Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2006., 21:57   #1
Karta BiH iz 1994

Ja imam nekoliko pitanja u vezi ove slike

1.Ukoliko se ne varam ona 2 teritorija HVO-a u sredini su Kiseljak,Vitez,Busovača itd. a malo sjeveroistočnije su Žepče i Usora,no koji su ono teritoriji skroz na sjeveroistoku

2.Kako vidim HVO drži dosta RS u sj. Hercegovini,jesu li se toga odrekli u Daytonu ili je to vojno izgubljeno
carle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 23:06   #2
Quote:
carle kaže:
Ja imam nekoliko pitanja u vezi ove slike

1.Ukoliko se ne varam ona 2 teritorija HVO-a u sredini su Kiseljak,Vitez,Busovača itd. a malo sjeveroistočnije su Žepče i Usora,no koji su ono teritoriji skroz na sjeveroistoku
Ako mislis na onom djelu gdje je RS najuza, onda su (vjerojatno) oni ispod toga dio opcine Brcko gdje su bili Hrvati, a ono iznad toga Orasje.

Quote:
carle kaže:
2.Kako vidim HVO drži dosta RS u sj. Hercegovini,jesu li se toga odrekli u Daytonu ili je to vojno izgubljeno
Koliko se sjecam RS nikad i nije bila u sj. zapadnoj Hercegovini, a u sj. istocnoj je bila od pocetka i tu HVO nikad nista i nije drzao.
Pretpostavljam da ti mislis na one djelove koji su plavi, a nalaze se unutar crta koje oznacavaju Daytonsku RS. To nije Hercehovina nego zapadna Bosna. Buduci da vidis crte RS koji su dogovoreni u Daytonu znaci da je ovo drugo vraceno. Jedna od tih opcina je Mrkonjic Grad, ne znam je li jos neka druga cjela opcina vracena ili su ono samo djelovi opcina. Ako se ne varam privremeno je bio preimenovan u Matijasevo u spomen na Pauka, zapovjednika oklopnih snaga 4. gbr, koji je i poginuo prilikom borbi u okolici mjesta.

"Grad su 1995. zauzele jedinice HVO, a srpsko stanovništvo se povuklo. U mirovnim pregovorima u Daytonu, grad je pripao Republici Srpskoj." (http://bs.wikipedia.org/wiki/Mrkonji%C4%87_Grad)
Tupko Glupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 00:39   #3
Koliko ja vidim, u Daytonu smo više mi vratili Srbima nego što su oni nama, trebali smo samo nastaviti, bili smo u naletu,a odjednom smo stali i vratili pola oslobođenog
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 00:56   #4
Ma ja to je ono oko brckog...
__________________
Zvao sam je Emili
-ParadoX- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 13:25   #5
...

Quote:
Koliko ja vidim, u Daytonu smo više mi vratili Srbima nego što su oni nama, trebali smo samo nastaviti, bili smo u naletu,a odjednom smo stali i vratili pola oslobođenog
Ma Srbi du dali Muslimanima-Bošnjacima sve što su držali od Sarajeva i koridor do Goražda. Predali su im Hadžiće, Vogošću, Ilidžu, Ilijaš i dijelove užeg Sarajeva. kad su na to pristali onda su ustanovili da imaju ne 49% Bosne nego oko 45% i popizdili su jer su rekli da njihovi nikad neće na to pristati pa su tražili da im Muslimani daju neke teritorije da popune tih 3-4%. Ovi su to odbili i svijet ih je podržao pa su svi pritisli Hrvate.

Mi smo im dali teritorija da popune ono što je falilo u postotcima, ali smo tražili nešto zauzvrat, pa smo dobili Odžak, veći dio, sa par sela od Bos. Broda i jednim selom od Bos. Šamca.

Srbima je još uvik falilo 0.5% do 49%, ali su prihvatili deal.

