Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2010., 16:36   #21
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Grijem se na pelete, a moj prijatelj se je grijao pirolizom. Nakon puno muke je odustao i vratio se na obično grijanje na drva.
Mislim da su u našim uvjetima ova dva načina grijanja po pitanju komoditeta neusporediva. Grijanje na pelete je po tom pitanju gotovo kao na lož ulje, a po pitanju cijene skoro upola jeftinije.
Zašto je frend odustao od pirolize?
Vjerovatno nije ta njegova piroliza bila složena kako treba!?

Čekaj samo da poraste potražnja za peletima, desit će se kao i s ložom i plinom, par firmi proizvode pelete i mogu cijenu diktirat kako hoće!
Zer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 21:07   #22
Quote:
Zer kaže: Pogledaj post
Zašto je frend odustao od pirolize?
Vjerovatno nije ta njegova piroliza bila složena kako treba!?

Čekaj samo da poraste potražnja za peletima, desit će se kao i s ložom i plinom, par firmi proizvode pelete i mogu cijenu diktirat kako hoće!
Čovjek je odustao zbog čestog štopanja peći. Naime kod nas je problem naći drva određene vlažnosti. Na kraju je izračunao da mu je obično loženje drvima jeftinije i da iziskuje manje truda.

Što se tiče peleta njima cijena pada svake godine, pred par godina su na Europskom tržištu bile 250 eura. a nedavno su se pojavile kineske pelete po 70 eura tona.
Dobar sam sa jednim prizvođačem i on ima veliki problem plasmana. 98% proizvodnje izvozi, ali je konkurencija svakim danom sve veća. Naime u Hrvatskoj je 19 drvoprerađivača uzelo poticaje za prizvodnju peleta. Činjenica je da se još uvijek ogromna količina sirovine za prizvodnju peleta kod nas baca.
Uglavnom čovjek kaže da mu je najveći trošak u proizvodnji pakiranje, pa ih zato za veće potrošače isporučuje u jumbo vrećama od jedne tone. Kad bi kod nas bilo više potrošača kaže da bi kupio cisternu, što bi znatno pojeftinilo dobavu.
Mislim da je ovo kao što je već u Njemačkoj, Austriji i Skandinavskim zemljama za nas gorivo budućnosti što se tiče grijanja.

Zadnje uređivanje agt : 01.01.2010. at 21:31.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 18:41   #23
U dilemi sam koju vrstu grijanja da uvedem. Zainteresovan sam za grijanje na pelete. Oni koji tu vrstu grijanja koriste, neka mi kažu svoja iskustva. Hvala.
armin.k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 19:37   #24
Ovako ljudi,

inače se profesionalno bavim grijanjem, te Vam mogu reči da za naše uvjete i stanje na tržištu još uvijek preporučam pelete.
Ako nekoga interesira cijena opreme i instalacije za pelete neka mi se javi mailom i dat ću mu točnu ponudu.

Samo molim navedite dali hoćete da Vam preuredimo postoječi kotao ili ste zainteresirani za nabavku novog, te mi ukratko opišite Vašu instalaciju i navedite površinu grijanog prostora. Spremnik za pelete ne mora biti originalan tvornički proizvod, improvizirat ćemo.
Imamo iskustva.

