Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2011., 12:01   #1
Realna cijena rabljene foto opreme

Možda bi bilo dobro ovdje na foto forumu postići neki konsenzus o realnim cijenama za rabljenu opremu koje bi bile smjernice kupcima i prodavačima.

U nastojanju da apgrejdam sa 1000D na nešto bolje, već neko vrijeme pratim oglasnike. Njuškalo je puno preskupih ponuda.
Moj izbor pao je na 40D ispod 20k okidanja. Zašto 40D? 10 MPixa mi je dovoljno, dobro i brzo fokusiranje, mnoge napredne opcije. Za naprednu amatersku primjenu ne treba više.
Sada se javlja problem vrijednosti aparata koji je star nekoliko generacija. Pošto se nije mogao naći neki u razumno dobrom stanju za manje od 3000kn, moj konačni izbor pao je na novi 60D. Premala je razlika u cijeni da bi opravdala ulaganje u staro.

Problem je u načinu razmišljanja kupac/prodavač. Evo kako razmišlja prodavač: ja sam ga plato 10 tisuća, znači prodajem u pola cijene. I cijene ga od 3 do 5 tisuća. Naravno da on vrijedi više o toga ALI ne može postići cijenu jer...
Kako razmšlja kupac? Danas se novi 60D može dobiti za 7 tisućica. Kada bi bilo moguće da danas kupujem 2 godine star 60D sa 20k okidanja, kolika bi bila njegova cijena? Pa barem 30% manja. Dakle, rabljeni 60D star 2 godine koštao bi 5 tisuća.
Međutim, tehnologija je napredovala. Imamo duplo veći senzor, full HD, zakretni display, novu generaciju procesora, bolju exspoziciju... Dakle, koliko može koštati gotovo 4 godine stara tehnologija? Još 50% manje. Znači, realna cijena 40D u dobrom stanju je ispod 2,5 tisuće.

Pretpostavljam da će sada mnogi dići glas da je 60D novi rebel, ali ako pratite reviews, 7D, 60D i 550D uglavnom imaju istu kvalitetu slike. Zašto je to tako? Imaju isti senzor, istu novu tehnologiju. Razlika je u tome koliko su bogati opcijama. 60D nije direktan nasljednik 40D, nešto je izgubio ali je nešto i dobio.

Da, to je nažalost tako. Spremam se pljunut 6 i pol tisućica za 60D a za 2 godine ako se navučem na neku novu tehnologiju za njega neću moći dobit puno više od dvije...
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 12:23   #2
60d ima bolju ekspoziciju??
__________________
 / 5D2 _________ FB: Best Moments Wedding Studio _______________________________..:..::::..::..:... .:.....::.:....:.:::
Hondakepiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 12:29   #3
baš gledam na njuškalu malo i nisu uopće cijene loše...ima ga s gripom za 3700...samo tijelo 3000...

