Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2013., 00:41   #1
Mršavost i pretilost kod pasa

Pozdrav.
Imam pitanje kako psa koji voli jesti vratiti na normalnu kilažu? Kod mene se radi o mixu maltezera i nečega??? i sada ima već 8 kg. Problem se pojavio nakon kastracije. Prehrana je dehidrat RC i pola male konzerve u jutro, te samo dehidrat na večer....mali je ko buhtlica i voli papati...Kako dobro odraditi dijetu kod psa?
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 00:46   #2
Ja cu bit zlocesta i rec da nikad necu shvatit da neko moze imat debelog psa!!
Kako mozes gledat svog psa, rec da je ko buhtla al voli jest i sopat ga i dalje??

Ne treba pesu nikakva specijalna dijeta.. Smanji mu kolicinu hrane koju jede i povecaj aktivnost! Moja biglica je nakon sterilizacije jos izgubila kilu i pol jer sam ja pazila na prehranu da se ne bi slucajno udebljala!

To sto bi pas i vraga crnog pojeo ne znaci da mu to treba i dozvolit!
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 00:55   #3
ne šopam ja njega.... ali prije kastracije nije htio jesti, nakon toga je samo molio hranu, a dobio dehidrat 2x dnnevno, plus pola konzerve u jutro. Postao je mali Garfield, ne želi van i samo bi spavao...I da, pojačala sam izlaske: 4x dnevno po pola sata....

i da, pas će u 12. mjesecu imati 3 godine....,a zadnji ustaje iz kreveta (sve četiri u zraku)...i kao da nema fizioloških potreba...možemo van u i podne-njemu svejedno...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 20.10.2013. at 01:45. Reason: spajanje postova
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 01:43   #4
Mrvicu se teško orijentirati prema ovim informacijama, miks maltezera kažeš?
Moja mješanka maltezere i pekinezera ima nešto sitno više od 3 kg. Koliko je kila imao prije?

Koliko je to pola konzerve? 100 g, 50 g ?
U svakom slučaju, ja mu ne bih konzervu davala toliko često. Bilo bi zgodno tu i tamo umjesto jednog obroka konzerve i briketa dati mu piletinu, rižu i mrkvu. Zdravije je od gotove hrane. Ja svojoj često tako skuham i dam, a briketi (Pro Pac, Mini chunk) joj služe da eventualno nadoknadi ono što ne dobije u ovome što joj skuham i radi zubiju. Za početak bi bilo najbolje da pogledaš na vreći od briketa koja količina je prikladna za tvog psa i da mu ne daješ više od toga.
quester is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 02:41   #5
Kad je naš maltezerić sterilizian sa nekih 6 mjeseci starosti, savjetovano nam je da smanjimo prehranu za 10-15%.
Ni moja nije htjela jesti ni prije a ni poslije sterilizacije, sve dok se nisam naljutila i natjerala je. Ne možeš biti zdrav ako ništa ne jedeš.

Grešku sam napravila što sam kad i ostane malo hrane je navraćala da jede do kraja. Bilo joj je puno i dogurala je do 3 400 kg, trebala bi biti do max 3 kg.

Sad smo smanjili količinu, i to je to. Sad olizuje zdjelicu, jer je manje hrane.
Jede 2 puta dnevno po 30 ml briketića (ranije smo davali možda 50 ml) sa 15 ml konzervice zbog mirisa. Stara navika iz dana kad nije htjela jesti, ali je sve kvalitetno od hrane. TOTW, Acana, landflaish konzevice.
Ja svojoj dajem rižu samo kad je povraćala, a to se desilo 2 put u zadnjih 6 mjeseci.
Dodam joj mrkvice svježe naribane, nekad malo peršina, pola kuhanog žutanjka, malo kuhanog mesa...počeli smo i barf...

Probaj je živnuti i aktivirati dok je budna. Da vidiš kako moja trči i igra se sa balonom, a sa suprugom se ganjaju kao nogomet. Bacaj joj lopticu, da je donosi. Trčite zajedno.
Samo balon mora biti pod nadzorom da ga nepojede kad pukne.

Psi inače puno spavaju i više od pola dana, i moja se zadnja diže tj katapultiram je iz mog kreveta. A i ja sam spavalica pa ne mogu joj to zamjeriti.
Kad tako digne nogice češkaj po trbuhu, to vole.

