Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2013., 00:25   #1841
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
Ali ne vidim što će mi to kad mi treba samo za fiskalizaciju, gdje je promet minimalan. Kako bilo, hvala.
Mobitel sa mogućnosti WIFI točke (svi bolji smartfonovi) i promet od bar gigabajta. Mislim da je tele2 tu najkonkurentniji.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 01:03   #1842
Kako to funkcionira? Spoji se mobitel na mobilni internet i onda on odašilje wifi signal dalje? Nikad to nisam radio.
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 09:34   #1843
Quote:
aurora-s kaže: Pogledaj post
Dobra ti je i opcija mobilni modem (Huawei ili slično). Mi smo kupili u T-mobile za 1198 kuna slobodan uređaj, tako da smo uzeli pretplatu bez ugovorne obveze. Ako se dobro sjećam (s obzirom da mi je preko zime zamrznuta bez ikakve naknade) plaćali smo 230 kn mjesečno za 30 GB po normalnoj brzini (kasnije se samo uspori brzina).
Možeš spojiti 5 uređaja istovremeno (tablet, mobitel, laptop) i modem se puni kao mobitel tako da nemoraš imati ni struju cjelo vrijeme.

Ako ti nije preskupo, ovo je odlično rješenje. Pogotovo zato što možeš bez ikakve naknade zamrzniti pretplatu na 6 mj, i samo ih nazoveš da ti odmrznu kad ti treba.
Mobilni modem za 1200 kuna
Ja sam uzeo simpa paket za 150 kuna u kojem je modem i kartica na bonove

Uredno možeš uzeti bilo koji ADSL modem koji ima USB port za backup vezu putem 3G internet sticka...
Recimo kombinacija:
Edimax 3G-6200n + klasični USB modem za mobilni internet.
Onaj ZTE MF100 ili ti t-mobile MF 100 uredno radi u kombinaciji s tim routerom, a sve skupa dođe cca 400 kuna bez ikakvih ugovora...
Samo upikneš USB modem u router i u postavkama routera staviš da je 3G primarna veza, router ti se sam spaja na net preko tog USB modema, a dalje šalje internet putem LAN portova ili WiFi veze
a na taj način možeš i mjenjat providera kad god poželiš, imaš na stranici listu podržanih modema, znači bilo koji provider sa USB modemom koji je na listi mora radit s tim routerom ili bilo kojim sličnim 3g routerom...

I internet radi žično ili bežično na uređaja koliko god želiš...imam tu kombinaciju i funkcionira bez greške

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 17.02.2013. at 09:41.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 14:19   #1844
@ The Best F1 driver- nama je trebalo rješenje koje ne treba stalno napajanje, također koje ide na pretplatu (problem je sa knjigovodstvenim pravdanjem bonova, tj. može biti problem u slučaju kontrole).
S obzirom da se radi o daljnoj naplati usluge korištenja interneta isplatila mi se investicija u 1 mj

Nisam se sjetila tog tvog rješenja koje je bolje u ovom slučaju, mi smo isto gledali nešto slično, ali na kraju nam je ovo bilo najpraktičnije i najviše je odgovaralo našim specifičnim potrebama.

@ Svim pravnim osobama i obrtima kojima je 150-200kn za internet mjesečno previše odnosno preveliki problem;
Sorry možda ovo zvuči pomalo bahato, ali bilo kome tko posluje duže od godinu dana cjena mjesečne pretplate za internet nebi trebala predstavljati neki problem- ili mu poslovananje nema nekog prevelikog smisla.

Kad bi došla do toga da mi dodatni nepredviđeni trošak od 1000kn mjesečno predstavlja preveliki problem u poslovanju, razmišljala bi o likvidaciji tvrtke.

Ovo je samo moje osobno mišljenje kao poduzetnika, pogotovo zato što mi je apsolutno neshvatljiva mogućnost da uopće neko posluje a ne koristi prednosti interneta, nebitno u kojoj branši radi.

