Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2010., 21:48   #81
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Jesi li ti to upravo pokušao opravdati fizičko iživljavanje i zločin nad ljudskim bićem jer je ono počinilo isto prema drugom biću?
Nisam za iživljavanje, samo za POUZDANO onemogućavanje ponavljanja.

To znači smaknuće, doživotni zatvor ili odsjecanje udova. Lobotomija bi isto mogla proći.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:50   #82
Ok, sad pretjerujete. Smrtnu kaznu ne biste trebali spominjati ni u šali.
A što se tiče same teme, da li bi takvu problematičnu djecu trebalo preodgojiti batinama - iako vjerojatno ne bi s obzirom na njihovu dob i već debelo započeto razdoblje formativnosti (možda, ali samo možda packe imaju smisla u predškolskoj dobi, dok dijete još ne shvaća pojmove i razloge ljutnje roditelja, i neotesano je), razumljivo je da ljudima nakon što čuju za primjere poput ovog zadnjeg, s pretučenim dečkićem, pada na pamet svašta: od toga da bi ih dobro ispljuskali do toga da bi ih voljeli vidjeti u zatvorenim institucijama.

I meni to pada na pamet, jer izazivaju gnjev, i oni i njihovi roditelji. To ne znači da bismo ih svi zbilja i namlatili da imamo priliku.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:53   #83
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Batine, same po sebi, ne rješavaju ništa i neće nikog preodgojiti (barem ne stariju djecu) - samo će se stvoriti nova osnova za frustraciju.
... u redu. Sta sad ? Ici niz dlaku takvima / ili ih prisiliti na drustveno ponasanje ?

Quote:
Pa neće netko moralan postati iz straha (od batina) - jer ovdje je kod djece-adolescenata problem moral koji proizlazi iz nekakve percepcije smisla u životu (vrijednosti), a ne samo i isključivo agresija i nemogućnost kontrole iste.
... moral je uvijek problem, a mislim da se djeca ne zamaraju sa takvim kategorijama, samo suosjecaju ili ne, boje se ili ne...

Quote:
Agresiju se može hendlati, ali za to djetetu treba adekvatan autoritet, što obično u životu nemaju. Imaju svoje etički rasklimane roditelje koji slične djetinjaste obrasce agresije ili bivanja žrtvom igraju i svoje odraslo doba.
... to se slazem, nije svatko sposoban da bude roditelj (osim bioloski)

Quote:
Osjetljivost djece i perceptivnost tuđih emocija se bitno promijenila u zadnjih 15 do 20 godina. U moje (naše) vrijeme vrh agresivnosti bili su sitniji bullyinzi prema drugoj djeci i zlostavljanje životinja. Ovo potonje je bio čest i skandalozan slučaj i to se prepričavalo u vidu gradskih legendi. Postojala su i potpuno neprilagođena djeca, ali to se već smatralo patološkim slučajevima. Danas su patološki slučajevi normalni, dobro integrirani i čak respektabilni dio maloljetničkih zajednica. Odrasli ih se boje - roditelji ne kuže i ne da im se (ili žive u malograđanskoj slici odgoja i morala?), a učitelji koji bolje vide problematično ponašanje (naprosto zato jer je izvan kuće) radije nemaju posla (jer se boje). Sve skupa opravdava se istinama o "novim vremenima" i "drugačijoj djeci nego što su nekad bila".
... to se ne slazem, generacije su u dlaku iste u svakom detalju vec tisucama godina (osim ako nisu mutanti)... ovo dalje je istina da se uvijek traze izgovori...

Quote:
I nema granica - danas je zlostavljati drugo dijete isto što je i nekad bilo zlostavljati napuštenu mačku. Preočito je da tu obijest potenciraju i nove tehnologije i novi statusi koji idu uz te tehnologije. Biti cool danas se mjeri otvaranjem najkulerskije zlostavljačke grupe na fejsu ili objavljivanjem najodurnijeg i najrealističnijeg videa u kojemu se zlostavlja nekog iz bliže okoline. Osim toga, tako je lako danas postati poznat. Evo, ona djeca koja su zlostavljala učenika iz svojeg razreda sada su, doduše s idejom da budu na stupu srama, u videu na youtubeu sa šest tisuća gledanja kao male krimi-zvijezde. Dalje će se u životu razvijati kao osobe s prošlošću kulerskog kvazi-stigmatiziranog zlostavljača kojega ništa ne može zaustaviti. Nije moralno, ali je formula za uspjeh. Neustrašivi mulci koji svakome govore ono što ih ide i šamaraju svakog tko im ne miriši nešto. Jednog dana će ih, kako stvari stoje, zvati i istinskim individualcima.
... mislim da toga u Iranu ipak nema...

