Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 12:56   #901
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post


Na slici sunčevo svjetlo ima spektar gore lijevo (daylight).
Klasične žarulje sa žarnom niti su pod incadescent spektrom.
LED možeš vidjeti dolje desno, dva tipa.
Flourescent su ti one cijevi.
Halogen su ti one halogenke, u biti isto kao i klasična samo što je nit u posebnom plinu pa ima malo bolje karakteristike.

Kao što vidiš, flourescentne cijevi su čisti shit - totalno nezdravo svjetlo a LED, iako bolje, daju puno uži spektar od klasične i halogene.

Ja doma koristim mješavinu halogenih i klasičnih žarulja. Halogene su malo skuplje, izgledaju isto kao i klasične samo unutar bulba imaju još manji bulb sa plinom. Troše 25% manje struje. Skuplje su od klasičnih 2-3 puta.

Spektar prema crvenom ti je zapravo grijanje (klasične puno troše na isijavanje topline i zato su neefikasne) dok je prema ljubičastom područje UV zraka (ono što šteti koži).

Primjetite kako cool white LED ima dosta nezdravi dio spektra u UV području tj. baca puno više UV zraka od klasične i halogene.

Ono što treba reći je da sve LED, flourescentne i štedne žarulje te spektre dobivaju pomoću premaza na staklu tako da s vremenom one dobivaju sve lošie karakteristike jer premaz stari. Klasične i halogene svjetle kako svjetle i tako dok ne krepaju.
ne prdi bez veze....Ljudsko oko može vidjeti svjetlost s valnom duljinom u rasponu od 380 do 780 nm (vidljiva svjetlost).

Tako da je ledica s bojom svjetlosti od 2700Kelvina, bolja i prirodnija od žarulje s klasičnom žarnom niti, što dokazuju i tvoji grafovi.

Iako ja preferiram boju svjetlosti od 3000kelvina puno mi je ugodnije kada nešto radim.

lako je pametovat domaćicama.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:59   #902
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
ne prdi bez veze....Ljudsko oko može vidjeti svjetlost s valnom duljinom u rasponu od 380 do 780 nm (vidljiva svjetlost).

Tako da je ledica s bojom svjetlosti od 2700Kelvina, bolja i prirodnija od žarulje s klasičnom žarnom niti, što dokazuju i tvoji grafovi.

Iako ja preferiram boju svjetlosti od 3000kelvina puno mi je ugodnije kada nešto radim.

lako je pametovat domaćicama.
Obična žarulja ima CRI faktor 100 ili neznatno manje, dakle isijava puni spektar i sve boje reproducira skoro savršeno kao i Sunce.
LED žarulje imaju CRI faktor od 65-95 (zavisi od kvalitete i cijene), dakle fali dio spektra.
Nitko živ još nije temeljito ispitao dugotrajno izlaganje svjetlosti krnjeg spektra ali postoji sva sila indicija da spektar emitiranog svjetla itekako dugoročno utječe na psihičko stanje a posljedično i zdravlje.

Ja ću se uvijek kladiti na klasičnu žarulju bez obzira na uštede LED-a.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:11   #903
Kerefek je u pravu.
Ja sam jedan od pionira LED rasvjete - imao sam je u stanu dok je žarulja koštala 200-250 kn/komad .

Ta investicija je otplaćena unatoč ludim cijenama. U međuvremenu sam napravio kuću u kojoj je 99% LED rasvjeta , osim na jednom mjestu - za moj gušt. Za to mjesto imam 12 rezervnih žarulja

Od ovih led govana (pogotovo jeftinih i pogotovo daylight spektra) mene boli glava i imam osjećaj da ću se srušiti makar mi ništa nije.
Osobno koristim samo najskuplje warmlight LED, oni mogu proc. Ali nisu kao klasika.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:49   #904
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Kerefek je u pravu.
Ja sam jedan od pionira LED rasvjete - imao sam je u stanu dok je žarulja koštala 200-250 kn/komad .