Dodatno, za tako mali promet ja bih osobno otkazala kućni internet, uzela modem i koristila i kući i na poslu isti način spajanja i mislim da nebi prešla ovih 30 gb.
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 21:18   #1845
Ma naravno da nije problem samog troška, to ti je problem tehničke prirode...
Meni je trebao internet na terenu, a to sam najjednostavnije riješio upravo sa wireless routerom kojeg vozim sa sobom
tj. sad je insaliran u autu..adapter sam preuredio tak da mi je sad spojen na akumulator, a sim kartica u modemu je na pretplatu i sve šljaka bez greške
A usput imam i WiFi na mobitelu, a isto tak sam si s tim usput odmah i rešil problem sa internetom dok sam na godišnjem...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 10:59   #1846
Najjeftinije je stick od 150kn i neka jeftina pretplata od 100kuna. No, ako imate telefon u prostorijama i ne krećete se onda ni neka ponuda Iskona ili Optime nije loša.
A na Jutarnjem je trenutno akcija Fiskal1 za 1840kn s pdvom.
http://bestseller.jutarnji.hr/fiskal...gajna-printer/
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 22:33   #1847
Quote:
katekit kaže: Pogledaj post
Imam pitanjce pa da sad ne listam od početka tražim odgovor na par konkretnih nedoumica.
Imam hotelčić , izdajem sve tipove računa, dakle uglavnom gosti plaćaju 90% karticom na licu mjesta, ponekad gotovinom i tu mi je uglavnom jasno - imati ću pos kasu + program, numerirane račune i to je to.
Ali ubacuju se tu i plaćanja preko računa, računi za predujam i sl. koji su uvijek uplate sa na račun.
Sve te račune radim iz istog poslovnog prostora.

Zanima me
1. Da li mogu i dalje pisati račune u excellu (do sada nisam imala nikakav program), samo dodati oznaku operatera, i vrijeme. I što onda s njima, do sada sam ih mailala jednom mjesečno knjigovođi.
Ukatko, da li ti bezgotovinski računi ostaju isti(excell, paragon blok i sl) ili ima neke promjene i sa tim(osim oznake operatera i vrijeme)

2. Da li te račune mogu numerirati neovisno o gotovinskim računima?
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Moraju imati sve kao i gotovinski, osim JIR-a i ZKI-ja. Možeš ih pisati u excellu.



Najjednotavnije ti je da taj excell proglasiš drugim naplatnim uređajem. Onda će ti gotovinski računi ići npr.
1/01/1 2/01/1 3/01/1 ...
a bezgotovinski
1/01/2 2/01/2 3/01/2 ...
Evo mene ponovno. Kvotala sam poruke da znate o čemu se radi.

Dakle mene moja knjigovođa (iako priznaje da ne mora biti u pravu) uvjerava da nije moguće za jednu te istu uslugu, u mom slučaju to je npr "noćenje sa doručkom" imati dva naplatna uređaja sa svojim slijednim brojevima, a da je jedan u excellu (za npr moje poslovne partnere, turističke agencije i poslovnjake koji plaćaju virmanom na račun nakon ispostavljene usluge) a drugi u pos sistemu, preko kojeg izdajem račune koji se šalju na fiskalizaciju, a u pravilu su to računi koje izdajem na recepciji direktno na dan odlaska.

Šta vi mislite?
Poslala sam i e mail poreznoj upravi sa tim pitanjem i sada čekam odgovor.
Jel' tko još slao njima upit, jesu li odgovorili?
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 23:12   #1848
Pozdrav svima, trebao bih pomoć oko izbora fiskalne kase. Pročitao sam zadnjih 30-ak stranica, ostatak nisam uspio jer su mi oči otkazale

Obiteljski prijatelj me zamolio za pomoć oko fiskalizacije. Znači čovjek je auto električar sa jednim zaposlenim (uz sebe) i dva naučnika. Nije još siguran hoće li voditi skladište u programu, ali mislim da mu ne treba ništa napredno pošto će većina naplaćenih stavki biti usluge. Ima neki PC (nisam ga provjerio) koji navodno ima Win XP, ima normalni ink jet printer, mogućnost spajanja na wireless itd. Ima jedan poslovni prostor veličine cca 30m2.

Koje bi bilo najbolje rješenje za fiskalizaciju? Isprobao sam http://www.gempos.net/ i čini mi se kao ok programčić, ja sam informatičar pa bih mu mogao pomoć oko unosa podataka itd., ali bed mi je ako nešto krene po zlu a nema korisničke podrške (trebalo bi bit al ona stranica u kontaktima ne radi).
Luceed za trgovce košta 2200 kn u lokalnoj informatičkoj prodavaonici, tako da mislim da to otpada...

Fiskal1 tablet se čini kao ok stvar, ne vjerujem kolko je jeftino, samo pitanje je kolko je to upotrebljivo u radionici gdje je sve puno ulja, prašine itd.

