Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2007., 13:57   #141
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Cudi me to sto poklonici te rijeci nemaju definiciju, jednoznacnu i opcu. Osim toga, ideja da "svatko ima svoju definiciju necega" (proizlazi iz uvodnog pitanja, u koje stoji "po vama"), a onda cemo svi zajedno razgovarati unutar nekog navodno zajednickog koncepta ("duhovnosti") jest vec i sama po sebi upitna. Tesko bi igrali nogomet kada bi svaki igrac imao svoja pravila igre, tesko bi se dogovorili gdje cemo se sutra sastati kada bi svatko od nas imao drugu definiciju pojma "sutra"... Ono sto jos "nadgradjuje" problem jest cinjenica da su ovdje navedena osobna objasnjenja pojma "duhovnost" medjusobno vrlo razlicita.
Analogija ti nije dobra. Ako želiš s nekim razgovarati nećeš prvo zahtjevati definicije pojmova koje on koristi (tada nitko ne bi razgovarao s nikim), nego ćeš kroz razgovor s njim/njom naslutiti kakvom se definicijom služi i prilagoditi se tomu.

I time ćeš naći ljude s kojima možeš razgovarati, jer imaju slične koncepte kao ti. Pa onda možete u rasprave.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Zar to nije analogno situaciji u kojoj postoji podforum "geoglifinarizam" ili "buhanizija" ili "verkurlentnost" ?
Ne. Ovo je razgovor i rasprava, a ne iznošenje precizne i logički konzistentne teorije.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ili je pak, kao i kod svake potrebe za religioznoscu, jacina vjerovanja u "nesto" upravo proporcionalna NEZNANJU vezanom za to "nesto" ?
Definicija pojma duhovnosti i kada bi postojala nije znanje. Vjera u nešto je posljedica znanja o tome.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 14:23   #142
Quote:
crazy_person kaže: Pogledaj post
Analogija ti nije dobra. Ako želiš s nekim razgovarati nećeš prvo zahtjevati definicije pojmova koje on koristi (tada nitko ne bi razgovarao s nikim), nego ćeš kroz razgovor s njim/njom naslutiti kakvom se definicijom služi i prilagoditi se tomu..
Naravno da neces traziti definicije. Za vecinu stvari koje su unutar razgovora bitne se podrazumijeva da ljudi imaju priblizno isto poimanje. Nije bitno da znaju definicije (ono sto pise u rjecnicima), nego da imaju znanje o tome sto neki pojam oznacava. Moze se raspravljati je li komunizam dobar ili los (moze se raspravljati i sa dijametralno suprotnih pozicija), ali se podrazumijeva da oba sugovornika imaju otprilike istu bazu informacija o tome sto je to komunizam.

Ono sto je meni u ovoj prici jako cudno jest da mnogi ljudi koriste rijec "duhovnost", a da nemaju niti sami za sebe rjeseno znacenje te rijeci (a pogotovo nemaju priblizno uskladjeni stav o znacenju te rijeci sa okolinom).

I, jos nesto: mislim da analogija nije promasena. Ovih 5 topica se direktno ticu pojma "duhovnost" i njegove definicije. O tome se ovdje razgovara.



Quote:
crazy_person kaže: Pogledaj post
Definicija pojma duhovnosti i kada bi postojala nije znanje. Vjera u nešto je posljedica znanja o tome.
Moja iskustva ti ne daju za pravo. Razgovarao sam sa dosta ljudi koji koriste rijec "duhovnost". U gotovo 100% slucajeva se radilo o ljudima koji imaju potrebu za religijom, ali im se postojeci modeli (klasicne crkve) cine neprihvatlivima, zastarjelima, nedovoljno intelektualnima i sl. Ti ljudi cesto spominju "duhovnost", ali na pitanje "sto znaci ta rijec, sto je to duhovnost?" u pravilu nemaju nikakav odgovor. Ne radi se tu o jednoznacnom odgovoru, o definiciji iz knjige. Radi se o tome da oni niti nakon 10 minuta izmuckivanja nekakvog monologa o svemu i svacemu ne mogu izgovoriti jednu jedinu normalnu recenicu koja bi objasnila sto je (barem za njih) "duhovnost".

Moj dojam jest da se radi o potrebi za vjerovanjem u "nesto", a to nesto mora biti "daleko", "misticno", "neuhvatljivo"...

