Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2013., 14:25   #5661
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
poz svima! znate što ima novo? Sjekire će padati- dobili smo jutros rješenje
dakle godinu dana je trajalo od podnošenja, a 6mj od plaćanja kazne, s tim da sam zvala u 5mj da provjerim kad će i opet prošli tjedan.
naravno da sam zaboravila slijedeći korak- kom i vod doprinos- idemo li mi sami ili se automatski njima proslijedi rješenje?
Komunalni i vodni doprinos
Članak 22.
(1) Podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnici zgrade za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju, osim za pomoćnu zgradu, dužni su po izvršnosti tog rješenja platiti komunalni doprinos i vodni doprinos u skladu s posebnim propisima, ako ovim Zakonom nije propisano drukčije.
(2) Vlasnik posebnog dijela zgrade ne plaća komunalni doprinos i vodni doprinos za njegov posebni dio koji se nalazi u dijelu zgrade koji nije bio predmet ozakonjenja.
(3) Podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnici zgrade plaćaju komunalni doprinos i vodni doprinos razmjerno suvlasničkom dijelu zgrade, odnosno veličini njihova posebnog dijela zgrade ili veličini funkcionalne jedinice koju koriste.
(4) Nadležno upravno tijelo dužno je tijelima nadležnim za utvrđivanje komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa dostaviti podatke potrebne za obračun iznosa tog doprinosa u roku od petnaest dana od dana izvršnosti rješenja o izvedenom stanju.
(5) Rješenjem o utvrđivanju komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa odobrava se odgoda plaćanja doprinosa, odnosno odgoda početka njegova plaćanja u slučaju obročne otplate, za godinu dana od dana izvršnosti rješenja, ako to zatraži podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnik zgrade.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 18:58   #5662
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
.
(4) Nadležno upravno tijelo dužno je tijelima nadležnim za utvrđivanje komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa dostaviti podatke potrebne za obračun iznosa tog doprinosa u roku od petnaest dana od dana izvršnosti rješenja o izvedenom stanju.
(5) Rješenjem o utvrđivanju komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa odobrava se odgoda plaćanja doprinosa, odnosno odgoda početka njegova plaćanja u slučaju obročne otplate, za godinu dana od dana izvršnosti rješenja, ako to zatraži podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnik zgrade.
dakle- čamimo i čekamo, puno hvala
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 21:56   #5663
A niš čekaš ta rješenja. Iako mi je baš čudno da je 6 mjeseci proteklo od plaćanja kazne do dostave Rješenja o izvedenom stanju, obično to ide u roku keks, barem ovdje kod mene.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 22:16   #5664
ne bi ni sad bilo da nisam zvala, a prije par mjeseci kad sam zvala rekla mi je da joj stoji ispred nje i da će biti rješenje najkasnije slijedeći tjedan. lolčina
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 12:57   #5665
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Plaća se samo na nelegalnu dogradnju.

Što se tiče čuvanja dokumentacije, obrati se izravno nadležnoj općini ili uredu za graditeljstvo ili arhivu. Trebalo bi se čuvati zauvijek.
HVALA TI
zvao ja općinu i rekli mi da se preko 5 godina čuvaju samo građevinske dozvole!??
sve ostalo da više nemaju??...

jel to po vama tako ili me je netko dezinformirao?
Hrki777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 13:14   #5666
Sva odobrenja za građenja (zmači, ne samo građevinske dozvole već i posebna rješenja, i odobranja za gradnju, i svašta drugo) kako god da se ona zvala čuvaju se trajno. Međutim, bilo je puno akata koje nisu odobrenja za građenja već je nešto sličnom onom što su sada lokacijske dozvole (urbanistički uvjeti, izvodi iz plana etc.), to se čuvalo samo 5 godina.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 13:16   #5667
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
A niš čekaš ta rješenja. Iako mi je baš čudno da je 6 mjeseci proteklo od plaćanja kazne do dostave Rješenja o izvedenom stanju, obično to ide u roku keks, barem ovdje kod mene.
Išlo je, da, ali dok su bili zaprimali i unosili sve one silne zahtjeve pred istek roka, nisu radili nikakve otpreme pošte. A poslje - sezona godičnjih odmora.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 21:01   #5668
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Sva odobrenja za građenja (zmači, ne samo građevinske dozvole već i posebna rješenja, i odobranja za gradnju, i svašta drugo) kako god da se ona zvala čuvaju se trajno. Međutim, bilo je puno akata koje nisu odobrenja za građenja već je nešto sličnom onom što su sada lokacijske dozvole (urbanistički uvjeti, izvodi iz plana etc.), to se čuvalo samo 5 godina.
Upravo tako.
Sada je pitanju što ured radi sa tim materijalima. Ako nema u uredu, probati u arhivu. Nema pravila, mada pitanje što će nekome npr. uvjeti koji nisu realizirani kroz dozvolu, ne vidim njihovu vrijednost u niti jednom postupku u smislu dokazivanja legalnosti zgrade.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 13:48   #5669
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Išlo je, da, ali dok su bili zaprimali i unosili sve one silne zahtjeve pred istek roka, nisu radili nikakve otpreme pošte. A poslje - sezona godičnjih odmora.
ma kakva otprema pošte, mi smo osobno išli podići rješenje
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 14:06   #5670
Jbt, lijenčina, nijedna vojna karta iz Beograda još nije došla u katastre i urede za urbanizam. Tek su pola karata dobili, i pregledali, a u lokalne će ih urede pustiti tek kad dobiju sve.

