Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2003., 19:58   #81
Islamska logika

Quote:
Harun kaže:
ja sam cito u oslobodjenju prije nekoliko kako su neke zene bosni udovice bile primorane na prostituciju da bi na taj nacin zaradile pare kako bih sebi i djeci kupili hrane, kad bi covjek mogao vise zena ozeniti i na taj nacin izdrzavati i sacuvati njihovu cast od prostitucije, zato je vizezenstvo u islamu dozvoljeno.

Znači odnos se temelji na bogatstvu i uzdržavanju.
Prema tome ako bi Ivana Trump koja je jako bogata žena odlučila preči na Islam, bilo bi sasvim normalno da se uda za stotinjak mladića koji su siromašni i koji bi mogli (možda) otići stranputicom (alkohol, droga).

Sačuvala bi njihovu čast(obiteljsku) od sramote.

P.S. Šta je veća sramota po Islamu, prostitucija ili narkomanija?
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Old 25.08.2003., 20:18   #82
"Ja sam čitala neš drugo. Rečeno je da ako žena fizički muškarca ozlijedi, da dobiva gadnu kaznu, a recimo kad je netko siluje, taj ne dobiva kaznu jer se uvijek može izvlačiti da ga je "mamila" etc. To sam pročitala"

to nije tacno po islamu , ili muskarac ili zena ako pocine takve stvari kaznjavaju se
Harun is offline  
Old 25.08.2003., 20:53   #83
Ghotica,
a di si to srećo pročitala???
baš me zanima

Pretorijanče,

Brakovi ko brakovi mogu biti iz interesa iz ljubavi i iz milosrđa i iz čega sve ne još.

meni su lično najdraži oni iz ljubavi, a što se tiče onih iz milosrđa.
pa zašto neki imućni bogobojazni čovjek ne bi uzdržavao udovice i siročad?

On, ako je dovoljno bogobojazan, neće njenu nesreću koristiti za oprašivanje
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 25.08.2003., 21:04   #84
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Ghotica,
a di si to srećo pročitala???
baš me zanima

Ne znam na žalost. Ne sećam se ni kakva je to literatura bila.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Old 25.08.2003., 21:11   #85
Odnos

Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
....pa zašto neki imućni bogobojazni čovjek ne bi uzdržavao udovice i siročad?
On, ako je dovoljno bogobojazan, neće njenu nesreću koristiti za oprašivanje

Gorčin, vrati se na moj post pa ga pročitaj još jedanput. Ja radim usporedbu između odnosa gdje muškarac može imati više žena(kojeg ti doživljavaš kao imućnog i bogobojaznog čovjeka) sa situacijom gdje bi imućna žena po istoj logici mogla imati više muževa.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Old 25.08.2003., 21:53   #86
mislim da je brak nesto sto je vezano uz ljubav,koju i kuran i biblija propagiraju.
nemoguce je voljet 4 ili vise zena istovremeno(istim intezitetom)...
mozes im obezbjedit mozda kruh i krov,ali ljubav ...svima jednaku...sorry ja mislim da je to nemoguce.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Old 25.08.2003., 21:56   #87
Quote:
pa zašto neki imućni bogobojazni čovjek ne bi uzdržavao udovice i siročad?
ko kaze da ne moze uzdrzavat?

ma moze...moze care,ali ne mislim da ih mora odmah zeniti

postoji ono..znas,pomaganje..milostinja.


harem je vrag
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Old 25.08.2003., 23:48   #88
malo genetike

vidiš pretorianče.

nije u redu kad je muško kurva, a još manje kad žensko to isto radi,

Shady je to jednom lijepo objasnio zašto je poligamija u praksi s islamske tačke gledišta nemoguća
(NADAM SE DA ĆE OPET)

dvije djevojke kada duži period zive zajedno njihova pranja se uskladjuju
cista genetika!
tako je i s njenim sexualnim patnerom
ona se prilagođava muškarcu
jer tako može lakše da zatrudni
ako mijenja ili ima više partnera ne može se prilagoditi ni jednom od njih.
te "probleme" muškarac nema!
ginekolozi zato preporučuju ženama da su im veće šanse da zatrudne ako imaju samo jednog partnera.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 26.08.2003., 01:19   #89
evo sad vidjeh

rekavši monogamija mislio sam na poligamiju
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 26.08.2003., 01:53   #90
Ne znam da li da ovdje postavim pitanje ili da otvaram novi topic, ali pokušat ću ovdje...

