Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2007., 15:54   #1
Ustašologija - zbirni topic

Vidim da se rasteže trakavica oko Thompsona, ZDS i ikonografije. da ne pilim, navest ću kartko svoje mišljenje i stav o korijenima.

*za ustaše znamo osnove (bilo ih je koja stotina prije rata, Pavelić se vukao kao Mussolinijeva marioneta, rat, kraj, Jasenovac, Bleiburg itd.)

*iako sam imao nešto rođaka u ustašama i domobranima, većina (recimo 70%) bili su mi u partizanima. Osobno nisam imao (i nemam) emocionalne identifikacije ni s jednima, no da kažem jednu o ustašama: jebiga, naši su. Ta je ideologija za qratz i totalno je propala, no nemam potrebu da naše ljude, posebno neke neobrazovane čobane koji su bili u ustašama iz entutijazma ili razne ćate po provincijama nešto "osuđujem" ili se zgražam nad njima. Dakle- ne ću nikad "osuditi" cijeli ustaški pokret ni ljude koji su u njemu bili, pa ni ikonografiju koja mi je anakrona i blesava.

*ne ću i ne želim se "distancirati" ni od koga jer je to vid političko-emocionalne ucjene sadašnjih vladara svijeta, anglo-masonske mafije. Ne padaju mi na pamet isprike bilo komu, i to ne bih napravio da sam operativni politčar makar pola svijeta oko toga histerično drečalo. Japanci su u odnosu prema Kinezima i Korejcima u pravu: isprike nema.

*ono što komplicira stvari je i to što je nas bilo u ustašama dosta, ali ipak manjina. Većina je bila u domobranima, a i u partizanima. Od 4. komunističke armije na kraju rata, Hrvati su bili apsolutna većina od 67% u najjačoj 4. (Mostar, Knin, Rijeka, Trst) i relativna u 1. (oko 40-50%). Dodamo li tomu političko i vojno vodstvo, te kulturnjake (Nazor, Goran Kovačić, Kazalište narodnog oslobođenja)- mi Hrvati smo dali ton tomu pokretu i oblikovanju FNRJ/SFRJ u takvoj mjeri da je jednostavno povijesno netočno da se trpamo među ustaše kad smo bili i drugdje, i to u presudnoj mjeri, a povijesno ključnoj. Koji qratz da se "ispričavamo" oko ustaša i te ikonografije kad smo bili i drugdje, i to značajnije nego drugi narodi ex-SFRJ ? Nijemci i Talijani nisu, oni su bili nacisti i fašisti do kraja (u različitim vremenima), talijanski partizani bijahu nešto malo i rubno. Pokušaji da nas se strpa u isti koš s Nijemcima, a kao nešto gore od Talijana prijesna je laž.

No zašto onda te ustaše i takva strka oko njih ?

Čini mi se da je to zato što su oni jedini radikalno htjeli hrvatsku državu pod svaku cijenu.


To kod nas nije htjela nijedna politička opcija do 1941. Svi su (Radić, prije Supilo, pa Maček i ostali) razmišljali u koordinatama Jugoslavije. Ustaše su htjeli van iz Jugoslavije pod svaku cijenu.

Onda je trebalo proteći još vremena itd. , no došlo je do toga da je, nakon Miloševićeve kampanje i ostaloga, konačno i većina Hrvata htjela svoju, apsolutno nezavisno svoju državu. Da ne bude zabune- to nismo htjeli još ni 1971., a ni 1990. No, kad je stvarno sve puklo, onda je i sama pomisao na bilo kakvu Jugoslaviju izazivala mučninu kod svakog mislećeg Hrvata.

Rat koji nam je nametnut 1991. i u kojem smo pobijedili 1995. možemo analizirati ovako-onako, no činjenica je da su ga izveli većinom kadrovi iz ex-SFRJ plus dio emigranata koji nije imao biološkog ili ideološkog kontinuiteta s ustaštvom. Neki će reći da Šušak jest, no to je besmislica- Šušak nije bio "ustaša" ni u kom pogledu, jedino trijezni hrvatski nacionalist, u nizu stvari realističniji od Franje.

Također, u početku rata jedino je ustaška ikonografija mogla dati emocionalni naboj da se odupremo srpsko-četničkom agresoru. Na što drugo da se pozovemo ? Na Radića ? Taj bi kapitulirao i narodu više nije ništa značio. Tita ? Bolje da ne komentiram. Hebranga starijeg ? Mutno, prošlo, slabo. Starčevića ? Starčević who ? Pavelića ? Realno-nitko ni njega nije šljivio, nego više neke poklike, pa košulje i tu i tamo znakovlje.

