Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2010., 12:04   #61
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
Nisam, htjela sam prvo vidjeti koje su mi opcije, jer računam da će me tamo dočekati nepreljubazne osobe.
Vaši odgovori su mi puno pomogli hvala.
Javite se što su Vam odgovorili i kako ste riješili.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 12:12   #62
Quote:
kvikikviki kaže: Pogledaj post
molim pomoc
zaposlena sam u firmi 3 g i sad sam trudna 4mj i na komplikacijama do 4 mj,medjutim posto sam prijavljena na odredjeno do nove godine,mene zanima ako mi poslodavac ne produži ugovor imam li ja poslije nove godine pravo na naknadu za bolovanje i porodiljnu naknadu,inace ja sam strani državljanin imam radnu dozvolu ali nemam pravo prijaviti se na zavod za nezaposlene ako mi neproduži ugovor
unaprijed hvala
Da bi ostvarili pravo na naknadu morate imati odobreni stalni boravak u RH, boraviti u RH najmanje 3 godine, te biti zdravstveno osigurani prema propisima RH.

Nezaposlena osoba, bilo hrvatski državljanin, bilo stranac, nema pravo na tzv. komplikacije, već na rodiljnu naknadu (od datuma rođenja djeteta).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 16:15   #63
ljudi...imala bi vas nesto pitat...jucer san potvrdlia trudnocu i tribala bi to rec i sefu radi posla i ostalog....mene zanima porodiljna naknada koliko max moza bit-ja san prijavljena na 3000 kn, a 2600 dobivan ''na ruke''...kako san ja izracunala po gore navedenoj formuli ja bi dobivala 1000kn-sta mi se pari malo.pa bi ja pokusala sa njin razgovarat da mi uplati vecu placu pa da dobivan i vecu naknadu...i mozete li mi rec sta bi sve tribala napravit-jer jos se nisan snasla u ni cemu :-(
ivanica84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 18:58   #64
Molim pomoć, cijeli dan tražim po netu i našla sam svakave odgovore, pa evo ako netko zna nek napiše. Radi se o mojoj prijateljici. Rodila prvo dijete nakon 10 godina neprekidnog staža bez komplikacija i do tu je sve jasno dobivala je prvih 6 mjeseci naknadu 4257 i sitno kn, a drugih 2660 kn. Evo sad joj se izlazi porodiljni za dva tjedna, ali ona je opet trudna i trebala bi rodit početkom 4. mjeseca. Išla se je konzultirat na HZZO što bi joj bilo najpametnije napravit i rekli joj slijedeće: najbolje da joj se otvore komplikacije i da će onda dobivat bolovanje i naknadu za prvih 6 mjeseci u iznosu 4257 kn, a drugih 6 mjeseci 2660. Danas su ju zvali iz HZZO-a da je u međuvremenu došlo do promjena i da ukoliko ne bude išla raditi dobivat će naknadu od 1660 kn. E sad što da se radi? Jer kad bi se ona i vratila raditi radila bi eventualno neka 3-4 mjeseca i to joj opet nebi bilo dosta da dobiva naknadu prema svojoj plaći. Jer ona zapravo nema prekid staža nego je žena bila na porodiljnom. Jel netko zna nešto o tome? Ja nisam čula da se je u zadnje vrijeme nešto mijenjalo.Pomagajte jer je jadna stvarno u komi.
Eva31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 19:39   #65
pa ajde da ju otkomimo...

ako bi radila tri ili četiri mjeseca, to je dovoljno da ponovo ima prosjek svoje plaće... i ovo ti je milion posto točno pa nek se mlada mama ne sekira

e sad.. ni taj period ne treba cijeli da odradi... vrlo rado ću sve objasnit na PM
__________________
Bolje izgubiti trenutak u životu, nego izgubiti život u trenutku...