Quote:
Tad možda neće cipelariti drugog čovjeka koji je pao na pločnik doslovno, nego "samo" figurativno. I društvo treba i takve - a korporacije nadasve.
... hoces reci da je ovakvo stanje namjerno stvoreno, u svrhu ostvarenja nekih interesa ? Zar drzava nema pouzdanije mehanizme da regrutira svoje vojnike po mjeri ? I kako da se mi obicni pijuni borimo protiv toga ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:01   #84
Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Tocno.Vecinom takve savjete/misljenja mozes procitati o odgoju pasa.A vidi sto se danas dogadja, razni "zastitari zivotinja" guraju zakone o zabrani mucenja istih pa je protuzakonito lupnut psa u svrhu dresure (osim vojsci i policiji, njih jedino ne mogu zajebavat).Ista ekipa stiti i djecu(od vlastitih roditelja ako kojim slucajem nadju vremena i volje da ih odgoje umjesto da ih odgaja tv i ulica),bori se protiv jedenja mesa i zalaze za istospolne brakove s posvajanjem djece, naravno.I sto je najzalosnije njihove inicijative su uvijek medijski dobro popracene i pozitivno prikazane.Polako ali sigurno preoblikuju drustvo po svojoj mjeri a otpora nema.Jer se nema vremena.Tako da ti po politickim stavovima mahom ljevicari i veliki liberali u stvari najvise profitiraju od ovog suvremenog robovlasnickog/kapitalistickog poretka.
Odlično razmišljanje (po mome ukusu).

Ljevičarsko liberalna koalicija je nešto najlicemjernije što sam u životu vidio.

Čitam da se javljaju i razni branitelji ćudoređa koji su banani sa dva podforuma zbog agresivnog pisanja i bahaćenja, a tu citiraju zakone.

Ljudi su u suštini dobri (barem vjerujem u to), no netko se rodi "zao" i tu ne pomaže nikakav razgovor, deset doktorata psihologije, ne pomaže "teorijska" primjenjena psihijatrija, već samo antipsihotici, uklanjanje iz društva, te pokušaj resocijalizacije, ali strogo pod nadzorom.

Ili, treba biti "kulturan" i lijepo sačekati da prvi klinac od jedno 10 godina uzme strikin kalašnjikov, uđe u razred i pobije jedno desetak vršnjaka jer mu nisu dodali loptu na nogometnoj utakmici.
__________________
Nisam pio sedam godina...---> (do prvog osnovne)
Ubojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:06   #85
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Nisam za iživljavanje, samo za POUZDANO onemogućavanje ponavljanja.

To znači smaknuće, doživotni zatvor ili odsjecanje udova. Lobotomija bi isto mogla proći.
Pa ja bi i tebe u zatvor, jer si opasan, i kršiš zakone države jer veličaš zločin. Ustavom zabranjeno. Hoćemo to?

Samo poruka svim moralnim ljudima na threadu - ne dajte se isprovocirati.


Da, ja jesam za doživotne kazne za najgore kriminalce (recimo liječnike koji bi poslušali tvoje zločinačke savjete, vojnike koji bi mučki ubili kriminalca, itd.)
Ne možeš 15-godišnjaku dati doživotni zatvor. Nije formirana osoba. Mislim, ako si došao na Psihologiju, od tebe se barem očekuje da se ponašaš iznad razine babe pazaruše.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:17   #86
skulirajte se



ja sam za strožu kaznenu politiku: već sad imamo zakon koji zabranjuje premlaćivanje djece i nadam se da će se s vremenom češće primjenjivati, toliko dok do posljednjeg sela ne dođe da se djecu ne smije mlatiti. tj smije, al ćeš zaradit kaznu (oni stariji će se npr sjetiti koliko je ljudi prije 20 god vezivalo pojas, u usporedbi s ovim sad)

