Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2012., 08:15   #1
Zašto imamo loše vremenske prognoze?

Kako stalno pratim vremenske prognoze, nešto mi nije jasno. Ja jednostavno ne znam kad su zadnji put uspjeli najaviti točnu vremensku prognozu već za 2 dana unaprijed, a kamoli za više dana.

Evo jučer su za nedjelju prognozirali i do -20C temperature za Zagreb, danas već u pola manje. Snijeg od čet-ned, danas tek samo za nedjelju.

Pored silnih instrumenata i satelita, tko je kriv za ovakvo jadno pračenje prognoze, oprema ili znanje?

Mislim, ne možemo sebi za 3 dana unaprijed očitati točnu vremensku prognozu, a htjeli bi otkrivati daleka svemirska prostranstva.

Ako je tema na krivom mjestu, stvarno ne znam kamo ju smjestiti
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 10:53   #2
Misliš na sedmodnevnu prognozu za koju se zna da nije jako pouzdana. Što vremenski idemo dalje, to više do izražaja dolazi nesavršenost početnih podataka - najmanja greška, ispočetka malo značajna, kasnije uzrokuje ogromne razlike.
Teorija kaosa, butterfly effect. Guglaj malo, a imaš i popularnih filmova koji koriste tu ideju.

Sve skupa nije toliko stvar napretka tehnologije - tj. u neku ruku jest što uopće imamo i ovakvo prognoziranje, ali mislim da se svi slažu da ni u skoroj budućnosti nećemo pouzdano predviđati vrijeme više od nekoliko dana unaprijed.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 11:05   #3
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Kako stalno pratim vremenske prognoze, nešto mi nije jasno. Ja jednostavno ne znam kad su zadnji put uspjeli najaviti točnu vremensku prognozu već za 2 dana unaprijed, a kamoli za više dana.

Evo jučer su za nedjelju prognozirali i do -20C temperature za Zagreb, danas već u pola manje. Snijeg od čet-ned, danas tek samo za nedjelju.

Pored silnih instrumenata i satelita, tko je kriv za ovakvo jadno pračenje prognoze, oprema ili znanje?

Mislim, ne možemo sebi za 3 dana unaprijed očitati točnu vremensku prognozu, a htjeli bi otkrivati daleka svemirska prostranstva.

Ako je tema na krivom mjestu, stvarno ne znam kamo ju smjestiti
Zavisi čiji dnevnik i čiju prognozu gledaš. RTL je tu najgori od svih, nije im mrsko pretjerivanje. HRT se koristi uslugama DHMZ- a, i uglavnom su prilično točni i do nekoliko dana unaprijed.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 11:36   #4
pa nije samo na 7 dana, nego recimo i na prekosutra ne mogu odrediti što bude.

Znači, i 3 dana unaprijed je već problem, mene to iritira jer ne mogu vjerovati da smo na takvoj tehnologiji toliko jadni.

Pa ja bi bolje prognozirao vrijeme kad se popnem na vrh drijenka, nego dhmz.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 13:39   #5
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Kako stalno pratim vremenske prognoze, nešto mi nije jasno. Ja jednostavno ne znam kad su zadnji put uspjeli najaviti točnu vremensku prognozu već za 2 dana unaprijed, a kamoli za više dana.

Evo jučer su za nedjelju prognozirali i do -20C temperature za Zagreb, danas već u pola manje. Snijeg od čet-ned, danas tek samo za nedjelju.

Pored silnih instrumenata i satelita, tko je kriv za ovakvo jadno pračenje prognoze, oprema ili znanje?

Mislim, ne možemo sebi za 3 dana unaprijed očitati točnu vremensku prognozu, a htjeli bi otkrivati daleka svemirska prostranstva.

Ako je tema na krivom mjestu, stvarno ne znam kamo ju smjestiti

Jednim dijelom si u pravu. Vremenske prognoze na duži period (više od nekoliko dana unaprijed) je teško dati iz objektivnih, ali i subjektivnih razloga.

