Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2004., 10:49   #1
Etika borilackih vjestina

Sve istocnjacke borilacke vjestine/sportovi sadrze i nekakvu deklarativnu etiku, tipa "Ova vjestina sluzi za razvoh DUHA i tijela", ili "Najveca borba je ona koju si IZBJEGAO", i slicno.
No ostali sportovi ne sadrze takve stvari.
Znaci li to da npr. kosarka manje razvija duh od juda? Ne bih rekao.
Pa zasto onda takve eticke deklaracije postoje samo u borilackim vjestinama/sportovima?

Moje misljenje da je to ne zato sto borilacke v/s zaista vise razvijaju duhovnu stranu covjeka, nego zato da bi se izbjegle negativne posljedice bavljenja borilackim v/s. Naime, ako treniras npr. tenis, ne postoji realna opasnost da ces doci u iskusenje reketom mlatiti ljude na koje naidjes. No kod borilackih v/s, opasnost zloupotrebe je puno veca. Stoga se ucenicima od samog pocetka stalno utuvljuju u glavu te duhovne spike, kako bi zaista zabrijali kako je ta vjestina zaista toliko plemenita, te kako su i oni plemeniti samim time sto se bave takvom vjestinom, a sve zbog toga da se na neki nacin neutralizira vrlo vjerojatni efekt bavljenja borilackim v/s - zloupotreba.

Sto vi mislite?

A zanima me i zasto tih duhovnih spika nema u (rijetkim) zapadnjackim borilackim sportovima kao sto su boks i hrvanje? Je li to zato sto istocnjaci opcenito vise briju na duhovno? Ako da, onda ono moje gore receno i nije sasvim tocno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 13:25   #2
možda bi bilo zgodno pogledati kako su se uopće razvile borilačke vještine (kako glup naziv po n-ti put) i sa kojom svrhom. Pritom mislim na sam korijen odnosno Bodidarmin dolazak u Kinu, sastavljanje prvih formi i sl.

mentalni sklop "zapadnjaka" razlikuje se od načina razmišljanja "istočnog" čovjeka (npr. analiza vs. sinteza i dr.).

Ako si se ikada ozbiljno bavio nekom borilačkom v., a ne mislim samo na ozbiljne treninge, natjecanja itd. već i studiranjem povijesnog razvoja iste, onda bi bilo jasnije zakaj ta duhovna spika .

ovo o zlouporabi glupo je uopće i komentirati.

a za ovo razvijanje duha u košarci ili nekom borilačkom mi nije jasno na što si točno ciljao.

prema mojem mišljenju košarka vs. kyudo - definitivno kyudo, ali opet se svodi na staru: a što ti žeiš u svome životu postići sa time.

a'e bok
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 22:23   #3
Jedan od razloga ga je - treneri i kojekakvi senseji to govore i tako promoviraju da izbjegnu tučnjave, jer bi u slučaju toga vrlo vjerovatno njihov učenik dobio batina na ulici i time osramotio i vještinu i senseija. Jer svako ko trenira ne može biti dobar borac, a takvi su većina koji treniraju.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 23:45   #4
Quote:
Afrofeet kaže:
Jedan od razloga ga je - treneri i kojekakvi senseji to govore i tako promoviraju da izbjegnu tučnjave, jer bi u slučaju toga vrlo vjerovatno njihov učenik dobio batina na ulici i time osramotio i vještinu i senseija. Jer svako ko trenira ne može biti dobar borac, a takvi su većina koji treniraju.
Iz ovoga bi se trebalo zaključiti da su dobri borci oni koji ne treniraju?
TAKANOHANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 00:18   #5
apsolutno ne. ne vidim odakle ti takav zaključak?
mislio sam nešto drugo što nema veze s kvalitetom borca. Recimo neki tip trenira karate godinu dana npr nije bitno, i sad si on umisli da je neki veliki badass i ide se tuč na ulicu. i dobije po tikvi od trojice ili od jednog isto nije bitno (jer stvarno ako si i dobar borac tvoja vještina ti ne može jamčit da ćeš moć razbit nekog na ulici), i nakon što je dobio batina, velika je vjerovatnost da će se pričat kako je karataš koji dolazi iz tog i tog kluba i iz te vještine dobio batina od nekog mulca na ulici, a to baš i ne utječe dobro na ugled kluba i vještine.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 01:19   #6
A jel to onda možda želiš reći da su svi oni koji treniraju borilačke vještine umišljene budale kojima je jedini cilj ići izazivati tučnjave po cesti i dokazivati "superiornost" svoje vještine.....???
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 08:58   #7
Problem jest taj što su cijele generacije odrasle u okruženju gdje su tzv. borilačke vještine korištene isključivo u svrhu fizičkog sukoba bilo obrane, napada i sl. pa stoge ne čudi previše činjenica da se većina ljudi odluči baviti istima zbog navedenog razloga. Druga je stvar što treniranje može poslužiti I kao obrana u slučaju najgorega.