..bas kao i znanje o pojmu "duhovnosti".
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 14:51   #143
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ono sto je meni u ovoj prici jako cudno jest da mnogi ljudi koriste rijec "duhovnost", a da nemaju niti sami za sebe rjeseno znacenje te rijeci (a pogotovo nemaju priblizno uskladjeni stav o znacenju te rijeci sa okolinom).

I, jos nesto: mislim da analogija nije promasena. Ovih 5 topica se direktno ticu pojma "duhovnost" i njegove definicije. O tome se ovdje razgovara.
Dobro, očito je po ovim topicima da svi imaju različite definicije. Ali mislim da ti to ne bi trebala biti prepreka u nekoj raspravi.

Za mene duhovnost počinje preispitivanjem svoje egzistencije i shvaćanjem da znaš jako malo ili ništa u vezi s tim, a naslućuješ da ima nešto ili barem malo vidiš. A u isto vrijeme vlada mišljenje da 'standardne' ljudske discipline ne mogu dati odgovor na tvoje pitanje. Tada se okrećeš sebi, jer vidiš da si dio ovog 'nečega' i proučavanjem sebe, proučavaš sve ostalo.

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Moj dojam jest da se radi o potrebi za vjerovanjem u "nesto", a to nesto mora biti "daleko", "misticno", "neuhvatljivo"...

..bas kao i znanje o pojmu "duhovnosti".
Taj dojam je posljedica neznanja, iako si vjerovatno u pravu što se tiče nekih ljudi. Mnogi se bave različitim tzv. 'duhovnim disciplinama' zato jer žele nešto posebno, žele vjerovati u nešto i na kraju krajeva ne žele spoznaju, jer će im skinuti tu iluziju na koju su vezani svojim mislima i djelima.

Za mene 'duhovnost' počinje stvarima koje su ti bliske i dohvatljive.

Naravno, znanje o pojmu 'duhovnosti' ne postoji, zato je i rasprava o tome promašena. To je jednostavno koncept u koji ljudi ubacuju različita iskustva. Ništa mistično, niti daleko. I sam po sebi, taj koncept ne pokazuje na nešto što možeš definirati.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:48   #144
O duhovnosti

Za mene je duhovnost prije svega okretanje vlastitoj unutrašnjosti. Potraga za istinom unutar nas samih.
toma juda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 09:23   #145
Duhovnost je sledeci korak u necijem razvoju.

Za vecinu ljudi je prema tome duhovnost "razvoj"/"otkrivanje" ljubavi ili dizanje energije na nivo srca.

Inace u krajnjem smislu bi to bilo "bavljenje"/"otkrivanje" duha koji je svest, tik preko granice najfinije materije => energija koja napusta teme.

Naravno malo je koristi od definicija i svaka se moze ismejati/videti iz drugog ugla, zbog prirode samog duha i nemogucnosti opisa, usled polarnosti naseg misljenja i linearnosti jezika.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 11:51   #146
duhovnost je izmišljena disciplina kojoj je cilj izbjegavanje druševno korisnog rada
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 11:52   #147
Mano, spammeru jedan ...

Inače, dobro kaže Mrki:

Quote:
mrQ kaže: Pogledaj post
suočavanje sa istinom je duhovnost.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 12:56   #148
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
duhovnost je izmišljena disciplina kojoj je cilj izbjegavanje druševno korisnog rada
Nekima vjerojatno je

Ali više mi se sviđa ona prva tvoja definicija s početka ovog topica.


Mislim da je duhovnost pomalo nejasan ili teško odrediv pojam kojim možemo pokriti sve i svašta. Ona zadire u sve pojave koje nisu čisto materijalne, a kad malo bolje pogledamo oko sebe, teško ćemo se odlučiti da bilo što proglasimo čisto materijalnim.
__________________
Živi i pusti druge da žive!
svjetloisjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 12:55   #149
Što je to "Duhovnost"?

Molila bih korisnike foruma da mi svojim riječima objasne što je to "Duhovnost"?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 13:16   #150
Duhovnost je nesto sto gubi smisao kad ga pokusavas objasniti rjecima.
Duhovnost je rjec koja se provlaci kroz citavu istoriju covjeka.
Duhovnost je zanimanje covjeka za vlastitu bit.
Duhovnost je trazenje odgovora na vjecita pitanja...ko smo, zasto smo tu, ko je bog, gde je itd
Duhovnost je parodija na materializam.
Duhovnost je utjeha u krutosti ovog zivota.
Duhovnost nije nista sto se moze namazati na krisku i pojesti.
Duhovnost nije religija!


