Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2017., 13:40   #1
Nabavka opreme

Pozz ekipa. Nekoliko pitanja ako je netko voljan pomoći...

Već nekoliko mjeseci imam EOS 550d (50.000 okidanja) sa objektivom Tamron 17-50mm f/2,8, te Canon 70-300mm f/4,6-6,3 ... pa da krenemo sa prvim pitanjem:
Užasno me iritira zamjena objektiva, ama nekad nemam vremena, (zbog određenih trenutaka koje pokušavam uhvatiti) ama nema Stabilizaciju i Makro opciju, pa me sada zanima, dali mi je poželjno prodati ta dva objektiva, i da nabavim ovaj novi "Tamron AF 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD Macro" za 4.000 kn u Canosa. Kasnije bi zamjenio i fotić za 700d ili 750d ovisi koliko mi bude "hobi" pretvorio u posao. Za sada slikavam apartmane ljudima i tu i tamo koji meet... pa me zanima vaše mišljenje, ali također volim putovati i snimati u skoro svim područjima od portreta, do ptica, cvijeća i malih životinjica, pa me zanima dali je taj objektiv dobra odluka.

Drugo pitanje: dali za taj Tamron 16-300 treba bolji stalak, mislim ako je teži pa da treba stabilniji i slično, trenutno imam Hama 62... može neki prijedlog?

Treće pitanje bi bilo: dali je batery grip uopće potriban (zbog težine samog fotića) ili bi čak moglo da kupim dodatne baterije i da ih mijenjam po potrebi? Za sada oko 800-900 slika stučem sa jednom baterijom u RAW... - tome me pitanje dosta dugo muči, pa reko bolje se malo osramotiti ali da me ne muči i dali je oke ova zamjenska - "Patona LP-E8 Premium"?

Četvrto pitanje: koju torbu uzeti? tu stvarno pojma nemam, gledao sam ovu "Cullmann Panama BackPack 200" ali nekako za 400 kn mi se čini skupa, mislim, stara? neki drugi prijedlog?

Peto pitanje: trebao bih filtere za duge ekspozicije po danu. Kako to? svako vuče po svoje, dali je dobro uzeti onaj set pa mijenjati po potrebi?

Hvala svima koji su spremni pomoći.
__________________
Život je jednostavan, samo se treba znati prilagoditi.
ChallenBeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 14:45   #2
Vjerojatno ćeš dobiti dobre odgovore ovdje. No jedno je sigurno, ako želiš kvalitetu u svim tim poljima, siguran sam da nećeš to postići s jednim objektivom.

Ja bih bio sretan kad bi i s 3 objektiva pokrio ovo sve što si napisao.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 23:39   #3
Uzmi ali ne u Canosi. Imam tog tamrona a nabavio sam ga nakon f1.4 prajmova i f2.8 zoomova. Uvijek dobro dođe takav all-arounder a odabarao sam ga zbog 16mm na širem kraju i stabilizacije. Ta širina dobro će ti doći za apartmane.
Sad obično kad uzmem fotić uzmem prime 30mm 1.4 i tamrona 16-300, ili 135 f2 i tamrona 16-300. Lijepo je imati prime jake blende, ali što kad trebaš širinu ili zoom? Tamron je uvijek u pratnji.
Kasnije možeš dokupit neke 2.8 zoomove ili prajmove, ali takav ultra-zoom ostaje ti kao all-around.
Kvaliteta je odlična do 200mm, na 300 je nešto mekši. Naravno da ultra zoom ne može imati kvalitetu jednog 70-200 ali rješava te promjene stakala i dobar je kompromis.
Pogledaj ovdje post o Canosi, nisu na dobrom glasu. Ako hoćeš prodam ti svog 16-300 starog pola godine u noviji-od-novog stanju s kutijom, sjenilom, računom i 5 godina garancije za 3750kn. Ja uskoro idem u njemačku pa si mogu kupit novi. Da, kupljen u njemačkoj ima 5 godina garanciju pa je zato noviji od novog, jer da kupiš ovdje garancija bi ti istekla 2018, a mojem izlazi u studenom 2021.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 23:59   #4
Moj ima 10g garanciju na kutiji, samo nemam racun pa nema garancije.
Da si u ZG mogo bi ga imat i za 2000 kuna . Hebiga na otocima je sve skuplje
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 22:34   #5
Pa 250-300mm koristio bi samo za Macro slike... Možda bi i kupio, ali 3750 kn? Da je 2750 kn mislim da bi ti odma dao keš na ruke.
Još mi je na nišanu ovaj "Canon EF-S 10-18mm IS STM" za apartmane, jer mislim da je puno praktičniji i veća preglednost nego 16mm na tome Tamronu tj 17mm kojeg sada imam.

