Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 21:35   #1221
Quote:
ruud kaže: Pogledaj post
Kako uplacujete jednom godisnje ili svaki mjesec trajnim nalogom?
Svaki mjesec.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 19:22   #1222
Počela sam razmišljati o dodatnoj štednji za mirovinu - i kao prvu opciju sam išla istražiti 3 stup MIO. Ne mogu uštediti neku veliku cifru mjesečno pa mi se 3 stup postavio kao prva opcija - zbog minimalnog ulaganja od 30 eura što je otprilike koliko mislim izdvojiti.


AZ benefit sam istražila podrobnije kako bih vidjela strukturu ulaganja fonda i geografska izloženost je 99% u Hrvatskoj, a sektorska izloženost 81,38% državni vp-i. Dakle smisao takvih fondova je da ova država ima kome prodati svoje obveznice....doduše da ulažu više u obveznice jačih zemalja EU prinosi bi bili minorni... pa ne bi isto imalo puno smisla.

Drugo što me brine je pravna nesigurnost u ovoj zemlji. Zakoni se brišu i pišu sa svakom novom vladom i teško je donijeti informiranu oduku o 30-godišnjem ulaganju.

I sada ja razmišljam što i kako - postoji li još kakva pametnija opcija za jadnike koji štede 30 eura mjesečno? Ja ne vjerujem u obveznice ove zemlje na rok od 30 godina.
FIRST is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 16:46   #1223
Quote:
FIRST kaže: Pogledaj post
Počela sam razmišljati o dodatnoj štednji za mirovinu - i kao prvu opciju sam išla istražiti 3 stup MIO. Ne mogu uštediti neku veliku cifru mjesečno pa mi se 3 stup postavio kao prva opcija - zbog minimalnog ulaganja od 30 eura što je otprilike koliko mislim izdvojiti.


AZ benefit sam istražila podrobnije kako bih vidjela strukturu ulaganja fonda i geografska izloženost je 99% u Hrvatskoj, a sektorska izloženost 81,38% državni vp-i. Dakle smisao takvih fondova je da ova država ima kome prodati svoje obveznice....doduše da ulažu više u obveznice jačih zemalja EU prinosi bi bili minorni... pa ne bi isto imalo puno smisla.

Drugo što me brine je pravna nesigurnost u ovoj zemlji. Zakoni se brišu i pišu sa svakom novom vladom i teško je donijeti informiranu oduku o 30-godišnjem ulaganju.

I sada ja razmišljam što i kako - postoji li još kakva pametnija opcija za jadnike koji štede 30 eura mjesečno? Ja ne vjerujem u obveznice ove zemlje na rok od 30 godina.
ma koji 3 stup..ako želiš već ulagati u obvezničke fondove, jer to 3 stup i jest, uloži direktno u obvezničke fondove i raspolaži novcima kako i kada želiš.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 17:31   #1224
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
ma koji 3 stup..ako želiš već ulagati u obvezničke fondove, jer to 3 stup i jest, uloži direktno u obvezničke fondove i raspolaži novcima kako i kada želiš.
Zeni su vjerojatno u njezinoj banci rekli da je III mirovinski stup dobro ulaganje. I da ce dobiti drzavna poticajna sredstva ako bude ulagala u neki od fondova III mirovinskog stupa.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 15:06   #1225
Naknade za upravljanje moraju ići dolje, 2% godišnje je previše, znači fond mora zaraditi 4% (2% za inflaciju + 2% upravljanje) da bi bio na nuli.
Kad spuste naknade za upravljanje ispod 1% kao na zapadu, ulaganje će biti smislenije.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 12:08   #1226
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
ma koji 3 stup..ako želiš već ulagati u obvezničke fondove, jer to 3 stup i jest, uloži direktno u obvezničke fondove i raspolaži novcima kako i kada želiš.
U kojem to investicijskom fondu možeš ulagati 200 kn mjesečno i na kraju godine dobiti 15% samo od DPS-a? Nisu li investicijski fondovi po načinu ulaganja vrlo slični mirovinskim fondovima osim što imaju liberalnije regulirano ulaganje i time viši rizik?
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 20:06   #1227
Quote:
ruud kaže: Pogledaj post
Kako uplacujete jednom godisnje ili svaki mjesec trajnim nalogom?
godišnje. ustvari ako je neko sranje na pomolu na ZGburzi ili ako nije, onda uložim. pošto je većinu vremena sranje, čekam do kraja godine
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 14:30   #1228
mirovinsko društvo