Ta investicija je otplaćena unatoč ludim cijenama. U međuvremenu sam napravio kuću u kojoj je 99% LED rasvjeta , osim na jednom mjestu - za moj gušt. Za to mjesto imam 12 rezervnih žarulja

Od ovih led govana (pogotovo jeftinih i pogotovo daylight spektra) mene boli glava i imam osjećaj da ću se srušiti makar mi ništa nije.
Osobno koristim samo najskuplje warmlight LED, oni mogu proc. Ali nisu kao klasika.
Tri najkvalitentije LED-e koje sam kupio i koje mi stoje kao rasvjeta u WC poviše ogledala, jesu trgovačka marka Interspara i košatala je svaka po 10kn nekakva akcija bila.
Svjetlost je toliko jarka i prirodna da sam se par dana divija i pasao oči.

Tako to bacanje love na neke OSRAMOVE ili Philipsove slabe, mutne i nenormalno skupe ledice , je kupovanje muda, pod bubrege.

Sustavna tranzicija električnih potrošača u kući, zadnjih 10-tak godina ka energetski efikasnijima, smanjila mi je godišnju potrošnju s nekih 7000KWh godišnje na 5000KWh godišnje.
I što je najbolje ima još mjesta za drastičnije smanjenje godišnje potrošnje(nekih 1000KWh), jer uređaje mijenjam kako koji izdahne.

A uređaji se koriste,leva,leva, bez ikakvog ustručavanja, nema gledanja male struje, paljenja bojlera samo pred tuširanje i ostalih gluposti s kojima ljudi same sebe muče.

I definitivno kupujte inverterske perilice rublja. Ja još ne mogu vjerovati da perilica može raditi ,a da ju ne čuješ,a da troši kao žarulja, 150Wh
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:43   #905
Struja je da prostite jebeno jeftina. Ja plaćam 230 kuna struje i ne pada mi napamet štediti na njoj jer zaista se ne isplati, bar meni. Ok, činjenica je da kuham na plin, topla voda mi je na plin i grijanje je na plin ali imam klimu kao veliki gutač struje.
Ono što najviše guta lovu je energent za grijanje (struja, plin, drva, kako tko ima složeno) i tu se mogu ostvariti drastične uštede.
Npr. ulaganjem u novu pvc stolariju sa izo staklima još prije 10-tak godina (imao sam stare drvene dvokrilne prozore sa običnim staklima) smanjio sam potrošnju plina sa 800 na 350 kuna u prosjeku preko zimskih mjeseci. S tim da je PVC jednostavnije održavati i trajniji su od drva.

Ono što bih htio naglasiti je da bi svatko treba voditi preciznu evidenciju potrošnje i to najbolje u neku tablicu tipa excel gdje se vrlo lako može dalje manipulirati tim podacima i izvlačiti razne analize. Stvar je u tome što nema univerzalnog recepta za uštedu i svatko je slučaj sam za sebe a samo preciznom evidencijom možete vidjeti gdje se isplati štediti a gdje ne. Ja sam siguran da preko 70% ljudi štedi zapravo na krivim stvarima jer nisu napravili nikakvu analizu troškova. Precizna analiza troškova će vam pomoći i u još jednoj stvari a to je da vidite koliko ste realno kreditno sposobni jer ćete vidjeti koliko vam realno ostaje svaki mjesec. Tako se nećete zalijetati u kredite koje ne možete normalno otplaćivati.
Bitna je samo disciplina i zapisivati svaki baš i najmanji trošak (do jebenih 30 lipa za vrećicu u dućanu) i onda imate zaista lijepu osnovu za raditi analize ako ste spretni s brojkama.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:46   #906
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Svugdje. Evo, Kaufland.

Ok, hvala. Nema baš svugdje, točnije u Konzumu, Plodinama, Mulleru, Sparu, Lidlu i Pevecu nema.
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:32   #907
Quote:
Lorraine kaže: Pogledaj post
Slažem se. Samo gdje sad kupiti klasične žarulje?
Ima ih i NAMA.
listen21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:39   #908
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Struja je da prostite jebeno jeftina. Ja plaćam 230 kuna struje i ne pada mi napamet štediti na njoj jer zaista se ne isplati, bar meni. Ok, činjenica je da kuham na plin, topla voda mi je na plin i grijanje je na plin ali imam klimu kao veliki gutač struje.
Ono što najviše guta lovu je energent za grijanje (struja, plin, drva, kako tko ima složeno) i tu se mogu ostvariti drastične uštede.
Npr. ulaganjem u novu pvc stolariju sa izo staklima još prije 10-tak godina (imao sam stare drvene dvokrilne prozore sa običnim staklima) smanjio sam potrošnju plina sa 800 na 350 kuna u prosjeku preko zimskih mjeseci. S tim da je PVC jednostavnije održavati i trajniji su od drva.