Jesmo li dobro prošli?
Pa na teritoriju koji smo im vratili je živjelo cca 40-ak tisuća ljudi od čega 1500 Hrvata i 4000 Muslimana. Taj je teritorij slipo crivo i zabit i tamo se nije vratilo niti pola življa od prije rata. Ne samo to nego neki dijelovi koji su tad vraćeni Srbima traže pripajanje Federaciji. Čini mi se da je dio općine Drvar koji je vraćen Srbima najglasniji. Nemaju apsolutno ništa, ima ih par stotina i do prvog ˝srpskog grada˝ imaju tri dana jahanja, a Drvar koji im je pod nosom, je u Federaciji...

Na drugoj strani Odžak izgleda puno manji, ali to je plodna Posavina i tu je živjelo 15-ak tisuća Hrvata. Navodno je broj onih koji su se vratili između 70 i 80%. Planira se i izgradnja mosta da se taj kraj veže na hrvatsku Posavinu i tako...

U biti smo im dali veliki komad šumetine i zabiti za mali komadićak plodne ravnice. Ta zabit je ionako bila 85% srpska a Odžak je ionako bio naš. U zabiti što smo im vratili nema života, a kod nas ima.

Najviše su doduše profitirali Muslimani. Oni su dobili čitavo Sarajevo a da nisu kurcom mrdnuli. Mislim pokušavali ga jesu vojno uzeti, ali je sve završavalo teškim porazima.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 14:30   #6
Quote:
demon kaže:
Ma Srbi du dali Muslimanima-Bošnjacima sve što su držali od Sarajeva i koridor do Goražda. Predali su im Hadžiće, Vogošću, Ilidžu, Ilijaš i dijelove užeg Sarajeva. kad su na to pristali onda su ustanovili da imaju ne 49% Bosne nego oko 45% i popizdili su jer su rekli da njihovi nikad neće na to pristati pa su tražili da im Muslimani daju neke teritorije da popune tih 3-4%. Ovi su to odbili i svijet ih je podržao pa su svi pritisli Hrvate.

Mi smo im dali teritorija da popune ono što je falilo u postotcima, ali smo tražili nešto zauzvrat, pa smo dobili Odžak, veći dio, sa par sela od Bos. Broda i jednim selom od Bos. Šamca.

Srbima je još uvik falilo 0.5% do 49%, ali su prihvatili deal.

Jesmo li dobro prošli?
Pa na teritoriju koji smo im vratili je živjelo cca 40-ak tisuća ljudi od čega 1500 Hrvata i 4000 Muslimana. Taj je teritorij slipo crivo i zabit i tamo se nije vratilo niti pola življa od prije rata. Ne samo to nego neki dijelovi koji su tad vraćeni Srbima traže pripajanje Federaciji. Čini mi se da je dio općine Drvar koji je vraćen Srbima najglasniji. Nemaju apsolutno ništa, ima ih par stotina i do prvog ˝srpskog grada˝ imaju tri dana jahanja, a Drvar koji im je pod nosom, je u Federaciji...

Na drugoj strani Odžak izgleda puno manji, ali to je plodna Posavina i tu je živjelo 15-ak tisuća Hrvata. Navodno je broj onih koji su se vratili između 70 i 80%. Planira se i izgradnja mosta da se taj kraj veže na hrvatsku Posavinu i tako...

U biti smo im dali veliki komad šumetine i zabiti za mali komadićak plodne ravnice. Ta zabit je ionako bila 85% srpska a Odžak je ionako bio naš. U zabiti što smo im vratili nema života, a kod nas ima.