francuska je ovih dana uvela zakon i protiv psihičkog nasilja u obitelji

u slučaju nasilnih tinejdžera morala bi postojati i kaznena odgovornost roditelja (ili makar materijalna, ko što se nedavno pisalo oko onog slučaja u Italiji di su roditelji morali plaćati odštetu). plus sve ono što nemamo: programe protiv nasilja od vrtića do srednje, psihologe u svim školama i obavezne programe tipa nenasilno rješavanje konflikata itd
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:33   #87
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
skulirajte se



ja sam za strožu kaznenu politiku: već sad imamo zakon koji zabranjuje premlaćivanje djece i nadam se da će se s vremenom češće primjenjivati, toliko dok do posljednjeg sela ne dođe da se djecu ne smije mlatiti. tj smije, al ćeš zaradit kaznu (oni stariji će se npr sjetiti koliko je ljudi prije 20 god vezivalo pojas, u usporedbi s ovim sad)

francuska je ovih dana uvela zakon i protiv psihičkog nasilja u obitelji

u slučaju nasilnih tinejdžera morala bi postojati i kaznena odgovornost roditelja (ili makar materijalna, ko što se nedavno pisalo oko onog slučaja u Italiji di su roditelji morali plaćati odštetu). plus sve ono što nemamo: programe protiv nasilja od vrtića do srednje, psihologe u svim školama i obavezne programe tipa nenasilno rješavanje konflikata itd
Ma, zekimo se samo

Ovaj, što htjedoh još reći...da,, sve to tvoje stoji i nitko ne veliča "premlaćivanje" i psihičko zlostavljanje djece (to je sve implicirao onaj Endimiun17).

Mi smo govorili o blagim pljuskama, izvlačenju ušiju, tehnika zvana "kokos", "kaišem po guzi i sl. što povijesno gledano nije nikome naškodilo.

Netko tu ima možda prestrogog oca koji ga je u životu pregrubo kažnjavao, pa je preosjetljiv zbog toga na temu, no, tema uopće nema veze s nasiljem nad djecom i tako nije ni formulirana.

Opet spominjem da roditelji ne mogu biti odgovorni za dijete koje je genetski preagresivno, i uvijek spominjem da nije sve u odgoju.

Zato mi taj zakon o "odgovornosti roditelja" zbog nasilnog djeteta ne leži baš.

Mislim da je taj zakon za našu lijepu Hrvatsku prepreliberalan i može prizvesti još veće nasilje nad djecom.

Klinac napravi pizdariju, otac plati 20 tisoć kn. i onda bijesan jer je izgubio posao, žena ga vara, mali pravi pizdarije po sokaku, dođe kući i onda tek pretuče dijete zbog trauma proizašlim zbog "civiliziranog" zakonskog rješenja.

Prerano je za takove zakone....
__________________
Nisam pio sedam godina...---> (do prvog osnovne)
Ubojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:37   #88
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Jesi li ti to upravo pokušao opravdati fizičko iživljavanje i zločin nad ljudskim bićem jer je ono počinilo isto prema drugom biću? Reci odmah i poštedi me pisanja.
... ono sto ti zoves izivljavanjem, ja zovem pravednom i zasluzenom kaznom i dobrom preventivom za ubuduce, jer nitko nece uzivati u tome niti to raditi iz obijesti ili koristi...

Quote:
Kakve veze ima što su malome učinili?
... stvarno mi je muka napisati nesto suvislo...

Quote:
Pa što bi bilo da se radi o četnicima koji su upali u Dalj i napravili puno veće strahote od ovoga? Dobrovoljno se javljaš da ih mučki ubiješ? A jesi ti čuo za ratne zločine?
... pitaj to one iz Dalja... "oko za oko" mi zvuci u redu, mozda bi i cetnicima rukica zadrhtala...

Quote:
Gle, ja sam sposoban na svakoj temi na kojoj se pojaviš, ako počneš kritizirati bilo kakav primjer zločina (Bleiburg, Jasenovac, srpski zatvori, Goli otok, Lora, Abu Ghraib, što god ti padne na pamet, koliko god ekstremno bilo), staviti linkove na postove na ovoj temi. Takav sam. Lud i blesav, jer imam principe.
... linkovi me ne zanimaju na ovu temu, imam i ja principe, i iskustvo uz to...