Ono što bih htio naglasiti je da bi svatko treba voditi preciznu evidenciju potrošnje i to najbolje u neku tablicu tipa excel gdje se vrlo lako može dalje manipulirati tim podacima i izvlačiti razne analize. Stvar je u tome što nema univerzalnog recepta za uštedu i svatko je slučaj sam za sebe a samo preciznom evidencijom možete vidjeti gdje se isplati štediti a gdje ne. Ja sam siguran da preko 70% ljudi štedi zapravo na krivim stvarima jer nisu napravili nikakvu analizu troškova. Precizna analiza troškova će vam pomoći i u još jednoj stvari a to je da vidite koliko ste realno kreditno sposobni jer ćete vidjeti koliko vam realno ostaje svaki mjesec. Tako se nećete zalijetati u kredite koje ne možete normalno otplaćivati.
Bitna je samo disciplina i zapisivati svaki baš i najmanji trošak (do jebenih 30 lipa za vrećicu u dućanu) i onda imate zaista lijepu osnovu za raditi analize ako ste spretni s brojkama.
Ono što ljudi ne razumiju da novac koji neće uložiti u energetsku učinkovitost je novac koji će ionako potrošiti na skuplje režije, a uz to im neće biti ugodno u stanu. Ja sam stavio svu novu pvc stolariju pred par godina, trostruka stakla, nova ulazna vrata koja su unutar zgrade i stavili smo novu fasadu sa 10cm izolacije. Već danima je temperatura u Rijeci ispod 10, po noći vjerojatno blizu nule, preko dana možda 5-8 stupnjeva, a u stanu mi temperatura ne pada ispod 19C, a najčešće je 19,5 bez grijanja. Grijem samo malo ujutro od 7 do 830 i navečer od 20-2230 (do 20C) i to me sa toplom vodom, i kuhanjem dođe oko 250 kn zimi, a od proljeća do kasne jeseni pada na 150 kn-. Npr račun za 1. mjesec za plin mi je 170kn, za 12.mjesec 245, za 11. 218. Struja mi je kako kažeš nebitna stavka, cca 75 kn mjesečno, imam štedne žarulje, novije uređaje, gasim ako ne koristim itd...Stan 52 kvadrata iz 60ih.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 22:25   #909
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Ono što ljudi ne razumiju da novac koji neće uložiti u energetsku učinkovitost je novac koji će ionako potrošiti na skuplje režije, a uz to im neće biti ugodno u stanu. Ja sam stavio svu novu pvc stolariju pred par godina, trostruka stakla, nova ulazna vrata koja su unutar zgrade i stavili smo novu fasadu sa 10cm izolacije. Već danima je temperatura u Rijeci ispod 10, po noći vjerojatno blizu nule, preko dana možda 5-8 stupnjeva, a u stanu mi temperatura ne pada ispod 19C, a najčešće je 19,5 bez grijanja. Grijem samo malo ujutro od 7 do 830 i navečer od 20-2230 (do 20C) i to me sa toplom vodom, i kuhanjem dođe oko 250 kn zimi, a od proljeća do kasne jeseni pada na 150 kn-. Npr račun za 1. mjesec za plin mi je 170kn, za 12.mjesec 245, za 11. 218. Struja mi je kako kažeš nebitna stavka, cca 75 kn mjesečno, imam štedne žarulje, novije uređaje, gasim ako ne koristim itd...Stan 52 kvadrata iz 60ih.

Lako je vama u zgradama izolirat objekt, od 6 ploha imaš izolirat za samo dva vanjska zida za smiješni iznos novca.
Ja na svojoj kući, da je propisno izoliram cijelu +vanjska stolarija, trošak bi mi bio toliki da se mogu sljedećim 20godina mukte grijat i hladit,a tada ionako ide opet nova fasada.

Osim toga kako riješavate pitanje odvlaživanja i pitanje oduška, jer si ipak pretvorija stan u hermetički zatvorenu kutiju,a koristiš plin kao energent..
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 07:26   #910
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Lako je vama u zgradama izolirat objekt, od 6 ploha imaš izolirat za samo dva vanjska zida za smiješni iznos novca.
Ja na svojoj kući, da je propisno izoliram cijelu +vanjska stolarija, trošak bi mi bio toliki da se mogu sljedećim 20godina mukte grijat i hladit,a tada ionako ide opet nova fasada.