Najviše su doduše profitirali Muslimani. Oni su dobili čitavo Sarajevo a da nisu kurcom mrdnuli. Mislim pokušavali ga jesu vojno uzeti, ali je sve završavalo teškim porazima.
Mene zanima zašto Franjo nije u Daytonu tražio Posavinu, ili barem Bosanski Brod ili Derventu? Razumio bi da je tražio a nije dobio, al fakat nije ni pokušao
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 15:58   #7
Quote:
Michael Collins kaže:
Mene zanima zašto Franjo nije u Daytonu tražio Posavinu, ili barem Bosanski Brod ili Derventu? Razumio bi da je tražio a nije dobio, al fakat nije ni pokušao
zbog toga ga ja ne volim..Derventa (i bosanski brod) su stari hrvatski krajevi koji su MORALI biti bar u herceg-bosni..ali Servi su napravili etničko čišćenje hrvata (i muslimana),a tuđman je odlučio žrtvovati posavinu i vukovar zbog nekih samo njemu poznatih razloga...bio je jedan prijedlog; Vance-Owen plan za mir..meni se izrazito sviđa jer svaki narod dobije svoj dio..čak mislim da bi se hrvatskoj trebalo dati još paar komadića zemlje na nekim područjima, a jajce i neke dijelove srednje bosne podijeliti među muslimanima i servima jer bi nam ionako na tim područjima pravili nerede...GO VANCE-OWEN!
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 16:08   #8
Quote:
Tupko Glupkovic kaže:
Jedna od tih opcina je Mrkonjic Grad, ne znam je li jos neka druga cjela opcina vracena ili su ono samo djelovi opcina.
Šipovo.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 16:40   #9
Bilo bi dobro da se naslov promjeni, jer ova karta gore je s kraja 1995. godine, a 1994. su Hrvati bili u daleko goroj poziciji.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 19:12   #10
Quote:
Bilo bi dobro da se naslov promjeni, jer ova karta gore je s kraja 1995. godine, a 1994. su Hrvati bili u daleko goroj poziciji.
U pravu si,to je moja greška pri pisanju
carle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 19:36   #11
Zašto Vance-Owen plan nije prihvaćen?
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 19:51   #12
Nije tacno da su Hrvati odbili Vens-Ovenov plan.

Hrvati su bili odusevljeni planom. Mate Boban, lider bosanskih Hrvata, jedva da je uspeo da sakrije svoju razdraganost kada je video mapu. Ona je Hrvatima davala upravo ono sto su hteli: njihove pokrajine su formirale velike blokove teritorije povezane sa samom Hrvatskom, a zadirale su duboko u samo srce srednje Bosne. Odmah su potpisali plan. Zbog njihovog odusevljenja mirovnom konferencijom u Zenevi nastala je sala da inicijali HVO, odbrambenih snaga bosanskih Hrvata, znace "Hvala Vens Oven

http://arhiva.mojblog.co.yu/permalink.aspx?id=18350
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 20:05   #13
...

Quote:
Mene zanima zašto Franjo nije u Daytonu tražio Posavinu, ili barem Bosanski Brod ili Derventu? Razumio bi da je tražio a nije dobio, al fakat nije ni pokušao
Zašto? Zato jer su prijeratna općina Derventa i općina Modriča imale srpsku relativnu većinu. zato jer je Gradačac imao apsolutnu bošnjačku a Brčko relativnu bošnjačku. Odžak i Orašje su imali apsolutnu hrvatsku a Bos. Šamac i Bos. brod relativnu hrvatsku većinu.

Na onoj Vance-Owenovoj karti za Posavinu su sela sa zapada općine Derventa izdvojena da bi preostatak općine dobio hrvatsku većinu.

Kad se pogleda okupirani dio općine Bos. Šamac, bez sela koja su ostala slobodna i oslonjena na Orašje onda je i taj okupirani dio sa srpskom apsolutnom većinom, a nisam siguran da li je i izdvajanje par sela iz Bos. Broda promijenilo odnos u preostatku u korist Srba.

kad bi želio biti zloban onda bih rekao da su neka sela nakačena Daytonom na Odžak upravo zato da bi se smanjio udio Hrvata u Brodu i Šamcu...


Inače 8 općina Posavine koju mi percipiramo kao hrvatsku je imalo u nekom prosjeku 40% Hrvata, 30% Srba i 30% Bošnjaka...


Evo popis 1991.

Bos Brod 41% H, 34% S, 12 M, sam grad je imao 31% S i 29% H te 17% M
Bos Šamac 45% H, 42% S, 7% M, a sam grad 35% M, 28% S i 13% H

Derventa 41% S, 39% H, 13% M, a sam grad 32% M, 25% H i 25% S
Modriča je imala 35 tisuća ljudi od čega 10 tisuća Hrvata i 10500 Muslimana te 12500 Srba...