Quote:
Na križnom putu su, osim nevinih ljudi, stradali i mnogi monstruozni zločinci koji su činili stvari od kojih bi normalan čovjek zaplakao da ih vidi. Je li to etično? Čovjeku priuštiti pakao prije smrti, jer ga je on priuštio drugome?
... zasto ne bi bilo eticno ? "Kako sijes, tako zanji"... mozda bi i njemu zadrhtala rukica, da je znao da ce isto dozivjeti...

Quote:
Zločin je zločin. Zapamti to. Zločinom se zločin ne rješava.
Ne ispravlja ništa, samo zatvara krug novog zločina. Ma meni se čini da nisi svjestan što govoriš, u tome je stvar. Razmisli malo o implikacijama tih ideja. Ako opravdaš makar jedan komad, logika nalaže da su opravdani svi.
Meni logika (i empatija) govori : "ne cini drugome sto ne zelis da i tebi cine", i "oko za oko-zub za zub"... i toga sam i te kako svjestan...

Quote:
Znaš li zašto postoje zakoni? Zašto postoji moral? Iz šale? Da se pravimo "englezima"? Da budemo fini?
... kao npr. zakon o privatizaciji ?...

Quote:
Gle, ako ti je do zločina, lijepo se preseli u neku islamsku zemlju i zaposli se u nekom njihovom talibanskom zatvoru. Koliko vidim, među vama što zločine veličate, kolaju ideje da u takvim zemljama nema zločina.
Ima itekako, upravo zato jer to ne rješava ništa, nego gura društvo u sve gore opačine.
Nije sve tako crno-bijelo... nema kod njih toga da dripci kojima nista ne fali u zivotu idu na smrt premlatiti neku zrtvu, jer znaju sta ih ceka... oni su siromasni iz sto drugih razloga pa se bore za zivot, a da nemaju takve zakone, bilo bi jos gore...
Ne mislim se seliti, ovdje sam rodjen i posteno radim u sklopu ovog sistema koji me svejedno tretira gore nego zadnjeg psa... ili kriminalca...

Quote:
Kako bih reagirao da se radi o mom djetetu? Kakve to ima veze? Pa vi ne pričate o afektu, već o onome "što bi trebalo". Pa onda imajte jaja pa napišite "meni bi došlo", a ne "trebalo bi".
... zato sto te boli kurac za drugoga (pardon my french)...


... sori, Vilenice, kriv sam... po zakonu
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:38   #89
E ali nije problem u tome, Vilenice. Njihov problem je taj što nemaju poštovanja prema ljudskom biću. Nije to sad jer se radi o djeci.
Zlostavljati se ne smije nikoga jer je ljudsko biće. Dijete, starac, krkan od 120 kila, svejedno. To su ljudi.
To nisu anarho-ljevičarsko-vegansko-pizdunsko-njuejđerski hippie proseri. To su gole stvari. Ali lako je kakati iza ekrana. Da su ikada spoznali ogroman strah i nemoć, ma na pamet im ne bi palo pisati ove strahote.
I što je najljepše i najelegantnije od svega - ta strava je apsolutno nepotrebna. Jedini razlog je u zločincu koji stravu vrši. Nema drugog. Sve je iz njega.




Tipične utabane trase ovakvih rasprava idu pravcem "a tko je odredio moral?" i sve skrene u relativističke filozofske papazjanije, a sve s ciljem - da opravdaju ono što su odavno zacrtali u glavi: "nasilje je super". Imaju potrebu racionalizirati svoj izvitopereni način razmišljanja, što je u neku ruku i ok. Najgore je kad nestane i potreba za tim, pa dobiješ automat.
Ja samo čekam da se jave vjerski licemjeri, koji na jednom dijelu foruma moraliziraju, a na drugom pišu ovakve užase, i pomislim kako bi bilo dobro imati Nexa sa strane, jer je odličan arhivar i kad ti zatreba, izvuče postove koji pokopaju ljude gore nego lavina.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:39   #90
da , vidis , to je dobro razmisljanje
nalupati mulca da nemre dva dana sjediti je zlocin , ali strpati ga u zatvor i oduzeti mu i teoretsku sansu da jednom bude svoj covjek - to je humano i civilizirano
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:51   #91
Quote:
Ubojica kaže: Pogledaj post
Mislim da je taj zakon za našu lijepu Hrvatsku prepreliberalan i može prizvesti još veće nasilje nad djecom.

