Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2005., 16:38   #21
a to da Mexikance nitko ne prisiljava da dodju,to je bulshit,
Da nije pritisak američke ekonomije na Mexiko taj koji ih tjera iz Mexika.
Vidjet ćeš za 10 godina šta će ostati od Amerike )ako ne izazove neki VELIKI rat da si popravi ekonomiju. 80 posto američke proizvodnje je direktno ili indirektno vezan uz vojnu industriju..
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2005., 20:29   #22
Kesten, ako se priča isključivo o ekonomiji i kupovnoj moći prosječne osobe, onda naravno da je na zapadu bolje. Dovoljno ti je pogledati ove opsežne podatke koje je VILKO dao.

Međutim, ako se ovo "zelenija trava" odnosi na UKUPNU KVALITETU ŽIVOTA (jer nije sve u kupovnoj moći), onda je to dosta individualna stvar.
Dijasporaši u velikoj većini slučajeva na početku žive čak i mnogo lošije u odnosu kako se živi u HR. Tek nakon nekoliko godina ljudi dostignu životni standard domaćih. Nekima čak treba i do 5 godina. Naprimjer, kad dođeš vani, na samom početku nemaš nikakakvu kreditnu povijest, ne poznaješ ljude, trebaš naučiti i usavršiti novi jezik, itd. Znači, za mnoge stvari treba proći određeno vrijeme, tako da nemožeš odmah samo tako uživati visoki standard zemlje u koju dođeš. To mnogi koji nisu otišli vani ne uzimaju u obzir u svojem poimanju zapada iz HR perspektive.

Doduše, svatko ima svoju priču. Ima i ljudi koji su se oženili ili udali za domaće, pa je to opet nešto drugo. Neki su se snašli i došli preko rodbine koja je garantirala za njih, itd.

Ali, nije to više kao prije 10 i više godina, kada su povratnici pričali o mnogim stvarima koje u HR nisu postojale (shopping centri, svašta za kupiti, bolji auti, itd). Danas i u HR imaju ljudi svašta i tko ima novaca sve može kupiti u HR. Zatim, nema više tolike znakovite razlike u plaćama i u cijenama, tako da naprimjer netko tko radi u Njemačkoj dođe u HR i bez problema sagradi kuću na 2 kata. To je past tense.

Premda, i dan danas možeš vidjeti likove koji se vrate iz vana na godišnji, sjednu u gostionu, zavrte par turi pića za društvo, pa pričaju "lovačke priče" kako je vani ludnica, sve je kao 10 puta bolje, itd. To su gluposti, zato što i vani luksuzno živi jedino dobrostojeća klasa (čitaj poduzetnici, doktori, advokati, ostali visokoplaćeni profesionalci, CEO-i, itd.). A ostali, prosječni ljudi, su isto u žestokoj utrci za lovom. S time, da im je nešto lakše nego u HR, zato što je vani manja stopa nezaposlenosti, kupovna moć je ipak veća, itd.
Međutim, ima ljudi koji i u HR lijepo i prostojno žive, a neke stvari (za mene moge), su doma u HR puno ljepše nego vani i nema tih para koje ih mogu nadomjestiti.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2005., 22:25   #23
Quote:
tridi kaže:
a to da Mexikance nitko ne prisiljava da dodju,to je bulshit,
Da nije pritisak američke ekonomije na Mexiko taj koji ih tjera iz Mexika.
Vidjet ćeš za 10 godina šta će ostati od Amerike )ako ne izazove neki VELIKI rat da si popravi ekonomiju. 80 posto američke proizvodnje je direktno ili indirektno vezan uz vojnu industriju..
d
Ma, USA su uvijek živjeli od izrabljivanja svojih južnih susjeda,
sad su išli u pljačku na Bliski Istok, Irak nije zadnja žrtva.
Zato i investijraju svu lovu u ratnu industriju
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 01:31   #24
Quote:
tridi kaže:
a to da Mexikance nitko ne prisiljava da dodju,to je bulshit,
Da nije pritisak američke ekonomije na Mexiko taj koji ih tjera iz Mexika.
Vidjet ćeš za 10 godina šta će ostati od Amerike )ako ne izazove neki VELIKI rat da si popravi ekonomiju. 80 posto američke proizvodnje je direktno ili indirektno vezan uz vojnu industriju..
d
O, daaaaaaaaaaa!

Mi svaki dan imamo ekskurzije u Meksiko, gdje ucestvujemo u hajkama na Meksikance da se ilegalno usele u USA...