Bila sam sad nedavno u Sarajevu i baš su me se dojmile bule - one lijepe, uređene, našminkane , ali omotane i obučene tako da im se vide samo lice i ruke (ne arms, već hands) i noge - stopala (neke su imale sandale).

Zanima me kako se tumači to u islamu, tj. zašto se žene tako moraju oblačiti? Postoje li baš pravila za oblačenje?

Ne govorim o onim "talibanski" obučenim muslimankama - iako sam čula da se i takve mogu vidjeti u Sarajevu - već na ove lijepe mlade djevojke koje se tako oblače jer je tako propisala njihova vjera.
Chloe is offline  
Old 26.08.2003., 08:13   #91
Quote:
Harun kaže:

ma ljudi moji nemoj te biti smijesni ko voli da udara svoju voljenu zenu, to jedino ako dodje do te situacije

evo jedan primjer:

covjek ima zenu sto je trudna i ona zbog slabe odgovornosti prema djetetu pocne pusiti cigare ili piti alkohol a stomak joj u sestom mjesecu,
prvo ce je covjek strogo upozoriti ako ne poslusa onda tek malo primjeniti onu goru metodu da osjeti strah i da vidi da to nevalja sto radi, jer skodi djetetu i dijete moze biti kad se rodi dozivotno hendikepirano.

e u ovim slucajevima bih ja pristupio metodi onoj sto svak mrzi


ccc pa ti bi tuko trudnicu
Pa izace kilavo dite od toga umjesto od pusenja.

Vis da je moja metoda bolja. Treba to preventivno, da joj ne padne napamet u trudnoci
Uostalom to je sebicno, ti samo na dite mislis. A to sto si zena unistava zdravlje?
E sad kako ti znas da ona mozda negdje skrivecki ne pusi i ne loce i kada ti to ne primjetis?
Ergo treba to preventivno prasit

(Ma treba bit lud pa imat posla sa zenskim sto pije i pusi. To je katastrofa za vidit. )
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Old 26.08.2003., 15:22   #92
Zanima me kako se tumači to u islamu, tj. zašto se žene tako moraju oblačiti? Postoje li baš pravila za oblačenje?

/ postoje, poslanik Muhammed rekao reko u jednom hadisu da se zene moraju pokriti po glavi i nesmiju se izazovno oblaciti.

"ccc pa ti bi tuko trudnicu
Pa izace kilavo dite od toga umjesto od pusenja. "

hajde mi ti reci sta bih ti radio kad bih ti zena pocela pusiti i u nositi nesto u tijelo sto je stetno, a plus trudna , dako da ce i dijete ostetiti.

ja sam gledao jednu emisji gdje su zene koje su bile trudne pusile, ili nesto su unosile u tijelo sto je bilo stetno za tijelo i djetete u stomaku, ne sjecam se, tako sad ta djeca koja su se rodila su na neki nacin hendikepirana itd

dali bi ti volio da ti dijete bude hendikepirano zbog neodgovornosti tvoje zene?
Harun is offline  
Old 26.08.2003., 15:31   #93
Quote:
Harun kaže:
/ postoje, poslanik Muhammed rekao reko u jednom hadisu da se zene moraju pokriti po glavi i nesmiju se izazovno oblaciti.
A šta to znači - izazovno? Zašto su im prekrivene i ruke skroz?

Možeš li više o tome napisati, ili netko drugi?
Chloe is offline  
Old 26.08.2003., 17:50   #94
Gorcine
dobro je da si se ispravio, da si mislio na poligamiju. Drugi put pazi, jer kao, sto vidis, nasa vrijedna Blaise sada trazi dlaku u jajetu.

Gothica,
to sto si citala je zlonamjerna literatura. Svako je to mogao napisati. U islamu nije takav zakon, takvo "pravilo" doista nema pojma. Molim te da to prihvatis.

Preatorian,
Zena se u islamu nikada nije mogla udati za vise muskaraca. Kako bi se u ona vremena znalo cije je dijete? Sto se tice tvog pitanja, narkomanika je bolest i lijeci se, a prostitucija nije bolest, pa tako ni ne mogu biti stavljeni u ravan za uspotredbu.