U vetrinarskoj čekaonici sam čula od vlasnika mješanca maltezera da se slabije kreće nakon sterilizacije i da se odebljala, ali je imala jedan okot.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 04:34   #6
Smanjiti unos hrane,uvesti vise fizicke aktivnosti. Ja bih promijenila i taj RC,uzela nesto grain free i sa malo vecim postotkom proteina. Za te novce mozes kupiti i bolju hranu,dodas li jos nesto novaca,mozes kupiti i puno puno bolju. Nikakve medjuobroke,ne davati hranu ''usput'',ako to radis(ono kad ti ostane,hrana sa stola itd). Hraniti prema onome sto bi bila idealna tezina,ne prema sadasnjoj,koja je prekomjerna. Neka i izgleda kao da bi pojeo vola pecenog,nece crknuti od gladi ne dobije li vise nego sto treba

Tesko je reci koliko je viska u tih 8 kg,buduci se radi o mjesancu,a nije navedeno kolika bi idealna kilaza bila. Nisi rekla niti koje kolicine zapravo pas pojede svaki dan. Moje kad se krenu debljati,ja automatski smanjujem obroke i uvodim dodatni izlazak. Ne znam koliko ti psu treba kretanja niti kako su ti koncipirani ti izlasci 4x po pola sata? Na lajni? Ili pas dobije 2 sata istrcavanja/ganjanja loptice/trckaranja i njuskanja/igranja sa drugim psima...?

Dakle,smanjiti obroke,psu omoguciti dovoljno kretanja,eventualno traziti neku bolju hranu od toga cime sad hranis. Bude li se pas i dalje sustavno debljao i bio lijen,mozda je vrijeme za veterinara. Sretno!
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 08:00   #7
Quote:
Twinkle T kaže: Pogledaj post
Tesko je reci koliko je viska u tih 8 kg,buduci se radi o mjesancu,a nije navedeno kolika bi idealna kilaza bila.
Da samo ne potpisujem sve što je rekla Twinkle T, pretpostavimo da je dobra (nećemo pretjerivati pa reći idealna) težina bila ona koju je pas imao prije sterilizacije. Koliko je to bilo kila?

Quote:
Nisi rekla niti koje kolicine zapravo pas pojede svaki dan.
Za orijentaciju. iako samo nagađam, recimo da je to bilo šest kila, koliko je imala naša Toy. Vlasnici obično ne kontroliraju pseću težinu, nego eventualno, ako i tada, kada primijete da im pas počinje nalikovati na buhtlu, a to je otprilike taj odnos. Toy je jela 80 gr dehidrata dnevno (Brit Care) plus poslastice kao nagradu. S time da je to pas koji je imao petardu ispod repa i mirovao samo kad spava.

Quote:
Ne znam koliko ti psu treba kretanja niti kako su ti koncipirani ti izlasci 4x po pola sata?
Četiri puta po pola sata baš i nije neka fizička rekreacija. To je taman toliko da pas obavi nuždu i malo ponjuška posjetnice po travi. Bar jedna dnevna šetnja mora trajati sat vremena. Minimalno.

Inače, jako dobro znam kako izgleda pas spavalica. Takva je bila Ksanta. Labradorica. Međutim, došla je k nama kao bačvica, otišla s pristojnom kilažom, a sada je opet onakva kakva je bila na početku. U međuvremenu sam je vidjela, bila je još i deblja. Budući da je bila zdrava zdravcata labradorica od dvije godine, vagala sam joj dehidrat do u gram i tjerala je da svako jutro pola sata trči uz bicikl. Ova posljednja rekreacija nije za svakog psa. Navodim samo kao primjer što se može postići. Istina je da je i ona bila troma i trebalo mi je vremena da je natjeram da potrči za lopticom.

No, treba početi što prije. Vrijeme ide, a psu se zdravlje narušava zbog prevelike debljine i nedovoljnog kretanja.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 11:39   #8
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post

Četiri puta po pola sata baš i nije neka fizička rekreacija. To je taman toliko da pas obavi nuždu i malo ponjuška posjetnice po travi. Bar jedna dnevna šetnja mora trajati sat vremena. Minimalno.


No, treba početi što prije. Vrijeme ide, a psu se zdravlje narušava zbog prevelike debljine i nedovoljnog kretanja.
Da,zato i pitam kakvi su zapravo ti izlasci od pola sata,jer me navodi upravo na to-stigne obaviti sto treba,malo obici okolo i idemo nazad. I opet,kad se kaze jedna ''setnja'' od pola sata,sat,dva(nebitno),ne misli se na setnju na lajni,nego na jedan kvalitetan izlazak psa,gdje ce moci sprziti energiju na ovaj ili onaj nacin.