Duhovnost je nesto zajednicko svim ljudima na ovoj planeti, svim rasama i nacijama.
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 13:24   #151
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je nesto sto gubi smisao kad ga pokusavas objasniti rjecima.
Ako je "Duhovnost" nešto što gubi smisao kad ga pokušavamo objasniti riječima, zašto onda postoji riječ "Duhovnost"?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je rjec koja se provlaci kroz citavu istoriju covjeka.
Otkud znaš?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je zanimanje covjeka za vlastitu bit.
Duhovnost je trazenje odgovora na vjecita pitanja...ko smo, zasto smo tu, ko je bog, gde je itd.
Nije li to filozofija?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je parodija na materializam.
Zašto?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je utjeha u krutosti ovog zivota.
Zašto?
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost nije nista sto se moze namazati na krisku i pojesti.
Duhovnost nije religija!
Ne može se niti religija namazati na krišku kruha i pojesti pa je možemo definirati i znamo što je.

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je nesto zajednicko svim ljudima na ovoj planeti, svim rasama i nacijama
Što ?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 13:45   #152
Quote:
Ako je "Duhovnost" nešto što gubi smisao kad ga pokušavamo objasniti riječima, zašto onda postoji riječ "Duhovnost"?
Pa na koji nacin bi onda mogli pricati o tome kad nebi imali rjeci za to. Duhovnost je skup svih tih stvari...usmejrenost ka nematerijalnim vrjednotama.

Quote:
Otkud znaš?
???!!! Aj razmisli malo, ne trebam ti ja objasnjavat neke stvari koje vec sama znas.



Quote:
Nije li to filozofija?
Pa i duhovnost je filozofija. Bar po mom razumjevanju.



Vidis kolko pitanja postavljas...odgovore na ta pitanja moras sama potraziti. I dok budes trazila bude ti malo jasnjija slika sta je duhovnost. No ni tada neces znati cjelu istinu i neces dobiti odgovore na sva pitanja.

Mislim bezveze raspravljati o tome i traziti od ljudi da nesto izreknu pa se posle praviti pametan i suzbijati njihove recenice samo da bi zadovoljili svoj ego. Naravno znam da nije bila to tvoja namjera ali takodje si znala da ovom temom neces dobiti odgovor na pitanje "Sto je to duhovnost?", bar ne odgovor koji bi tebe zadovoljio.
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 13:56   #153
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Molila bih korisnike foruma da mi svojim riječima objasne što je to "Duhovnost"?
Duhovnost je osobita čovjekova potreba za spoznajom sebe i svijeta oko sebe, uvidom u bit stvari, razumijevanjem te biti, i pri svemu tome ostati normalan čovjek sa obe noge na zemlji. Svako istinsko duhovno iskustvo je intimna stvar jedne duše, neprenosiva na drugog čovjeka, jedinstvena ponaosob.
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 14:11   #154
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Pa na koji nacin bi onda mogli pricati o tome kad nebi imali rjeci za to. Duhovnost je skup svih tih stvari...usmejrenost ka nematerijalnim vrjednotama.
Duhovnost = usmjerenost ka nematerijalnim vrijednotama, by srky2311.
Evo, pa ovo je jako lijepo rečeno.
Možda bi sada to mogao objasniti kroz konkretni životni primjer?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
???!!! Aj razmisli malo, ne trebam ti ja objasnjavat neke stvari koje vec sama znas.
Ne moraš, pa ćeš shodno tome odgovoriti na ona pitanja na koja ti se odgovara, dok na druga nećeš (i nisi).

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Pa i duhovnost je filozofija. Bar po mom razumjevanju.
Zašto onda pdf "Duhovnost" nije podforum pdf "Filozofija"?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Vidis kolko pitanja postavljas...odgovore na ta pitanja moras sama potraziti. I dok budes trazila bude ti malo jasnjija slika sta je duhovnost. No ni tada neces znati cjelu istinu i neces dobiti odgovore na sva pitanja.
Zašto bih morala na pitanja tražiti odgovore sama, kada postoji toliko ljudi oko mene s kojima mogu kroz razgovor zajednički dolaziti do odgovora. Zar nisu dvije glave pametnije od jedne?

