom da će im uvjetovati reforme i postaviti rokove. A to će nas dovesti samo i isključivo do novih prijevremenih izbora (ako će MOST ostat pošten do kraja). Slažem se s njim da dijalog mora postojati, ali unutar ovog političkog uređenja nema dijaloga, nego ona Zokijeva, ili mi ili oni...
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 13:39   #70
Quote:
Mokus kaže: Pogledaj post
po čemu je ORaH-ov program srednjo-školski osvrt? navedi razloge inače ispada kako se Pametno provodi za tim da pljuje po drugima- što je po njima pametno.

inače što se tiče poljoprivrede imate u programe rupice. forsiranje GMO je očito bolje od eko-proizvodnje koja se može i izvoziti. zaštita okoliša kao i socijala isto ima rupica ali nitko ne kaže kako su na srednjo-školskoj razini.
Dovoljno je pročitati dio vezan uz gospodarstvo. Sastoji se od opisa sadašnje situacije i krajnje općenitih fraza u stilu "treba napraviti ...", ali nigdje nema konkretnih brojeva. Kako to misle napraviti, niti kroz koji vremenski period. Još kad se sjetim chemtrailsa i Mireline privrženosti SDP-u, ali ne i Milanoviću... Orah je običan SDP-ov satelit.

Da se razumijemo, ja ne vjerujem da bi Pametno realizirao ono, što su zacrtali, ali da su im ideje dobre, jesu. Naveli su stvari koje treba mijenjati. Većini Hrvata odgovara ovakva korumpirana država, jer su navikli plivati u takvoj kaljuži i za drugo ne znaju. Iskreno, jebeš GMO vs eko-proizvodnja, kad ne postoji nekorumpirana institucija koja bi vodila brigu o tome, a osim toga, to je najmanji problem ako pogledaš da je većina toga na tržištu GMO. Kupiš paradajz ili grejp u dućanu, staviš u frižider i isti je mjesecima. Zaštita okoliša je još jedna digresija koja ne služi ničemu. Ako kreneš od toga da imaš rafineriju nafte koja je užasno zastarjela i zagađuje sve u 16 i istovremeno nitko ne želi kune dati u to staro željezo, o čemu pričamo? Laži sa CO2? Veća količina CO2 nije uzrok zatopljenju, već suprotno, zatopljenje je uzrok povećane količine CO2. 70% planete je voda koja na sebe veže CO2 pri niskim temperaturama, a kod zagrijavanja ga otpušta. To je poznato svima kod proizvodnje mineralne vode, ali kad je u pitanju globalno zatopljenje, onda imamo neku drugu kemiju :-) Ali i sav taj CO2 je totalno nebitan, jer i da ga poduplaš, što ni teoretski ne možeš, globalna temperatura bi porasla za 0.1 ili 0.2 C. Dakle, totalni bullshit kojim se odvlači pažnje od uhljeba, korumpiranog sudstva i općenito pljačke. A globalna politika još na tome zarađuje nabijajući poreze za CO2. Pitam se koji je idući zakon, neki vezan uz kisik i dušik?

Od toga nemam nikakve koristi, kao ni ostatak normalnih ljudi u državi. Ali recimo da netko u 4 godine počisti uhljebe na način da objavi javni registar zaposlenih u javnom sektoru sa strukturom, pa da vidimo što su HDZ i SDP svih ovih godina radili. Bacit van uhljebe na cestu, jer su ionako ilegalno dobili te poslove i doslovno dobijalu plaću sve ove godine. Ili da se krene sa čišćenjem sudstva. Bacit na cestu sve od lokalnog šerifa do ustavnih sudaca.... Od toga ima koristi, a ne od GMO-a i eko proizvodnje.

Zadnje uređivanje artard : 26.10.2015. at 13:51.
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 14:35   #71
Quote:
JustOnPaper kaže: Pogledaj post
To je samo dokaz teze da vrlo inteligentni i obrazovani ljudi znaju biti vrlo trvdoglavi i naivni zato što misle da su pametniji od drugih.
pametan i inteligentan čovjek uvijek misli kako nije dovoljno pametan i kako zbog toga mora još stjecati znanja ... to je znak tvrdoglavosti za one koji smatraju kako sve znaju a zapravo ne znaju....
__________________
Vrlo je depresivno živjeti u vremenu u kojem je lakše razbiti atom, nego jednu predrasudu (Albert Einstein)
Mokus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 10:20   #72
Maja Vehovec nositeljica liste stranke Pametno u I. izbornoj jedinici o javnom dugu: "Fiskalna pravila mogu biti efikasna jedino ako ih se nametne zakonom/ustavom na nacionalnoj razini i na njih veže politički neuspjeh vlade (poput odredbe zakona po kojem se neusvajanje proračuna u lokalnoj samoupravi rješava raspisivanjem izbora). Hrvatskoj su, osim europskih fiskalnih pravila, potrebna i jasna i transparentna nacionalna fiskalna pravila. Potrebno je vezati fiskalna pravila, odnosno nepoštivanje istih, za raspisivanje prijevremenih izbora na nacionalnoj razini."