živi i pusti druge da žive ...
jaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 21:13   #66
Quote:
Eva31 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć, cijeli dan tražim po netu i našla sam svakave odgovore, pa evo ako netko zna nek napiše. Radi se o mojoj prijateljici. Rodila prvo dijete nakon 10 godina neprekidnog staža bez komplikacija i do tu je sve jasno dobivala je prvih 6 mjeseci naknadu 4257 i sitno kn, a drugih 2660 kn. Evo sad joj se izlazi porodiljni za dva tjedna, ali ona je opet trudna i trebala bi rodit početkom 4. mjeseca. Išla se je konzultirat na HZZO što bi joj bilo najpametnije napravit i rekli joj slijedeće: najbolje da joj se otvore komplikacije i da će onda dobivat bolovanje i naknadu za prvih 6 mjeseci u iznosu 4257 kn, a drugih 6 mjeseci 2660. Danas su ju zvali iz HZZO-a da je u međuvremenu došlo do promjena i da ukoliko ne bude išla raditi dobivat će naknadu od 1660 kn. E sad što da se radi? Jer kad bi se ona i vratila raditi radila bi eventualno neka 3-4 mjeseca i to joj opet nebi bilo dosta da dobiva naknadu prema svojoj plaći. Jer ona zapravo nema prekid staža nego je žena bila na porodiljnom. Jel netko zna nešto o tome? Ja nisam čula da se je u zadnje vrijeme nešto mijenjalo.Pomagajte jer je jadna stvarno u komi.
Nije došlo do promjena, već je dobila pogrešnu informaciju. Budući da ide s jednog na drugo bolovanje, dobivala bi minimalac, ne zbog toga što nema dovoljno staža (ima ga), već zato što bolovanje, odnosno isplata naknada plaće ne ulazi u obračun osnovice.

Znači, nije bitno što ima dovoljno staža, nije bitno što je njena plaća veća od limita HZZO-a, već je jedini razlog minimalne naknade što ide s jednog na drugo bolovanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 19:29   #67
.

e ovako...imam pitanjce...bila sam redovna studentica do 30.09.2010. i bila sam osigurana preko tate.prebacila sam se na izvanredno studiranje, no nisam znala da je zakonski rok 30 dana da odem i prijavim se u zdravstveno (da odem i da imam svoje zdravstveno a ne da vise budem osigurana preko tate)...tako da mi je teta u zdravstvenom na salteru rekla neka ovo ostane ovako i neka budem osigurana preko tate i dalje (iako ne bi smjela)...al posto sam ostala trudna bojim se da ne ostanem bez porodiljne naknade...posto se jos uvijek nisam prijavila ni na biro(trebam roditi 2.5.2010.)...a vjencanje imam 30.12.2010....i jos mi je ta teta u zdravstvenom rekla da kad se vjencam da s vjencanim listom dodjem pa da se osiguram preko muza...no on ide uskoro na biro...hoce li biti nekih problema kad budem isla po svoje zdravstveno posto su mi prava kao redovnog studenta istekla 30.09.2010....i nisam se javila 30 dana nakon isteka tih prava...i nisam se jos odjavila s tatinog zdravstvenog
mala-teja3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 19:38   #68
Quote:
mala-teja3 kaže: Pogledaj post
e ovako...imam pitanjce...bila sam redovna studentica do 30.09.2010. i bila sam osigurana preko tate.prebacila sam se na izvanredno studiranje, no nisam znala da je zakonski rok 30 dana da odem i prijavim se u zdravstveno (da odem i da imam svoje zdravstveno a ne da vise budem osigurana preko tate)...tako da mi je teta u zdravstvenom na salteru rekla neka ovo ostane ovako i neka budem osigurana preko tate i dalje (iako ne bi smjela)...al posto sam ostala trudna bojim se da ne ostanem bez porodiljne naknade...posto se jos uvijek nisam prijavila ni na biro(trebam roditi 2.5.2010.)...a vjencanje imam 30.12.2010....i jos mi je ta teta u zdravstvenom rekla da kad se vjencam da s vjencanim listom dodjem pa da se osiguram preko muza...no on ide uskoro na biro...hoce li biti nekih problema kad budem isla po svoje zdravstveno posto su mi prava kao redovnog studenta istekla 30.09.2010....i nisam se javila 30 dana nakon isteka tih prava...i nisam se jos odjavila s tatinog zdravstvenog
Trebaš se odjaviti od tate, jer si u prekršaju ako koristiš neosnovano zdr.iskaznicu. Po vjenčanju ćeš se prijaviti preko supruga, nema veze što je on nezaposlena osoba (naravno i on ima rok prijaviti se unutar 30 dana od otkaza). Ovaj "savjet" tete sa zdravstvenog je glupost, jer da li će ti ona platiti kaznu ako odeš kod ginekologa sa zdr.iskaznicom na koju nemaš pravo??
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 19:47   #69
dobro da li je taj zakonski rok prijave na zdravstveno (od isteka mojih prava kao redovnog studenta) 30 ili 90 dana...i da li to ima ikakve veze s porodiljnom naknadom....hocu li imati pravo na nju bar na minimalac...posto jos uvijek studiram kao izvanredan student (iako planiram diplomirati do 2 mjeseca)...???
mala-teja3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 19:55   #70
Quote:
mala-teja3 kaže: Pogledaj post
dobro da li je taj zakonski rok prijave na zdravstveno (od isteka mojih prava kao redovnog studenta) 30 ili 90 dana...i da li to ima ikakve veze s porodiljnom naknadom....hocu li imati pravo na nju bar na minimalac...posto jos uvijek studiram kao izvanredan student (iako planiram diplomirati do 2 mjeseca)...???
30 dana je rok od prijelaza s redovitog na vanredni studij i kad diplomiraš. Kad se udaš osiguraj se preko muža, ali čim diplomiraš, prijavi se na HZZO kao nezaposlena osoba i odjavi od muža. Moram malo provjeriti, jer vanredne studentice nemaju pravo na porodiljnu naknadu. Javim sutra, ok?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 20:07   #71
moze moze...vi provjerite pa javite...iako imam vec dogovorenu obranu diplomskog...dakle svakako cu diplomirati do 2 mjeseca i necu vise biti ni redovan ni vanredan student....hvala na ovim podatcima...
mala-teja3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 20:40   #72
Molim da ne citirate post direktno iznad vaseg odgovora.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 10:44   #73
Nisam sigurna da sam skužila ovo s naknadama i rokom zaposlenja prije trudnoće..
Evo imaginarna (potencijalna) situacija.
Žena radi godinama, neprekidno. Zatim da otkaz. I npr. 3 mjeseca je bez posla, prijavljena na zavodu za zapošljavanje.
I u tom trećem mjesecu bez posla ide otvoriti čuvanje trudnoće (ako se to uopće može kada ne radi?!), da li ide po prosijek plaće - 3 mjeseca od bivšeg poslodavca i 3 mjeseca od zavoda? Ili jednostavno tu više nema nikakvih prosjeka i nema pravo na naknadu.
Budući bi i sa ta 3 mjeseca (s obzirom na veliku plaću) mogla ući u kategoriju onih koji dobivaju maksimalnu naknadu (4.000 i nešto) od 45 dana pred porod pa do 6 mj. djeteta? A zatim prijeći na onih 2600 i koliko već...