A s druge strane, ako imaš kuću prije '68. (ma kakvi prije '68., ma prije 1935. ), a nije ucrtana, moš se komotno yebat i krenuti u postupak na dobar sati način - putem vještačenja - ili, pak, čekati mjesecima dok famozne karte ne stignu (a ovi iz urbanizma budu zvali "di vam je dokumentacija, di vam je dokumentacija..."). Prejadno.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)

Zadnje uređivanje general Martok : 19.09.2013. at 14:13.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 08:12   #5671
Molim alternativni način za dokazati građevinu prije 1968.g - a da nije DGU, vještačenje ili Beograd.

Nemogu nikako dobiti info kad ću iz DGU dobiti potvrdu i jel će biti pozitivna, ovaj tjedan sam napravio 233 poziva prema DGU - javila se 3 puta ženska na koju se preusmjeri telefon kad se nitko ne javi u tom uredu, i 1 put se javila ženska iz tog ureda - uzela podatke i rekla da će javiti kad ću doći na red, no ništa.

Vještačenje - skupo.

Beograd - nemogu čekati, 2 mjeseca mi vrijedi procjena kuće (1800kn platio), nije mi baš da ponovno to plačam.

Help!
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 11:56   #5672
Legalnost

Pozdrav! Imam slijedeću situaciju. Umrla mi je rođakinja i ostavila vikendicu na selu, izgrađena je 2005 godina. Nikako da shvatim jeli izgrađena legalna ili nije. Od papira što sam uspio pronaći ima Rješenje o komunalnoj naknadi koji je normalno platila. Ima i lokacijsku dozvola iz 2004. g. Postoji i zahtjev za građevinskom dozvolom koji je odbijen jer nešto nije bilo riješeno skroz sa vlasništvom zemlje (pola je bilo na zemlje na drugu rođakinju koja je poslije to darovnicom dala njoj tako da je sada vlasništvo nad zemljištem uredno riješeno) ili je falio neki papir. To nisam do kraja uspio poloviti. Ne mogu otići pogledati pravo stanje papira pošto traje još ostavinska i dok se ne prebaci na moje ime nemogu ništa. Da li je taj objekt legalan je trebalo napraviti legalizaciju? Znam da se ona nalazila s nekih arhitektom zbog neke legalizacije još početkom godine ali to se odnosilo na neku drugu garažu ali ne znam jel i ovo nešto legalizirala ili nije. Ako treba legalizirati, što se dešava sada nakon 30.06.? Jel se to uopće onda isplati? Jel postoji neke naknadna mogućnost legalizacije nakon roka s obzirom da se ovdje radi o smrtnom slućaju (umrla u 4. mjesecu). Moram nekako saznati jer ako se ne isplati onda da odbijem nasljedstvo... Oprostite na podužem postu i hvala unaprijed na odgovorima...
jasamja385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 12:36   #5673
@jasamja385:

ako zahtjev za legalizaciju građevine nije predat u roku (do 30.06.2013.), onda legalizacije se više i ne može tražiti, ve. ako je građevina u skladu s važećim planom potrebno za nju ishoditi ovisno o veličini rješenje o uvjetima građenja odnosno lokacijsku dozvolu + potvrdu glavnog projekta po zakonu o prostornom uređenju i gradnji.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 13:09   #5674
Evo napokon zvali iz DGU-a, evo najnovnijih spoznaja koje sam saznao preko par telefona:

1.) Onaj zahtjev za izdavanje potvrde o evidentiranju građevine prije 1968., godine - to vam je isključivo vezano za avio snimak iz Beograda i nikaj više.
Konkretno, za moj dio gdje živim - potvrde nema jer snimka još nema iz Beograda.
Kaže čovjek da će RH dobiti još na 4 puta te snimke, u rasponu od 6-8 mjeseci.
Znači - DGU otpada za sada.

2.) Sudski vještak i vještačenje - više nije ZAKONSKI DOZVOLJENO!! Znači više gruntovnica neće prema nalazu vještaka nešto ucrtati!! Zaboravite to!!!