Objektivni razlozi su nelinearna priroda atmosferskog vremena. Jednadžbe koje opisuju vremenske prilike nelinerane su. To znači da mala promjena ulaznih paramatara može cijeli sustav baciti u kaotični režim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chaos_theory

http://www.scn.org/~bm733/infaq.html

Ovdje je posebno bitna osjetljivost sustava na početne uvjete:

http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect


Postoje i subjektivni razlozi, npr. kod nas ne postoji odgovarajuća oprema, kao ni rad ni trud. Treba se malo potruditi...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 13:56   #6
Ni na hrt-u ni na meteo-info ni na rtl-u ni nigdje naši prognostičari ne daju točnu vremensku prognozu. Mijenjaju predviđanja iz dana u dan i stalno griješe.
Ne znam koja je uopće svrha prognozirati za 7 dana unaprijed kad već sutra promijene mišljenje.
Umijeće naših prognostičara= 0 bodova!
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 14:48   #7
meni je ova nekako najdraža http://prognoza.hr/nauticari.php?id=nauticari
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 14:58   #8
Postoje različiti razlozi za lošu prognozu. Jedan je nesavršenost modela zbog razloga koje je naveo wand_1 a druga može biti do lošeg prognostičara pri čemu je u barem 90-95% slučajeva riječ o prvoj stvari.

A o percepciji loše prognoze veliki doprinos daju i ljudi koji neke stvari krivo shvaćaju. Evo prvi post je odma primjer...kaže 7-dnevna nikad ništa nije pogodila, prognostičari nemaju pojma a nitko ne pročita ono šta piše kod te sedmodnevne


Quote:
"Računalna" ili "kompjutorska", prognoza vremena izravan je rezultat jednog prognostičkog modela. Znak vremena određen je iz prognoze količine naoblake, te vrste i količine oborine određenog dana. Ako se pojavljuje kiša ili snijeg, to ne znači da će padati cijeli dan, nego barem u jednom njegovom dijelu. Pritom se srednja naoblaka i ukupna količina oborine izračunavaju iz četiri uzastopna prognostička šestsatna termina (6, 12, 18 i 00 UTC). Najviša i najniža temperatura zraka također su izravan rezultat modela, bez ispravaka prognostičara.

Dosadašnje praćenje ostvarenja prognoza pokazalo je da temperatura izravno uzeta iz modela odstupa od stvarnih vrijednosti mnogo više od službenih prognoza meteorologa (što naravno ima svoje razloge). Stoga te sedmodnevne prognoze valja shvatiti tek kao trend vremena, tj. najavu dana u kojima se očekuju zatopljenja i/ili zahladnjenja, kao i oborine. Također, ne smije se zanemariti pouzdanost prognoza koja je sve manja, što je prognostičko razdoblje dulje.
Za izradu prognoza postoje više modela koji se koriste pri čemu su 2 najjača svjetska europski ECMFW (The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) i američki GFS (Global Forecast System) a modele su još razvili i njemačka, kanadska, japanska i australska meteo služba a postoji i niz manjih numeričkih modela poput aladina i wrf-ova.

Svi modeli rade proračune 4 puta dnevno (0,6,12,18 utc) pri čemu uzimaju trenutne vremenske podatke kao uazne. Već i male promjene između 2 izlaza mogu donijeti velike promjene u izlaznim podacima (butterfly effect). I dovoljno vam je da se primjerice pomakne ciklona 100-200 km na istok-zapad da umjesto snijega dobijemo kišu. Za duži vremenski rok (3+ dana) pada pouzdanost prognoze. Ovo je mogući razvoj prema GFS-u za Zagreb za iduća 2 tjedna...pogledaj za 10 dana (9.2.) temperaturu na 850 hPa, imaš riješenja od -15°C do +5°C pa ti sad daj prognozu.




Prognostičari izdaju prognozu na temelju nekoliko modela (dhmz npr uzima ECMFW, njemački DWD i aladin) a s vremenom razvijaju i unose u prognozu i svoje vlastito iskustvo jer mogu prepoznati neke stvari koje modeli ne mogu. Nekada jednostavno modeli pogriješe i to se ne može ni uz svo silno iskustvo prepoznati i kad se to desi nema pomoći.

Sve ove "gotove" prognoze koje vidite na internetu su isto što i 7-dnevna na dhmz, direktno očitavanje nekog modela (dakle najčešće ECMFW i GFS). Nitko neće raditi ručno prognozu za tisuće mjesta u svijetu, samo se iz modela izvade podaci za koordinate koje odgovaraju određenom mjestu.