Nije toliko stvar toga što bi neki učenik dobio batina što bi možda povuklo neke posljedince za sobom. Stvar je u tome što ulaženje u sukob nije u duhu disciplina odnosno barem većeg dijela njih (ne mogu generalizirati). I to će svaki kompetentni učitelj naglašavati. Mislim prvenstveno na ljude sa "debelim" stažom, a ne na samoproglašene sensei-e sa deset god. rada
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 09:28   #8
Quote:
Afrofeet kaže:
Jedan od razloga ga je - treneri i kojekakvi senseji to govore i tako promoviraju da izbjegnu tučnjave, jer bi u slučaju toga vrlo vjerovatno njihov učenik dobio batina na ulici i time osramotio i vještinu i senseija. Jer svako ko trenira ne može biti dobar borac, a takvi su većina koji treniraju.
koliko ti imas godina? do 21?
matko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 13:09   #9
prema spiki i pravopisu dajem naviše 4. srednje.
sori afro
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 21:35   #10
je.. pravopis pišem na više foruma i pišem brzo i ne mislim tolko hoće ta rečenica bit književna ili neće, boli me k za to na forumima.
zašt je bitno kolko imam god btw imam 21.
Toco nemoj izvlačit krive zaključke nisam to mislio.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 21:39   #11
PS.
Quote:
Jer svako ko trenira ne može biti dobar borac, a takvi su većina koji treniraju.
Ovo je ključna rečenica pa ako ju niste shvatili - Najviše je onih koji dođu, probaju i treniraju nešto po par mjeseci i na kraju odustanu. I takav ne može bit dobar u nekoj vještini.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 23:44   #12
Quote:
Afrofeet kaže:
PS.

Ovo je ključna rečenica pa ako ju niste shvatili - Najviše je onih koji dođu, probaju i treniraju nešto po par mjeseci i na kraju odustanu. I takav ne može bit dobar u nekoj vještini.
kazes 10 god TKD. od 8 do 18?

koliko si puta dobio sakom u glavu? u slijepoocnicu?vilicu? jesi li ikad pio juhu na slamku?
sad ti je pravo vrijeme da odes u teretanu, imas visak hormona u krvi (najveci napredak/porast m.mase). sori ali lose zvucis.
chum_kiu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 00:28   #13
Quote:
chum_kiu kaže:
kazes 10 god TKD. od 8 do 18?

koliko si puta dobio sakom u glavu? u slijepoocnicu?vilicu? jesi li ikad pio juhu na slamku?
sad ti je pravo vrijeme da odes u teretanu, imas visak hormona u krvi (najveci napredak/porast m.mase). sori ali lose zvucis.
kakve veze ima kolko sam ja dobio puta šakom u glavu?
objasni zašto loše zvučim
jel ti uopće znaš šta ja pričam? jesi me dobro razumio?
BTW bavim se MMAom i dobio sam dosta puta šakom,nogom i laktom u glavu, bio sam knockdowniran nekoliko puta i pio sam juhu na slamku, imo slomljenu vilicu, al eto to je bila posljedica ne udarca nego pada.
a ti kung fu majstore?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 01:05   #14
zapadna i istocna duhovna sfera