ak ti misliš da je to skupo onda je to tvoj problem...cijene su sasvim ok...i to kaj bi ti kupio da je do 20.000 okidanja, kakve to veze ima...shu(i)tter može otić na 150.000 isto kak može otić i na 25.000 okidanja...tak da na takve stvari uopće ne treba obraćat pažnju jel ovisi samo kakve si sreće...ako aparat izvana izgleda sasvim pristojno bez da je ubijen od ogrebotina i sl. onda je u redu bez obzira na okidanja...
__________________
 / 5D2 _________ FB: Best Moments Wedding Studio _______________________________..:..::::..::..:... .:.....::.:....:.:::
Hondakepiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 12:30   #4
JA bum ti rekel kupujes isto ono kaj vec sad imas uz nadoplatu, brze okidanje i bolje kuciste kod 40D , to je sto ces dobit..Nekako sumnjam da ti je bitna razlika 3,7 i kolko 6 fps-a?Koristiš li to ikad?
Relaxed_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 12:36   #5
Cijena se određuje na tržištu. I kupac i prodavatelj i bilo tko sa strane mogu imati mišljenje koliko što vrijedi, ali ako želi prodati/kupiti onda se mora dogovoriti sa drugom stranom.
Idjea o smjernicama za cijenu je potpuno suluda, počevši od toga da ne postoji nikakav način da te smjernice nametneš bilo kome.
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:12   #6
Quote:
Relaxed_ kaže: Pogledaj post
JA bum ti rekel kupujes isto ono kaj vec sad imas uz nadoplatu, brze okidanje i bolje kuciste kod 40D , to je sto ces dobit..Nekako sumnjam da ti je bitna razlika 3,7 i kolko 6 fps-a?Koristiš li to ikad?
Nije isto, probao sam 60D. Osjećaj, odziv, ponašanje, to su dva svijeta. Međutim moj prvi izbor nije bio 60D, bio bih zadovoljan s četrdeseticom, samo da je cijena bila prihvatljiva.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:23   #7
a pa onda kutpi 60icu ili 40icu štogod već...mislim u konačnici nije važno je li on na papiru ovakav ili onakav i da li je bolji boj aparat ili tvoj ili hondin ili koji već...nego je najvažnije da tebe zadovoljava jer ćeš ti to koristiti i ti ćeš s tim fotografirati...isto kao što umjesto jednog zoom-a koji bi išao od 28-135 i imaš ga za kupiti ja posjedujem 28mm f/2.8, 50mm f/1.8 i 135mm f/2.8 (i to još manualni)...

svakog veseli nešto drugo...svako ima nekakve druge potrebe i druge afinitete...ako tebi 60D ili 40D apše...pa uzmi ga bez razmišljanja...to što cijena pada je irelevantan podatak jer svemu pada cijena...60D može za godinu dana biti i 5000kn i 3500kn...nemoš gledati na aparate kroz "golf" naočale (on drži cijenu pa ono)...to je najgluplji uvijet prilikom odabira aparata...ja sam uzeo u 9om mjesecu canon 1000d koji je tad već bio star 3 godine (prije toliko je izašao na tržište, ja ga novog kupio)...sad će na sljedećoj fotokini ili gdje već izaći najvjerojatnije canon 1100D i ovaj moj će se prodavati za 1000kn valjda...i što da ja sad radim...tako je kako je...

uglavnom izaberi aparat koji ti najviše paše a ne koji drži cijenu...a ako ti se ne mijenja aparat uzmi si 5d Mk II jer je bolji (na papiru) od većine aparata, a i nećeš ga sigurno prodavati jer ćeš malo teže skupiti novce za boljeg od njega
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:30   #8
Quote:
Hondakepiran kaže: Pogledaj post
ak ti misliš da je to skupo onda je to tvoj problem...cijene su sasvim ok...i to kaj bi ti kupio da je do 20.000 okidanja, kakve to veze ima...shu(i)tter može otić na 150.000 isto kak može otić i na 25.000 okidanja...tak da na takve stvari uopće ne treba obraćat pažnju jel ovisi samo kakve si sreće...ako aparat izvana izgleda sasvim pristojno bez da je ubijen od ogrebotina i sl. onda je u redu bez obzira na okidanja...
Dobro da si spomenuo shutter. Cijena zamjene je oko 1700kn. Znači ako košta 3 i pol + novi shutter, platio si 5 i dvjesto. A novi 60D s garancijom dobije se za tisuću i pol više. Zato je, uz cijene rabljenog kakve jesu, moja odluka pala na novo.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:32   #9
i to ti je najbolje barem si godinu dana siguran...a i to je ono što si želio najviše

da recimo kupuješ 5d mk II po nekoj suludoj cijeni od 9-10k kn onda bi ti se itekako isplatilo uzeti polovan i zamijeniti shutter u slučaju da krepa