Zadnje uređivanje Adama : 31.01.2012. at 15:56.
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 15:07   #9
Znalo se desiti čak da su najavili temperature ispod nule, oblake i snijeg, a bilo je debelo iznad nule i prekrasan sunčan dan.
Primijetio sam da vrlo često odstupanje stvarnog vremena od prognoze bude toliko, da bi sličan efekt imalo nasumično pogađanje.
Gotovo kao da meteorolozi umjesto da pogledaju kroz prozor, gledaju samo u monitore sa satelitskim snimkama koje onda tumače poput proroka.
"Bit će sunčano, uz umjerenu naoblaku koja u nekim slučajevima može prerasti u oblake koji će donijeti padaline. Moguć vjetar. Temperatura će biti u rasponu od -5 do 5 stupnjeva. "
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 15:10   #10
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Znalo se desiti čak da su najavili temperature ispod nule, oblake i snijeg, a bilo je debelo iznad nule i prekrasan sunčan dan.
Primijetio sam da vrlo često odstupanje stvarnog vremena od prognoze bude toliko, da bi sličan efekt imalo nasumično pogađanje.
Gotovo kao da meteorolozi umjesto da pogledaju kroz prozor, gledaju samo u monitore sa satelitskim snimkama koje onda tumače poput proroka.
"Bit će sunčano, uz umjerenu naoblaku koja u nekim slučajevima može prerasti u oblake koji će donijeti padaline. Moguć vjetar. Temperatura će biti u rasponu od -5 do 5 stupnjeva. "
nekako najtočniji odgovor

Izgleda da ima jaku puno kritičnih leptira u zraku.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 15:12   #11
Nisam citala u detalje gornje postove, ali...

Mene recimo iritira kada pogledam kartu za TAJ dan kolko je cesto pogresna, pogotovo u pitanju oborina(nositi kisobran ili ne,jel...) Cak i preko stvari poput
http://prognoza.hr/karte.php?id=priz...ram=ukob&it=06

Ali kada sam pricala s raznim kolegama meteorolozima, rekli su da u praksi stvarno zna padat pljusak u jednom kvartu a u ostatku grada ne, ili da nekad ugrubo ak je bila srednja kisa 15min to je po nekim statistikama kao da nije padala kisa tad jer je to kao samo 1/4 sata, pa su dobro predvidjeli da nece biti kisa meni je to strava al ajd, nije moja struka

Note: ovo su mi pricali kolege u Helsinkiju kada sam bile gore u posjeti, oni na sveucilistu imaju dost vecu meteorologiju nego mi....
Zailing is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 15:19   #12
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Znalo se desiti čak da su najavili temperature ispod nule, oblake i snijeg, a bilo je debelo iznad nule i prekrasan sunčan dan.
Primijetio sam da vrlo često odstupanje stvarnog vremena od prognoze bude toliko, da bi sličan efekt imalo nasumično pogađanje.
Gotovo kao da meteorolozi umjesto da pogledaju kroz prozor, gledaju samo u monitore sa satelitskim snimkama koje onda tumače poput proroka.
"Bit će sunčano, uz umjerenu naoblaku koja u nekim slučajevima može prerasti u oblake koji će donijeti padaline. Moguć vjetar. Temperatura će biti u rasponu od -5 do 5 stupnjeva. "
Ako nije bilo za razdoblje od više od 3-4 dana teško da su baš takve greške.
A za ovaj drugi dio prognoze riječ je konvektivnim oborinama koje su zbilja nekad tako super lokalne da je nemoguće reći gdje hoće a gdje neće biti kiše, pa se onda često govori o vjerojatnosti pojave kiše u određenim krajevima.
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 15:34   #13
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Znalo se desiti čak da su najavili temperature ispod nule, oblake i snijeg, a bilo je debelo iznad nule i prekrasan sunčan dan.
Primijetio sam da vrlo često odstupanje stvarnog vremena od prognoze bude toliko, da bi sličan efekt imalo nasumično pogađanje.
Gotovo kao da meteorolozi umjesto da pogledaju kroz prozor, gledaju samo u monitore sa satelitskim snimkama koje onda tumače poput proroka.
"Bit će sunčano, uz umjerenu naoblaku koja u nekim slučajevima može prerasti u oblake koji će donijeti padaline. Moguć vjetar. Temperatura će biti u rasponu od -5 do 5 stupnjeva. "

Da, to je problem. Mislim da je prošle godine neki dečko do 15-ak godina, koji se amaterski bavi meteorologijom 30-ak sati prije na facebooku najavio ogromno nevrijeme koje nitko na službenim prognozama nije spomenuo.

U čemu je stvar? Oni ne gledaju. kao što je kolega rekao, numerički modeli rade prognozu temeljem trenutnih podataka svako nekoliko sati. A vijesti s vremenskim prognozama su još rjeđe, i to često sa neosvježenim podacima..