Imate kakav savjet?
Thanx unaprijed
Kiseliš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 12:29   #1849
Quote:
Kiseliš kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, trebao bih pomoć oko izbora fiskalne kase. Pročitao sam zadnjih 30-ak stranica, ostatak nisam uspio jer su mi oči otkazale

Obiteljski prijatelj me zamolio za pomoć oko fiskalizacije. Znači čovjek je auto električar sa jednim zaposlenim (uz sebe) i dva naučnika. Nije još siguran hoće li voditi skladište u programu, ali mislim da mu ne treba ništa napredno pošto će većina naplaćenih stavki biti usluge. Ima neki PC (nisam ga provjerio) koji navodno ima Win XP, ima normalni ink jet printer, mogućnost spajanja na wireless itd. Ima jedan poslovni prostor veličine cca 30m2.

Koje bi bilo najbolje rješenje za fiskalizaciju? Isprobao sam http://www.gempos.net/ i čini mi se kao ok programčić, ja sam informatičar pa bih mu mogao pomoć oko unosa podataka itd., ali bed mi je ako nešto krene po zlu a nema korisničke podrške (trebalo bi bit al ona stranica u kontaktima ne radi).
Luceed za trgovce košta 2200 kn u lokalnoj informatičkoj prodavaonici, tako da mislim da to otpada...

Fiskal1 tablet se čini kao ok stvar, ne vjerujem kolko je jeftino, samo pitanje je kolko je to upotrebljivo u radionici gdje je sve puno ulja, prašine itd.

Imate kakav savjet?
Thanx unaprijed
Imaš isto besplatan program ovdje ali mislim da nema mogućnost vođenja skladišta. Navodno nije baš jednostavna instalacija ali ako si informatičar valjda ćeš prokljuviti
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:44   #1850
Quote:
katekit kaže: Pogledaj post
Evo mene ponovno. Kvotala sam poruke da znate o čemu se radi.

Dakle mene moja knjigovođa (iako priznaje da ne mora biti u pravu) uvjerava da nije moguće za jednu te istu uslugu, u mom slučaju to je npr "noćenje sa doručkom" imati dva naplatna uređaja sa svojim slijednim brojevima, a da je jedan u excellu (za npr moje poslovne partnere, turističke agencije i poslovnjake koji plaćaju virmanom na račun nakon ispostavljene usluge) a drugi u pos sistemu, preko kojeg izdajem račune koji se šalju na fiskalizaciju, a u pravilu su to računi koje izdajem na recepciji direktno na dan odlaska.

Šta vi mislite?
Poslala sam i e mail poreznoj upravi sa tim pitanjem i sada čekam odgovor.
Jel' tko još slao njima upit, jesu li odgovorili?
Pa da je stvarno tako, kako bi onda mogle u dućanima biti dvije ili više kasa (naplatnih uređaja) na kojima se blokiraju isti artikli. Ili ćemo imati jednu kasu za kruh, drugu za mlijeko, itd

Usluga ili roba - poreznoj je svejedno. Imenuješ naplatne uređaje, a što ćeš zaračunavati na njima i koliko ih ima nikoga nije briga - bitno je da se poštuje slijednost računa (nema rupa u brojevima), da su svi naplatni uređaji pobrojani u odluci i da su naplatni uređaji dostupni.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:44   #1851
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Imaš isto besplatan program ovdje ali mislim da nema mogućnost vođenja skladišta. Navodno nije baš jednostavna instalacija ali ako si informatičar valjda ćeš prokljuviti
Vidio sam i to ali nakon analize kolege K.Stjepan s foruma malo sam se obeshrabrio...
zasad mi se gempos čini ok, samo bojim se da čovjeku nešto ne zašteka pa da mora nabavljat novi program. Jel netko možda isprobao gempos u "stvarnom" poslovanju?
Kiseliš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:18   #1852
Quote:
Kiseliš kaže: Pogledaj post
Vidio sam i to ali nakon analize kolege K.Stjepan s foruma malo sam se obeshrabrio...
zasad mi se gempos čini ok, samo bojim se da čovjeku nešto ne zašteka pa da mora nabavljat novi program. Jel netko možda isprobao gempos u "stvarnom" poslovanju?