Nisam imao pojma to za Canosu, to mi je zapravo prvi glas. Već sam naručio od njih par stvari, tipa mali tripod i okidač za slike


Jako bi mi bilo drago ako bi mi itko mogao dati odgovor na drugo, treće te peto pitanje, oni su mi nekako najbitniji ....
__________________
Život je jednostavan, samo se treba znati prilagoditi.
ChallenBeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 02:24   #6
ovi allround objektivi s prevelikim zoom rasponom su najlošija opcija, to kupuješ samo ako trebaš za neku specijalnu potrebu gdje ti baš treba "sve u jednome", u navodnike sam namjerno stavio jer to je kao da imaš sve a zapravo nemaš ništa, jer kvaliteta se ne može usporediti s ostalim normalnim objektivima. Vidi što ti točno treba pa uzmi objektiv baš za tu namijenu. Recimo taj 10-18 je jako jeftin a super objektiv. Nije sad baš da rastura ali za te novce je predobar. To ako trebaš širac a vjerojatno ti treba ako snimaš interijer

Quote:
ChallenBeen kaže: Pogledaj post
Pa 250-300mm koristio bi samo za Macro slike...
nećeš s tim objektivom nikakav macro radit, nije to macro objektiv. Pusti priče sa reklama. To što napišu "macro" samo znači da ti je fokus na 2 metra umjesto na 5 metara (karikiram, ali kužiš...). Za macro fotografiju ti je najbolja stvar uzeti neki manualni objektiv između 60 i 120mm kojemu možeš blendu mijenjat na prstenu, i onda macro tube staviš. Sve radiš ionako ručno a kvaliteta maksimalna za jeftine novce. Ili ako ćeš po komodu radit onda uzmeš Canon 100mm 2.8 L IS macro što je jedan od najboljih macro objektiva koji postoje (nakon 65 MP-E)

Quote:
ChallenBeen kaže: Pogledaj post
Nisam imao pojma to za Canosu, to mi je zapravo prvi glas. Već sam naručio od njih par stvari, tipa mali tripod i okidač za slike
ja skoro sve od foto opreme kupujem u canosi zadnjih par godina i kupovat ću i dalje jer sam prezadovoljan, imaju sve i svašta od opreme, ako nisi siguran za nešto dođeš i isprobaš, a ovo što neki pišu po forumu je sasvim suprotno od mojih iskustava tako da tko zna što je tu u pitanju, iskreno ni ne vjerujem u te priče jer tu štošta ne drži vodu, a i koga briga uostalom kupuje svatko gdje kome paše
ja sam se recimo opekao dobro na par mjesta, u edigitalu skoro spušio preko 5000 kn, poslao im na reklamaciju objektiv koji je odmah u startu bio neispravan (error čim ga staviš na tijelo), 6 mjeseci mi se nisu niti javljali niti odgovarali na mailove, jedva na kraju uspio dobit novce natrag i to preko mađarske. Beseničar me izlevatio oko tamrona, a da ne govorim o Prizmi. U Canosi nikad nikakvih problema, jednom sam im donio objektiv rasut u 3 djela konto sam ga u smeće bacit u kakvom je stanju bio jer su po ostalim servisima rekli se ne može ništa napravit, oni kažu da ostavim na procjenu i nakon 3 dana složili objektiv i to za relativno nikakve novce s obzirom na vrijednost. Dok god je tako ja tamo kupujem.