Jedino nas jebe meksicka vlada koja oruzjem brani sjevernu granicu...

Koja si ti FOKA?!
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 01:44   #25
Gatto, imas par broj rupa u svom postu. Kao prvo, postoji PUNO stvari koje se u Hrvatskoj jos uvijek ne mogu kupiti. Isto tako, tvrdnja da ne postoji bitna razlika izmedju placa i cijena ne stoji. Ako sve to zakljucujes na primjeru razlika izmedju Italije i Hrvatske, to je moguce jer Hvatska i Italija zaista nisu tako daleko.
Osim toga, ako kao sto kazes tecinu godine provedes u Hrvatskoj, ne mozes imati realnu sliku zivota ni u Hrvatskoj ni u Italiji.
S ostatkom posta se vise manje slazem.
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 01:49   #26
Quote:
tridi kaže:
80 posto američke proizvodnje je direktno ili indirektno vezan uz vojnu industriju..
d
A evo i konkretnih dokaza. Voze li americki vojnici automobile? Voze. Jedu li hranu? Jedu. Gledaju li filmove? Gledaju. Kupuju li sve moguce proizvode? Kupuju. Ja bih cak rekao do je gotovo 100% americke proizvodnje vezano za vojnu industriju.
Stvarno svasta mozes cuti ovdje...
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 01:54   #27
Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
Kesten kaže:
Da se u zapadnim zemljama bolje živi je već ustaljena priča. Zanima me - je li to zaista istina?

Kako to procijeniti?
Recimo, forumaši iz dijaspore mogli bi navesti sljedeće podatke:
a) prosječna plaća, za SSS iVSS poslove
b) cijene potrošnih proizvoda, recimo mlijeka, mesa, štogod
c) porezi na plaću
d) cijena javnog prijevoza
e) cijena stanovanja, kupljenog ili iznajmljenog
f) štogod drugo korisno možete navesti

Volio bi vidjeti usporedbe života u više zapadnih zemalja, i na kraju to usporediti s Hrvatskom. Koliko je "trava zaista zelenija u susjedovom dvorištu"?
Visina cijena i poreza nisu bitni u tom "koliko se zaradjuje", bitno je to da li mozes da platis te poreze i izdrzis sa cijenama i da ti ostane nesto ili da sebi pored svih tih izdataka mozes i da priustis odredjene "luksuzarije" i kako lako mozes da ih sebi priustis i koliko se radi.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 08:58   #28
Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
Kesten kaže:
Da se u zapadnim zemljama bolje živi je već ustaljena priča. Zanima me - je li to zaista istina?

Kako to procijeniti?
Recimo, forumaši iz dijaspore mogli bi navesti sljedeće podatke:
a) prosječna plaća, za SSS iVSS poslove
b) cijene potrošnih proizvoda, recimo mlijeka, mesa, štogod
c) porezi na plaću
d) cijena javnog prijevoza
e) cijena stanovanja, kupljenog ili iznajmljenog
f) štogod drugo korisno možete navesti

Volio bi vidjeti usporedbe života u više zapadnih zemalja, i na kraju to usporediti s Hrvatskom. Koliko je "trava zaista zelenija u susjedovom dvorištu"?

Koliko Hrvatska ima potencijala, moglo bi biti 100 puta bolje, nego u ikojoj od zapadnih zemalja
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 09:34   #29
Quote:
sloggy kaže:
Gatto, imas par broj rupa u svom postu. Kao prvo, postoji PUNO stvari koje se u Hrvatskoj jos uvijek ne mogu kupiti. Isto tako, tvrdnja da ne postoji bitna razlika izmedju placa i cijena ne stoji.
Hajde, nabroji neke od tih PUNO stvari koje se danas u Hrvatskoj jos nemogu kupiti.

Ovdje je u odnosu na placu lakse kupiti hranu, auto i robu. I naravno, to stoji da je zivotni standard visi. Nisam nikad rekao suprotno.
Medjutim, krov nad glavom i sve one stvari koje predstavljaju zivot u slobodno vrijeme su njima luksuz koliko i nekome kod nas.
A sam stil zivota je losiji. Naprimjer, ovdje je sasvim normalno da netko putuje sat vremena na posao. Od dana im ostaje jako malo. Zatim, imaju odlicne autoceste, a sto ti to vrijedi kad se zbog kolicine prometa stalno desavaju zastoji koji slice na ono sto se u HR desava ljeti dolaskom turista. Ima tako jos mnogo stvari koje ti ovdje cine dan.

