Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2022., 15:33   #1
Usporedbe života u Hrvatskoj i u inozemstvu (troškovi života, usluge, birokracija..) Vol. 2

Pošto se stalno po drugim temama nekako dotičemo ove teme, otvaramo novu temu u kojoj možemo raspravljati i uspoređivati život u inozemstvu i ovdje. Kako gdje iskoči novi post s tom raspravom, prebacim ga u ovu temu.

Molio bi da se držite sadržaja koji su prikladni ovom podforumu (dakle da uspoređujemo troškove života, hrane, usluge, birokraciju, itd...) i koliko je moguće svi zajedno vodimo civiliziranu raspravu (bez vrijeđanja forumaša koji ne žive u Hr).

Link na staru temu, koja je zatvorena zbog svađa i naskakanja, a kako bi uskoro došlo do zatvaranja zbog tehničkog limita i broja postova, i kako bi izbjegli nastavak svađa iz stare teme, otvaramo novu.
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 10:07   #2
Usporedbe života u Hrvatskoj i u inozemstvu (troškovi života, usluge, birokracija...) vol. 2

Nisam bio u pekari godinama. Ne zbog cijena, jednostavno ne želim trpati junk u sebe.

On topic:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ticne-15294616

Ja nemam problem s cijenama koliko imam problem kad me vrijeđaju svojim objašnjenjima cijena ove HR lopine. Reci, deremo vas i adio. Nemoj mi valjati priče kako je transport skup, kako je PDV u Hrvatskoj 25%, a u Njemačkoj 19%. Jer u Hrvatskoj plaćate radnike najmanje duplo manje nego u DE. Ako zbrojimo utjecaj cijene radnika i PDV-a u DE i u HR siguran sam da bi proizvod u Hrvatskoj morao koštati manje.

Ostaje transport. Ovo mi je posebna uvreda za mozak. Ako se meni isplati sjesti u auto i otići u Njemačku po namirnice, kozmetiku i alkohol po kojoj matematici se vama ne isplati voziti tu robu šleperima u Hrvatsku? Dalje, kako to da proizvod koji se proizvodi u Srbiji košta više u Hrvatskoj nego u Sloveniji? Radi se o istom proizvodu u istom trgovačkom lancu. Kuda putuje, preko Graza? Koga vi podjebavate?
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 11:49   #3
cijenu odredjuje spremnost kupca da ju plati.
nekima je ocito draze prodavati manje po vecoj cijeni, nego vise po manjoj.zasto je to tocno tako ovisi od slucaja do slucaja. valjda. uglavnom, ne vidim zasto toliko drame oko toga.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 12:13   #4
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Nisam bio u pekari godinama. Ne zbog cijena, jednostavno ne želim trpati junk u sebe.

On topic:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ticne-15294616

Ja nemam problem s cijenama koliko imam problem kad me vrijeđaju svojim objašnjenjima cijena ove HR lopine. Reci, deremo vas i adio. Nemoj mi valjati priče kako je transport skup, kako je PDV u Hrvatskoj 25%, a u Njemačkoj 19%. Jer u Hrvatskoj plaćate radnike najmanje duplo manje nego u DE. Ako zbrojimo utjecaj cijene radnika i PDV-a u DE i u HR siguran sam da bi proizvod u Hrvatskoj morao koštati manje.

Ostaje transport. Ovo mi je posebna uvreda za mozak. Ako se meni isplati sjesti u auto i otići u Njemačku po namirnice, kozmetiku i alkohol po kojoj matematici se vama ne isplati voziti tu robu šleperima u Hrvatsku? Dalje, kako to da proizvod koji se proizvodi u Srbiji košta više u Hrvatskoj nego u Sloveniji? Radi se o istom proizvodu u istom trgovačkom lancu. Kuda putuje, preko Graza? Koga vi podjebavate?
place radnika si u pravu. distribucija nisi. u hrvatskoj moras proizvode distribuirat po citavoj hrvatskoj i otocima. otoci su posebno skupi a neki lanci pokusavaju drzat iste cijene i na otocima, barem je konzum to radio afair.