Evo imam jednu debeljucu staricu od 12-13 godina na cuvanju. Lopticu nece ganjat,za jogging i trcanje uz bicikl nije,ali sam otkrila da se vrlo rado igra sa drugim psima,pa trci i naganja se koliko moze. Eto,mozda je i to jedan od nacina za ''pokrenuti'' psa.

I svakako se slazem s Didi da treba krenuti,sto se kaze,jos jucer. Pas je mlad 3 godine Kad ce biti aktivan i zdrav,ako ne sad?
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 11:45   #9
Na svakom dehidratu i konzervi koje sam ja do sada držala u rukama lijepo je pisalo kolika je dnevna doza za psa, ovisno o težini i količini dnevne aktivnosti. Lijepo čovjek sjedne, izračuna koliko bi pas trebao dobivati (nije teško; ako autor teme želi da mu malo oko toga pomognemo, nek nam da podatke pa ćemo svi skupa malo računati i doći do točnog rješenja), pronađe neku posudicu za dehirat koja je točno te veličine i drži se "dnevnog reda". Ako pas treba smršaviti, isto kao i čovjeku - smanji mu se dnevna doza do maksimalno 20%, jer je sve više od toga ipak malo okrutno.
I naravno da su psi stalno gladni (uglavnom ), ali jebiga, zdravlje je ipak važnije od toga

Nego, jeste ovo vidjeli: http://www.obiedog.com/

Mi ga pratimo otkad je došao kod nove gazdarice, prekrasna jedna priča
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 13:27   #10
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nego, jeste ovo vidjeli: http://www.obiedog.com/
Nisam znala što da mislim kada sam vidjela ovog pasonju u prvotnom izdanju ili Naciji koja ima oko 50% pretilih stanovnika, očigledno da ni pretili pas nije izgledao čudno. Jako mi je drago da se ipak našao netko i pomogao mu da ne ugine usred gomile vlastitog sala.

Moja Luna je imala 'nezgodu' da se njezina sterilizacija poklopila s mojom bitno manjom pokretljivošću, tako da je nabacila kilogram i pol uz istu količinu hrane. Jako puno za malog psa. Kolačići su svedeni na minimum (i to na pokoji komadić dijetnog), a kombiniraju se gastro (jer je dijetalan) i barf (jer sadrži sve potrebne nutrijente). Jede tu i tamo na brzinu 'pofurenu' ribici, sirovu mrkvicu, rižicu, palentu... ali s manje kapi maslinovog ulja. Sve u svemu, pas treba imati istu količinu hrane u zdjelici, samo što ona treba biti manje kalorična. Inače će stalno biti gladan, a baš ne želim da mi pas pati od gladi. I naravno, treba više kretanja. Čak i između izlazaka, kod kuće se organiziraju igre hvatanja i donošenja loptice i slične aktivnsti.

Dobro je voditi psa jednom mjesečno na vaganje, tek da se vidi da idu li dekagrami dolje, a također i da ne idu prebrzo, jer ni prebrzo mršavljenje nije zdravo.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 13:46   #11
jazavčar obić je jako kul pas..pratim ga od samog početka..
mislim da će mu trebati još jedna operacija odstranjivanja viška kože, ali od onog tuljana kakav je bio kad su ga vlasnici šopali hranom iz ljubavi do sad kad je kod vet.tehničarke godinu dana, totalno drugi pas

nažalost, ta pseća pretilost i kod nas je sve više prisutna, imam u kvartu 2 psa koji nisu debeli, ili ugodno popunjeni, ili ''malo jači'' kak se to ufino kaže, nego su groteskni, grumeni sala plivaju po njima i kad uspiju malo potrčati, taj refelj od sala se talasa po njima, to je beyond debelo
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 14:28   #12
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Nisam znala što da mislim kada sam vidjela ovog pasonju u prvotnom izdanju ili Naciji koja ima oko 50% pretilih stanovnika, očigledno da ni pretili pas nije izgledao čudno.
nije jadan ni išao u šetnju s bivšim vlasnicima

koliko sam ja skužila između redaka, bivši vlasnici su bili psihički bolesni i jebiga, nije se ni smjelo dopustiti da imaju psa