Jedino su ustaše bili radikalni hrvatski nacionalisti i jedino su oni htjeli samostalnu hrvatsku državu. Kad smo u ratu išli na samostalnu državu, u početku su oni bili neki naboj da dignemo adrenalin, a da se Srbi useru u gaće na sam njihov spomen. Kako smo jačali, tako su asocijacije na njih slabile a oni, kao povijesni ideologem, odlazili u zaborav.

Nastavit ću još...
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 16:36   #2
Jasno mi je što želiš reći...to je sasvim ok.

Kad pogledaš odnos tito - pavelić:

pavelić:
- POD SVAKU CIJENU HRVATSKA, ali cijena strašno visoka (vezanje za nacizam)..totalno pogrešno ali nije imao kuda..

tito:
- ANTIFAŠIST ali cijena strašno visoka (staljinizam i uveo Hrvatsku u Jugoslaviju opet)...totalno pogrešno ali nije imao kuda...

I što ćemo sad...priroda je takva...sprda se sa nama...
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 16:40   #3
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
*za ustaše znamo osnove (bilo ih je koja stotina prije rata, Pavelić se vukao kao Mussolinijeva marioneta, rat, kraj, Jasenovac, Bleiburg itd.)
Misliš, ti znaš osnove? Realno, bez emocija, Pavelić je našao nekoga (svi ostali političari i sam Radić su odbijeni od strane svih EU političara, kad pitani, da pomognu Hrvatsku državu) tko je imao dovoljnu snagu kako bi politički promovirao Hrvatsku u Europi. Tokom IIWW je to bilo uobičajeno, bio je rat i svijet je bio podjeljen na dvije sukobljene strane, ne?

Quote:
*iako sam imao nešto rođaka u ustašama i domobranima, većina (recimo 70%) bili su mi u partizanima. Osobno nisam imao (i nemam) emocionalne identifikacije ni s jednima, no da kažem jednu o ustašama: jebiga, naši su. Ta je ideologija za qratz i totalno je propala, no nemam potrebu da naše ljude, posebno neke neobrazovane čobane koji su bili u ustašama iz entutijazma ili razne ćate po provincijama nešto "osuđujem" ili se zgražam nad njima. Dakle- ne ću nikad "osuditi" cijeli ustaški pokret ni ljude koji su u njemu bili, pa ni ikonografiju koja mi je anakrona i blesava.
Ovo također spada pod tvoj osobni doživljaj, nisu svi Ustaše bili čobani, već je bilo neobrazovanih seljaka, domoljuba, kao i u svakoj vojsci, u partizanima su svi bili neobrazovani seljaci ili kako ih ti zoveš, čobani.
Quote:
*ono što komplicira stvari je i to što je nas bilo u ustašama dosta, ali ipak manjina. Većina je bila u domobranima, a i u partizanima. Od 4. komunističke armije na kraju rata, Hrvati su bili apsolutna većina od 67% u najjačoj 4. (Mostar, Knin, Rijeka, Trst) i relativna u 1. (oko 40-50%). Dodamo li tomu političko i vojno vodstvo, te kulturnjake (Nazor, Goran Kovačić, Kazalište narodnog oslobođenja)- mi Hrvati smo dali ton tomu pokretu i oblikovanju FNRJ/SFRJ u takvoj mjeri da je jednostavno povijesno netočno da se trpamo među ustaše kad smo bili i drugdje, i to u presudnoj mjeri, a povijesno ključnoj.
Ovi podaci koje iznosiš, dolaze iz ideologije, koja se neprestano služila lažima, tako da postoji opravdana sumnja u točnost tih brojeva.

Quote:
Neki će reći da Šušak jest, no to je besmislica- Šušak nije bio "ustaša" ni u kom pogledu, jedino trijezni hrvatski nacionalist, u nizu stvari realističniji od Franje.
Kako nije, kad je radikalna ideja o svojoj državi, bila, po tebi, Ustaška ideja, barem bi ga mogli nazvati poklonikom Ustaške ideje o radikalnim potezima, tipa, imanja svoje države.

Quote:
Jedino su ustaše bili radikalni hrvatski nacionalisti i jedino su oni htjeli samostalnu hrvatsku državu.
Zašto je želja za svojom slobodnom i neovisnom državom radikalna? Kako su se ostale države u Europi, konstituirale, dogovorom ili ratom i krvlju?