Pogledah prvi jer besplatni softver mora izazvati pozornost. Bez namjere komentara kolege Stjepana (to je osvrt informatičara profesionalca) mene nije obeshrabrilo. Gledajući iz perspektive korisnika važno je da radi. Nakon površnog probanja meni radi u testnom načinu. Čini mi se jednostavno za naučiti i jednostavno za upotrebu. Mogućnosti su veoma sužene i da ga naplaćuju ne bi vrijedio puno, ali za male potrebe je ok (pogotovo kada se uzme u obzir cijena). Sutra ću probati gempos.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 22:47   #1853
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Pogledah prvi jer besplatni softver mora izazvati pozornost. Bez namjere komentara kolege Stjepana (to je osvrt informatičara profesionalca) mene nije obeshrabrilo. Gledajući iz perspektive korisnika važno je da radi. Nakon površnog probanja meni radi u testnom načinu. Čini mi se jednostavno za naučiti i jednostavno za upotrebu. Mogućnosti su veoma sužene i da ga naplaćuju ne bi vrijedio puno, ali za male potrebe je ok (pogotovo kada se uzme u obzir cijena). Sutra ću probati gempos.
Hm možda ga sutra isprobam, sad mi je kasno. Danas sam otkrio kako se na gemposu radi R1 račun () i stvarno sam jako zadovoljan. Program je jednostavan, oku ugodan (volim crnu boju :P) i zasad funkcionira bez greške.
Jedino još moram isprobati sa pravim certifikatom jer mi pri izdavanju računa baca grešku da se ne može učitati privatni ključ.
Kiseliš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:54   #1854
Isprobao sam GEM POS, ima jako dobar potencijal, ali za pravu funkcionalnost bi morao ispraviti barem četiri stvari:
- ZKI ne generira ako nema vezu sa serverom PU - ozbiljan nedostatak
- u količinama prihvaća samo cijele brojeve, što znači da trgovac ne može otkucati npr. 1,5 kg neke robe
- na računu ne bi trebao ispisivati OIB operatera
- u izvještaju ne razdvaja porezne stope (samo suma PP i PDV)

Kad bi se ovo ispravilo, još niz sitnica bi se dalo istrpjeti (ipak je 0 kn u igri )...
Da ne ispadne kako ga kudim, popis dobrih stvari je jako dugačak, a mene je osobno oduševilo koliko je brz i podrška za touch screen (osim buga za D - delete).
darkosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 01:12   #1855
Quote:
darkosos kaže: Pogledaj post
Isprobao sam GEM POS, ima jako dobar potencijal, ali za pravu funkcionalnost bi morao ispraviti barem četiri stvari:
- ZKI ne generira ako nema vezu sa serverom PU - ozbiljan nedostatak
- u količinama prihvaća samo cijele brojeve, što znači da trgovac ne može otkucati npr. 1,5 kg neke robe
- na računu ne bi trebao ispisivati OIB operatera
- u izvještaju ne razdvaja porezne stope (samo suma PP i PDV)

Kad bi se ovo ispravilo, još niz sitnica bi se dalo istrpjeti (ipak je 0 kn u igri )...
Da ne ispadne kako ga kudim, popis dobrih stvari je jako dugačak, a mene je osobno oduševilo koliko je brz i podrška za touch screen (osim buga za D - delete).
Hm, zar uopće smiješ izdati račun bez ZKI-a ?
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 08:55   #1856
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Hm, zar uopće smiješ izdati račun bez ZKI-a ?
Upravo tako, bez promjene one četiri stvari koje sam naveo ja ga ne bih stavljao u radnju.
Nažalost...

Usput, je li netko testirao F0 u produkcijskom okruženju? U demo modu radi sasvim OK.
Kod njega isto generiranje ZKI koda se ne može testirati bez prijave poslovnog subjekta PU-i. Čini mi se zgodan za manje zahtjevne korisnike "uslugaše" - odvjetnici, javni bilježnici, geodeti... Ima odličnu formu računa za A4 pisače.
darkosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:27   #1857
trebam "fiskalni" softver za usluge - cim jednostavnije & jeftinije (imamo softver za sve ostalo: knjizenja, place, os, si, skladista, fakturiranja drugih djelatnosti izvan fiskalizacije).

dakle, samo izdavanje racuna s registrom kupaca i usluga - instalirao bi se na postojecu mrezu i koristila postojeca oprema (novija PC racunala, klasicni laserski printeri). radilo bi se o samo cca 200 racuna godisnje, imamo internet.

zanimala bi me kupnja, a ne najam.

prijedlozi?
xls is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:54   #1858
Quote:
katekit kaže: Pogledaj post
Dakle mene moja knjigovođa (iako priznaje da ne mora biti u pravu) uvjerava da nije moguće za jednu te istu uslugu, u mom slučaju to je npr "noćenje sa doručkom" imati dva naplatna uređaja sa svojim slijednim brojevima, a da je jedan u excellu (za npr moje poslovne partnere, turističke agencije i poslovnjake koji plaćaju virmanom na račun nakon ispostavljene usluge) a drugi u pos sistemu, preko kojeg izdajem račune koji se šalju na fiskalizaciju, a u pravilu su to računi koje izdajem na recepciji direktno na dan odlaska.
Kao laik (koji je samo donekle upucen) rekla bih da naravno da mozes, kako drugacije?
Vjerojatno mozes imati i jedan naplatni uredjaj (jedan komp) ali je bitno da u internom aktu napises da imas dva naplatna uredjaja - jedan za transakcijsko placanje, a drugi za gotovinsko placanje. I da na oba uneses promjene koje moras kao obveznik fiskalizacije...da oba imaju sve potrebno ...od slijeda brojeva na dalje. (naravno, na virmanu nema Jir-a i onog drugog "broja", jer te racune ne fiskaliziras)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 10:15   #1859
besplatni programi - test