http://barometar.vecernji.hr/analyse...BQmkc.facebook
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 09:53   #73
Dvoumim se između njih i Mosta...
__________________

Heroji ne trebaju nam ni puške ni pištolji
Samo čisto srce i ničeg se ne boj
Zookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 20:45   #74
Quote:
Zookey kaže: Pogledaj post
Dvoumim se između njih i Mosta...
Onda biraj Pametno
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 20:57   #75
Quote:
Zookey kaže: Pogledaj post
Dvoumim se između njih i Mosta...
MOST. PAMETNO je jednako vrijedno, ali oni zaista nemaju šanse. MOST sigurno ima
nobody0770 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 20:58   #76
Pametno nema nikakve šanse. Ne bacajte ljudi vaš glas. 1,27% u X. izbornoj jedinici (današnja anketa), a to je matična izborna jedinica bračnog para Puljak.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 21:14   #77
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Pametno nema nikakve šanse. Ne bacajte ljudi vaš glas. 1,27% u X. izbornoj jedinici (današnja anketa), a to je matična izborna jedinica bračnog para Puljak.
Koja je to anketa? Koliki uzorak, kolika pogreška?

Smješno mi je vidjeti anketu Nova TV i IPSOS pulsa gdje na uzorku od cca 0,2% slučajnih prolaznika zaključe (govorim o X. IJ): HDZ 7, SDP 5, MOST 2...

A nakon toga pokušavaju objasniti da postoje, po njima, 3 granična koja mogu otići svima pa može biti i jedan Živom zidu ili još jedan MOST-u i sl... (moje mišljenje je da u svakoj IJ ima 4 ili 5 graničnih mandata koji će prevagnuti na neku od trećih opcija)

A taj uzorak od 0,2% (422 ispitanika) su bila gdje? Jesu li bar rasporedili ravnomjerno po gradovima i općinama ili je npr 50% u Splitu, a ostalo u Metkoviću, Makarskoj, Vrgorcu i Dubrovniku?

Mislim da nema smisla gledati ovakve ankete jer ovi izbori će biti iznenađenje za sve. Sinčiću se nije davalo gotovo nikakve šanse u predsjedničim izborima pa je na kraju potukao svi i zapravo pobjedio.

Glasajte za one za koje znate i vidite da su dovoljno konkretni i koji će stvarno nešto moći napraviti. Iz Pametno su u zadnjih par intervjua i izjava dali do znanja da znaju i što i kako bi se trebalo napraviti... I u principu što više malih, ali kvalitetnih stranak podržimo bolje će nam biti...
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 21:16   #78
Velika je šteta što ne idu zajedno s Mostom. Mogli smo dobiti treću po snazi stranku/koaliciju s najboljim programom u zadnjih 10-ak godina. Pametno bi sigurno imali zastupnika ili dva u Saboru, ali bi pozitivno utjecali i na sam Most i neutralizirali štetan utjecaj Lovrinovića.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 21:28   #79
Na temu bačenog glasa Marijana Puljak kaže, a ja je podržavam:

http://izbori.jutarnji.hr/marijana-p...bacene-godine/

Problem s MOSTom je što se Pametno zalaže za programsku platformu koja je provediva i koja zaista može preuzeti vlast ako dođe u priliku, a MOST je išao drugim putem. Gradili su snagu na izjavama, a energiju crpili iz poteza sa lokalne razine. Program im je dosta sličan Pametno, zlobnici bi komentirali, presličan u nekim dijelovima (a objavljen skoro mjesec dana kasnije). A osim toga Pametno ne želi u svojim redovima ljudi koji su politički imali priliku mijenjati stvari, a nisu. A i sam Lovrinović iz izjave u izjavu sam sebi skače u usta i nerijetko pobija teze kolega iz stranke...Pitanje je kako će se to odraziti na sve nakon izbora. A Pametno će biti blizu mandata u svim jedinicama i na toj platformi će graditi priču za lokalne izbore. A program će dalje razvijati i okupljati još pametnije oko sebe....
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 21:38   #80
Pa nije bačen glas, Pametno je isto kvalitetna opcija. Glas šarlatanima poput Mladena Schwartza ili Živog zida je bačen glas, a ne strankama s dobrim programima. Teško da će Mostu baš faliti toliko glasova za mandat više, bez obzira na ankete. Samo se nadam da će nakon izbora obnoviti suradnju, jer originalno su Most trebali činiti upravo Petrov, Puljak, Petrina i Kovačić. Ne treba odbaciti ni ljude koji su već bili u politici, npr. ne vidim nijedan razlog zašto se recimo Ferdelji ili Sandra Švaljek ne bi pridružili toj opciji.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.