Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2012., 14:35   #41
File je napisao:
"Posjed i vlasništvo ne treba mješati.

U parnicama za smetanje posjeda se ne utvrđuje tko ima veće pravo na posjed, pa je vlasništvo nebitno, već se utvrđuje samo zadnji mirni posjed i činjenica njegova smetanja. Pritom je posve nebitno da li je taj posjednik koji je smetan, ujedno i vlasnik nekretnine ili nije."

Zanima me u vezi vlasničke tužbe (priznavanja jačeg prava vlasništva),
dali može posjednik uputiti tužbu za priznavanja jačeg prava vlasništva za dio posjeda (nekretnine) ili to mora biti isključivo vlasnik posjeda/parcele (upisan u katastar i zemljišnu knjigu).
scorpion87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 14:44   #42
Samo da nešto nadodam. Nemora stanje u staroj izmjeri iz katastra biti dobro upisana. Zna se desiti da je greška upisa i nema veze s vlasništvom. Tako da je po meni samo gruntovnica mjerodavna .

Čisto da se zna.

Zadnje uređivanje Katrin : 27.03.2012. at 17:17.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:16   #43
Quote:
scorpion87 kaže: Pogledaj post
Zanima me u vezi vlasničke tužbe (priznavanja jačeg prava vlasništva),
dali može posjednik uputiti tužbu za priznavanja jačeg prava vlasništva za dio posjeda (nekretnine) ili to mora biti isključivo vlasnik posjeda/parcele (upisan u katastar i zemljišnu knjigu).
Vlasnicka tuzba se tako i zove zato sto ju podnosi vlasnik.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 11:20   #44
U slučaju, da posjednik podnese vlasničku tužbu, jeli ta legitimna. Treba li ju sud prihvatiti?

Zadnje uređivanje drot13 : 28.03.2012. at 20:40. Reason: brisanje citata
scorpion87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:06   #45
Ako posjednik podnese vlasničku tužbu, a nije vlasnik, već samo posjednik, logično je da će je izgubit.

Ako je posjednik ujedno i vlasnik, pa podnese vlasničku tužbu (logično), a ne posjedovnu, sve je ok, sud bi je trebao prihvatiti ako je drugo sve ok.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 12:48   #46
Quote:
scorpion87 kaže: Pogledaj post
Zanima me u vezi vlasničke tužbe (priznavanja jačeg prava vlasništva),
dali može posjednik uputiti tužbu za priznavanja jačeg prava vlasništva za dio posjeda (nekretnine) ili to mora biti isključivo vlasnik posjeda/parcele (upisan u katastar i zemljišnu knjigu).


Može i predmnjevani vlasnik. Ali mora imati osnovu stjecanja nekretnine i dokazati predmnjevano vlasništvo. Ako je samo posjednik onda ne može.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 09:52   #47
OMETANJE POSJEDA
Molim za pomoć Katrin , File i ostale ! Taj zakon je prilagođen kriminalcima i mangupima !!U Sl. Brodu nas 2 vlasnika i sud maltretiraju 2 g. ; tužbom za ometanje posjeda , tužbom za uspostavu služnosti puta , službenom bilješkom prema gruntovnici ! Kriminalci imaju ugovorenu služnost puta po drugoj parceli koju im je sadašnji vlasnik spriječio ! Nisu protiv njega podnijeli tužbu ! Odbili su da sa nama iz ulice kupe parcelu koju bi koristili u sve svrhe ( riječ je o parceli za površinu ulice ) . Bez pitanja i odobrenja počeli su koristiti dio parcele ! Mi ih nismo tužili za ometanje naše imovine ! Žele da se služnost koju ne mogu koristiti prenese na našu parcelu , da im napravimo prilaznu rampu na našoj parceli jer vlasnica ne da da se to napravi na njenoj , napravili su preko 2000 Eur troška sebi i nama ! Mi smo im nudili status suvlasništva u našoj parceli , oni su to odbili !!Sada im ništa više nećemo pokloniti , već smo se u tužbi kojom traže služnost očitovali da tražimo sufinanciranje u dosadašnjim troškovima i da plate trošak suda !! U slučaju tužbe za ometanje posjeda u drugoj parceli , županijski sud je odbio žalbu koju je napisao naš odvjetnik ! Županijski i općinski sud smatraju da smo građevinskim strojem dirali parcelu tužitelja ! Ja smatram da nismo ! Da bi sud to mogao presuditi , mora narediti geodetsko vještačenje ! Postoji još vlasnička tužba , odvjetnik je rekao da se ona može primjeniti nakon poteza koji vuku naši neodgovorni susjedi !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 16:32   #48
Smetanje posjeda - samozastupanje i troškovi

U predmetu ometanja posjeda gdje sam bio tuženi, dakle, sam nisam inicirao sudski postupak već sam došao u situaciju gdje sam bio primoran da se sam branim, u 2 navrata je donešena presuda u moju korist. Prvostepenom presudom odbačen je tužbeni zahtjev. Nakon uložene i prihvaćene žalbe tužitelja od strane Županijskog suda, u ponovljenom postupku, tužbeni zahtjev je opet odbačen kao neosnovan!