Krkane,
sasvim si u pravu, kada kazes: ne mogu se voljeti sve zene podjednakim intenzitetom... To isto kaze i jedan Kur'anski stavak, i taj stavak cesto biva rabljen od onih muslimana danas, koji zagovaraju monogamiju (rekao bih da sam i ja jedan od njih, ma da imam puno razumijevanje za ljude onih vremena, kada je poligamija bila nesto sasvim normalno. Takodjer, imam razumijevanje i za neke muslimanske sredine danas, u koje jos nije krocio duh modernih vremena).
Shady is offline  
Old 26.08.2003., 18:07   #95
Chloe,
u vezi tvog pitanja... Radi se o vjerskom pravilu koje se crpi iz časnog Kur'ana, kao i iz nekih predaja (Hadith) i muslimani i muslimanke u ovome vide jedan ideal. Islam, na primjer, propisuje i muškarcima i ženama da čestito žive, sa tim da žena treba sebe zastiti od nasrtljivih pogleda tako što će se obući skromno, tj. nenapadno. Ali isto tako i muškarcima se preporučuje da ne gledaju u ono sto ih se ne tiče, jer Bog će i njih pitati za te poglede. Dakle, postoje obostrane dužnosti i za muškarce i za žene...

Gore si dala si veoma simpatičan opis sarajevskih djevojaka. One se tako nose iz razloga koje sam opisao. Inače, to je bila tradicija u Muhammedovo (s.a.) vrijeme, i one žene koje su tada prihvatile islam prihvatile su i takav nacin odjevanja, dok one koje to nisu, ostale su, da se tako izrazim, razgolićene. Kasnije je ta tradicija nastavljena na nove generacije, i kao što vidimo mnogi tu tradiciju i danas živo održavaju.

Mnogi muslimani i muslimanke vole svoju vjeru i rado je se pridrzavaju. Na primjer, moja je supruga odjevena na taj način kako si ti to vidjela u Sarajevu, i ona je time veoma zadovoljna, a i ja sam zadovoljan time. Imamo dvoje djece i sve polazemo na njih, i to je nasa porodica. A u islamu je porodica nesto doista sveto... Chloe, mi danas zivimo u vremenu kada se stalno pomjeraju granice shvatanja morala i moralnosti. Recimo, ti i ja vjerovatno nemamo ista shvatanja sto to znaci "izazovno". Za mene to je kada žena oblači tijesnu garderobu i razgoliti se. Iybaci pola grudi napolje... a jos kad su velike... Ili kada obuče tako tijesne farmerice, pa izgleda kao da je ofarbala noge u plavo. Rekoh, danas su granice shvacanja morala pomjerene u odnosu na vrijeme kada se islam rodio. Ići na nudističku plazu danas je nekome sasvim normalno... ili mijenjati partnere. U islamu, to se smatra nemoralnim. Sa ovog stanovista, nemuslimanu je ponekad veoma tesko shvatiti motive takvoga odjevanja muslimanki, ali mnoge muslimanke u tome vide jedan idealan zivot. Ja sam potupuno ubjedjen da je najdublja želja svakoga čovjeka da voli i bude voljen, da bude vjeran i da mu se bude vjerno, a ovakvo odjevanje može se smatrati sasvim odgovarajućim za jednu takvu porodicu.

I za kraj, želim da dam jednu usporedbu. Kada odemo u neki manastir, nikada ne postavimo pitanje zašto su opatice onako odjevene, i to smatramo sasvim normalnim. A baš na isti takav način i muslimanke shvaćaju svoju obavezu da čestito žive, kao što ju shvaćaju i te opatice. To je jako slično.

Meni je veoma krivo, i osjećam se pogodjenim, što neki članovi ovdje, koji se izdaju za kršćane, kritikuju muslimanke zbog takvog odjevanja, a istovremeno poštuju časne sestre. Zar oni ne bi trebali, iako su kršćani, da podrže muslimanke u tome i čak da im odaju jedno poštovanje i priznanje. U svom naslovnom postu, npr., Meta 12 skoro uvredljivim jezikom kritikuje odjevanje muslimanki, a siguran sam da o časnim setrama i opaticama ima jedan sasvim drugačiji odnos... odnos poštivanja zvog takvog njihovog načina života, i to mi onda govori da je on licemjerna osoba jer jedu istu stvar razlicito vrednuje.

Nadam se da sam ti malo ovo uspio pribliziti. Ako nekada upoznaš neku muslimanku i porazgovaraš sa njom, možda ti ona kaže baš ovo što sam ti i ja rekao... Pozdrav
Shady is offline  
Old 26.08.2003., 19:42   #96
" šta to znači - izazovno? Zašto su im prekrivene i ruke skroz?