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Mislim bezveze raspravljati o tome i traziti od ljudi da nesto izreknu pa se posle praviti pametan i suzbijati njihove recenice samo da bi zadovoljili svoj ego.
Slažem se.

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Naravno znam da nije bila to tvoja namjera ali takodje si znala da ovom temom neces dobiti odgovor na pitanje "Sto je to duhovnost?", bar ne odgovor koji bi tebe zadovoljio.
Kako bih mogla znati? Evo ti si mi dao odgovor koji uopće nije loš. Šteta što mi nisi odgovorio na sva pitanja.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 14:19   #155
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Duhovnost je osobita čovjekova potreba za spoznajom sebe i svijeta oko sebe, uvidom u bit stvari, razumijevanjem te biti, i pri svemu tome ostati normalan čovjek sa obe noge na zemlji. Svako istinsko duhovno iskustvo je intimna stvar jedne duše, neprenosiva na drugog čovjeka, jedinstvena ponaosob.
Meni je tvoj odgovor izuzetno zanimljiv. U prvoj rečenici govoriš o čovjeku, dok u drugoj o duši. Iz tvog odgovora proizlazi kako je čovjek = duša.

Jesi li možda htjela reći kako je "Duhovnost" osobita potreba čovjeka za spoznajom vlastite duše?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 14:56   #156
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Meni je tvoj odgovor izuzetno zanimljiv. U prvoj rečenici govoriš o čovjeku, dok u drugoj o duši. Iz tvog odgovora proizlazi kako je čovjek = duša.

Jesi li možda htjela reći kako je "Duhovnost" osobita potreba čovjeka za spoznajom vlastite duše?
Ne bih izjednačavala čovjeka i dušu, jer čovjek nije nematerijalno biće,
dakle čovjek nije (samo) duša.
Isto tako duhovnost ne smatram isključivo duševnom spoznajom.
Duša bi mogla biti instrument te spoznaje, jedan nivo vibracije potreban za
doživljaj (peak experience).
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 19:26   #157
Duhovnost je primarno sustav uvjerenja, a iz toga proizlaze različite interakcije sustava vjerovanja sa okolinom. Od načina gledanja na svijet i njegove interpretacije do isprike za ljenčine koje se godinama "bave" duhovnošću i "prodavačima magle" koji prodaju duhovni razvoj.

Sam termin u upotrebu dolazi kao opis esencije svakog bića koja je odgovorna za fizičko kretanje i ponašanje živih bića. Sukladno tome mogli bismo reći da danas duh zovemo i svijest, barem u duhu primarnog značenja riječi duh (spirit, essence). Religije tek kasnije prihvaćaju ovaj izraz i povezuju ga s bogom jednako kao i popularni new age pokreti koji "troše" duhovnost u raznim interpretacijama. Od Galaktičke federacije i Plejada do esencije duha planete Zemlje.

Duhovnost je sustav uvjerenja kojeg svatko interpretira onako kako mu odgovara.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 21:46   #158
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Duhovnost je parodija na materializam.
mislim, koja analogija... pa upravo bi stvarnost bila parodija na duhovnost (po definiciji iste, a parodija kao nešto što izvrće orginalni kontekst) ili u najmanju ruku paradoks, apsurd duhovnog, oprečnost.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 22:58   #159
Ovo pitanje spada u istu kategoriju kao i pitanje:
definirajte mi što je to ljubav
ili što je ljepota
ili što je sreća
ili što je apsolutna istina


Radi se otovrenim pojmovima koji se ne mogu obuhvatiti razborom i strpati u definiciju. Intelekt voli lijepo posložiti pojmove i dati definicije tako da zna što je što. Otvoreni pojmovi uvijek klize iz tih škafetina u koje ih intelekt pokušava ugurati.

Ako te istinski zanima evo ti sa wikipedie definicija:
http://en.wikipedia.org/wiki/Spirituality

Ali uočit ćeš odmah koliko je duga. To je uvijek tako kad se nešto zahvata intelektom a nadmašuje ga.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 00:00   #160
Duhovnost je naredni korak u necijem razvoju.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.