Očito da Derventu i Modriču teško možemo prodati pod isključivo hrvatske, a da se malim promjenama granica općina Bos. Brod i bos. Šamac i one mogu napraviti tako da postanu većinom srpske.

Zanimljivo da su nekako tako i promijenjene granice Orašja i Odžaka...

Nisu oni u Daytonu samo tako vukli granice...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 22:44   #14
Quote:
demon kaže:
Ne samo to nego neki dijelovi koji su tad vraćeni Srbima traže pripajanje Federaciji. Čini mi se da je dio općine Drvar koji je vraćen Srbima najglasniji. Nemaju apsolutno ništa, ima ih par stotina i do prvog ˝srpskog grada˝ imaju tri dana jahanja, a Drvar koji im je pod nosom, je u Federaciji...
Nesta si pobrkao.

Dio prijeratne opstine Drvar (Martin Brod: Boboljusci, Bosanski Osredci, Gornji Tiškovac, Mali Cvijetnić, Malo Očijevo, Martin Brod, Očigorje, Palučci, Trubar, Veliki Cvijetnić i Veliko Očijevo) koji je sada u opstini Bihac i Unskom kantonu trazi ponovno pripajanje Drvaru.

http://www.slobodnadalmacija.hr/20060816/bih01.asp

Inace, u opstinama Drvar, Glamoc i Grahovo postoji volja i nada za pripajanjem RS.
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 22:56   #15
Sto se Posavine tice, razgranicenje je maksimalno posteno. DJe god se moglo hrvatska sela su pripajana FBiH, a srpska RS, promjenom prijeratnih opstinskih granica.

KANTON - ZUPANIJA 2 obuhvata podrucja opcina i dijelove opcina, i to:
Opcine :
1. Odzak bez naseljenih mjesta Gnionica, Josavica, Srnava i dijelova naseljenih mjesta Odzak, Potocani i Vrbovac.
2. Orasje bez naseljenih mjesta Covic Polje, Donji Zabar, Loncari i dijelova naseljenih mjesta Bok, Jenjic i Ostra Luka.
Dijelovi opcina:
1. Dio podrucja opcine Brcko sa naseljenim mjestom Vucilovac.
2. Dio podrucja opcine Bosanski Brod sa dijelom naseljenog mjesta Brusnica Mala.
3. Dio podrucja opcine Bosanski Samac sa naseljenim mjestima Bazik, Domaljevac, Prud i dijelovima naseljenih mjesta Bosanski Samac, Brvnik, Grebnice i Tisina.


http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski...0kantonima.htm

http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-s.html
http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-si.html

Demon je tacno primjetio kako je sadasnja opstina Samac u RS (bez hrvatskih sela u FBiH: Domaljevac, Bazik i Prud) imala srpsku vecinu i prije rata.
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 23:41   #16
A Derventa, bos. brod itd. su imale hrvatsku većinu.u derventi je bilo pola hrvata ali to je zato što su naseljavali one Serve iz zabačenih šumskih područja koji su se kad su došli kraj Save prvi put upoznali s vodom (do tada su samo pili krv i kupali se u njoj)

ne zaboravimo i proljev
žao mi je što sam promijenio temu i stao vrijeđati Serve, ali kad jednostavno moram malo, takvi su...

nisu hrvatska sela u posavini pripajana federaciji jer bi inače 80% sela oko dervente bila u federaciji..mene je danas sram ići gdje mi se otac rodio jer to pripada "republici servskoj"(neki je znaju kao republiku s*psku, ali s*bi su servi (sluge) )
poturice proklete :2up:
gadite mi se
uff.. ispuhao sam se
neću više, obećavam
vratit ćemo mi jednog dana posavinu i hercegovinu, zapamtite što sam rekao..posavci su preponosni da im na dokumentima piše da su iz rep. servske, a hercegovci su preponosni da im na dokumentima piše federacija bih...
neću više, stvarno
nemojte samo skretati s teme, ovo je bio izljev ponosa i bijesa iz posavsko-hercegovačkoga srca junačkog
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 00:09   #17


Smijesan si...
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 07:16   #18
Quote:
demon kaže:
Ma Srbi du dali Muslimanima-Bošnjacima sve što su držali od Sarajeva i koridor do Goražda. Predali su im Hadžiće, Vogošću, Ilidžu, Ilijaš i dijelove užeg Sarajeva. kad su na to pristali onda su ustanovili da imaju ne 49% Bosne nego oko 45% i popizdili su jer su rekli da njihovi nikad neće na to pristati pa su tražili da im Muslimani daju neke teritorije da popune tih 3-4%. Ovi su to odbili i svijet ih je podržao pa su svi pritisli Hrvate.