Klinac napravi pizdariju, otac plati 20 tisoć kn. i onda bijesan jer je izgubio posao, žena ga vara, mali pravi pizdarije po sokaku, dođe kući i onda tek pretuče dijete zbog trauma proizašlim zbog "civiliziranog" zakonskog rješenja.

Prerano je za takove zakone....
čuj, za hrvatsku je preliberalno pola mojsijevih 10 zapovijedi

sustavnim naplaćivanjem kazni ljudi su se navikli voziti s pojasom. još se nisu navikli voziti trijezni ili ne pričati na mobitel u vožnji, no polako i to uče. kao što su barem u zagrebu već prilično dobro naučili da ne smiju ostavit auto nasred ceste sa sva četiri žmigavca upaljena. prije par god se nisi mogao prošetat po gradu od silnih nepropisno parkiranih. pa kad su naučili platit jednom, dvaput, triput za pauk, sad im garaže više ne smetaju

tekovine civilizacije dolaze polako i do nas

(ne, ne mislim da je dobra kazna od 20.000 kuna za bilo koga tko zarađuje 3-5.000. no može se to riješiti i drugačije)
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:51   #92
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Nije stvar u odmazdi, nego u prevenciji ponovljenih djela. Oni koji su napravili ovo ovom klincu, neće NIKAD biti pošteni građani. Od njih se može nadalje očekivati samo probleme. Sjetimo se ekipe koja je napala Luku Ritza, kasnije su PONOVO uključeni u problematično ponašanje.

Ja sam, u konkretnom slučaju, za psihološku procjenu ima li opasnosti za recidiv. Ako ima, onda sam za eliminaciju. Ako vam je baš bed smrtna kazna, onda doživotni zatvor. Istina, koštat će više, ali netko će se bolje osjećati pa 'ajde.
Tjelesna kazna je odmazada i to atavisticka.

No, ja sam i spomenula prevenciju i drugima i njemu glede recidiva- a ta je iskljucivo kaznom za pocinjeno djelo. To je ono sto djeluje. Preblagi zakoni, zakoni kojima se vise pozornosti obraca na krivo parkiranje, nego na premlacivanje djeteta, znak su svakom takvom prekrsitelju da je to p.... d... nekog prebiti ili otici u oruzanu pljacku.

Osim toga, mora se poceti sagledavati da su se vremena promijenila i da se dobna granica pocinjenja ovakvih djela smanjuje, pache da se to tretira cool...nesto je divlje i nihilistiko na pomolu ovog naseg treceg milenija...nisu ni ti klinci pali od s neke druge planete... oni su proizvod drustva.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:53   #93
Granice su vrlo nezgodna stvar jer gdje biste odredili da je dosta? Koliko točno šamara kojim intenzitetom za koji prekršaj je prava mjera?

I ne reagira svatko isto na istu kaznu: nekome zabrane ne znače ništa, nekoga bi batine samo natjerale u dodatnu mržnju.

I jedno je malo dijete lupiti po guzi, a drugo premlatiti petnaestogodišnjaka.

S obzirom da se zakon ne može donositi za svakog individualno nakon temeljite psihološke analize koja bi bila sumnjivog rezultata, slažem se sa zakonom koji brani fizičko kažnjavanje kao odgojnu mjeru.

Ali bi zakone trebalo promijeniti. Svi ti nasilnici su imali svoje ispade i ranije, nije se nitko probudio jedan dan i odlučio mučiti ljude oko sebe. Gdje su bile institucije tada? Psiholozi u vrtićima i školama?
Kasno je kada klinac počne sa kriminalnim radnjama, tko će ga vratiti na pravi put?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:54   #94
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
...
... prelako lijepis etikete, kad ti ponestane argumenata... u ovoj raspravi mi ti vise zvucis kao "newager"...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:56   #95
Ne mogu vjerovati koliko ljudi je sklono relativizirati neke jako ozbiljnih stvari.

