Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2009., 20:34   #1
Kopar

Začin koji su poznavali još narodi antike i koristili ga u ljekarstvu dobio je počasno mjesto u mojoj kućnoj začinskoj bašti.

Obožavam ga zbog svježine u okusu koja pomalo podsjeća na anis i komorač (dakle vuče u smjer mente), ali je ipak malo drvenkast i slatkast.

U kulinarstvu se odlično slaže sa umacima na bazi jogurta i kiselog vrhnja, a ja osobno ne bih skuhala niti jedan umak od sira, a da ga ne oplemenim ovim predivnim začinom

Odlično ide i uz ribu, a neizostavan je u staklenci sa kiselim krastavcima.

Za berbu je spreman neposredno prije cvatnje jer je tada najaromatičniji.

Odrasla biljka izgleda ovako:

http://www.mountainvalleygrowers.com...olenstall1.jpg

a moje bebe koprići, posijani prije točno tjedan dana ovako:

http://i260.photobucket.com/albums/i...g?t=1246559616

Molim savjete i iskustva iskusnih ratara, pošto mi je ovo zapravo prvi put da sijem kopar
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 00:17   #2
Kopar (lat. Anethum graveolens) pripada porodici Štitarki (lat. Apiaceae) i obično se uzgaja u povrtnjaku.

Kopar mi je fantastičan - i u povrtnjaku i u kuhinji.
Uzgoj iz presadnica mi nije pao na pamet, direktna sjetva se odradi jednom u životu. Ne zbog toga što je višegodišnja biljka, nego zato što se sam posije.
Pojavljuje se na svim mogućim i nemogućim mjestima - svake godine me iznenađuje.
Zbog kopra često jedemo kuhanu junetinu.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 10:49   #3
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Uzgoj iz presadnica mi nije pao na pamet, direktna sjetva se odradi jednom u životu.
Ma ja prvi put sadim pa ne znam, a kako sam posijela u tegle, a ne u povrtnjaku
malo sam ih previše zgusnula pa ih planiram rasaditi kad malo očvrsnu. Slijedeće
godine će biti drugačije
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 12:01   #4
direktno u vrt, famozan zacin. presadjuj ga kad mladice narastu do 10 cm. ne zaboravi zalijati. sjeme cuvati u pamucnoj krpici koju na vrhu zavezes koncem. ( mali smotuljak). sjeme cuvati na suhom i tamnom mjestu. inace, ta biljka je ko korov, sam se razmnozava tak da neces imati problema kad ga jednom zasadis.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 09:28   #5
Moja mama poručuje, osim što je dobar začin za juhe, koristi ga i kao začin pri spremanju kiselih krastavaca
Preporučuje uzgoj u vrtu sa puno sunca i redovitim zalijevanjem .

Meni je kao začin čudan, ne odgovara mi i izbjegavam ga stavljati u hranu koju spravljam.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 19:08   #6
presađivanje? tegle??? sadnice?????? kod nas on niče sam od sebe svake godine u vrtu, pretpostavljam da je netko jednom davno samo bacio sjeme i to je to.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:50   #7
Neki dan sam zavirila u vrt koji mi se našao na putu i vidjela sam gigantski kopar.. bio je višlji od dva metra, kunem se a stabljika mu je bila debela kao pola moje podlaktice.
Orijaški kopar
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 07:47   #8
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Neki dan sam zavirila u vrt koji mi se našao na putu i vidjela sam gigantski kopar.. bio je višlji od dva metra, kunem se a stabljika mu je bila debela kao pola moje podlaktice.
Orijaški kopar
Bit će da je slatki kopar iliti komorač, koromač, finokio, ...

Obični kopar ni uz steroide i hormone ne bi postigao ovakve dimenzije
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 15:28   #9
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Moja mama poručuje, osim što je dobar začin za juhe, koristi ga i kao začin pri spremanju kiselih krastavaca
Preporučuje uzgoj u vrtu sa puno sunca i redovitim zalijevanjem .

Meni je kao začin čudan, ne odgovara mi i izbjegavam ga stavljati u hranu koju spravljam.
mama je u pravu. poslusaj mamu. kopar sam kuhala svojoj djeci kad su bila mala i imala grceve. ( potice vjetrove i regulira probavu-dokazano). moja mama ga pije kao caj-snizuje visoki krvni pritisak. bozanstveno mirise. daje poseban okus jelima. da li je netko probao umak od kopra?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 22:35   #10
volim umak od kopra, s vrhnjem, uz mladi pečeni krumpir
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 23:00   #11
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
volim umak od kopra, s vrhnjem, uz mladi pečeni krumpir
sve 5. samo ja ga vise volim uz dodatak snicle pecene na rostilju ili kuhane teletine ili kokice, one domace dvorisne potrkuse. sam mi bas i nije bogznakaj

odosmo mi van teme, sad ce modica po prstima ( sala)
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 23:35   #12
Quote:
GMO kaže: Pogledaj post
Bit će da je slatki kopar iliti komorač, koromač, finokio, ...

Obični kopar ni uz steroide i hormone ne bi postigao ovakve dimenzije
Uslikat ću ga i stavit ovdje.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 22:53   #13
Quote:
GMO kaže: Pogledaj post
Bit će da je slatki kopar iliti komorač, koromač, finokio, ...

Obični kopar ni uz steroide i hormone ne bi postigao ovakve dimenzije
tu je neka bu njola....kim za nadutost a nije komorac nego kim...wtf..kopar a isti komorač z mog vrta koji jedemo na sensovu sa jezikom od svinje...kad sam kupio od Kotanyi kopar nis slicno komoraču tako da sam skeptičan....opet wtf is kopar????
inflictum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 12:38   #14
Quote:
inflictum kaže: Pogledaj post
tu je neka bu njola....kim za nadutost a nije komorac nego kim...wtf..kopar a isti komorač z mog vrta koji jedemo na sensovu sa jezikom od svinje...kad sam kupio od Kotanyi kopar nis slicno komoraču tako da sam skeptičan....opet wtf is kopar????
Nije da sam baš sve skužio iz ovog posta, ali i kim i kopar i komorač su, donekle slične biljke (sve su štitarke), ali ipak različite vrste, različitih okusa, mirisa i primjene.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.