nije neka razlika doterat iz srbije u ljubljanu u odnosu na zagreb. veca je razlika tu u pdvu.

problem je iz zagreba onda distribuirati u ostala mjesta u hrvatskoj. slovenija je cijela maltene predgradje ljubljane, lako se distribuira i ne treba toliko ducana za pokrit. hrvatska iako mala je vrlo razvedena i jos k tome ima otoke, mnogo njih.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 12:40   #5
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
cijenu odredjuje spremnost kupca da ju plati.
nekima je ocito draze prodavati manje po vecoj cijeni, nego vise po manjoj.zasto je to tocno tako ovisi od slucaja do slucaja. valjda. uglavnom, ne vidim zasto toliko drame oko toga.
Da, ali očito ne možemo bez drame. Iako me to polako već nervira, otvorim portal, drama oko cijena, fb isto drama, sjednem u kafić popit kavu u miru, smor do mene drži miting kako smo šupci i da trebamo zapalit lidlove dućane kao što to rade u Francuskoj. Isti taj je posljednji put držao miting kako su mu prijatelji rekli da je lud što garažu koju je iznajmljivao kao poslovni prostor pretvara u dva apartmana, a sad svaki od njih renta zimi za 750eur plus ljeti turstima. Došlo mi je da ga pitam gdje su kako bi ih mogli ić zapalit.

Kad lidl postavi cijene tako da dobije maksimum, treba palit dućane. Kad on postavi cijene tako da dobije maksimum, uspješan poduzetnik.

I, što je najgore, kad takav tu svoju teoriju napiše na nekom portalu ili fb, dobije hrpu like-ova, nedaj bože da mu se suprostaviš, odmah si lopov, pljačkaš, imaš korist od lidla, lidlov bot,.. A ustvari ti je samo dopizdilo slušat gluposti.
Frank Knight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 12:40   #6
Otoci kažeš jel? Ok, kako onda ovo objašnjavaš:

LIDL GRČKA

LIDL HRVATSKA

Jeftinije je iz Njemačke dovesti u Grčku i razvesti po svim LIDL poslovnicama tamo nego isto to napraviti u Hrvatskoj?

Jeftinije u Sloveniji, jeftinije u Grčkoj. PDV u Grčkoj je 24% FYI

LIDL ima 3 poslovnice na 3 otoka u HR. Cres, Krk i Brač. U Grčkoj samo Kreta ima 11-12, plus još min 20-tak na ostalim otocima.

Meni se čini kako je glavni problem ovdje, a Plenki nam baca prašinu u oči. Ove eskapade sa "ucjenama trgovaca" su samo zbog predizborne godine, da je prošlu jesen dobio parlamentarne izbore bolio bi ga kuki za cijene. Kao što ih boli kuki za obnovu već 2 godine (i sada će se nekim čudom sve riješiti do izbora, možemo se kladiti), jbg nije bio potres u predizbornoj godini.

Nastavimo se praviti budale, kriv je transport, nisu krivi karteli u Hrvatskoj koji podmazuju HDZovce i kampanje...
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 12:41   #7
I promet. Recimo da prosječni dm u hrvatskoj okrene 5k ojra, njemački okrene 50k ojra dnevno. Hrvatski mora imati onda maržu od cca 20%, dok njemački ide i sa 5%. Onda paše o odnos troškova x2,5 (najam i radnici).
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 12:51   #8
Quote:
Frank Knight kaže: Pogledaj post
Da, ali očito ne možemo bez drame. Iako me to polako već nervira, otvorim portal, drama oko cijena, fb isto drama, sjednem u kafić popit kavu u miru, smor do mene drži miting kako smo šupci i da trebamo zapalit lidlove dućane kao što to rade u Francuskoj. Isti taj je posljednji put držao miting kako su mu prijatelji rekli da je lud što garažu koju je iznajmljivao kao poslovni prostor pretvara u dva apartmana, a sad svaki od njih renta zimi za 750eur plus ljeti turstima. Došlo mi je da ga pitam gdje su kako bi ih mogli ić zapalit.