Quote:
ChallenBeen kaže: Pogledaj post
Jako bi mi bilo drago ako bi mi itko mogao dati odgovor na drugo, treće te peto pitanje, oni su mi nekako najbitniji ....
drugo pitanje - taj Hama se niti ne može nazvat stalkom, to je klimava plastika koju ćeš bacit u smeće čim jednom probaš radit s pravim stalkom. Nije ti taj objektiv nešto baš težak ako se dobro sjećam davno sam ga imao kad je tek izašao, zapravo je mal i lagan (barem prema ostalima) ali koji god da objektiv imaš vidi za kakav kvalitetniji stalak da je barem od aluminija i da nema spojene noge (sve to što ima spojene noge je šrot ne znam zašto uopće to proizvode kome to treba) i neku jaču kuglastu glavu s time ćeš se preporodit.

treće pitanje - grip ti je dobar ako radiš portrete pa bolje možeš zahvatit aparat u tom položaju ili općenito ako imaš velike šape. Meni su gripovi samo smetnja u torbi i radije nosim rezervnih par baterija ako će trebat. Isto imam Patona ali LP-E6, baterije ko baterije normalno rade i to je to nema neke filozofije. Zadnje sam uzeo Jupio zbog 3 godine garancije ali i ove stare imam i duže od toga pa no sikiriki.
E a to što radiš RAW, radije radi RAW+jpeg, odmah imaš kakav takav back-up a i ako ti je neka slika dovoljno dobra iz jpeg-a onda se ne moraš gnjavit s procesuiranjem RAW-a a uvijek imaš tu opciju ako ćeš naknadno nešto kopat po tome.

Peto pitanje - ne znam na koji set misliš? možda na one sistemske filtere pravokutne? to ti je dobra stvar jer što se tiče vinjetiranja nema uopće nikad, sve filtere koristiš na svim objektivima samo trebaš imati par adaptera, ali ja to ne bi nosio sa sobom okolo jer je tlaka. Radije stavim navojni ND jer je manje zafrkancije i manje mjesta zauzima. Imaš ove fiksne ND filtere koji skidaju po 10 blendi to trebaš ako ćeš po danu raditi baš duge ekspozicije pa da imaš gusti šlag od oblaka i mora. Ili tipa ND8 ako trebaš samo malo produžit ili ako npr imaš situaciju da hoćeš po danu koristiti objektiv na full otvorenoj blendi (ako imaš takav objektiv tipa f1.4) a ekspozicija ti ne pomaže (radi previše svijetla i sl.) onda isto ND8 dobro pomogne
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 02:39   #7
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Ja uskoro idem u njemačku pa si mogu kupit novi. Da, kupljen u njemačkoj ima 5 godina garanciju pa je zato noviji od novog, jer da kupiš ovdje garancija bi ti istekla 2018, a mojem izlazi u studenom 2021.
how yes no

Kupio sam Tamron 17-50 u Beseničaru s tih famoznih 5 godina garancije, uredno se registrirao na Tamron stranici, dobio potvrdu i sve legit. Nakon godinu ipo riknuo autofokus i odnio ga na reklamaciju. Nakon xy dana čekanja jave kao popravak je 120 eur, ja kažem koji k ima 5 god garancije! A ne, to se ne odnosi na nerezidente (čitaj Hrvate) i garancija ne vrijedi. Da, stvarno na Tamron stranici se niti ne možeš registrirati s HR adresom nego samo kao DE, A, SLO, itd, ali se ne priznaje. I pazi sada ovo, nakon što sam ja njih čekao preko mjesec dana da poprave taj objektiv i da ja platim 120 eur popravak bez obzira što reklamiraju 5 godina garanciju, dođem preuzeti objektiv nakon 10 dana umjesto u roku od 7 dana i lihvari naplate ležarinu po 1 eur za svaki dan dok je objektiv kod njih stajao! Da ne govorim da sam zbog toga 2 puta dolazio u Ljubljanu. Htio sam im objektiv od glavu razbit.