Quote:

Ako sve to zakljucujes na primjeru razlika izmedju Italije i Hrvatske, to je moguce jer Hvatska i Italija zaista nisu tako daleko.
One nisu fizicki udaljene, ali je standard zivota u sjevernoj Italiji usporediv s ostalim clanicama EU. Na jednom topicu smo dali slican primjer za usporedbu Italije i Nizozemske. Razlike nisu jako velike. Naravno, uvijek su dana prosjecna primanja.

Znaci, cijene koje sam ja dao bi bile za usporedbu EU i HR. Ja znam da je u Canadi standard zivota nesto visi nego u EU, ali bi bilo lijepo da po onim tockama gore das konkretne brojke vezane uz prosjecna primanja. Onako, usporedbe radi.

Quote:

Osim toga, ako kao sto kazes tecinu godine provedes u Hrvatskoj, ne mozes imati realnu sliku zivota ni u Hrvatskoj ni u Italiji.
S ostatkom posta se vise manje slazem.
U Hrvatskoj mi je zaposlena supruga. Buduci da radi u prosvjeti, znam i kolika su primanja. Kako sam svaki vikend u HR i tamo trosim neke novce, znam kolike su cijene opcenito za sve. U Hrvatskoj imam stan i znam kolike su cijene rezija. U Hrvatskoj imamo jos jedan auto i to s hrv. tablicama, tako da znam i koliko iznosi osiguranje vozila, itd.

Tebi je mozda neobicno cuti da je netko tu i tamo, ali zaista je moguce. Ja sam 1/3 godine u HR, a tijekom godine supruga dodje cesto ovdje u Italiju jer je to moguce zbog prirode njenog posla. Zbog toga imam i u Italiji pristojan smjestaj, pa znam i koliko su cijene najma, rezija i svega ostalog. Isto tako, ovdje poznajem mnogo domacih i znam jako dobro kako se zivi u Italiji. Integrirao sam se jako dobro. Pisao sam vec sto smatram pod kvalitetom zivota. To za mene u svakom slucaju nije zatvoriti se u 4 zida, pa tako znam i koliki su troskovi u mnogim drugim stvarima.

Meni u Italiji nije lose, ali tu sam prvenstveno zbog zarade. Buduci da se jednog dana mislim definitivno vratiti, radim na tome jer ne mislim da je u HR nemoguce lijepo zivjeti. To znam iz konkretnih primjera. Doduse, ti ljudi po svojem zalaganju nisu prosjek, ali Boze moj, za neke stvari se treba potruditi.
Za prosjek i one koji samo kukaju me nije previse briga. Prosjecni ljudi i ovdje kukaju (pogotvo od dolaska Eura) i uopce me ne zadovoljava ono sto si mogu priustiti i njihov standard i njihov pogled na zivot, jer se i ovdje ne zivi bas bajno. Usudio bih se reci da prosjecan Talijan zivi bezveze.

Da nam se u Italiji svidja vise, radili bi u drugom smjeru, a to je da supruga nadje ovdje posao i da zivimo samo ovdje. Isto tako, memogu ni zamisliti kad dodju djeca da odrastaju ovdje, a ne u Hrvatskoj. Zato mislim da je "trava zelenija" dosta individualna stvar.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 13:27   #30
Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

nemresh samo prek toga procjeniti..dobro ti je rekel Freud, kvaliteta zivota ide puno dalje. a po tom usporedjeno s Becom Hrvatska stvarno zgledi ko ciganija - ekoloska svjest, korumpiranost...

dobijam 14 i pol placa, placeni dopust 5 tjedni;a delam part-time. mislim da tak nekaj nemrem dobiti u Hrvatskoj, pogotovo ti uvjeti na part-time, to ide vecinom prek honorarca.
2 i pol place iznad 12. place se puno manje oporezuju. socijalno kaj placam od place - isto tak nemresh usporediti sa socijalnim u hr, sama opremljenost bolnica i kvaliteta medicinskog sistema.. ne moras platiti doktoru ak oces iti hitno na operaciju, kak je u hr prevladavajuca praxa.

ciena mesa-ko u hr. s tim da su kvaliteta i izbor puno vishi.
mesecna karta kosta 45 € - al s tim se vozim razgrantom i modernom mrezhom metroa (samo jedna stanica metroa u Becu je SF za Zagreb) , tramvaja, buseva i lokalnih vlakova. ne kolko placas neg kaj placas je vazno.
voda iz pipe, dolazi s Alpa, jedva da je malo klorirana. u Zagrebu se 45% posto vode gubi zbog propustajucih vodovoda..itd itd..nikom nish.

kaj se tice materijalne kvalitete i osobne sigurnosti, nemres usporedjivati.
Hrvatska ima druge kvalitete. mislim da je jako dobar kompromis izmedju Indije i Austrije.