Drustvo nam se mijenja, a kud to sve vodi...
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:57   #96
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da , vidis , to je dobro razmisljanje
nalupati mulca da nemre dva dana sjediti je zlocin , ali strpati ga u zatvor i oduzeti mu i teoretsku sansu da jednom bude svoj covjek - to je humano i civilizirano
sad da se zakačim i za tebe

valjda postoji razlog zašto maloljetnik ne može u zatvor? čuo si za to? da je to zakonski nemoguće? jer je netko pametan ipak procijenio da to nije dobro?

nisu dobri ni popravni domovi, i to je drugo ime za zatvor. ko fol popravni dom, a bez psihologa??? ma bolje da se maknem s ove teme, već mi pada mrak na oči

zaželio si se pite od jabuka, i žena ti ju je spremila, ali je stavila previše šećera?
što misliš, ako je namlatiš, hoće li ona naučiti da ubuduće stavi šećera taman toliko koliko ti voliš? hoće li bolje naučiti ako je premlatiš letvom, nego ako joj samo odvališ dva-tri šamara?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 23:03   #97
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Tjelesna kazna je odmazada i to atavisticka.

No, ja sam i spomenula prevenciju i drugima i njemu glede recidiva- a ta je iskljucivo kaznom za pocinjeno djelo. To je ono sto djeluje. Preblagi zakoni, zakoni kojima se vise pozornosti obraca na krivo parkiranje, nego na premlacivanje djeteta, znak su svakom takvom prekrsitelju da je to p.... d... nekog prebiti ili otici u oruzanu pljacku.

Osim toga, mora se poceti sagledavati da su se vremena promijenila i da se dobna granica pocinjenja ovakvih djela smanjuje, pache da se to tretira cool...nesto je divlje i nihilistiko na pomolu ovog naseg treceg milenija...nisu ni ti klinci pali od s neke druge planete... oni su proizvod drustva.


potpisujem sve!

prevencija: striktno provođenje zakona tako da svaki prekršitelj zna da je 90 posto šanse da će biti uhvaćen i kažnjen (od prometnih prekršaja nadalje). ujednačena kaznena politika kod izricanja kazni (a ne da se - izmišljam - u Bjelovaru za premlatit ženu dobije 3 mjeseca uvjetno, a u Daruvaru 4 god zatvora)

prevencija u širem smislu: mi smo društvo izašlo iz rata. koliko imamo PTSP-ovaca (ne, to nisu samo branitelji)? tko vodi brigu o njihovoj djeci, koja "nasljeđuju" to isto od neliječenih roditelja?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 23:06   #98
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da , vidis , to je dobro razmisljanje
nalupati mulca da nemre dva dana sjediti je zlocin , ali strpati ga u zatvor i oduzeti mu i teoretsku sansu da jednom bude svoj covjek - to je humano i civilizirano
Pa nećeš ga strpati doživotno. I naravno, zatvor sam po sebi je samo sklanjanje problema od društva. 15-godišnjak nije formirana osoba koju više nije moguće preoblikovati. Dapače, to je majmunčina koju treba preodgojiti.
Preodgoj nema smisla jedino kod starijih recidivista tipa 35-godišnjak koji ljudima voli kopati oči, pedofil-silovatelj koji operira po vrtićima i slično.
Tu preodgoja nema, te tu zatvor služi kao ustanova koja ih sklanja od društva, jer su za njega opasnost.


Nego, promisli malo o radnom mjestu uniformiranog zločinca (jer ništa drugo i nije) koji bi provodio kaznu. Zamisli, imati posao zlostavljača.
"Čim se baviš?"
-"A ništa eto, vršim zločine protiv čovječnosti, premlaćujem ljude. Plaća nije loša. Neki dan sam čovjeka gušio 3 sata, poslije sam otišao na kavu."

Ako ne vidiš problem u tome, onda je problem u tebi i nemoguće ti je pojasniti stvar. A i onda bi se trebao zapitati što si uopće?



Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Tjelesna kazna je odmazada i to atavisticka.

No, ja sam i spomenula prevenciju i drugima i njemu glede recidiva- a ta je iskljucivo kaznom za pocinjeno djelo. To je ono sto djeluje. Preblagi zakoni, zakoni kojima se vise pozornosti obraca na krivo parkiranje, nego na premlacivanje djeteta, znak su svakom takvom prekrsitelju da je to p.... d... nekog prebiti ili otici u oruzanu pljacku.