Cak i nije istina da zapadne borilacke vjestine nemaju duhovnu sferu, ali realno gledano ona je puno manje naglasena.
ali opet zapadnjaci koji treniraju istocnjacke borilacke vjestine puno manje drze do duhovne sfere nego istocnjaci koji treniraju recimo boks.
mislim da je stvar u odgoju , mentalitetu ljudi i u jos puno toga.
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 08:35   #15
Quote:
Afrofeet kaže:
PS.

Ovo je ključna rečenica pa ako ju niste shvatili - Najviše je onih koji dođu, probaju i treniraju nešto po par mjeseci i na kraju odustanu. I takav ne može bit dobar u nekoj vještini.
Afro, nije stvar da se ta rečenica nije shvatila, štaviše, ona je čak i istinita, ali samo u ovom slučaju kada proizlazi iz pogrešnih premisa!
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 09:26   #16
Quote:
Afrofeet kaže:
BTW bavim se MMAom i dobio sam dosta puta šakom,nogom i laktom u glavu, bio sam knockdowniran nekoliko puta i pio sam juhu na slamku, imo slomljenu vilicu, al eto to je bila posljedica ne udarca nego pada.
možda i previše nokdauna
uglavnom, potpisujem još jenom chum_kiu : zaista loše zvučiš.

nije bedara zbog pravopisa već zbog iskrivljene percepcije.
Ali ok jer mislim da ekipa zaista ne može zamjeriti obzirom na tvoj "dugi" staž i "zrele" godine...
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 16:05   #17
Nedavno sam se ulogirao na forum,i primjetio sam i ovaj topic.
Dugo godina se bavim borilackim vjestinama, a i u poslu sam koji zahtjeva takve vjestine i razne druge, i zelim samo jednu stvar napomenuti, pravila ulice tj. ulicne borbe, i pravila ringa nisu ista, i istina je da netko tko godinama trenira neku vjestinu, bio to karate ili neki full contact sport, moze lose zavrsiti u sukobu na ulici od recimo polu pijanih navijaca..ili nekoga tko zeli samo njegov novac.

Dosta dugo se raspravljalo koja je vjestina najbolja za samoobranu, na kraju dolazi se do zakljucka, ni jedna.
Kako jedan hrvac, boksac ili kick-boxer se moze obraniti od nekog napadaca ili vise njih, to ovisi o stanju svjesti te osobe.

Jer ima tzv. vikend fightera, koji posjete par treninga, i umisle si da su Van Dame, pa idu radit sranja po vani.. No njihova sudbina se zna...

Istocnjacke religije i borilacke vjestine su usko povezane, i bavljanje njima nije samo 3 puta tjedno otici na trening, ako zelis biti dobar u tome, onda moras zivjeti takav zivot. Jer nisam jednom cuo "Najveca borba je ona koju si IZBJEGAO", a to je istina, jer na kraju krajeva, nasilje nije rijesenje, i ako vec zelis se bavit time, imas ring, a ne cestu.

I velika je laz, da je ta tvrdnja glupost, i da majstori zele time izbjec da njihovi ucenici dobiju batina. To je glupost!
Oni su vrlo mudri ljudi, i u stanju su svasta napraviti, pa se i drze tih principa!

eto, samo sam se htio ukljuciti u diskusiju.
__________________
ZG Streetracing
www.hraweb.com
www.hrquartermile.com

IBSSA
www.ibssa.org
beetleman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 17:18   #18
Quote:
beetleman kaže:
Dosta dugo se raspravljalo koja je vjestina najbolja za samoobranu, na kraju dolazi se do zakljucka, ni jedna.
Kako jedan hrvac, boksac ili kick-boxer se moze obraniti od nekog napadaca ili vise njih, to ovisi o stanju svjesti te osobe.