Kako sam se sam branio u predmetu, sam pisao podneske, odgovore, sam odlazio i bio prisutan na raspravama u sporu, pitam i molim za odgovor:

- imam li pravo na naknadu troškova radi uloženog truda i vremena proučavanja Zakona i propisa te pisanja Podneska
- imam li pravo na troškove pristupima parnicama, odnosno
- imam li pravo na troškove prijevoza od mjesta stanovanja do mjesta sudovanja i natrag ( cca 200 km.)! Napomena - invalid sam I kat., sa 90 % tjelesnog oštećenja, i koristio sam za prijevoz svoje osobno vozilo.

Ako imam pravo na naknadu nekih od navedenih troškova, molio bi da me u putite prema kojem Zakonu ili Propisu!

Zahvaljujem na brzom odgovoru.
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 21:16   #49
Presuda je po drugi puta tek objavljena, i još nisam primio pismeno rješenje. Međutim sudac prema zapisniku o objavi presude, u istoj nije "priznao" nijedne troškove koje sam istakao ( pristup raspravi, prevozni troškovi 3,00 kn/km, pisanje podneska), osim troškova izvršenog vještačenja u postupku, uplačenih na račun Suda.

Zadnje uređivanje drot13 : 15.04.2012. at 00:49. Reason: brisanje citata
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 20:34   #50
Quote:
Din kaže: Pogledaj post

- imam li pravo na naknadu troškova radi uloženog truda i vremena proučavanja Zakona i propisa te pisanja Podneska
- imam li pravo na troškove pristupima parnicama, odnosno
- imam li pravo na troškove prijevoza od mjesta stanovanja do mjesta sudovanja i natrag ( cca 200 km.)! Napomena - invalid sam I kat., sa 90 % tjelesnog oštećenja, i koristio sam za prijevoz svoje osobno vozilo.

Ako imam pravo na naknadu nekih od navedenih troškova, molio bi da me u putite prema kojem Zakonu ili Propisu!

Zahvaljujem na brzom odgovoru.
Nažalost nemate pravo na ništa od ovog. Nikakav trud, uloženo vrijeme, proučavanje zakona, pristup, izgubljeno vrijeme...

Stranka ste u postupku. Dužni ste se brinuti o svojim pravima.

Priznaje se samo trošak zastupanja po odvjetniku i sudske pristojbe ako ste ih plaćali.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:09   #51
Poštovani File! Uparnici smetanje posjeda se sama zastupam.Presuda je donesena meni u korist ali za troškove prijevoza sam odbijena.Mjesto u kojem je sud udaljen je od mog mjesta prebivališta.Obrazloženje sudca je "nije dosuđen trošak prijevoza osobnim automobilom,jer isti nije ničim dokumentiran"Nisam se mogla teleportirati ,a nisam bila upoznata kako se to dokumentira.Možda savjet za budučnost
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 14:06   #52
Morao bi bit prilozen neki racun od goriva (cestarine)...i uz to i istaknut precizan zahtjev koji se potrazuje.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 15:43   #53
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Morao bi bit prilozen neki racun od goriva (cestarine)...i uz to i istaknut precizan zahtjev koji se potrazuje.
Godinama gorivo uzimam na "diners" i to par tankova mjesečno Dali se to plačanje na moje ime i karticu smatra računom? Kako izgleda prcizan zahtjev?Jel to neki iznos u kunama po km? Invalid sam sa invalidskom knjižicom i kartom za parkiranje ,velikim tjelesnim oštečenjem pa mi je prijevoz autobusom nemoguč.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 18:24   #54
U praksi se strankama koje se zastupaju osobno, takvi zahtjevi za naknadu nastalih troškova vrlo često odbijaju, i to radi raznih razloga. Tako da to prvenstveno ovisi o sucu koji vodi postupak.
Puno je lakše obrazložiti odbijanje zahtjeva za naknadu troška, nego usvajanje. Zato se to skoro uvijek odbija.