Možeš li više o tome napisati, ili netko drugi"


izazovno= kad se cura utegne, kad hoda u minicu, kad se obuce ali pola tijela golo ,itd

propisi su da se smije samo vidjeti sake, lice, noge do clanaka.
Harun is offline  
Old 26.08.2003., 19:54   #97
ok , inace se ne slazem s bilo cim sto ovaj "slucaj" aka meta misli ali ovdi se ne radi o njegovom misljenju nego istini i stoga se moram slozit ...

i o "finom" polozaju zene u islamskom svitu (ne pricam o bosni ovdje)se puno toga zna i cak i ne bi da pocinjem raspravu o tome jer je nepotrebna...

muslimani u bosni su drugaciji i to moraju shvatit i njegovat jer mislim da je to nacin na koji je allah zamislio muslimane koji se prilagodjavaju modernom zivotu... ne bi tribali imat sebi za cilj da postanu arapi, koji na jednoj strani imaju tvrdo tumacenje kurana i dan danas.... a ustvari su licemjeri koji na drugoj strani piju, puse i rade svakakve grijehove
__________________
Outside of the killings, Split has one of the lowest crime rates in the country
MafijaSplit is offline  
Old 27.08.2003., 02:48   #98
Quote:
Harun kaže:
"

covjek ima zenu sto je trudna i ona zbog slabe odgovornosti prema djetetu pocne pusiti cigare ili piti alkohol a stomak joj u sestom mjesecu,
prvo ce je covjek strogo upozoriti ako ne poslusa onda tek malo primjeniti onu goru metodu da osjeti strah i da vidi da to nevalja sto radi, jer skodi djetetu i dijete moze biti kad se rodi dozivotno hendikepirano.

e u ovim slucajevima bih ja pristupio metodi onoj sto svak mrzi


Ja preporučujem šakom par puta u stomak a onda nogama...
koliko god mrsko bilo (ili visoko, ovisi o mjesecu trudnoće),
kad je dijete u pitanju...

(ja sam čitala, al nije mi za vjerovat jer ne znam kazat gdje,
da bi od maloumnog roditelja i tako teško ispalo zdravo dijete
pa se ne trebaš brigat oko cigareta... ali kažem opet...)

lala is offline  
Old 27.08.2003., 10:52   #99
mafija

Allah me je počastio i time da upoznam nekoliko Arapa, turaka Palestinaca, pakistanaca i čini mi se marokanaca.

Možda nisam naletio na prave, ali svi oni praktikuju određenu verziju "modernoga" Islama.

Problem koji ima krešćanski svijet jest jedna određena predrasuda prema muslimanima posebno prema Arapima.

Ja često putujem Evropom svaki put kada ti Evropejci saznaju da sam musliman imaju isti izraz lica

Citirat ći riječi jednog Arapa koji je bio u nekoj Evropskoj zemlji (ne znam kojoj)

"Vidio sam muslimane bez Islama" eto, to je njegovo viđenje evropskog društva.

Ako želiš donekle upoznati Islam Arapa preporučujem ti knjigu Muammeda Abasa "Put u Mekku"
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 27.08.2003., 15:45   #100
u redu je vojnik...

sve sta san ja tija uradit je da ti dan savjet , ti radi sto god hoces

ako ti mislis da si "bez islama" , da si neki pola musliman kojeg "triba poislamizirat i poucit pravoj vjeri"(arapsko misljenje o bosancima), da ti to fali i tezis tomu, samo naprid....

ako oces da bosna slijedi primjer jedne od tih drzava izvoli...

ne poznajem te , ali viruj mi na ric, poznajem sigurno puno vise arapa od tebe (ne bi o razlozima) i drugo , ne mislim nista lose o muslimanima , kako oni teroristi, krscanski svijet mrzi ovo, ono bla bla ko sto vi svima ovdje trubite itd

usput, pakistanci nisu arapi (to mi sve kaze)...

jedna prijateljica mi je iz pakistana ali je rodjena ovdje u canadi, ne poznaje toliko svoju vjeru radi toga a i roditelji su joj bili malo slobodniji i otvoreniji za razliku od ostalih (eto meni je prijateljica)
I pored toga ona nema nikakvih prava u obitelji , njen brat moze sve ona nista , imala je takvo djetinjstvo(cura je lipotica moze easy za miss svita) da bi ti se okrenulo u glavi, roditelji su joj uvik odlucivali sta ce radit ali uza sve to ne moze opisat ni u snu koliko je sretnija od ostalih striktnih pakistanaca... koji cak odlucuju je li "musliman" (naravno musliman) za koga ce se udat podoban i njegova obitelj (nesto tipa ima li 3 krave vise)

naravno ona je muslimanka i voli svoju vjeru je li triba i nju poucit?

ne da mi se vise pisat moran radit
ali eto samo da malo pojasnim...
__________________
Outside of the killings, Split has one of the lowest crime rates in the country
MafijaSplit is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.