Po meni, rješenje su kvalitetnije lokalne meteorološke stanice opremljene meteorološkim radarima. I nekim tko će tu raditi i osim satelitskih snimki pratiti još i okolinu (tlak, temperatura, naoblaka, vjetar, radarske snimke) ..

Ako već ne možemo zbog prirode samih stvari prognozirati pouzdano 7 dana unaprijed, nekad bi bilo dobro da možemo prognozirati 24 ili 12 sati unaprijed. A to bi sigurno mogli da netko radi na tome...kako si i sam rekao, prognozirati 12-ak sati unaprijed se može i gledajući 'kroz prozor'.

Moj poznanik, inače iskusan rekreativni ribolovac gleda aladin.hr samo ako mu treba nekakva prognoza za 24 ili više sati unaprijed. Tvrdi da i budala može prognozirati 12 sati unaprijed samo tako da izađe vani i pogleda nebo i trenutne uvjete...i to sa visokom pouzdanošću.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 16:06   #14
1.prognoza se s razlogom tako zove, to vam je valjda jasno?

2.potrebno je poznavati barem osnove metereologije da bi vam bilo jasno koliko je to ustvari tesko i koliko stvari utjece na "vrijeme"

3.gledati prognozu na tv-u gotovo da nema nikakvog smisla, jednostavno takve prognoze su preopcenite pa tako cujete
izjave u kontinentalnoj Hrv. takvo i takvo vrijeme.pobogu kao da je kon.hrv tek jedan kvadratni kilometar.ili u dalmaciji olujna bura(a kod mene bonaca ili jugo i kisa) jer nije dalm. bas mala

4.prognozr treba znati citati kao i gdje i koje prognoze pratiti za sto
moje poznavanje meteorologije je dosta slabo pa ipak bez problema s 9o postotnom tocnoscu znam kad i kakvo ce vrijeme biti tamo gdje me zanima.oce li biti kise, oblaka, sunca, vjetra(koji smjer i brzina) itd u naredna dva do tri dana, dalje od toga prepoznajem trend a postotak tocnosti drasticno opada
pocnite pratiti i analizirati prognoze cak i onda kad vas vrijeme ne zanima pa cete ubrzo pa ce vam puno toga postati jasnije
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 16:11   #15
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
U čemu je stvar? Oni ne gledaju.
Istina, treba nekad pogledati i kroz prozor. Sjećam se događaja od prije par godina kad se jedna dhmz-ovka javljala na radio i rekla da se taj dan u Zg ne očekuje kiša a 5 minuta kasnije je preko grada prošao prolom oblaka.
Gledala je očito modele koji zaista nisu davali kišu i tu nije pogriješila. Ali je pogriješila u tome šta nije pogledala van odnosno još bolje u radar gdje bi vidjela da dolazi taj oblak, a to je čista aljkavost.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Moj poznanik, inače iskusan rekreativni ribolovac gleda aladin.hr samo ako mu treba nekakva prognoza za 24 ili više sati unaprijed. Tvrdi da i budala može prognozirati 12 sati unaprijed samo tako da izađe vani i pogleda nebo i trenutne uvjete...i to sa visokom pouzdanošću.
Paa...nekad da, nekad ne. Postoje neki znakovi nadolazeće promjene vremena, npr pojava cirrusa dan-dva prije fronte ili ciklone, a ljeti npr. altocumulus castellanusi ukazuju na nestabilnost atmosfere i moguće olujne oblake tijekom dana. Međutim nekad imamo cirruse a fronta se raspadne nad Alpama, nekad imamo castellanuse a oluje se istresu nad Mađarskom. A nekad nemamo castellanuse pa popodne pokisnemo
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 19:40   #16
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
1.prognoza se s razlogom tako zove, to vam je valjda jasno?
Zakon (preciznije: postulat) br. 1.

Sve si rekao u toj rečenici.

Quote:
2.potrebno je poznavati barem osnove metereologije da bi vam bilo jasno koliko je to ustvari tesko i koliko stvari utjece na "vrijeme"
Zakon br. 2, ili rečeno zdravo seljački: sustav s puno (čitaj: ogromno puno) stupnjeva slobode + OGROMNI šum.

Stoga, zaboravite teoriju kaosa i leptire koji uglavnom promatraju nelinearne sustave s malim brojem stupnjeva slobode i bez šuma. Općenito, fenomenološki modeli imaju prednost spram number crunching modela (ili barem njihova kombinacija), pa se nemojte čuditi kad baba Jaga pogodi kakvo će sutra biti vrijeme ovisno o tome koliko ju bole kosti...