Kad lidl postavi cijene tako da dobije maksimum, treba palit dućane. Kad on postavi cijene tako da dobije maksimum, uspješan poduzetnik.

I, što je najgore, kad takav tu svoju teoriju napiše na nekom portalu ili fb, dobije hrpu like-ova, nedaj bože da mu se suprostaviš, odmah si lopov, pljačkaš, imaš korist od lidla, lidlov bot,.. A ustvari ti je samo dopizdilo slušat gluposti.
Tako je. Sve se gleda kroz prizmu za mene jedna pravila za sve druge dijametralno suprotna. Evo ti sad kroz više tema se proteže zašto apsolutno svi ne primaju kartice jer se nikome ne da jebat sa kovanicama. Pa se poteže teza šta je problem malom obrtniku platiti 2% banke provizije? Ako mu je to puno neka se odmah ubije. S druge strane ti isti viču naravno da ću uzet 1 eurocent, to je moj krvavo zarađen novac. A ovom obrtniku je 2% šlag na pizdi a ne zarađen novac. Uzimam kartice da se ne protegne osobno na mene.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 12:56   #9
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
I promet. Recimo da prosječni dm u hrvatskoj okrene 5k ojra, njemački okrene 50k ojra dnevno. Hrvatski mora imati onda maržu od cca 20%, dok njemački ide i sa 5%. Onda paše o odnos troškova x2,5 (najam i radnici).
To jednostavno nije točno jer se poslovnice pozicioniraju prema gravitirajućem stanovništvu.

Grad od 100 000 ljudi i u HR i u DE ima isti broj poslovnica na tom terenu.

I obrnuto, u selendri sa malo stanovnika nema ni DM-a ni LIDL-a kako u DE tako ni u HR.

Jel ovaj možda čita forum?
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 13:24   #10
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
To jednostavno nije točno jer se poslovnice pozicioniraju prema gravitirajućem stanovništvu.

Grad od 100 000 ljudi i u HR i u DE ima isti broj poslovnica na tom terenu.

I obrnuto, u selendri sa malo stanovnika nema ni DM-a ni LIDL-a kako u DE tako ni u HR.

Jel ovaj možda čita forum?
Piše na internetu, https://www.dm.hr/tvrtka/brojke-i-ci...zultati-270524
HR: 170 poslovnica na 3,8 mil ljudi. 22,3k po jednoj.
DE: 2094 poslovnica na 83 mil ljudi 39,6k po jednoj.

Još kad uzmeš koliki je budget prosječne osobe u hr za drogerijske artikle, pa prosječne njemačke, onda moj odnos iz glave skoro i paše.

Potrudi se i ti malo prije nego nešto komentiraš, pa ti dajem zadatak da pogledaš i izračunaš prihod i profit po poslovnici.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 13:36   #11
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Piše na internetu, https://www.dm.hr/tvrtka/brojke-i-ci...zultati-270524
HR: 170 poslovnica na 3,8 mil ljudi. 22,3k po jednoj.
DE: 2094 poslovnica na 83 mil ljudi 39,6k po jednoj.

Još kad uzmeš koliki je budget prosječne osobe u hr za drogerijske artikle, pa prosječne njemačke, onda moj odnos iz glave skoro i paše.

Potrudi se i ti malo prije nego nešto komentiraš, pa ti dajem zadatak da pogledaš i izračunaš prihod i profit po poslovnici.
Tek onda ništa ne paše. Kako onda može u HR biti 30-50% skuplje, zato što imamo manje novaca jel? Misliš da oni kupuju više samo zato što imaju veće plaće. Ne bih rekao, kupuješ koliko ti treba. Ne kupuju više piva ili kruha po osobi samo zato što imaju veći raspoloživi dohodak.

Eto, nikako nije razlika u prometu poslovnice 5000 E naprema 50000 E kako si prije napisao.