Mi smo im dali teritorija da popune ono što je falilo u postotcima, ali smo tražili nešto zauzvrat, pa smo dobili Odžak, veći dio, sa par sela od Bos. Broda i jednim selom od Bos. Šamca.

Srbima je još uvik falilo 0.5% do 49%, ali su prihvatili deal.

Jesmo li dobro prošli?
Pa na teritoriju koji smo im vratili je živjelo cca 40-ak tisuća ljudi od čega 1500 Hrvata i 4000 Muslimana. Taj je teritorij slipo crivo i zabit i tamo se nije vratilo niti pola življa od prije rata. Ne samo to nego neki dijelovi koji su tad vraćeni Srbima traže pripajanje Federaciji. Čini mi se da je dio općine Drvar koji je vraćen Srbima najglasniji. Nemaju apsolutno ništa, ima ih par stotina i do prvog ˝srpskog grada˝ imaju tri dana jahanja, a Drvar koji im je pod nosom, je u Federaciji...

Na drugoj strani Odžak izgleda puno manji, ali to je plodna Posavina i tu je živjelo 15-ak tisuća Hrvata. Navodno je broj onih koji su se vratili između 70 i 80%. Planira se i izgradnja mosta da se taj kraj veže na hrvatsku Posavinu i tako...

U biti smo im dali veliki komad šumetine i zabiti za mali komadićak plodne ravnice. Ta zabit je ionako bila 85% srpska a Odžak je ionako bio naš. U zabiti što smo im vratili nema života, a kod nas ima.

Najviše su doduše profitirali Muslimani. Oni su dobili čitavo Sarajevo a da nisu kurcom mrdnuli. Mislim pokušavali ga jesu vojno uzeti, ali je sve završavalo teškim porazima.
Kako simpatican izvjestaj... dobro vladas ciframa, nema sta, mora da ti je tata bio neki general HVO-a ili tako nesta slicno.
''Muslimani su najviše profitirali, dobili su čitavo Sarajevo'' , ''Pokušavali su ga vojno zauzeti'' - pa dobro zabaru, sta ti mislis gdje su muslimani iz BiH dotad živjeli? U Siriji sigurno nisu! A ti bi izgleda cijelu BiH, a opet bi ti bilo malo.
__________________
B I H
The_Maniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 11:00   #19
Quote:
The_Maniac kaže:
... Sarajevo'' , ''Pokušavali su ga vojno zauzeti'' - pa dobro zabaru, sta ti mislis gdje su muslimani iz BiH dotad živjeli? ...
Vjerovatno je mislio osloboditi iz okruženja. Koliko se ja sjećam, to im nije uspjelo do kraja rata.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 13:23   #20
Quote:
The_Maniac kaže:
Kako simpatican izvjestaj... dobro vladas ciframa, nema sta, mora da ti je tata bio neki general HVO-a ili tako nesta slicno.
''Muslimani su najviše profitirali, dobili su čitavo Sarajevo'' , ''Pokušavali su ga vojno zauzeti'' - pa dobro zabaru, sta ti mislis gdje su muslimani iz BiH dotad živjeli? U Siriji sigurno nisu! A ti bi izgleda cijelu BiH, a opet bi ti bilo malo.
U čemu je problem? Jasno je da su Srbi u Daytonu za deblokadu Sarajeva i koridor do Goražda nadoknađeni teritorijem koje su Hrvati zauzeli a koji je bio popriličan (Šipovo i Mrkonjić grad s poprilično velikom okolicom, i nažalost, najvećom elektranom u BiH, Bočcem).
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.