3.) Kaže mi čovjek iz odjela za graditeljstvo iz mog grada - da ako je objekt ucrtan u katastru i ako nema nikakvog tereta niti zabilježbi - smatra se da je građen prije 1968. godine.
Ali treba projekt izvedenog stanja napraviti i to njima donijeti, te oni prema tome idu u katastar da se unese zabilježba da je objekt građen prije 1968. godine.!

Meni niti projektantu s kojim sam pričao to nema smisla, jer zašto bi to bilo dovoljno kao potvrda o starosti objekta?? Valjda samo zato jer je ucrtano kao stari objekt i nema negativnog tereta niti zabilježbi.

Ali ok - u ponedjeljak idem vidjeti tu soluciju, i ako stvarno može - u roku 2 dana je projekt gotov i može se unesti zabilježba o starosti tog objekta (konkretno, meni za 1/3 kuće koja nema dozvolu).

Vidite koja sranja, sad sam zvao PBZ nekretnine, napao čovjeka da što filozofiraju - njima jednostavno treba negdje zabilježba da je to građeno prije 1968. g i točka. Ako je avio snimak dugo čekati (a meni je jer procjena vrijedi 2 mjeseca, a košta 2000kn), tražiti alternativne načine.

Meni je sranje što imam dozvolu iz 1958.g na kuću 10x5m, kak je i napravljena, ali je nakon par godina dorađena na 10x8m.

I sad me za tih 10x3m traže potvrdu + kad je vađena dozvola za kuću - projektant je krivo ucrtao kuću u katastar, tj., na drugom dijelu dvorišta, i to im je isto sumljivo.

Ak u ponedjeljak nekaj ne riješim, e onda sranja i sranja. Čak sam i Beograd kontaktirao radi vojnog snimka, čekam odgovor ako ga mogu prije dobiti.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 11:45   #5675
Quote:
jasamja385 kaže: Pogledaj post
Ako treba legalizirati, što se dešava sada nakon 30.06.? Jel se to uopće onda isplati? Jel postoji neke naknadna mogućnost legalizacije nakon roka s obzirom da se ovdje radi o smrtnom slućaju (umrla u 4. mjesecu). Moram nekako saznati jer ako se ne isplati onda da odbijem nasljedstvo... Oprostite na podužem postu i hvala unaprijed na odgovorima...
Legalizacija moguća kako ti je Begemotica opisala, a ključno pitanje je koliko vrijedi ta vikendica na selu? Prema tome odluči hoćeš li nasljedstvo prihvatiti ili odbiti. Kolika je veličina vikendice? Je li u skladu s prostornim planom? Istraži to prije odluke o prihvatu/odbijanju nasljedstva.

Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Ak u ponedjeljak nekaj ne riješim, e onda sranja i sranja. Čak sam i Beograd kontaktirao radi vojnog snimka, čekam odgovor ako ga mogu prije dobiti.
Uistinu si marljiv, poduzetan i fokusiran. Ali kako ti prvo rekoh, to neće ići bez ishođenja Potvrde o vremenu građenja objekta (sjećaš se linka kojeg sam ti prvo dala, s mišljenjem ministarstva?).

Vjerojatno bi ta potvrda mogla biti gotova prije dolaska tih BGD snimki, posebno ako zamoliš u nadležnom odjelu za graditeljstvo, objasniš situaciju da ti to PBZ vještačenje vrijedi 2 mjeseca.

Prvi korak ti je snimka izvedenog stanja, to dogovori s arhitektom što prije!
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 21.09.2013. at 12:01.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 00:41   #5676
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Evo napokon zvali iz DGU-a, evo najnovnijih spoznaja koje sam saznao preko par telefona:

1.) Onaj zahtjev za izdavanje potvrde o evidentiranju građevine prije 1968., godine - to vam je isključivo vezano za avio snimak iz Beograda i nikaj više.
Konkretno, za moj dio gdje živim - potvrde nema jer snimka još nema iz Beograda.
Kaže čovjek da će RH dobiti još na 4 puta te snimke, u rasponu od 6-8 mjeseci.
Znači - DGU otpada za sada.

2.) Sudski vještak i vještačenje - više nije ZAKONSKI DOZVOLJENO!! Znači više gruntovnica neće prema nalazu vještaka nešto ucrtati!! Zaboravite to!!!

3.) Kaže mi čovjek iz odjela za graditeljstvo iz mog grada - da ako je objekt ucrtan u katastru i ako nema nikakvog tereta niti zabilježbi - smatra se da je građen prije 1968. godine.
Ali treba projekt izvedenog stanja napraviti i to njima donijeti, te oni prema tome idu u katastar da se unese zabilježba da je objekt građen prije 1968. godine.!

Meni niti projektantu s kojim sam pričao to nema smisla, jer zašto bi to bilo dovoljno kao potvrda o starosti objekta?? Valjda samo zato jer je ucrtano kao stari objekt i nema negativnog tereta niti zabilježbi.