hvala na odgovoru!
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 15:37   #74
Quote:
mala-teja3 kaže: Pogledaj post
dobro da li je taj zakonski rok prijave na zdravstveno (od isteka mojih prava kao redovnog studenta) 30 ili 90 dana...i da li to ima ikakve veze s porodiljnom naknadom....hocu li imati pravo na nju bar na minimalac...posto jos uvijek studiram kao izvanredan student (iako planiram diplomirati do 2 mjeseca)...???
Ako nisi prijavljena na biro, nećeš imati pravo na porodiljnu naknadu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 14:49   #75
Možda ovo pomogne;
VI. PRAVO RODITELJA IZVAN SUSTAVA RADA
Članak 31.
(1) Majka izvan sustava rada iz članka 7. stavka 1. točke 6. ovoga Zakona ima pravo na novčanu pomoć
tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu.
(2) Pod rodiljnom brigom o djetetu iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se razdoblje od rođenja djeteta
do navršenoga 6. mjeseca života djeteta, a pod roditeljskom brigom razdoblje od 6. mjeseca do navršene 1.
godine života djeteta, za prvo i drugo rođeno dijete ili do navršene 3. godine života djeteta kod rođenja
blizanaca, trećeg i svakoga sljedećeg djeteta.

Članak 32.
(1) Majka izvan sustava rada može ostvariti pravo s osnove rodilje i roditeljske brige o djetetu iz članka
31. stavka 1. i 2. ovoga Zakona pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:
– da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
– da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 5 godina,
– da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.
(2) Iznimno, majka izvan sustava rada, koja u tijeku korištenja prava na novčanu pomoć tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu završi redovito školovanje ili pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija ili joj obveze redovitog školovanja ili pohađanje sveučilišnog i stručnog studija miruju ili prekine redovito školovanje, pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija, zadržava pravo korištenja priznatog prava do roka propisanog za njegovo korištenje, ako se u roku od 30 dana od dana prekida ili završetka
redovitog školovanja ili pohađanja sveučilišnog studija prijavila u evidenciju nezaposlenih osoba kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
(3) Majka iz stavka 1. ovoga članka koja izgubi status u obveznom zdravstvenom osiguranju, a nije u roku od 30 dana stekla novi status osigurane osobe kod Zavoda, gubi pravo na korištenje prava iz stavka 1.
ovoga članka.
Corina26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 18:08   #76
Naknada nakon 90 dana bolovanja