Znači razlika je niti 1:2 u broju poslovnica, sad uračunaj troškove plaće zaposlenika tamo i ovdje, ok, iskreno, DM je tu "najgori" primjer za razliku plaća DE/HR, oni stvarno dobre plaće imaju. Ne kažem da veća cijena u HR ne drži vodu, ali ovo što rade je pljačka. Ne samo u DMu, oni su među "normalnijim"...
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 13:54   #12
A i koliko sam shvatio većina tih prozivoda u DMu kojima je dosta niža cijena u Njemačkoj je njihov vlastiti brand, što je opet logično da je tamo nešto jeftinije.
Zgmarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 14:19   #13
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
cijenu odredjuje spremnost kupca da ju plati.
nekima je ocito draze prodavati manje po vecoj cijeni, nego vise po manjoj.zasto je to tocno tako ovisi od slucaja do slucaja. valjda. uglavnom, ne vidim zasto toliko drame oko toga.
Ni ja ne kužim čemu to kokodakanje. Trgovac može lupiti cijenu kakvu god hoće i ne mora nikome objašnjavati zašto je to tako baš kao što to ne mora ni piljarica na tržnici. Cijenu ograničava spremnost kupca da plati a u tome veliku ulogu igra konkurencija. Pa neće valjda Plenković formirati cjenike.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 15:43   #14
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Tek onda ništa ne paše. Kako onda može u HR biti 30-50% skuplje, zato što imamo manje novaca jel? Misliš da oni kupuju više samo zato što imaju veće plaće. Ne bih rekao, kupuješ koliko ti treba. Ne kupuju više piva ili kruha po osobi samo zato što imaju veći raspoloživi dohodak.

Eto, nikako nije razlika u prometu poslovnice 5000 E naprema 50000 E kako si prije napisao.

Znači razlika je niti 1:2 u broju poslovnica, sad uračunaj troškove plaće zaposlenika tamo i ovdje, ok, iskreno, DM je tu "najgori" primjer za razliku plaća DE/HR, oni stvarno dobre plaće imaju. Ne kažem da veća cijena u HR ne drži vodu, ali ovo što rade je pljačka. Ne samo u DMu, oni su među "normalnijim"...
Daj neke brojeve. Ili bar nešto pametno iz glave. Dao sam ti zadatak koji nisi ispunio.

Ako imaš više novca ne kupuješ možda više piva ili kruha, ali kupuješ bolje ili više fensi.

Balea se doživljava kao marka u hr, dok je u de to za sirotinju tipa mene.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 16:33   #15
Nisam ja ovdje da ispunjavam tvoje zadatke. Ako te zanimaju neki podatci nađi si ih.
Govorim sa zdravorazumske osnove - cijene su previsoke u HR i točka. Zašto? Naravno da na kraju za sve biva kriv neselektivan kupac, ali koja je politika lanaca?
Eno ti cijene u Grčkoj - transport priča vam pada u vodu.

Jedini zaključak koji mogu izvesti je kartel tržište. A možda najbolji dokaz za to je cijena naftnih derivata dok nije bila limitirana. Svaka benzinska pumpa u HR je držala u lipu iste cijene. Putujem okolo pa znam koliko je to nemoguće u Njemačkoj, Italiji, Sloveniji, čak i Albaniji.
Ako se Vegeta prodaje jeftinije i u BiH i u Njemačkoj, a SVI hrvatski lanci je drže visoko - to je kartel. Jer ovdje nije veća kupovna moć, nije transport, nije proizvođačka cijena. AZTN ne kažnjava lance koji to rade i tu je korijen problema za većinu stvari.
Znači država sponzorira kartele. Nema drugog objašnjenja za ovo što se događa u Hrvatskoj.