no dobro, oni nisu bitni, bitno je da se pesonja lijepo oporavio, sad trčkara i ima vrlo zdrav život, samo zato što je neka žena fino napravila plan mršavljenja i držala se toga, jer je bila svjesna da je to pravi način za iskazivanje ljubavi, a ne stalno šopanje
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 15:21   #13
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
...bitno je da se pesonja lijepo oporavio, sad trčkara i ima vrlo zdrav život, samo zato što je neka žena fino napravila plan mršavljenja i držala se toga, jer je bila svjesna da je to pravi način za iskazivanje ljubavi...
Hajd' ti to objasni mojoj Luni! Niskokaloričnu hranu uopće ne doživljava kao znak ljubavi, prije kao potpuno prehrambeno zapuštanje Treba stvarno biti srca kamenoga i duše ledene, kada te molećivo žica još, a onda uvrijeđeno ode u drugu prostoriju oplakivati svoju zlu sudbinu. Miškica moja (ne još dugo) buckasta!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 17:10   #14
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Hajd' ti to objasni mojoj Luni! Niskokaloričnu hranu uopće ne doživljava kao znak ljubavi, prije kao potpuno prehrambeno zapuštanje Treba stvarno biti srca kamenoga i duše ledene, kada te molećivo žica još, a onda uvrijeđeno ode u drugu prostoriju oplakivati svoju zlu sudbinu. Miškica moja (ne još dugo) buckasta!
Jao, pa imaš sreće, moja se naduri ako joj slučajno taj dan nisam ništa skuhala! Briketi? Ma možeš joj ponuditi sto različitih, ali jede ih samo ako nema izbora, odnosno ako je gladna k'o vuk. Zato, pazi ovo, moram kuhati navečer kad je već pojela šaku briketa. Ne bi ta ispraznila čitavu zdjelicu briketa, ne, ne, pa ona je grofica, a za grofice, kaže ona, samo najfinije i kuhano
quester is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 20:47   #15
Moje su obje vječno gladne. Kronično ih izgladnjujem jel. I mislim da se nikad nisu najele po njima ''do sita''. Ali me to ni najmanje ne dira . Koliko god me one telepatski pokušavale uvjeriti da im treba dati još u njihov obrok ližući praznu zdjelicu, ili da im treba dati ''sa stola'' dok molećivo zure tokom dana. Dapače, mogu se okrutno pohvaliti da sam toootalno imuna na njih po tom pitanju.

Tako da definitivno ne shvaćam i nemam razumijevanja za vlasnike koji imaju predebele pse jer ''kako da mu ne da, kad ga tako milo gleda''.

Nije to stvar ukusa, da netko voli zaokruženije peseke i to je baš slatko, dok netko voli šlank. Ne. Zna se kakvu liniju pas mora imati. I pod najgušćom dlakom rebra mu se moraju moći napipati lako, a ne ih tražiti pod salom. Poseban naglasak na pse koji žive u stanu i ne moraju se sami zagrijavati po hladnoćama.

Gdje sam ono neki dan vidjela, u nekoj temi na PŠ, kao drama jer je kuja pothranjena (skoro pa joj se ocrtavaju rebra). Onak, po slici pas izgleda skroz normalno i nije ni strašno mršav može dobit kilu-dvije. Ali da je pothranjen, gluposti (mislim da je labica bila u pitanju)...

Ljudi, bolje da se psu ocrtavaju par zadnjih rebara (što se pogotovo vidi dok je pas aktivan, to je super forma), nego da ima imalo viška.
Emma_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 21:13   #16
Quote:
Emma_86 kaže: Pogledaj post
Ljudi, bolje da se psu ocrtavaju par zadnjih rebara (što se pogotovo vidi dok je pas aktivan, to je super forma), nego da ima imalo viška.
Upravo tako. Po onoj staroj: pitat će te starost gdje ti je bila mladost. U starim psećim danima briga koju im posvetimo u mladosti itekako se vraća.