Quote:
Kesten kaže:
Da se u zapadnim zemljama bolje živi je već ustaljena priča. Zanima me - je li to zaista istina?

Kako to procijeniti?
Recimo, forumaši iz dijaspore mogli bi navesti sljedeće podatke:
a) prosječna plaća, za SSS iVSS poslove
b) cijene potrošnih proizvoda, recimo mlijeka, mesa, štogod
c) porezi na plaću
d) cijena javnog prijevoza
e) cijena stanovanja, kupljenog ili iznajmljenog
f) štogod drugo korisno možete navesti

Volio bi vidjeti usporedbe života u više zapadnih zemalja, i na kraju to usporediti s Hrvatskom. Koliko je "trava zaista zelenija u susjedovom dvorištu"?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 13:33   #31
Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
talia kaže:
Koliko Hrvatska ima potencijala, moglo bi biti 100 puta bolje, nego u ikojoj od zapadnih zemalja
To mi je i djed već oduvijek pričao, pa niš' od toga
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 13:37   #32
ma to tje prazna prica odkad su Hrvati otkrili zapadnu Evropu. da se more i bolje...al da treba malo vec delati. al pogle ti nasha sela...siromastvo..glavno da se mladi pozhene, da se ima kaj za piti i da se zubi brzo zgubiju..tak ti zgleda baza Hrvatske.

ili kak je zhabotinsky imal sig nekad nismo imali nista, a onda su dosli Njemci i sve su nam unishtili
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 13:39   #33
treba videti realnost. Hrvatska - izmedju Austrije i Indije.

ko je za ribiciju?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 13:54   #34
Jimmy jazz, citajuci sto pises, mogu steci dojam da je Italija mnogo losija u puno toga u odnosu na Austriju. Nego, bilo bi zanimljivo ako mozes napisati iznos prosjecne mjesecne place i cijene stanovanja u Becu. Dr.SigmundFreud je naveo neke podatke, ali ova dva najbitnija fale. Tako bi dobili bolju sliku.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 16:29   #35
Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
talia kaže:
Koliko Hrvatska ima potencijala, moglo bi biti 100 puta bolje, nego u ikojoj od zapadnih zemalja
A koje su to potencije ,ako se moze znati?

Kada bi imala samo iste kao ostale drzave ili recimo jednom vise bilo bi dosta.

Nisu samo potencije potrebne ....mentalitet osoba,da rade za ono sta zele kod kuce u Hrvatskoj isto kao sta ce raditi vani isto puno znaci.

Najlakse je misliti kako je samo zlato svugdje ...a u hrvatskoj je sve najlosije....niti je svugdje zlato niti je hrvatska najgorja zemlja za zivjeti.

1960ih mi smo dobro zivjeli tko je zelio raditi i truditi se, problem je vjecito bio za nas iz grada i sirotinju pocetak...podstanar ...kome su mogli pomoci roditelji iz sela ili manjega mjesta brzo su napredovali i u par godina dolazili do stanova ili gradili kucu.....

Sve isto zavisi kakav standard se ocekuje i koliko srece imas pa bilo to vani ili u hrvatskoj....plakati i pisati ne koristi nista...ocekivati pomoc i ne snaci se sam isto.

Mnogi vani se rade veci nego jesu...to sam imao priliku vidjeti i dozivjeti.
Procitajte samo i pratite neke...najveci automobili ,najbolja pijaca ,cigare i.t.d.....i svi su samo bosovi i zaposluju i otkazuju na stotine osoba....a pitanje je sta je prava istina.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 19:36   #36
Re: Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
VILKO kaže:
A koje su to potencije ,ako se moze znati?

Moze se znati
KLIMA-idealna, niti je prevruce s kisnim sezonama kao u tropskim zemljama, niti je prehladno zimi s niskim temperaturama -30, kao u Sjevernoj Americi i slicno.