Tako da s tom 5 godina garancijom ne možeš ni obrisat guzicu jer je papir pretvrd i kratak, a kamoli da uopće imaš garanciju...

Ako uz troškove uračunam i svu zafrkanciju i vrijeme oko toga, mogao sam za te novce u HR uzet neki pošteni objektiv s pravom garancijom
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 15:58   #8
Spominjani 10-18 je super za te novce. Imam ga na 700D i kad ga stavim, jedva se prisilim da ga maknem.

Nedugo sam bio u Madridu 2 tjedna, i sve fotke su s tim objektivom. 17-50 2.8 se nikak nisam mogao prisiliti da stavim gore.
Da ne pričam da sam puno puno više bio na 10mm kraju. (znam, imam problem )
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 19:31   #9
Odlično. onda "Canon EF-S 10-18mm IS STM" 100% dolazi u kolekciju. Ovo je filter koji sam mislio, tj taj set

Što se tiče hama 62, vec sam ga lagano otpisao za "drugi" backup stativ. Jednostavno je preklimav kako si i rekao za snimanje. Sada sam nabavio neki CL-TP2800, na slicnom je principu ali puno puno bolji i veći.

Što se tiče Canose, ja sam čuo milijun priča o E-Digitalu, a u njih sam ostavio oko 30.000 kn robe u informatici od 2014-2015ste , što sam ljudima slagao računala, nikad problema nikakvog u njihali izgleda da je to do sreće pojedinca...

Što se tiče toga 300mm vidim da se većina ljudi žali na te objektive, da su premekane slike, da je bog i batina oni 70-200 ... izgleda da cu sa vremenom i to morati nabaviti. ( ovdje su mi slike sa 300 mm zoom)



__________________
Život je jednostavan, samo se treba znati prilagoditi.
ChallenBeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 22:42   #10
Da, veličina filtera je ista za oba objektiva, ako misliš zadržati 17-50. A vidim da je i za 16-300 ista velična također. Lijepo se to poklopilo.
Evo jedna na 10mm i s malo pretjerivanja s CPL filterom.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 23:22   #11
Kad smo već kod filtera, koji da uzmen za Tamrona 67 mm, te koji za onaj canon 10-18 zapravo koji već imaš?
__________________
Život je jednostavan, samo se treba znati prilagoditi.
ChallenBeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 01:42   #12
Hoya
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 01:50   #13
Quote:
ChallenBeen kaže: Pogledaj post
Što se tiče toga 300mm vidim da se većina ljudi žali na te objektive, da su premekane slike, da je bog i batina oni 70-200 ... izgleda da cu sa vremenom i to morati nabaviti. ( ovdje su mi slike sa 300 mm zoom)
70-200 je must have, samo je pitanje koliko imaš novaca pa ćeš uzet F4, F4 IS, 2.8 ili 2.8 IS

Quote:
ChallenBeen kaže: Pogledaj post


na ovim slikama imaš vidljivu atmosferu koja ispire boje. To se događa kada s tele objektivom snimaš nešto što je predaleko. Takvi kadrovi puno bolje izgledaju kad se približiš fizički
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 22:15   #14
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
70-200 je must have, samo je pitanje koliko imaš novaca pa ćeš uzet F4, F4 IS, 2.8 ili 2.8 IS

na ovim slikama imaš vidljivu atmosferu koja ispire boje. To se događa kada s tele objektivom snimaš nešto što je predaleko. Takvi kadrovi puno bolje izgledaju kad se približiš fizički
Što se tiče tih 70-200 možda ih nabavim ako budem ozbiljno zarađivao sa fotićem ii budem baš imao para ... za tu cijenu složim si malo bolji PC da obrađujem podatke ili nabavim tako željeni 7d MkII ili EOS 80d... ili nešto u tom rangu.