Jer ima tzv. vikend fightera, koji posjete par treninga, i umisle si da su Van Dame, pa idu radit sranja po vani.. No njihova sudbina se zna...
Da. Već sam nekoliko puta spomenuo da sama borilačka vještina nije faktor uspjeha. Najvažniji faktor je čovjek koji trenira i koliko sebe ulaže u vježbanje te neke vještine. Npr. smatram da veće šanse ima netko tko daje 100% svojih mogućnosti i trenira Tai Chi nego netko kako kažeš ode na par treninga kick-boxinga.... (no dobro da sad previše ne ponavljam).

Quote:
beetleman kaže:
Istocnjacke religije i borilacke vjestine su usko povezane, i bavljanje njima nije samo 3 puta tjedno otici na trening, ako zelis biti dobar u tome, onda moras zivjeti takav zivot. Jer nisam jednom cuo "Najveca borba je ona koju si IZBJEGAO", a to je istina, jer na kraju krajeva, nasilje nije rijesenje, i ako vec zelis se bavit time, imas ring, a ne cestu.

I velika je laz, da je ta tvrdnja glupost, i da majstori zele time izbjec da njihovi ucenici dobiju batina. To je glupost!
Oni su vrlo mudri ljudi, i u stanju su svasta napraviti, pa se i drze tih principa!
Mislim da tvar nije samo u tome bi li netko tko trenira dobio batina ili ne (i je li bi koga osramotio ili ne), već je stvar i u tome što bi on mogao učiniti nekome upotrijebivši svoju vještinu (u kranjem slučaju nekoga gadno ozlijediti, pretvoriti u invalida ili ubiti). I onda ne bi bio kriv samo onaj koji je to učinio, već i onaj koji je tu osobu naučio vještini. Uostalom ne kaže se uzalud da je upotreba sile zadnji izbor tj. "ultima ratio" i smatram da je pogrešno razmišljanje da upotreba sile (borbe) rješava problem, već može samo stvoriti nove probleme...

BTW Osobno sam bio u situaciji da sam jedan... hm, nazovimo to nesporazumom.... riješio najobičnijim razgovorom (pitao sam čovjeka u čemu je problem i zajedno smo izgladili stvar), a znam da bi većina u sličnoj situaciji išla stvar rješavati šakama.

Quote:
beetleman kaže:
eto, samo sam se htio ukljuciti u diskusiju.
Dobro došao....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 17:31   #19
Quote:
eisenfaust kaže:
Afro, nije stvar da se ta rečenica nije shvatila, štaviše, ona je čak i istinita, ali samo u ovom slučaju kada proizlazi iz pogrešnih premisa!
Da, a to su?
Nisam reko da je to jedini razlog, nego jedan od.
Zamisli se da otvoriš neku školu i recimo želiš ba bit 100 % u tome, možda čak i živit od toga (dobro kod nas se baš i ne može) i tvoj učenici popiju batina od lokalnog pijanca. Pa na kakvom glasu bi bila ta tvoja škola?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 17:39   #20
Quote:
eisenfaust kaže:
možda i previše nokdauna
uglavnom, potpisujem još jenom chum_kiu : zaista loše zvučiš.

nije bedara zbog pravopisa već zbog iskrivljene percepcije.
Ali ok jer mislim da ekipa zaista ne može zamjeriti obzirom na tvoj "dugi" staž i "zrele" godine...
Moja percepcija je takva kakva, je. Što se tiče borilačkih vještina, posebno tamo gdje se naglašava ta duhovnost, tradicija i to sve što se veže uz to, na to sam toliko skeptičan, zapravo to mi je postalo odbojno. Iz jednostavnog razloga što sam izgubio povjerenje u većinu tradicionalnih vještina. Kad karate majstor koji je cijeli život u tome, stvarno živi taj karate, dobije batina od nekog seronje na ulici, pitam se onda čemu sve to.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.