Pozdrav.
dmarti81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 21:03   #25
Quote:
armin.k kaže: Pogledaj post
U dilemi sam koju vrstu grijanja da uvedem. Zainteresovan sam za grijanje na pelete. Oni koji tu vrstu grijanja koriste, neka mi kažu svoja iskustva. Hvala.
Ja sam se do pred dvije godine grijao na struju, a moj prijatelj na lož ulje. Krenuli smo u potragu za nečim povoljnijim. Pregledali smo peći na piljevinu, kukuruz, koštice od voća, sječku, orahovu i lješnjakovu ljusku, maslinovu kominu i pelete. Odlučili smo se za ovo posljednje. Ovo nam je druga sezona i više smo nego zadovoljni kako cijenom tako i komoditetom.
U posljednjih godinu dana naše su tržište preplavili proizvođači peći na pelete, tako da čovjek ima zaista što odabrati. Primjerice peć od 50 KW postoji u rasponu od 2000 do 5000 eura. Peleta je također dovoljno na tržištu i cijena je čak niža nego u inozemstvu.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 22:46   #26
Može li netko nekaj reći o samom kurenju peletima? Kak radi plamenik: jel stalno dodaje pelete promjenjivom brzinom (kontinuirana dobava) ili dodaje u šaržama (ON-OFF dobava)? Po čemu peleti bolje izgaraju od punog drva i zašto kotel ima bolji stupanj iskorištenja nego s punim drvima? Radi li kotel s promjenjivom snagom i u kojem području (ako klasični na drva radi u cca 80-100%, a pirolitički cca 50-100%)? Treba li dodatni termo-akumulacijski spremnik vode (puffer)? Kak se vrši potpala kotla? Odgovori mogu i na PM (Dmarti, zanima me nekaj oko 25-30kW).
Hvala!
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 00:41   #27
Dozatori peleta rade u određenim vremenskim intervalima, a to kontrolira elektronika kojoj ti zadaješ parametre. Također nakon faze ubacivanja peleta u plamenik ide interval ubacivanja zraka dok pelet ne izgori. To je faza rada peći, a u međuvremenu dok potrošači ne potražuju temperaturu peć radi u fazi održavanja plamena, a i te parametre zadaješ ti. Kod mene konkretno svakih 20 minuta uzme par grama peleta. Na osnovu količine ubačenih peleta i zraka za sagorjevanje istih regulira se snaga peći, moja peć ima raspon od 13-45 KW, a namještena je na 23KW jer je to snaga koju trebam. Inače moja peć radi bez prekida cijelu sezonu grijanja cca 6 mjeseci. Potpala peći je automatska vrućim komprimiranim zrakom, a pufer nije potreban mada ti ga svaki prodavač pokuša uvaliti.
Što se tiče peleta to je drvo prešano pod 400 atmosfera i usput je pod pritiskom iz njega izgurana vlaga na 12 stupnjeva. Pelet mora tonuti u vodi zbog svoje specifične težine. Zbog toga daje bolju iskoristivost, a moje je iskustvo da je kaloričniji crnogorični nego npr. bukov jer se ovaj prvi da bolje stlačiti i ima u sebi određeni postotak smole.