hvala svima na savjetima, a sigurno nabavljam ovo:
1. Canon EF 50mm F/1.8 STM za meetove, tj auta u pokretu
2. Canon EF-S 10-18mm IS STM za apartmane i objekte
3. Meike Battery Grip MK-550 BG-E8 + 2x Patona LP-E8
4. Hoya UV(C) HMC slim filter - 67mm + Sjenilo za Canon EF-S 10-18mm
5. nekoliko daljinskih prekidača i pomogućnosti flesh.. to će mo vidit :P

nadam se da necu pogriješiti
Prvo će ići Grip i baterije, pa ću forsirati 50mm 1.8 onda 10-18mm :P
__________________
Život je jednostavan, samo se treba znati prilagoditi.
ChallenBeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 13:59   #15
Quote:
ChallenBeen kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod filtera, koji da uzmen za Tamrona 67 mm, te koji za onaj canon 10-18 zapravo koji već imaš?
Imam ti ja odličan 67mm polarizacijski filter ako te zanima rabljeno...

Zadnje uređivanje Trickortreat : 30.05.2017. at 14:20.
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 01:04   #16
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
how yes no

Kupio sam Tamron 17-50 u Beseničaru s tih famoznih 5 godina garancije, uredno se registrirao na Tamron stranici, dobio potvrdu i sve legit. Nakon godinu ipo riknuo autofokus i odnio ga na reklamaciju. Nakon xy dana čekanja jave kao popravak je 120 eur, ja kažem koji k ima 5 god garancije! A ne, to se ne odnosi na nerezidente (čitaj Hrvate) i garancija ne vrijedi. Da, stvarno na Tamron stranici se niti ne možeš registrirati s HR adresom nego samo kao DE, A, SLO, itd, ali se ne priznaje. I pazi sada ovo, nakon što sam ja njih čekao preko mjesec dana da poprave taj objektiv i da ja platim 120 eur popravak bez obzira što reklamiraju 5 godina garanciju, dođem preuzeti objektiv nakon 10 dana umjesto u roku od 7 dana i lihvari naplate ležarinu po 1 eur za svaki dan dok je objektiv kod njih stajao! Da ne govorim da sam zbog toga 2 puta dolazio u Ljubljanu. Htio sam im objektiv od glavu razbit.

Tako da s tom 5 godina garancijom ne možeš ni obrisat guzicu jer je papir pretvrd i kratak, a kamoli da uopće imaš garanciju...

Ako uz troškove uračunam i svu zafrkanciju i vrijeme oko toga, mogao sam za te novce u HR uzet neki pošteni objektiv s pravom garancijom
Sam si si kriv, pa pise da vazi samo za njemacku. A ti ne znas napisat njemacku adresu? Ja prijavio s adresom hotela. Jednom sam bio u mediamarkt servisu. On samo pita jeste li registrirali. Briga njega jesam rezident ili nisam.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 03:56   #17
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Sam si si kriv, pa pise da vazi samo za njemacku. A ti ne znas napisat njemacku adresu? Ja prijavio s adresom hotela. Jednom sam bio u mediamarkt servisu. On samo pita jeste li registrirali. Briga njega jesam rezident ili nisam.
Kako da ne. Da si pročitao što sam napisao, vidio bi da sam napisao da se ne priznaje a registrirao sam se sa Slovenskom adresom jer je tamo kupljen (nije DE nego SLO ali ista stvar). Ta garancija nije standardna tvornička garancija i vrijedi pod drugačijim uvjetima od one garancije za prvu godinu. I uostalom točno tamo piše da vrijedi samo za prvog kupca, ne vrijedi nakon preprodaje kada druga osoba kupi kao rabljeni.
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 21:34   #18
Quote:
Trickortreat kaže: Pogledaj post
Imam ti ja odličan 67mm polarizacijski filter ako te zanima rabljeno...
Zanima me, javi mi se na PP... samo mi nemoj reć cijenu skuplju od novog
__________________
Život je jednostavan, samo se treba znati prilagoditi.
ChallenBeen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.