MORE I LJETNA SEZONA-idealno za kupanje, nema ogromnih valova i velike plime/oseke, nema opasnih struja na samim plazama-idealno za kupanje, prekrasne plaze, sezona kupanja od svibnja do listopada.
U Istri se moze skijati i kupati istog dana, (kao i u Kalifornijiine, samo 100 puta lijepse, priroda, rimske starine, cisto more,...)

ZIMSKA SEZONA-skijanje, zimski sportovi, cist zrak, netaknuta priroda, docek Nove Godine, karnevali.

Srednjeeuropska metropola Zagreb bi mogo biti slijedeci Prag.


KULTURA-rimske starine, dvorci, srednjeuropska arhitektura, mediteranska arhitektura, Sinjska alka, Moreska, filmski festivali, karnevali, narodne nosnje, trad. plesovi, itd.

HRANA-izvrsna hrana,bolja nego na zapadu.
Na moru plodovi mora, riba, prsut, paski sir.
U unutrasnjosti bogatija, raskosnija hrana, kolaci, pecenja, variva.

Puno pjesackih zona, uvijek puno ljudi na ulicama, opusteniji zakoni u vezi alkohola, nece te maltretirati policija, ako pijes pivo na plazi, bogat nocni zivot, vise slobode za djecu, djeca se mogu igrati vani, pjesaciti u skolu, svugdje se moze stici pjesice...

Ne mocu se svega sjetiti, dodajte jos nesto...
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 19:53   #37
Quote:
gatto kaže:
Hajde, nabroji neke od tih PUNO stvari koje se danas u Hrvatskoj jos nemogu kupiti.
Ok, mugu se kupiti, ali nema ih smisla kupovati. Npr, mozes kupiti HD TV, ali ne mozes gledati HD TV jer je nema. Mozes kupiti dobar auto, ali se moras preznojavati rezmisljajuci je sam li ga trebao parkirati tamo, netko ce ga sigurno ukrasti...
Mozes kupiti kartu za kino, ali ces gledati film koji je izasao prije 6 mjeseci (i nemoj molim te prodavati pricu o tome kak je premijera Star Warsa bila u Hrvatskoj kad i ovdje jer to je samo jedan od stotine filmova). Zaboravi na to da ces negdje otici na partiju golfa ili odvesti djecu u neki Theme park.
Da ne pricam o tome da ako ti sjedenje u kaficu ili setnja kroz shopping centre nije glavni oblik zabave nemas sta raditi u Hrvatskoj. I nemoj mi reci da to nije nacin na koji vecina ljudi u Hrvatskoj provodi slobodno vrijeme.

Meni je drago cuti da si si uspio srediti takvu situaciju da mozes provesti vecinu svoh slobodnog vremena u Hrvatskoj. Tko zna, da mi se Italija svidjala kao destinacija, mozda bih i ja pokusao isto.
Zasad ipak mislim svoje slobodno vrijeme provoditi tamo gdje mogu uzivati u onom sto zelim. Da nemam djece ne bi dolazio ni preko ljeta.
Trava je za mene zelenija tamo gdje se osjecas doma.
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 20:23   #38
Quote:
sloggy kaže:
Ok, mugu se kupiti, ali nema ih smisla kupovati. Npr, mozes kupiti HD TV, ali ne mozes gledati HD TV jer je nema. Mozes kupiti dobar auto, ali se moras preznojavati rezmisljajuci je sam li ga trebao parkirati tamo, netko ce ga sigurno ukrasti...
Mozes kupiti kartu za kino, ali ces gledati film koji je izasao prije 6 mjeseci (i nemoj molim te prodavati pricu o tome kak je premijera Star Warsa bila u Hrvatskoj kad i ovdje jer to je samo jedan od stotine filmova). Zaboravi na to da ces negdje otici na partiju golfa ili odvesti djecu u neki Theme park.
Da ne pricam o tome da ako ti sjedenje u kaficu ili setnja kroz shopping centre nije glavni oblik zabave nemas sta raditi u Hrvatskoj. I nemoj mi reci da to nije nacin na koji vecina ljudi u Hrvatskoj provodi slobodno vrijeme.