iako cijena zamjene shuttera je 1200kn ako se dobro sijećam (idač ga je mijenjala)
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:38   #10
Quote:
Red Dwarf kaže: Pogledaj post
...ja sam uzeo u 9om mjesecu canon 1000d koji je tad već bio star 3 godine (prije toliko je izašao na tržište, ja ga novog kupio)...sad će na sljedećoj fotokini ili gdje već izaći najvjerojatnije canon 1100D i ovaj moj će se prodavati za 1000kn valjda...i što da ja sad radim...tako je kako je...
I ja sam prije 2 godine uzeo novi 1000D u kitu za 3300kn i još i danas tvrdim da je to izvrstan aparat za tu cijenu. U međuvremenu sam nakupovao objektiva i sada mi oni vrijede više od tijela pa je vrijeme za upgrade. Za 1500kn koliko bih (možda) mogao dobit za tisućicu neću ga prodavat, neka stoji kao rezervni.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:39   #11
Quote:
Red Dwarf kaže: Pogledaj post
i to ti je najbolje barem si godinu dana siguran...a i to je ono što si želio najviše

da recimo kupuješ 5d mk II po nekoj suludoj cijeni od 9-10k kn onda bi ti se itekako isplatilo uzeti polovan i zamijeniti shutter u slučaju da krepa

iako cijena zamjene shuttera je 1200kn ako se dobro sijećam (idač ga je mijenjala)
Kaj misliš da shutter košta isto za 100D i 5D mk II?

Zadnje uređivanje Relaxed_ : 19.01.2011. at 13:46.
Relaxed_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 13:43   #12
nemislim naravno, ali svejedno vjerujem da bi bilo isplativo ga uzeti za 9-10k kn jer bi novi shutter bio oko 2000kn...i to još AKO ti se pokvari
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 14:39   #13
Quote:
Hondakepiran kaže: Pogledaj post
60d ima bolju ekspoziciju??
"the sensor and exposure metering system have been greatly improved in all the newer cameras (7D or 60D or 500D/ T2i) and I feel these features, along with the increase in mega pixels, outweigh any other 50D advantages. I would definitely choose a 60D instead of a 50D."

citati iz: 60D vs 50D
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:01   #14
to ne znači da ima bolju ekspoziciju...možda bolje mjeri ekspoziciju...al vjerojatno ništa specijalno...sve ovisi o situaciji i koju vrstu meteringa imaš uključenu...

inače zamjena shuttera se u hrv ne isplati em je duplo skuplja nego u sloveniji, em četverodpluo dulje čekaš...u slo je gotov za tjedan-dva...

inače kupnja boljeg tijela jedino ima smisla ako prelaziš sa apsc-a na FF...ja sam sa 400d prešao na 40d(zato što mi se financijski isplatilo jer sam za 400d dobio više novaca nego što sam ga platio)...i iako sam bio zadovoljan što se tiče ergonomije i lakšeg upravljanja...općenito kvaliteta i izgled fotografije se nije baš promijenio...eventualno što je šum bolje podnosio...

sve u svemu...štedit za 5d...makar jedinicu...a cijene su tolko brutalno pale da to nije normalno...neki dan 5d sa grip i gumenim armorom bio za 5000kn...i to estetski u jako dobrom stanju...
__________________
 / 5D2 _________ FB: Best Moments Wedding Studio _______________________________..:..::::..::..:... .:.....::.:....:.:::
Hondakepiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:50   #15
to je i meni plan...muku mučiti s ovim 1000D dok ne bude dovoljno bling bling za 5d i naravno ako se kupuje : kupovati objektive koji su kompatibilni s EF-om
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:52   #16
ma treba ti samo 50 1.4...
__________________
 / 5D2 _________ FB: Best Moments Wedding Studio _______________________________..:..::::..::..:... .:.....::.:....:.:::
Hondakepiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:54   #17
Quote:
Hondakepiran kaže: Pogledaj post
to ne znači da ima bolju ekspoziciju...možda bolje mjeri ekspoziciju...al vjerojatno ništa specijalno...sve ovisi o situaciji i koju vrstu meteringa imaš uključenu...
...
inače kupnja boljeg tijela jedino ima smisla ako prelaziš sa apsc-a na FF...ja sam sa 400d prešao na 40d(zato što mi se financijski isplatilo jer sam za 400d dobio više novaca nego što sam ga platio)...i iako sam bio zadovoljan što se tiče ergonomije i lakšeg upravljanja...općenito kvaliteta i izgled fotografije se nije baš promijenio...eventualno što je šum bolje podnosio...
Ništa specijalno, slažem se, osobno volim koristiti kompenzaciju expozicije a glupi 60D nema gumb na tijelu a ima ga i 1000D. Nema idealog, evo npr. Sony A550 rapidno fokusira sa phase shift u live viewu, tu je izvan svake klase (a spada u consumer klasu). Sony A55 ima senzor koji koristi i Nikon u D7000, okida 10 slika/s, smanjuje šum metodom 6 uzastopnih snimaka, može napravit panoramu u kameri a mali je ko igračka.