Ne kupuješ više šampona, krema, makeupa ako imaš veće prihode. Govorimo o tome da su generički proizvodi znatno skuplji u HR.
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 17:57   #16
Samo Hrvatima je normalno da Vegeta otputuje iz Koprivnice u Hamburg i tamo bude jeftinija nego u Zagrebu.
Samo Hrvatima je normalno da Jamnica otputuje iz Hrvatske u New York i tamo bude jeftinija nego u Zagrebu.
Samo Hrvatima je normalno da Ožujsko otputuje iz Zagreba u Maribor i tamo bude jeftinije nego u Zagrebu. Također im je normalno da Paulaner košta 70% više u HR nego u DE, jer transport košta.
Samo Hrvati mogu pravdati 30% veću cijenu identičnog proizvoda istog lanca u Hrvatskoj nego istog tog u Njemačkoj i pozivati se na slobodno tržište cijelo vrijeme.
Zato sve i košta kao u Švicarskoj doslovno. Jer smo debili.
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 18:54   #17
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Samo Hrvatima je normalno da Vegeta otputuje iz Koprivnice u Hamburg i tamo bude jeftinija nego u Zagrebu.
Samo Hrvatima je normalno da Jamnica otputuje iz Hrvatske u New York i tamo bude jeftinija nego u Zagrebu.
Samo Hrvatima je normalno da Ožujsko otputuje iz Zagreba u Maribor i tamo bude jeftinije nego u Zagrebu. Također im je normalno da Paulaner košta 70% više u HR nego u DE, jer transport košta.
Samo Hrvati mogu pravdati 30% veću cijenu identičnog proizvoda istog lanca u Hrvatskoj nego istog tog u Njemačkoj i pozivati se na slobodno tržište cijelo vrijeme.
Zato sve i košta kao u Švicarskoj doslovno. Jer smo debili.
cijenu odredjuje spremnost kupca da ju plati. svi navedeni hrvatski proizvodi su brandirani u hrvatskoj, a van hrvatske su bezlicni proizvodi iz neke bivse socijalisticke zemlje.
kolko je paulaner u de?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 19:03   #18
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
cijenu odredjuje spremnost kupca da ju plati. svi navedeni hrvatski proizvodi su brandirani u hrvatskoj, a van hrvatske su bezlicni proizvodi iz neke bivse socijalisticke zemlje.
kolko je paulaner u de?
https://www.aktionspreis.de/angebote...sten-20-x-0-5l

15-tak eura gajba 20x0.5L

Koliko je to? 75 centi boca?

Tamo to nije brandirani proizvod? Zar ne bi nijemci trebali to plaćati najmanje 2 eura po boci? Imaju novaca.
Hrvati plaćaju Žuju i Karlovačko 1.2 eura 0.5 L bocu. A zarađuju 40% od prosječnog švabe.
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 19:06   #19
nemoj te gajbe na rasprodaji... daj pola litre u ducanu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2023., 19:06   #20
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
cijenu odredjuje spremnost kupca da ju plati. svi navedeni hrvatski proizvodi su brandirani u hrvatskoj, a van hrvatske su bezlicni proizvodi iz neke bivse socijalisticke zemlje.
kolko je paulaner u de?
Takve stvari ruše vrijednost branda. Evo ja sam prvi prestao kupovati X stvari od hrvatskih proizvoda kad sam vidio da u inozemstvu vrijede manje.

Konkretno vindijino proteinsko mlijeko, skakalo je s 7.99 na 17.89. Nije mi to bio toliki problem, jebat ga, a onda sam vidio da je u Sloveniji 50 % jeftiniji.

Odmah sam prestao kupovat do tada nisam niti analizirao koliko bi mi se isplatilo whey kupovat direktno pa sam praviti.
Ovo mi je bilo ok kad je bilo 8-12 kuna, već ti je napravljeno i nije mi bilo bitno ako sam i preplatio nešto sitno.

Uzeo sam NAJSKUPLJI WHEY, naravno STRANI, vidio da je i taj najskuplji po porciji kad se podijeli 10 kuna i rekao nećete me jebat više i neću iz principa više nikad kupiti taj Vindijin proizvod. I kupio sam taj NAJSKUPLJI!

A sve zato što sam vidio da je u Sloveniji toliko jeftiniji.

I za svaki proizvod koji tako vidim križam i namjerno kupujem strani.
Doktor Franjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:26.