Osim toga kako riješavate pitanje odvlaživanja i pitanje oduška, jer si ipak pretvorija stan u hermetički zatvorenu kutiju,a koristiš plin kao energent..
Potpuno se slažem s napisanim.
Neki dan sam radio u zgradi gdje je novopostavljena fasada.
Pričuva im se povećala za 200 kn po stanu u slijedećih 5 godina.
Dakle, za 12000 kuna trosoban stan dobio je kvalitetnu fasadu. I to na kredit, bez love na sunce.
Da bih ja htio svoju kuću, koja je nešto veća (100 m2) "obući" u novu fasadu, zadovoljstvo bi me koštalo nekih 7000 €

Da mi i ne pola smanji račun za grijanje, treba mi točno 14,5 godina da fasada uštedi taj iznos.

S time da nisam uvrstio u račun stolariju i krovište.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:00   #911
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem s napisanim.
Neki dan sam radio u zgradi gdje je novopostavljena fasada.
Pričuva im se povećala za 200 kn po stanu u slijedećih 5 godina.
Dakle, za 12000 kuna trosoban stan dobio je kvalitetnu fasadu. I to na kredit, bez love na sunce.
Da bih ja htio svoju kuću, koja je nešto veća (100 m2) "obući" u novu fasadu, zadovoljstvo bi me koštalo nekih 7000 €

Da mi i ne pola smanji račun za grijanje, treba mi točno 14,5 godina da fasada uštedi taj iznos.

S time da nisam uvrstio u račun stolariju i krovište.
Ako krovište ne izoliraš nisi ništa napravio, a malo tko to radi, pa ne riješe pitanje toplinskih mostova, balkoni i sl. jer ljudi nisu informirani i onda se čude kako puno troše za grijanje.

Najveći koeficijent toplinskog gubitka je na vanjskoj stolariji i tu se vlasnici kuća trebaju skoncetrirati, sve drugo je pretjerivanje...

Dakle obična PVC stolarija s dvostrukim IZO staklima, po mogućnosti s LOW-E premazom na njima i to je to.
Nikakav argon ili trostruka stakla i sl ludorije, plin ionako kroz neko vrijeme iscuri,a teški prozori(tri stakla) "padnu".
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:21   #912
A zar država ne sufinancira energetsku obnovu obiteljskih kuća?
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:30   #913
Quote:
hausfrau kaže: Pogledaj post
A zar država ne sufinancira energetsku obnovu obiteljskih kuća?
Ako imaš sve papire za kuću i bude 1/1, ako izradiš projekt i nađeš firmu koja će ti to napravit i naplatiti PDV.

Jeftinije mi je sam stavit fasadu,o vlastitom trošku.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:39   #914
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Ako imaš sve papire za kuću i bude 1/1, ako izradiš projekt i nađeš firmu koja će ti to napravit i naplatiti PDV.

Jeftinije mi je sam stavit fasadu,o vlastitom trošku.
Pa ti preduvjeti se valjda podrazumijevaju pod normalno.

I takvi radovi na divljaka bez računa obično tako i ispadnu -divlji i loše napravljeni, a "majstorima" kasnije možeš staviti soli na rep.
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:07   #915
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Lako je vama u zgradama izolirat objekt, od 6 ploha imaš izolirat za samo dva vanjska zida za smiješni iznos novca.
Ja na svojoj kući, da je propisno izoliram cijelu +vanjska stolarija, trošak bi mi bio toliki da se mogu sljedećim 20godina mukte grijat i hladit,a tada ionako ide opet nova fasada.

Osim toga kako riješavate pitanje odvlaživanja i pitanje oduška, jer si ipak pretvorija stan u hermetički zatvorenu kutiju,a koristiš plin kao energent..
Plinski kondenzacijski bojler mi je na balkonu u kantunu tako da mi ne zauzima mjesto u kupatilu i sigurnije je tako. Što se tiče odvlaživanja u stanu nema vlage, prozori imaju položaj za mikroventilaciju, a ponekad ih po potrebi otvorim na par minuta da se malo prozrači, generalno o tome uopće ne razmišljam niti mi zaokuplja misli.