Jedino što se Paveliću može predbaciti je što se na vrijeme nije povezao sa Saveznicima i spasio Hrvatsku od partizanskih koljača. Dali je to bilo moguće ili ne, ne možemo danas znati.
Nas Veliki A is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:26   #4
Quote:
Nas Veliki A kaže: Pogledaj post


Ovo također spada pod tvoj osobni doživljaj, nisu svi Ustaše bili čobani, već je bilo neobrazovanih seljaka, domoljuba, kao i u svakoj vojsci, u partizanima su svi bili neobrazovani seljaci ili kako ih ti zoveš, čobani.
gluplji post nisam vidio dugo... ma sere mi se na ljude koji o svim partizanima govore negativno! jel vi uopce poznajete situacije na raznim otocima? tamo nije bilo ni cetnika ni ustasa - samo talijana(fasista) i partizana. pa ti biraj kome ces se prikloniti

da nije bilo tamo partizana vecina dalmatinskih gradova bi bilo talijansko...
6isperadun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:35   #5
Quote:
Disperadun kaže: Pogledaj post
gluplji post nisam vidio dugo... ma sere mi se na ljude koji o svim partizanima govore negativno! jel vi uopce poznajete situacije na raznim otocima? tamo nije bilo ni cetnika ni ustasa - samo talijana(fasista) i partizana. pa ti biraj kome ces se prikloniti

da nije bilo tamo partizana vecina dalmatinskih gradova bi bilo talijansko...

moj did je bio diplomirani pravnik i u partizanima.....bodul...
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:36   #6
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
moj did je bio diplomirani pravnik i u partizanima.....bodul...
o tom i pricam....
6isperadun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:41   #7
Quote:
Disperadun kaže: Pogledaj post
o tom i pricam....

al je od babe brat vlaj (Siverić) bio u ustašama i predavao latiniski prije rata.umro je u Argentini u dubokoj starosti....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:45   #8
Quote:
Disperadun kaže: Pogledaj post
gluplji post nisam vidio dugo... ma sere mi se na ljude koji o svim partizanima govore negativno! jel vi uopce poznajete situacije na raznim otocima? tamo nije bilo ni cetnika ni ustasa - samo talijana(fasista) i partizana. pa ti biraj kome ces se prikloniti

da nije bilo tamo partizana vecina dalmatinskih gradova bi bilo talijansko
...
Da, upravo o tome je govorio Milanović u Nedjeljom u 2 kad je rekao da je bio na strani partizana, što su mnogi pogrešno shvatili
acraba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:53   #9
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ukratko-ustaško je vodstvo od samoga početka igralo na pogrješnu kartu.
Polazeći od pogrešnih premisa, ne može se doći nego do pogrešnih zaključaka.
Tzv. NDH nije uspostavljana voljom ustaša i njihovog poglavnika, već, kako je to lijepo sročio "vojskovođa" S. Kvaternik prilikom proglašenja te tvorevine da se ona "uspostavlja Božjom providnosšću i voljom našeg saveznika".
Njezina uspostava nema veze ni sa većinskom voljom, ni "stoljetnim snom" hrvatskog naroda, jer taj narod je većinski (preko 90 %) na izborima glasovao za HSS i program dr. Vladka Mačeka, a to sigurno nije bila Velika BiH, što je ustvari tzv. NDH, bez Međimurja, Istre, Rijeke dijelova G. Kotara, Dalmacije i otoka, Baranje .... i bila.
Koji Hrvat iz Hrvatske bi se ikad za takvu Hrvatsku izjasnio?
Uostalom Frankovci, političko krilo ustaškog pokreta, nisu na izborima mogli prikupiti više od 2 % glasova.
Toliko o ustašama i njihovoj ukorijenjenosti u hrvatskom narodu.
Osim toga i sam Hitler izvorno nudi čelno mjesto u tzv. NDH dr. V. Mačeku, ustaše Hitleru nisu bili ni rezervna varijanta, ali je, nakon što je Maček odbio njegovu ponudu, pristao na Mussolinijev zahtjev i doveo na vlast ustaše, a Mussolini je ustaše zagovarao samo zato što mu je Pavelić još 1934. obećavao Dalmaciju i otoke, ukoliko mu omogući da dođe na vlast.
Osim toga Hitler je znao da se ta tvorevina pod ustaškim režimom, koji je bio neprihvatljiv većini Hrvata, sama vojnički ne može održati, dijeli je demarkacionom linijom na njemačku i talijansku zonu, tražeći od Mussolinija da na tom području drži znatne vojne snage, a i sam je držao nekoliko divizija.

I sad je to država i sad je to režim za kojim bi Hrvati trebali plakati?
A nanio im je više boli i sramote nego ijedan drugi u povijesti.
Noćna mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 22:14   #10
Quote:
Noćna mora kaže: Pogledaj post
.