Dakle ovako: žena mi je trudna te je na bolovanju već 98 dana zbog komplikacija u trudnoći. U njihovom kolektivnom ugovoru stoji da svaki radnik koji je na bolovanju duže od 90 dana ima pravo na jednokratnu naknadu u iznosu od cca 3000 kuna, međutim njezina pravnica joj je rekla da ona nema pravo na to jer kao da ona nije bolesna i da se njezino bolovanje vodi pod drugom šifrom. Zanima me dali ona ima pravo na tu naknadu jer u kolektivnom ugovoru nigdje se ne spominje da trudnice nemaju pravo na to? Unaprijed zahvaljujem.
macho_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 18:35   #77
Ima pravo na tu nakadu jer se komplikacije u trudnoći vode kao bolovanje, jedino ako je već na rodiljnom dopustu onda nema pravo.
Neka provjeri pod kojom šifrom je vode, ali svakako ima pravo ako je na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći.
Cherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 18:42   #78
Quote:
macho_st kaže: Pogledaj post
Dakle ovako: žena mi je trudna te je na bolovanju već 98 dana zbog komplikacija u trudnoći. U njihovom kolektivnom ugovoru stoji da svaki radnik koji je na bolovanju duže od 90 dana ima pravo na jednokratnu naknadu u iznosu od cca 3000 kuna, međutim njezina pravnica joj je rekla da ona nema pravo na to jer kao da ona nije bolesna i da se njezino bolovanje vodi pod drugom šifrom. Zanima me dali ona ima pravo na tu naknadu jer u kolektivnom ugovoru nigdje se ne spominje da trudnice nemaju pravo na to? Unaprijed zahvaljujem.
Pravo na pomoć u svezi bolovanja dužeg od 90 dana regulirano je Pravilnikom o radu. Tzv. komplikacije u trudnoći (šifra na doznaci za bolovanje je G0) nisu isključene zato što pravnica smatra da trudnoća nije bolest (jedino u slučaju da je Pravilnikom baš bolovanje zbog očuvanja trudnoće isključeno iz te nadoknade). Isto tako nigdje nisu navedene šifre bolesti radi kojih osoba ne može dobiti pomoć zbog dužeg bolovanja.

Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći je bolovanje kao i bolovanje zbog ozljede na radu, zbog neke druge bolesti, a supruga od liječnika treba dobiti svaki mjesec (do stupanja na rodiljni dopust) doznaku za bolovanje.

Supruga treba napisati pismenu zamolbu kojom traži pomoć zbog dužeg bolovanja i predati pravnici, koja je dužna u slučaju odbijanja takve pomoći i pojasniti razlog odbijanja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 15:28   #79
Lijepo molim nekoga kompetentnog da mi odgovori imam li ja pravo na ikakvu porodiljnu naknadu- nezaposlena sam ( diplomirala prije dvije godine, nikad nisam bila u radnom odnosu) i nisam prijavljena na Zavod za zapošljavanje ( ali sam, naravno, zdravstveno osigurana-obvezno i dopunsko- preko HZZO-a). prema svemu dosad pročitanom na raznim forumima, ispada da sam morala biti barem godinu dana prijavljena na biro,da bih imala pravo na naknadu. je li to istina? lijep pozdrav i hvala na odgovoru!
__________________
NON SUM QUALIS ERAM
ana.os is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 10:13   #80
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Pravo na pomoć u svezi bolovanja dužeg od 90 dana regulirano je Pravilnikom o radu. Tzv. komplikacije u trudnoći (šifra na doznaci za bolovanje je G0) nisu isključene zato što pravnica smatra da trudnoća nije bolest (jedino u slučaju da je Pravilnikom baš bolovanje zbog očuvanja trudnoće isključeno iz te nadoknade). Isto tako nigdje nisu navedene šifre bolesti radi kojih osoba ne može dobiti pomoć zbog dužeg bolovanja.

Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći je bolovanje kao i bolovanje zbog ozljede na radu, zbog neke druge bolesti, a supruga od liječnika treba dobiti svaki mjesec (do stupanja na rodiljni dopust) doznaku za bolovanje.

Supruga treba napisati pismenu zamolbu kojom traži pomoć zbog dužeg bolovanja i predati pravnici, koja je dužna u slučaju odbijanja takve pomoći i pojasniti razlog odbijanja.
Da, tako sam i ja mislio, ali onda joj je tajnica rekla ovako: čim si ti otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, ti si prešla na teret socijalnog i oni ti uplaćuju svaki mjesec 4200 kuna dok ti mi odnosno poslodavac (inače radi u gradskom vrtiću) nije više ništa dužan pa niti uplatiti tu naknadu. Jeli to istina?
macho_st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.