Ipak, ne treba zaboraviti ni genetiku. Ne mislim pod time da su neki psi genetski predodređeni za mršavost ili debljinu, nego upraov na ovo što si rekla o psima "koji žive u stanu i ne moraju se sami zagrijavati po hladnoćama". Kod svih labova koje sam poznavala, ne samo mojih, a Sita je patološki slučaj, pred zimu se javljao pojačan apetit. Ono, ide hladnoća, treba izvlačiti mreže iz ledene vode, treba se potkožiti. To je genetika koja se očituje u nekakvom psećem "razmišljanju". Bez obzira na centralno grijanje u kojem žive. S druge strane, istina je i da beštije imaju takav pogled ("nikad u životu nisam ništa jeo, nikad me nitko nije mazio") da bi, kad bi ih čovjek hranio kad god ga tako pogledaju, izgledali kao bačve na četiri noge.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 09:13   #17
Hvala svima na savjetima. Pas će uskoro navršiti 3 godine i do sada je imao oko 7 kg. Problem prije kastracije su bile muke po hranjenju: slabo je jeo i brljao po zdjelici. Uglavnom, znam da se nije udebljao preko noći, ali sam se trgnula kada su me nakon šišanja u salonu upozorili na njegovu debljinu i sve posljedice koje ona donosi. Nije da ja to nisam i sama znala, ali očito me trebao netko sa strane upozoriti na problem.
Nisam ga vagala, ali mislim da ima preko 8kg, a dva dnevna obroka se sastoje od: u jutro šaka dehidrata pomješana s pola konzerve (75g) Vom feinstein konzerve. Za večeru dobiva samo dehidrat.
OK, znala sam mu ponekad dati i kuhanu piletinu.
Ja svakako nastojim produžiti naše šetnje, što uopće u ovom trenutku nije lako, jer se s debljinom pojavila i lijenost, i to više nije onaj pas s kojim sam se pentrala na Sljeme. Odgovornost je isključivo na meni, i nastojat ću pod svaku cijenu ispraviti svoju pogrešku.
Još jednom hvala svima na savjetima.
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 11:16   #18
Quote:
zelazny kaže: Pogledaj post
Ja svakako nastojim produžiti naše šetnje, što uopće u ovom trenutku nije lako, jer se s debljinom pojavila i lijenost, i to više nije onaj pas s kojim sam se pentrala na Sljeme.
I mi smo imali sličan slučaj, kada se Sita u vrlo kratkom roku udebljala za četiri kile. Od živahnog i veselog psa pretvorila se u kuju za koju bih, da je ne poznajem, rekla da ima deset godina, a njoj je tada bilo tri. Tromo je i teško hodala, no već nakon prve kile koja je otišla dolje ponovo joj se počela vraćati živahnost.

Samo hrabro1 Držimo fige i šape.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 12:17   #19
Quote:
zelazny kaže: Pogledaj post
Nisam ga vagala, ali mislim da ima preko 8kg, a dva dnevna obroka se sastoje od: u jutro šaka dehidrata pomješana s pola konzerve (75g) Vom feinstein konzerve. Za večeru dobiva samo dehidrat.
Gle, nemoj se ljutiti (stvarno pokušavam konstruktivno pomoći), meni se ovo čini malo previše odokativno

Mali je to pas, očito da nema dovoljno kretanja i po mom mišljenju trebalo bi biti malo precizniji s određivanjem količine hrane koju dnevno pojede.

Šaka dehidrata? Kojeg? Jesi vagala ikad kolika je ta "šaka"? To usporedila s onim što piše na pakiranju dehidrata o doziranju ovisno o veličini psa? Koliko navečer dobije dehidrata? Je li ukupna količina dehidrata dovoljna da pokrije dnevne potrebe?

Koja konzerva? Koliko piše da je dnevna doza na toj konzervi, za takvog psa?


Dehidrat je uglavnom grozno kaloričan, naravno, zato se i najedu od takve male količine hrane. Pakiranje dehidrata u ruke, pročitaj što piše kolika je dnevna preporučena količina, izvaži koliko je to točno dehidrata i nemoj joj davati više od toga
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:06   #20
Moram priznat da meni uopće nije teško napravit ništa za što znam da će bit dobro mom pasu. Imam kuju koja bi 24/7 mogla žderat, pogled-nahrani me, nahrani me - i da joj stalno dajem jest sigurno bi bila ka bačva.

Srića da je aktivna, ali opet i da nije - ja bi je natjerala.

Ja nekako ne brijem na one - ma moj pas spava do podne, da se ja ne digne i ne idem van, mogao bi prespavati dan.

Ne brijem jer imam frendicu koja isto tako govori za svoju pasicu, da se ne diže ujutro, neće da ide van, kad ju izvede mora ju vuć i slične fore - a kad ja dođem po malu u 7h mala trči ka navijena.

Pas se prilagodi čoviku.

Oko debljine je stvar jednostavna ka i sa ljudima - manje hrane više kretanja. Ja bi eventualno obroke rasporedila tijekom dana, znači količinu koja inače ide ne bi davala 1 ili 2 puta dnevno nego bi kroz cijeli dan, da probava stalno radi i da se metabolizam ne usporava.

Svakog pasa se može animirati na aktivnost, samo triba nać koja mu paše.

Ako pas ima problema sa težinom, potpuno bi izbacila žitarice.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.