Meni je drago cuti da si si uspio srediti takvu situaciju da mozes provesti vecinu svoh slobodnog vremena u Hrvatskoj. Tko zna, da mi se Italija svidjala kao destinacija, mozda bih i ja pokusao isto.
Zasad ipak mislim svoje slobodno vrijeme provoditi tamo gdje mogu uzivati u onom sto zelim. Da nemam djece ne bi dolazio ni preko ljeta.
Trava je za mene zelenija tamo gdje se osjecas doma.
Ma, da, stvarno, ako ne mozes otici u Theme park ili igrati golf, nemas sto raditi
U Splitu, recimo imas sto raditi od jutra do mraka.
Mozes otici setati kroz Dijaklecijanovu palacu i uzivati u arhitekturi (umjesto Theme parka) svratiti do ribarnice i kupiti svjezu, sinocu ulovljenu ribu ili skoljke, popiti kavu na Rivi, setati se uz more, trcati ili voziti biciklu po Marjanu, odigrati patiju balota,( umjesto golfa), otici na plazu, plivati u moru, otici na tenis, otici na bazen, (ali zasto bi, ljeto je, to se radi zimi), otici u Mestrovicevu galeriju, otici na planinarenje na Mosor, otici na koncert na otvorenom, na plazi...

I, ne vecina ljudi ne provodi vrijeme u kaficima i shopping malls u Splitu.
Vecinu slobodnog vremena provodi se vani, na otvorenom, a ne unutra.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 20:54   #39
Quote:
sloggy kaže:
Mozes kupiti dobar auto, ali se moras preznojavati rezmisljajuci je sam li ga trebao parkirati tamo, netko ce ga sigurno ukrasti...
O da. Hrvatska je najvece leglo kradljivaca automobila na svijetu!
Nigdje se drugdje ne kradu automobili? Sto se kriminala tice, jos uvijek je Hrvatska sigurnija od zapadnih zemalja, iako je sve veci trend porasta kriminaliteta u RH.
zgoobidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 21:01   #40
Sloggy, prestrašno je ovo što se u Hrvatskoj nemože gledati HD TV ili kako se već zove. Prestrašno...

Što se tiče dolaska stranih filmova u kina, u HR dođu svi poznati filmovi i do 2 mjeseca prije nego u ostatak EU, izuzev možda Engleske. To je zbog toga što se filmovi po defaultu sinhroniziraju na 5 vodećih svjetskih jezika, a u HR je titl, pa onda kod "jadnih" nas dođu u pravilu prije negu u jednu veliku Italiju.

Inače, u doba VHS videoteka, kazete sa titlom su ovdje u Italiji bile skuplje za iznajmljivati, vjerovao ti to ili ne. Ima to svoj razlog, isto kao što ima svoje to što smo mi odrastali slušajući strani jezik na TV, pa smo u prosjeku "pametniji" za učenje stranih jezika od razmaženih zapadnjaka.

Što se tiče slobodnog vremena, Talija je napisla odličan post u kojem je za primjer uzela Split.

A ja ću ti sada spomenuti Rijeku. Budući da je Rijeka smještena u jednoj predivnoj zoni, imaš veliku mogućnost izbora. Ako ti se ide u planine, tu su na 20 minuta vožnje Učka i Gorski Kotar, i ako ideš istraživati, naći ćeš predivne nedirnute kutke prirode za otići s društvom ili djecom u prirodu.
Ako ti se više sviđa more, imaš u okolici predivne otoke, a ako hoćeš šetati uz more, imaš "lungo mare", pa možeš sa familijom šetati od Voloskog, preko Opatije pa skroz prema Lovranu. Nije ni Franz Joseph bio blesav što je tamo obitavao zbog klime.
Ako ćeš napraviti izlet i dobro pojesti, i Istra je blizu.

Klima je općenito govoreći, u Hrvatskoj predivna jer imaš normalnu izmjenu sva 4 godišnja doba. U mnogim drugim zemljama to nije tako.

A kafići, onome koji voli normalno i bezbrižno prošetati gradom, pa čak i iza posla, uvijek možeš sresti nekog poznatog i na miru popiti piće. Postoji pivo koje se zove Ožujsko i za mnoge u HR je nenadjebivo u odnosu na mnoga strana. Kolikogod Hrvatska bila kritizirana zbog loše usluge, kod nas čovjek može bez razmišljanja sjesti i uvijek mu je ista cijena, bez da kad popije piće kao debil ide pješke čekati red i platiti piće na kasi. Vani je jedna cijena tako, a druga onako.

Ako ne voziš BMW, ne trebaš se previše bojati za auto u HR. To te ne treba mučiti toliko, a i postoje osiguranja protiv krađe. Čuj, u HR ti face voze BMW, Mercedes, Volvo i slično, znači europske renomirane marke, uostalom kao i kod tebe u Kanadi
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.