I sad je to država i sad je to režim za kojim bi Hrvati trebali plakati?
A nanio im je više boli i sramote nego ijedan drugi u povijesti.
i nastavlja čak i 2007....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:46   #11
Quote:
Disperadun kaže: Pogledaj post
da nije bilo tamo partizana vecina dalmatinskih gradova bi bilo talijansko...
A šta je Pavelić mogao u svezi toga(bunio se on Hitleru ali se on nije htio miješati da ne izgubi Musolinija)?Sam je Pavelić rekao da kad se sredi situacija sa četnicima i partizanima da će se obraćunat i sa njima(talijanima).Mislite da su hrvatski vojnici znali što se događa u Jasenovcu i drugim logorima i da su svi bili za ubijanje srba i ostalih.
primjer iz drugih zemalja-Njemački generali nisu htjeli ubijat rome,židove i ruse(slavene)nego su dolazili iz Njemačke posebni SS odredi koji su radili ta sranja.
Peace core is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:08   #12
Quote:
Disperadun kaže: Pogledaj post
gluplji post nisam vidio dugo... ma sere mi se na ljude koji o svim partizanima govore negativno! jel vi uopce poznajete situacije na raznim otocima? tamo nije bilo ni cetnika ni ustasa - samo talijana(fasista) i partizana. pa ti biraj kome ces se prikloniti

da nije bilo tamo partizana vecina dalmatinskih gradova bi bilo talijansko...
ti mjesas,partizana je bilo dosta i to dobrih.problem su partijasi koji su se trebali dokazivat i izivljavat na svom narodu.ko je bio u partizanima a posli je isao u crkvu taj nije dogurao daleko u bivsoj yu.to su bili oni posteni partizani

koji nisu htjeli uzeti partisu knjizicu
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 22:02   #13
Quote:
vemar1 kaže: Pogledaj post
ti mjesas,partizana je bilo dosta i to dobrih.problem su partijasi koji su se trebali dokazivat i izivljavat na svom narodu.ko je bio u partizanima a posli je isao u crkvu taj nije dogurao daleko u bivsoj yu.to su bili oni posteni partizani

koji nisu htjeli uzeti partisu knjizicu
ja mjesam?! pa napisao sam isto sto i ti

osvrnuo sam se na post Nas Veliki A koji je rekao da su svi partizani bili seljacine. i na postove ostalih koji govore da su svi partizani bili zlocinci
6isperadun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:16   #14
Jedino što se Paveliću može predbaciti je što se na vrijeme nije povezao sa Saveznicima i spasio Hrvatsku od partizanskih koljača. Dali je to bilo moguće ili ne, ne možemo danas znati.[/QUOTE]

Ispravak netoćnog navoda
našao sam podatke da su se ustaše htjele i pokušale dogovorit sa saveznicima ali su ih partizani spriječili u tome.Mogu za sebe slobodno reć da sam poklonik takvog pokreta ali onog najranijeg(za stvaranje Hrvatske države).Da sam ja bio na mjestu Pavelića nebi ubijao tolike hrvate(židove,rome,komuniste...) i toliko nevinih srba.Trebao je samo očistit Bosnu od četnika koji su klali sve ne srbe(muslimane,hrvate...).Hrvatska je bila uz naciste ali ona nikada u svojoj povijesti i opet naglašavam nikada nije išla osvajat neka druga područja ili zemlje
Peace core is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:21   #15
Quote:
Peace core kaže: Pogledaj post
Hrvatska je bila uz naciste ali ona nikada u svojoj povijesti i opet naglašavam nikada nije išla osvajat neka druga područja ili zemlje
A u Staljingradu je Crna Legija brala cvijece.
__________________
Verba volant, exampla movent
Faun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:25   #16
Quote:
Faun kaže: Pogledaj post
A u Staljingradu je Crna Legija brala cvijece.
radila je isto ono što danas u Afganistanu čini HV
 
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:30   #17
Quote:
antraks kaže: Pogledaj post
radila je isto ono što danas u Afganistanu čini HV

Vjeroj mi ! Dimenzije vojnog angazmana, i politicko-vojni kontekst nisu nimalo slicni.
Ako te bas zanima informiraj se na svoju ruku.
__________________
Verba volant, exampla movent
Faun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:19   #18
Quote:
antraks kaže: Pogledaj post
radila je isto ono što danas u Afganistanu čini HV
komunista ili yugoslaven to vidi malo drugacije
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:28   #19
Quote:
Faun kaže: Pogledaj post
A u Staljingradu je Crna Legija brala cvijece.
....da bi posle pevali "Drugarice posadimo cvjece kuda vojska (ubaci ime koje ti sada najvise odgovara) krece....!

Belicvet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 23:30   #20
Quote:
Faun kaže: Pogledaj post
A u Staljingradu je Crna Legija brala cvijece.
opet ispravak netoćnog navoda crna legija nije bila u Rusiji nego 369.dobrovoljački regiment sastavljen od 3900 dobrovoljaca od 9000 prijavljenih(ako nisi znao)
Peace core is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.