Moje impresije nakon površnog testa dva besplatna programa fiskalne blagajne GEMPOS i F0. Nažalost nisam imao strpljenja do kraja prijaviti i testirati GEMPOS, nisam uspio bez programerske podrške, ali sasvim dobar je uvid i kroz izgled ekrana i kroz help.

Za koga su besplatni programi?

Ponuđeni besplatni programi su namijenjeni prvenstveno malim firmama, onima koji plaćaju knjigovođe ali su zbog zakona o fiskalizaciji prisiljeni dio papirologije obavljati online, onima koji do 31.12.2012 nisu koristili kompjuter u izdavanju računa a sada to moraju. Također su namijejenjeni onim malim firmama koje imaju nekakvu softversku podršku, ali više ne žele i ne mogu podnijeti troškove novih verzija softvera.
Tko bi to bio? Npr. frizeri, cvjećari, mehaničari, sve vrste uslužnih djelatnosti i servisa u kojima je potrebna fleksibilnost u trenutku izdavanja računa ... advokati (siroti advokati kojima se ruši dostojanstvo zakonom o fiskalizaciji) ... općenito svi oni kojima je sadržaj računa pretežito usluga ili roba koju tretiraju kao uslugu).

Oba besplatna programa pokrivaju samo maloprodaju.

Za zahtijevnije među gore pobrojanima GEMPOS daje više mogućnosti, ali je iz perspektive informatičkog laika teži za naučiti i za pokrenuti. Zauzvrat vam ipak daje vođenje skladišta. Preporučio bih ga onima koji traže malo više od minimuma koji zakon traži.

Za manje zahtijevne se F0 pokazuje bolji. Instalacija jeste vremenski nešto dulja, ali je potpuno automatizirana. Program je lakše naučiti koristiti ali daje manje mogućnosti (nema vođenja skladišta). Preporučio bih ga onima koji traže minimum i žele se posvetiti svojoj djelatnosti a ne informatici.

Svi ostali bi trebali preskočiti poglavlje zvano 'besplatni programi' i birati kroz traženje najpovoljnijeg omjera cijena i mogućnosti.


Možemo li se osloniti na besplatne programe?

Možete li se osloniti na Plinacro, na Zagrebačku banku, na Todorića, na Hrvatsku državu? Nemojte tražiti apsolutnu sigurnost. Proguglao sam malo pozadinu. Iza ova dva besplatna programa stoje firme koje opstaju na tržištu preko drugih proizvoda koji nisu besplatni. Znači ne stoji neki nadobudni pojedinac koga je danas puklo da besplatno dijeli svoj rad, a sutra će možda otići u Canadu. Možemo pretpostaviti da će ove firme usklađivati besplatne programe sa zakonskim promjenama dok postoje i da ih neće u jednom trenutku početi naplaćivati. Takav bi potez bio tržišno samoubojstvo. Ne zaboravite da su proizvođači softvera obvezni zajedno sa računom slati i svoj oib. Znači zalažu svoje ime i postaju suodgovorni pred zakonom.


Zašto bi netko besplatno davao fiskalnu blagajnu?

To sam se i ja zapitao. Ako ne kužimo motiv takvog postupka postajemo sumnjičavi. Teško je tvrditi u ime proizvođača softvera. Evo što se meni čini (ako odbacimo marketinško uljepšavanje tipa socialaware i zauvijek besplatno) - promidžba. Oni očekuju da će svoje ime raširiti na tržištu preko priče o besplatnom softveru (što danas nije lako, za brendiranje se troše veliki novci) a to je izvan priče o besplatnom softveru.

Iz perspektive vas koji uzmete besplaten programe - baš vas briga. Ulažete nula a nešto će te ipak dobiti. Vama je bitno da dobro procijenite da li će te dobiti ono što očekujete.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 10:38   #1860
A čuješ danas na svjetskoj razini imaš valjda više besplatnog softvera nego onog koji se naplaćuje. Ne bi ulazio u motive i isplativost, mada recimo za sastaviti ovaj F0 iskusnom programeru ne treba više od 5-6 dana. Nije baš da je to netko radio godinu dana pa sad glumi Djeda Božićnjaka.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.