Zadnje uređivanje agt : 03.01.2010. at 00:49.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 16:05   #28
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Ja sam se do pred dvije godine grijao na struju, a moj prijatelj na lož ulje. Krenuli smo u potragu za nečim povoljnijim. Pregledali smo peći na piljevinu, kukuruz, koštice od voća, sječku, orahovu i lješnjakovu ljusku, maslinovu kominu i pelete. Odlučili smo se za ovo posljednje. Ovo nam je druga sezona i više smo nego zadovoljni kako cijenom tako i komoditetom.
U posljednjih godinu dana naše su tržište preplavili proizvođači peći na pelete, tako da čovjek ima zaista što odabrati. Primjerice peć od 50 KW postoji u rasponu od 2000 do 5000 eura. Peleta je također dovoljno na tržištu i cijena je čak niža nego u inozemstvu.
Hvala na odgovorima. Interesuje me, molim te da mi kažeš koliko peleta u tonama trošiš po sezoni, odnosno koliko bi ja trošio ako grijem 120 kvadrata, 2,5 metara visine, sa fasadom i izolacijom stiropor od 5 cm.
armin.k is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 17:36   #29
Quote:
armin.k kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima. Interesuje me, molim te da mi kažeš koliko peleta u tonama trošiš po sezoni, odnosno koliko bi ja trošio ako grijem 120 kvadrata, 2,5 metara visine, sa fasadom i izolacijom stiropor od 5 cm.
Ja sam za prošlu sezonu potrošio 6 tona, a ove do sad 2 tone. Imam izuzetnu izolaciju. Jedan objekt od 300 kvadrata neto površine je montažna drvena kuća i tu držim 24 stupnja dan i noć. Drugi objekt gdje grijem cca 200 kvadrata na 18 stupnjeva je klasična gradnja sa izolacijom izvana i iznutra. Između je stotinjak metara cjevovoda (50+50) što nije dobro izolirano i tu imam gubitaka. Uglavnom kod mene je kontinentalni koeficijent (kubik puta 0,75) smanjen preko 50% zahvaljujući izolaciji.
Ne znam na što se sad griješ ali kila peleta mijenja pola litre lož ulja.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 19:19   #30
Gdje se mogu naci najpovoljnije peci na pelet?? Ali bas peci za prostor,ne kotao... Danas u podnevnom dnevniku su pricali o tome i covjek je rekao da ima peci od 7000kn... zna li netko nesto vise o tome?
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 22:39   #31
Vidio sam takve male peći u tvornici peleta Drvenjača d.d. Fužine. Oni izvoze pelete prizvođaču takvih peći u Italiju, pa vjerojatno kompenziraju. Mislim da su ipak skuplje od 7000 kn. Što se tiče kotlova najeftiniji koji sam vidio je od firme Radijator Kraljevo, a možda oni proizvode i peći.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 23:25   #32
Agt, a koji kotel ti imaš? I jel to univerzalni kotel s dodanim "plamenikom" za pelete, kak ima Centrometal, ili je baš kotel samo za pelete?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 10:52   #33
Imam češki Viadrus, gusnati člankasti. Malo je skuplji od Centrometala ali je od gusa. Isti takav prodaje se i za loženje na drva, samo što ovaj ima dozatore i plamenik. Inače ne može raditi kombinirano jer ima samo jedno ložište. Uz njega ide rezervoar gdje stane cca 300-350 kg peleta. Za utovar je jedan od praktičnijih, ali kad troši pelete treba mu ih pred kraj nagrnuti u sredinu jer mu stranice nisu previše kose pa si napravi lijevak i presuši. Pripremio sam prostor za rezervoar od cca 5-6 tona koji ću koristiti kad netko u RH kupi cisternu za prijevoz peleta.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 11:51   #34
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Imam češki Viadrus, gusnati člankasti. Malo je skuplji od Centrometala ali je od gusa. Isti takav prodaje se i za loženje na drva, samo što ovaj ima dozatore i plamenik. Inače ne može raditi kombinirano jer ima samo jedno ložište. Uz njega ide rezervoar gdje stane cca 300-350 kg peleta. Za utovar je jedan od praktičnijih, ali kad troši pelete treba mu ih pred kraj nagrnuti u sredinu jer mu stranice nisu previše kose pa si napravi lijevak i presuši. Pripremio sam prostor za rezervoar od cca 5-6 tona koji ću koristiti kad netko u RH kupi cisternu za prijevoz peleta.
Gledal sam Viadrusa U22. Takvoga valjda ti imaš, samo kaj tvoj ima dodavanje peleta sa zadnje strane. Imaju varijantu s plamenikom na prednjim vratima, gdje se dodaju šamoti i gusana obloga. Ta mi se nekak više sviđa, jer se može kuriti i običnim drvima (zavisi čega imaš i kaj je taj tren jeftinije. Nego, gdje ima peleti za kupiti na veliko, jer ovih >1.6kn/kg mi se čini jako skupo?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 15:40   #35
Ima firma Drvenjača Fužine, a pelete proizvode u Mrkoplju. Jumbo vreća od 1000 kg je prošlu sezonu koštala 1000 kuna. S njom je malo teže rukovati, za male peći ih treba vaditi iz te vreće. Ona je predviđena za velike sustave, gdje je viljuškar digne u zrak i onda se otvori donji dio vreće pa to istreseš u rezervoar. Naravno sama vreća je na revers i nije u cijeni.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 11:40   #36
Dovoz do Slavonije bi kostao skoro jos toliko... u Vinkovcima ima firma Spačva koja proizvodi pelet ,al ne znam cijenu...
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 12:30   #37
Zvon vidi zašto ne možeš primiti poruku.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 13:31   #38
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Zvon vidi zašto ne možeš primiti poruku.
Pa mailbox mi ima dovoljno mjesta sad, pa te molim, probaj opet poslati.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 19:57   #39
Proizvođača peleta je sve više.
Ima jedan i u Štitaru pokraj Županje.
Inače sam oženjen iz Štitara samo još nisam stigao pitati za cijenu.
stmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 00:22   #40
Quote:
dmarti81 kaže: Pogledaj post
Ovako ljudi,

inače se profesionalno bavim grijanjem, te Vam mogu reči da za naše uvjete i stanje na tržištu još uvijek preporučam pelete.
Ako nekoga interesira cijena opreme i instalacije za pelete neka mi se javi mailom i dat ću mu točnu ponudu.

Samo molim navedite dali hoćete da Vam preuredimo postoječi kotao ili ste zainteresirani za nabavku novog, te mi ukratko opišite Vašu instalaciju i navedite površinu grijanog prostora. Spremnik za pelete ne mora biti originalan tvornički proizvod, improvizirat ćemo.
Imamo iskustva.

Pozdrav.
Postoji li kakav plamenik za pelete koji ima na sebi otpepeljavanje? Naime imam u jednom objektu relativno nov Centrometalov kotao na lož ulje mislim 300 KW. U Centrometalu kažu da se ne može preurediti na pelete zbog otpepeljavanja.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.