Quote:
3.gledati prognozu na tv-u gotovo da nema nikakvog smisla, jednostavno takve prognoze su preopcenite pa tako cujete
izjave u kontinentalnoj Hrv. takvo i takvo vrijeme.pobogu kao da je kon.hrv tek jedan kvadratni kilometar.ili u dalmaciji olujna bura(a kod mene bonaca ili jugo i kisa) jer nije dalm. bas mala
Zakon br. 3, raznovrsnost terena (topologija, vegetacija), kako lokalno tako i šire, ne omogućavaju prezentaciju prognoze u par minuta, a da svima bude jasno. Ovo što čujemo na tv je neka usrednjena prognoza po regijama. Koliko samo puta kiša lijeva u Rijeci, a ovi na Krku su okupani u suncu...

Quote:
4.prognozr treba znati citati kao i gdje i koje prognoze pratiti za sto
moje poznavanje meteorologije je dosta slabo pa ipak bez problema s 9o postotnom tocnoscu znam kad i kakvo ce vrijeme biti tamo gdje me zanima.oce li biti kise, oblaka, sunca, vjetra(koji smjer i brzina) itd u naredna dva do tri dana, dalje od toga prepoznajem trend a postotak tocnosti drasticno opada
pocnite pratiti i analizirati prognoze cak i onda kad vas vrijeme ne zanima pa cete ubrzo pa ce vam puno toga postati jasnije
Zakon br. 4, plavuše prognozerke općenito imaju najveću točnost prognoze jer je tada apsolviranje iste kod gledatelja minimalno.
__________________
‘Science is the organized skepticism in the reliability of expert opinion.’ - R. P. Feynman
logan6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 21:54   #17
Sve teme o meteorologiji treba prebaciti na alternativu jer je to kvaziznanost, a su meteorolozi šarlatani.
__________________
Drugdje u Starom zavjetu postoje Impregnacije različitih žena od strane entiteta sada identificirane kao "Gospodin" ubjedljivo tko bi mogao biti još jedan ET naprezanje. Poglavlje 21 navodi: "A Gospodin je posjetio Sarah kako je rekao, a Gospodin učinio Sarah kao što je govorio.
Poštar Stevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 22:08   #18
a vidiš, ja sam baš čula da ljudi iz susjednih zemalja, BiH i Srbije recimo, baš prate prognoze na našoj televiziji, jer kažu da su puno pouzdanije nego njihove. jako hvale naše prognostičare. znači i ono malo što pokažu oblačiće po BiH i Srbiji, njima je bolje od njihovih vlastitih prognoza
__________________
Wind of Change
Uranovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 01:15   #19
Ma ima jedna stvar koju malo ljudi shvaća, a koja slijedi iz prognoze vremena.
Ona je službena, temeljena na znanstveno utvrđenim podacima, matematički potvrđena kroz modele i kao takva potpisana.

I ona, iako djeluje koji puta šarlatanski, to je ono što se uzima kao relevantno za mnoge druge stvari. Recimo ovako, meteorolozi najave sparinu i mogućnost lokalnog nevremena. U slučaju da se dogodi nevrijeme i tuča, osiguravajuća društva ne isplaćuju štetu osim u slučaju proglašenja generalne elementarne nepogode. Jer je tuča bila najavljena i ako nisi osiguran od nje....figa.
Ako se dogodi da nije najavljena a rasturi pola polja netko (država) mora platiti odštetu seljacima. I onda se traži nečija odgovornost zašto nije najavljena a onda meteorolozi imaju opravdanje jer u prognozama nema dovoljne vjerojatnosti događaja i nije bilo razloga za najavu nevremena i uznemiravanje ljudi. Zato su službene prognoze gotovo uvijek umjerene i rijetko ćete čuti od pravih meteorologa najavu nekog ekstremnog vremena bez stvarne podloge.
Drugo su spikeri koji čitaju prognoze iz tko zna kojeg izvora, službenog ili neslužbenog. Oni vole senzacije i zato ponekad prognoze djeluju upravo kao najava smaka svijeta. A kad se ne dogodi...nikome ništa.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 02:29   #20
Postoji li negdje prognoza za narednih nekoliko sati na određenim koordinatama? Npr., vrijeme je oblačno, i mene zanima hoće li pasti kiša u naredna 3 sata jer idem van? Naravno, i da je točna . Znam da je ovo moguće, sjećam se prije u Wimbledonu da su bili vrlo precizni za slične prognoze, valjda postoji nekakav ekvivalent?
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.