Osim toga, mora se poceti sagledavati da su se vremena promijenila i da se dobna granica pocinjenja ovakvih djela smanjuje, pache da se to tretira cool...nesto je divlje i nihilistiko na pomolu ovog naseg treceg milenija...nisu ni ti klinci pali od s neke druge planete... oni su proizvod drustva.
Apsolutno se slažem s praksom da kazne budu stroge, ali ne u smislu odmazde, jer je to zločin. Ima drugih načina, etičnih, a efikasnih.

Što se tiče ovog zadnjeg odjeljka, mislim da je kod nas specifični problem, zbog perioda nakon rata, koji se previše oduljio. Dosta se toga urušilo u obrazovnom sustavu. Nije ni onaj bivši bio super (dapače, bilo je stvari od kojih se ukočiš od gluposti i jeze), i nipošto neću kao tipična tuka hvaliti "bivšu državu" (samo bog zna što mislim o njoj), ali oni dobri dijelovi su propali.

Apatija na koju se nakalemio kvazikapitalizam i komercijalizacija. Nasilje je proizvod.



Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... prelako lijepis etikete, kad ti ponestane argumenata... u ovoj raspravi mi ti vise zvucis kao "newager"...
Ako su opći moral i etika koji garantiraju održavanje društva New Age, onda radosno težim tome da postanem jebeni papa.
A ti se zapitaj koliko je žalosno da takve osnove ljudskih odnosa, koji nas drže da se ne ponašamo kao divljaci, prozivaš New Ageom. Meni ni u snu ne bi palo na pamet uspoređivati to dvoje, a vjerojatno sam osoba koja je to ime na forumu napisala najveći broj puta i dopizdio sam bogu i vragu s tim.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 01.03.2010. at 23:11.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 23:08   #99
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
sad da se zakačim i za tebe

valjda postoji razlog zašto maloljetnik ne može u zatvor? čuo si za to? da je to zakonski nemoguće? jer je netko pametan ipak procijenio da to nije dobro?

nisu dobri ni popravni domovi, i to je drugo ime za zatvor. ko fol popravni dom, a bez psihologa??? ma bolje da se maknem s ove teme, već mi pada mrak na oči

zaželio si se pite od jabuka, i žena ti ju je spremila, ali je stavila previše šećera?
što misliš, ako je namlatiš, hoće li ona naučiti da ubuduće stavi šećera taman toliko koliko ti voliš? hoće li bolje naučiti ako je premlatiš letvom, nego ako joj samo odvališ dva-tri šamara?
... a cega se zazele 15-16-godisnjaci koji na smrt prebiju nekog slabijeg ? Sta njima fali ? Zbog cega ce oni odustati od toga ?

Hoce li netko odgovoriti ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 23:13   #100
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
...
Ipak sam malo predugo mod ovdje.
To znači što točno?
Možda je i nekakav odgovor na temu i uvodni post? Ne cendraj sa tim ispraznim nadmenim liberalističkim antihumanim floskulama i počni normalno sudjelovati u raspravi ili GTFO sa moje teme

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
...
Da, ja jesam za doživotne kazne za najgore kriminalce (recimo liječnike koji bi poslušali tvoje zločinačke savjete, vojnike koji bi mučki ubili kriminalca, itd.)
Ne možeš 15-godišnjaku dati doživotni zatvor. Nije formirana osoba. Mislim, ako si došao na Psihologiju, od tebe se barem očekuje da se ponašaš iznad razine babe pazaruše.
No, po drugi put, kako bi ti pokušao riješiti problem, najprije onog derišta koje vatrenim oružjem ide u pljačke i nitko ga ne smije čak niti zadržati u popravnom domu (ili kako se već zove ta odgojno-obrazovna ustanova) jer je mali već nekoliko puta jednostavno otišao kući, pa onda ovakve koji se satima iživljavaju na slabijem, skoro ga ubiju i ostave kao kakvu staru šlapu. Što se mene tiče, i potpuno sam siguran u to, kod takvih bi batine mogle pomoći. Ako bi pokušaji resocijalizacije zajedno sa ostalim metodama bili bez rezultata trebalo bi ih ukloniti iz društva, na bilo koji način. Ovo nisu sitnice i ostali normalni zaslužuju pravo na sigurnost.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.