Ali ok - u ponedjeljak idem vidjeti tu soluciju, i ako stvarno može - u roku 2 dana je projekt gotov i može se unesti zabilježba o starosti tog objekta (konkretno, meni za 1/3 kuće koja nema dozvolu).

Vidite koja sranja, sad sam zvao PBZ nekretnine, napao čovjeka da što filozofiraju - njima jednostavno treba negdje zabilježba da je to građeno prije 1968. g i točka. Ako je avio snimak dugo čekati (a meni je jer procjena vrijedi 2 mjeseca, a košta 2000kn), tražiti alternativne načine.

Meni je sranje što imam dozvolu iz 1958.g na kuću 10x5m, kak je i napravljena, ali je nakon par godina dorađena na 10x8m.

I sad me za tih 10x3m traže potvrdu + kad je vađena dozvola za kuću - projektant je krivo ucrtao kuću u katastar, tj., na drugom dijelu dvorišta, i to im je isto sumljivo.

Ak u ponedjeljak nekaj ne riješim, e onda sranja i sranja. Čak sam i Beograd kontaktirao radi vojnog snimka, čekam odgovor ako ga mogu prije dobiti.
Sve si točno skužio, daj se usmjeri, koliko si već energije utrošio, sve si mogao dokazati da je starije od 68. kako ti je čovjek u graditeljstvu(i Gingerina) rekli.
Ili legalizirati.
I zaboravi te je....ne snimke iz BG, od njih kada dođu u HR do upotrebljivog podatka da je na toj i toj čestici tada i tada bila takova kuća je dugačak put, odnosna RH treba najmanje 6 mjeseci da snimke, kada dođu, stavi u upotrebu.
Btw, za ucrtavanje kuće je nadležan geodeta, a ne projektant.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 10:02   #5677
Probao sam danas ići na foru da mi sa dozvolom upišu pozitivnu zabilježbu kad je kuća građena...No nisu baš bedaki

Kažu da je problem komasacija, i pitanje kakvih je kuća dimenzija itd...
Sutra će javiti jer mogu upisati ili ne (vjerovatno ne).

Znači idem na snimak izvedenog stanja.

Jučer sam pronašao sliku iz cca 1966.g, od moje majke, gdje se vidi da je stvarno kuća dograđena na cijelu tu dimenziju. Super, nemoram se bojati.

Samo nekaj Gingerina - kako će oni po snimku izvedenog stanja to utvrditi da je građena tad i tad?
Kužiš, to nikako da shvatim.

Evo kaj piše od PBZ nekretnina:

...dograđivanje kuće dokazati uvjerenjem nadležnih institucija - katastra (podloga - avionski snimak stanja na terenu prije 15.02.1968.).

Objasnio sam ih da to nemogu čekati, pa je lik rekao da će biti dovoljna i pozitivna zabilježba kad je kuća građena.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 18:43   #5678
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Samo nekaj Gingerina - kako će oni po snimku izvedenog stanja to utvrditi da je građena tad i tad?
Kužiš, to nikako da shvatim.
Oni će ti to kao stručnjaci zaključiti

Bez zajebancije, baš te briga za to. To ti je upravni postupak, oni su nadležni da provedbom toga postupka to utvrde i bok. Temeljem tog dokumenta kojeg su oni ovlašteni izdati, ti ćeš si upisati pozitivnu zabilježbu, a baš to PBZ traže.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 07:04   #5679
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Oni će ti to kao stručnjaci zaključiti

Bez zajebancije, baš te briga za to. To ti je upravni postupak, oni su nadležni da provedbom toga postupka to utvrde i bok. Temeljem tog dokumenta kojeg su oni ovlašteni izdati, ti ćeš si upisati pozitivnu zabilježbu, a baš to PBZ traže.
ok, tnx, danas ću dobiti poziv iz gruntovnice da li mi prema postoječoj dozvoli 10x5m mogu ubilježiti cijelu kuću 10x8

Malo sam se pravio grbav kao da neznam da je 10x8, ali siguran sam da neće proći.

Ak prođe, juju.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 12:33   #5680
Evo borba ide pri kraju, oni preko dozvole ne mogu ništa upisati pod pozitivnu zabilježbu jer na istoj čestici još ima 2 građevine koje nemaju dozvolu

Mislim koje su to gluposti, tražim ih pozitivnu za kuću, oni spominju drugo.

Nego idem na to Uvjerenje o vremenu gradnje - zvao sam ponovno referadu, treba mi snimak postoječeg stanja, 2 svjedoka i potvrda sa katastra da je ucrtana građevina.
I na osnovu toga se plača oko 450kn pristojba i oni izdaju ovjerenje o vremenu gradnje za objekt.

I s tim idem u PBZ, mater im.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.