Sorry ako je već bilo (nisam našao) ali zašto postoji samo jedno mirovinsko društvo, a toliko fondova? To društvo naplaćuje čak 10% naknadu osim ako si u njihovom fondu ... ako sam dobeo shvatio?
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 09:34   #1229
Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Sorry ako je već bilo (nisam našao) ali zašto postoji samo jedno mirovinsko društvo, a toliko fondova? To društvo naplaćuje čak 10% naknadu osim ako si u njihovom fondu ... ako sam dobeo shvatio?
Jedan MOD postoji samo zato što je relativno malo isplata mirovina i stoga nije rentabilan. Visina naknade ovisi o odabranom mirovinskom programu, neovisno iz kojeg fonda su sredstva došla, obveznog ili dobrovoljnog, Rajfice, AZ-a, Erstea ili PBZ-a.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 13:38   #1230
Ljudi duže vrijeme uplačujem mjesečno otrpilike 150 kuna mjesečno Alianz benefit dobrovoljnog mirovinskog osiguranja.

Pitanje ljudi, koliko mogu očekivati mirovinu tj kada dođem u tu dob ??? Sada mi je 30 godina, uplačujem od 2010 godine, neznam točno od kada. Neznamizračunati tj zapravo neznam detalje koliko se može dobivati kada ostarim.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 13:44   #1231
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Ljudi duže vrijeme uplačujem mjesečno otrpilike 150 kuna mjesečno Alianz benefit dobrovoljnog mirovinskog osiguranja.

Pitanje ljudi, koliko mogu očekivati mirovinu tj kada dođem u tu dob ??? Sada mi je 30 godina, uplačujem od 2010 godine, neznam točno od kada. Neznamizračunati tj zapravo neznam detalje koliko se može dobivati kada ostarim.
Ovo su parametri:
- uplaćuješ od 22g do 67g - znači 45 godina
- 150 kn mjesečni
- prosječni godišnji prinos 5%

Imaš 2 opcije, dignut trećinu i ostalo na 10 g
101000 kn + 1974 kn mjesečno 10 godina

Ili doživotna mirovina
1644 kn mjesečno.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 00:31   #1232
Hvala.

Imam sada čudno pitanje, kako bi utjecalo na to da sada prestanem uplačivati i otiđem kod konkurencije i dalje slično uplačujem ? Kako bi se to raspodjelilo dakle dok budem došao u tu dob ?
Recimo ako konkurencija daje bolje uvjete itd.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 09:34   #1233
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Hvala.

Imam sada čudno pitanje, kako bi utjecalo na to da sada prestanem uplačivati i otiđem kod konkurencije i dalje slično uplačujem ? Kako bi se to raspodjelilo dakle dok budem došao u tu dob ?
Recimo ako konkurencija daje bolje uvjete itd.
A da prebaciš taj novac u konkurencije, znam čudan prijedlog.

Koji vrag uplaćujete novac u stvari o kojima ni nakon 7 godina nemate pojma nemate pojma.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 09:51   #1234
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
A da prebaciš taj novac u konkurencije, znam čudan prijedlog.

Koji vrag uplaćujete novac u stvari o kojima ni nakon 7 godina nemate pojma nemate pojma.
Pa mirovinski fondovi su i napravljeni za prosječnog Hrvata koji mjesečno može uštipnuti 200-500 kuna, malo ili ništa zna o dionicama i obveznicama ... i na kraju krajeva ne želi s time razbijati glavu i trošiti vrijeme na burzi.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 11:03   #1235
Quote:
Bull Smith kaže: Pogledaj post
Pa mirovinski fondovi su i napravljeni za prosječnog Hrvata koji mjesečno može uštipnuti 200-500 kuna, malo ili ništa zna o dionicama i obveznicama ... i na kraju krajeva ne želi s time razbijati glavu i trošiti vrijeme na burzi.
Poanta je da lik ne zna ni nakon 7 godina da može prebacit novac iz fonda u fond.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 09:15   #1236
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Poanta je da lik ne zna ni nakon 7 godina da može prebacit novac iz fonda u fond.
Ne čudim se jer je izlazna naknada 10% i to nitko ne radi. Ako baš želiš biti član drugog fonda, otvoriš novu štednju pa imaš sva fonda.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 09:20   #1237
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Hvala.