Nema idealnog fotića, sve su kompromisi. Da imam 40D ne bih niti mijenjao. Što se tiče minorne razlike 400D/40D, to je ono što autor članka (koji sam gore citirao) tvrdi da 7D, 60D i 550D u osnovi imaju istu kvalitetu fotografije jer se baziraju na istoj tehnologiji. Dakle kupnja boljeg tijela ima smisla samo ako se radi o tehnološkom iskoraku. Ili ako je stariji aparat zaista jeftin.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:02   #18
umjesto sonyja a550 odi u 1000d na live view i samo klikni gum za zoom out...fokusirat će ti i ovaj brzo (barem meni na 28mm objektivu) i onda se opet vratiš na liveview...

a što se tiče A55 pa onda njega kupi ako je tako kako ti pišeš mislim jednostavno si uzmi ono što ti najbolje odgovara jer svi će ti davati li-la sliku ali je pitanje koliko ćeš ti to znati iskoristiti

uglavnom ja bi na tvom mjestu ostavio si 1000D...ili pričekaj 600D da izađe pa ga onda kupi pa si godinu dana miran s drastičnim padanjem cijene (s 60D isto pošto je "sad" izašao)
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:14   #19
Quote:
Red Dwarf kaže: Pogledaj post
umjesto sonyja a550 odi u 1000d na live view i samo klikni gum za zoom out...fokusirat će ti i ovaj brzo (barem meni na 28mm objektivu) i onda se opet vratiš na liveview...

a što se tiče A55 pa onda njega kupi ako je tako kako ti pišeš mislim jednostavno si uzmi ono što ti najbolje odgovara jer svi će ti davati li-la sliku ali je pitanje koliko ćeš ti to znati iskoristiti

uglavnom ja bi na tvom mjestu ostavio si 1000D...ili pričekaj 600D da izađe pa ga onda kupi pa si godinu dana miran s drastičnim padanjem cijene (s 60D isto pošto je "sad" izašao)
Odi negdje isprobaj live view sa Sony A550, smrznut ćeš se

A55 je još manji od 1000D. Dvije godine tvrdio sam da 1000D ima izvrstan grip. I ima dok ne staviš teži objektiv, npr. 17-85. Dobro, stiže mi od kineza battery grip koji će to popravit...

One Sony-je sam spomenuo da pokažem kako nema jednog fotića koji u sebi ima sve karakteristike koje bi netko htio. Na 60D faili gumb kompenzacije exp. i mikropodešenje leće. Moja odluka za 60D uglavnom se bazira na tome kako mi je dobro lego u ruci i na tome da smatram da je rabljeni 40D s obzirom na stariju tehnologiju precijenjen.
pronto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:26   #20
ugl ako hoćeš najmanji gubitak novaca uzmi polovni aparat i vjeruj mi ni grip ne pomaže previše s težim objektivom...jbga moraš se naviknuti jednu ruku imati na objektivu a drugu na aparatu (manualni objektiv puno pomaže kod tog privikavanja )
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.