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem s napisanim.
Neki dan sam radio u zgradi gdje je novopostavljena fasada.
Pričuva im se povećala za 200 kn po stanu u slijedećih 5 godina.
Dakle, za 12000 kuna trosoban stan dobio je kvalitetnu fasadu. I to na kredit, bez love na sunce.
Da bih ja htio svoju kuću, koja je nešto veća (100 m2) "obući" u novu fasadu, zadovoljstvo bi me koštalo nekih 7000 €

Da mi i ne pola smanji račun za grijanje, treba mi točno 14,5 godina da fasada uštedi taj iznos.

S time da nisam uvrstio u račun stolariju i krovište.
Mi smo sigurno jedno 5 godina ako ne i više plaćali 300 kn mjesečno pričuvu po stanu, a godinu nakon što smo postavili novu fasadu je pričuva pala na 200 kn po stanu. Meni odgovara živit u zgradi sad iako sam 30 godina živio u velikoj obiteljskoj kući (3 stana od 110 kvadrata) i otprilike vidim prednosti jednoga i drugoga.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:18   #916
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Ako krovište ne izoliraš nisi ništa napravio, a malo tko to radi, pa ne riješe pitanje toplinskih mostova, balkoni i sl. jer ljudi nisu informirani i onda se čude kako puno troše za grijanje.

Najveći koeficijent toplinskog gubitka je na vanjskoj stolariji i tu se vlasnici kuća trebaju skoncetrirati, sve drugo je pretjerivanje...

Dakle obična PVC stolarija s dvostrukim IZO staklima, po mogućnosti s LOW-E premazom na njima i to je to.
Nikakav argon ili trostruka stakla i sl ludorije, plin ionako kroz neko vrijeme iscuri,a teški prozori(tri stakla) "padnu".
Znam.

I za sve nabrojeno treba mi cca 25000 €

A uštedjet ću godišnje 3600 kuna na plinu...




Drugo je kad gradiš novu kuću.
No, kad imaš staru, takva ulaganja jednostavno nisu smislena.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:19   #917
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Plinski kondenzacijski bojler mi je na balkonu u kantunu tako da mi ne zauzima mjesto u kupatilu i sigurnije je tako. Što se tiče odvlaživanja u stanu nema vlage, prozori imaju položaj za mikroventilaciju, a ponekad ih po potrebi otvorim na par minuta da se malo prozrači, generalno o tome uopće ne razmišljam niti mi zaokuplja misli.



Mi smo sigurno jedno 5 godina ako ne i više plaćali 300 kn mjesečno pričuvu po stanu, a godinu nakon što smo postavili novu fasadu je pričuva pala na 200 kn po stanu. Meni odgovara živit u zgradi sad iako sam 30 godina živio u velikoj obiteljskoj kući (3 stana od 110 kvadrata) i otprilike vidim prednosti jednoga i drugoga.
Kako ste onda platili fasadu, ako ne iz pričuve?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:39   #918
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Kako ste onda platili fasadu, ako ne iz pričuve?
Nisam 100% siguran, ali je išao jedan dio iz pričuve zbog čega i jesmo godinama plaćali višu pričuvu 300 kn umjesto 200 koliko sad plaćamo, jedan dio je mislim bio poticaj i jedan dio kredit.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:34   #919
život u kući ima svoju cijenu koja je znatno skuplja nego život u stanu. Zauzvrat imaš i neke pogodnosti koje stan nema.

Uložiti 25.000 EUR u energetsku obnovu kuće je isplativo ako ti to donosi 3.600 kuna uštede na grijanju godišnje. Pa to je povrat 5-6% samo na grijanju. Ako netko zna bolje niskorizično ulaganje, neka odmah javi. iako sumnjam da je ulaganje baš toliko, vjerujem da za tu cijenu možeš riješiti i fasadu, stolariju i dodati solarke za grijanje vode.
Osim uštede na grijanju, raste cijena nekretnine, ugodnije stanovanje, manji troškovi hlađenja itd...
Po meni je to financijska (ne)pismenost.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:32   #920
Ajte vi meni objasnite kako ću smanjit troškove ako zapisujem na šta trošim ? Slikovito rečeno ako želim bocu vina dnevno onda kupim bocu dnevno, ako hoću zimsku salamu svaki dan onda je kupim svaki dan, ako idem u birtiju svaki dan i ostavim 20 kn onda je to 20 kn, ako svaki drugi dan kupim cigarete onda je to svaki drugi dan, dakle zapisivao ili ne svejedno je
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:58.