Imam sada čudno pitanje, kako bi utjecalo na to da sada prestanem uplačivati i otiđem kod konkurencije i dalje slično uplačujem ? Kako bi se to raspodjelilo dakle dok budem došao u tu dob ?
Recimo ako konkurencija daje bolje uvjete itd.
Ako pod "raspodijelilo" i "dob" misliš na vrijeme isplate, sve ovisi koliko love imaš po računima. Manje od 50.000 tkn ti može isplatiti fond, a više od 50 tkn samo MOD. Uvjeti isplate su svugdje isti.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2018., 12:39   #1238
Banka mi nudi da uplatim 5000 kn na tri godine. S postotnom ulaznom naknadom (300 kn).
I dobivanjem državnog poticaja godišnje od 750 kn.

Imam 54 godine i navodno bih do tih novaca mogao doći već u prvoj godini (kad poželim, ako zaškripi) kroz jednokratnu isplatu, ali umanjen iznos za 300 kn (ulazne naknade), i ostvarujem pravo na poticaj od 750 kn.
Obzirom da mi nude postotnu ulaznu naknadu, zanima me da li se ta naknada plaća svake godine dok sam pod ugovorom (od 3g. ) tj da li je trošak tih naknada tada ukupno 900 kn?
I da li se smatra da se pod tih 5000 kn mora uplatiti svake godine novih 5000 (unutar tog razdoblja od 3 g tj ukupno 15000) ili tih 5000 stoji na računu 3 godine, te tri godine na njih dobivam poticajna sredstva države?
SalicaTea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 09:29   #1239
Quote:
SalicaTea kaže: Pogledaj post
Banka mi nudi da uplatim 5000 kn na tri godine. S postotnom ulaznom naknadom (300 kn).
I dobivanjem državnog poticaja godišnje od 750 kn.

Imam 54 godine i navodno bih do tih novaca mogao doći već u prvoj godini (kad poželim, ako zaškripi) kroz jednokratnu isplatu, ali umanjen iznos za 300 kn (ulazne naknade), i ostvarujem pravo na poticaj od 750 kn.
Obzirom da mi nude postotnu ulaznu naknadu, zanima me da li se ta naknada plaća svake godine dok sam pod ugovorom (od 3g. ) tj da li je trošak tih naknada tada ukupno 900 kn?
I da li se smatra da se pod tih 5000 kn mora uplatiti svake godine novih 5000 (unutar tog razdoblja od 3 g tj ukupno 15000) ili tih 5000 stoji na računu 3 godine, te tri godine na njih dobivam poticajna sredstva države?
Ako uplatiš 5.000 kn u prvoj godini, platiti ćeš 300 kn naknade i dobiti 750 kn DPS-a. Ako više ništa ne uplaćuješ, to je to + prinos kojeg fond ostvari u toj i slijedećim godinama. Ako bi slijedeće godine uplatio opet 5000 kn, opet platiš 300 kn ulazne naknade i ostvariš pravo na 750 kn DPS-a. No za uplatu 10.000 u jednoj godini, plaćaš 300 kn ulazne naknade i imaš pravo na max DPS od 750 kn.
Bull Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2018., 21:53   #1240
Mirovina iz 2 stupa

Poštovani forumaši,

znam da je ovo tema za 3 mirovinski stup, ali vidim da nigdje nije otvorena tema za 2 stup, pa ako bi netko mogao pomoći vezano za ostvarenje buduće mirovine iz 2 stupa. Jedna starija gospođa ide u mirovinu za 2 godine, i sad da ne duljim, uplaćuje i 1 i 2 stup. Prema izračunu mirovina iz 1 stupa iznosit će joj 4000kn (ako će isplata biti samo 1 stup), a ako će mirovinu i iz 1 stupa i 2 stupa, mirovina iz 1 stupa će joj iznositi 3000kn, a iz 2 stupa ovisno o tome koliko je uplatila.
Evo napokon mog pitanja.
Gospođa do sada ima 150.000kn u 2 stupu. Kad se ode na mirovinski fond (http://www.rmod.hr/default.aspx?id=169) i upiše iznos i odaberu godine (63 godine ona i 68 godina suprug), dobije se sljedeća slika


Recimo zanima me ova druga opcija isplata kroz 5 godina, kako može imati mjesečno mirovinu od 478 kuna a isto tako i ako odabere doživotnu mirovinu imat će isto 478 kuna. Jel ja to nešto ne razumijem?
alex29sb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.