Nije bitno što je račun plaćen kreditnom karticom, niti račun mora glasiti na ime.Samo treba priložiti neki račun za gorivo, ali koji bar donekle odgovara potrošnji za tu relaciju za dolazak na sud.
Ne bi bilo loše da je datum na računu i datum kad je bilo ročište. Može se priložiti i slip od kartice, nije to viška.
Zahtjev mora sadržavati točan iznos troška koji se traži, jer ljudi vrlo često navedu "tražim trošak goriva / karte / dnevnice....za dolazak na sud" ; bez navođenja cifre. To se uvijek odbija.
Isto je i sa javnim prijevozom. Treba se priložiti karta. Ništa se ne pretpostavlja. To što živite u drugom mjestu od suda, nije dokaz sam po sebi da ste imali trošak dolaska na sud.
Treba to dokazati - ili kako je taj sudac napisao - dokumentirati.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 15:44   #55
Pozdrav! Nadam se da sam na dobroj temi. Naime, radi se o tome da je moja majka nakon smrti njenog oca, u nasljedstvo dobila poljoprivredno zemljiste. Kad se izaslo na teren, utvrdilo se da nam je 5000 m2 parcele nelegalno zaposjela firma koja se bavi uzgojem bresaka i na tom mjestu su podigli breskvik koji je sad star cca 10 g. Koliko mama zna, djed nije potpisivao nista vezano za tu parcelu. Mene sad zanima, sto napraviti? Podignuti tuzbu? Za unatrag koliko godina mozemo traziti naknadu stete? Na koji clanak kojeg zakona bi se trebali pozvati? Molim nekog pravnika ako mi moze pomoci! Hvala

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 21:57   #56
Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Nadam se da sam na dobroj temi. Naime, radi se o tome da je moja majka nakon smrti njenog oca, u nasljedstvo dobila poljoprivredno zemljiste. Kad se izaslo na teren, utvrdilo se da nam je 5000 m2 parcele nelegalno zaposjela firma koja se bavi uzgojem bresaka i na tom mjestu su podigli breskvik koji je sad star cca 10 g. Koliko mama zna, djed nije potpisivao nista vezano za tu parcelu. Mene sad zanima, sto napraviti? Podignuti tuzbu? Za unatrag koliko godina mozemo traziti naknadu stete? Na koji clanak kojeg zakona bi se trebali pozvati? Molim nekog pravnika ako mi moze pomoci! Hvala

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
pa imaš vlasničke tužbe, one ne zastarjevaju... rei vindicatio, tužba za povrat vlasništva, a ako ne možeš dokazati prednika, imaš negatornu tužbu, kojom tražiš povrat posjeda...a ti su očigledno stekli posjed nepošteno, pa će ti i troškove morat nadoknadit..
Zorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 22:50   #57
Hvala na odgovoru! zanima me jos nesto. Prijateljica pravnica rekla je da mozemo traziti odstetu za unatrag do 5 godina, jer sve ostalo je zastara. Pa mi nije donekle jasan tvoj odgovor. Trebat ce i sudski vjestak izici na teren da se vidi koliko je star breskvik, mada ni to nije meritorno jer nasad breskvika ima vijek trajanja od cca 12-15godina, nakon toga se krci, te sadi novi. Sto je moguce da oni eksploatiraju nasu zemlju i zaradjuju na njoj duze od 15g.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 15:22   #58
Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! zanima me jos nesto. Prijateljica pravnica rekla je da mozemo traziti odstetu za unatrag do 5 godina, jer sve ostalo je zastara. Pa mi nije donekle jasan tvoj odgovor. Trebat ce i sudski vjestak izici na teren da se vidi koliko je star breskvik, mada ni to nije meritorno jer nasad breskvika ima vijek trajanja od cca 12-15godina, nakon toga se krci, te sadi novi. Sto je moguce da oni eksploatiraju nasu zemlju i zaradjuju na njoj duze od 15g.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
što se tiče troškova ovo stoji u zakonu:
nepošteni posjednik, pored toga što mora vratiti stvar, odgovara i za faktička raspolaganja nad stvari, mora vratiti stvar onakvu kakva je bila kad je stvar primio u posjed. stvar se u pravilu ne može vratiti u takvom stanju, pa nepošteni posjednik mora nadoknaditi vrijednost stvari, ako je stvar potrošio ili uništio, ili nadonknaditi razliku u vrijednosti koju je stvar izgubila.
zastara potraživanja troškova je 3 godine otkad je stvar vraćena.
nepošten posjednik dužan je vlasniku stvari predati sve plodove i druge koristi što ih je imao od stvari za vrijeme svog posjedovanja. osim toga dužan je nadoknaditi vrijednost plodova koje je potrošio, otuđio ii uništio, a i vrijednost plodova koje je propustio ubrati.
nepošten posjednik treba vratiti sve civilne plodove( najamnine, zakupnine) bez obzira jel ih ubrao ili ne.
ali tu dolazimo do protuzahtjeva, oni mogu od tebe tražiti da im nadoknadiš troškove.
nepošten posjednik ima pravo na naknadu nužnih troškova, ali samo onih koji bi bili nužni vlasniku da se stvar nalazila kod njega, rok zastare potraživanja je 3 godine od povrata stvari. oni nemaju pravo zadržati stvar dok im ne nadoknadiš troškove.
nepošten posjednik nema pravo na naknadu korisnih troškova( troškovi kojima se povećava vrijednost stvari) ali imaju pravo odnošenja, ako se poboljšice mogu odvojiti od stvari.
Zorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 16:30   #59
Zoree, hvala na trudu ako mi mozes jos reci to sto si citirala, iz kojeg je to zakona? Pa da malo proucim.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 16:52   #60
Zakon o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.