Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 15:35   #1
Drzavna matura za vanredne ucenike

Zavrsila sam trogodisnji smjer i upisala 4 godinu vanredno.U mom ucilistu ne drze nista u vezi drzavne mature,pa me zanima kako ja sad mogu polagat maturu? Samo dodem u bilo koju srednju skolu i prijavim se? Imam li pravo onda dolazit kod njih na pripreme za maturu? Jese to placa?
wannabeit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 21:30   #2
Ne dolaziš u nikakvu srednju školu kad nemaš veze s tim srednjim školama. Kad dođe vrijeme prijaviš se na stranici Postani student kao i svi drugi, tamo piše kakve sve podatke trebaš ispunit i koje dokumente trebaš poslat, prati to. Mislim da se može prijavit od prosinca do veljače. U Zagrebu oni koji nisu redovni učenici koji završavaju ove godine, ispite polažu u dvoranama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Nisam upoznata moraju li pristupnici izvan Zagreba isto doći tamo, stvarno nemam pojma o tome.

Ako hoćeš ić na pripreme, moraš sama to negdje nać i vjerojatno platit. Ja smatram da su nepotrebne i da se može samostalno pripremit...uz malo guglanja lako nađeš kaj se traži za koji predmet, ali to sam samo ja. Ne mogu tvrdit da tebi ne bi pomogle. Tak da tu nemam infiormacija u vidu gdje je najbolje ić, ima li tog besplatno itd.
Basini is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:10   #3
Ima li u toj školi gdje si završila trogodišnji smjer četverogodišnjih smjerova? Ako ima, raspitaj se kod tih učenika, maturanata, drži li itko ikakve pripreme pa pitaj možeš li se priključiti. Neke škole organiziraju, neke ne, pa učenici idu na privatne.
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 12:26   #4
Ja sam također završio 4. stupanj vanredno prije nekoliko mjeseci, ali prvu srednju trogodišnju sam završio 2005. No ono što mene zanima je sljedeće. U brošuri NCVVO za nas koji smo srednju završili prije 2010. pod potrebnom dokumentacijom je, između ostaloga, navedeno i dakako ovjerene kopije svjedodžbi završenih razreda srednje škole i završnu svjedodžbu. Da li to znaci i da ja moram priloziti ovjerene kopije iz završene trogodišnje škole i svjedodžbe iz ustanove u kojoj sam se doskolovao na 4. stupanj? Ja predpostavljam da da ali čisto da provjerim. Jer smo po završetku doškolovanja dobili razlikovne svjedodžbe za prva 3 razreda, standardnu svjedodžbu za 4. razred i završnu svjedodžbu smjera za koji smo se doškolovali. Što će reći da samo kod svjedodžbi imam 9 zasebnih dokumenata za ovjeriti.
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 23:51   #5
Vjerojatno treba sve slati.
U sličnoj sam situaciji,a sve su upute tako neodređene...
varenika_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 23:13   #6
Ja isto ove godine završavam tu 4.godinu vanredno u pučkom učilištu a završila sam trogodišnju.Upisala sam ju samo zato da mogu ići na maturu i redovno na faks.Ja nemam pojma di ni kad se piše ta vanredna matura i bilo koga da pitam ne zna. Neki vele da se piše u 12 mj.u Zagrebu i da se plača po ispitu 180 kn. Sad ne znam dal je ta informacija točna ili ne. To je jedino što ja znam o tome:ne zna. Neznam koga bi više pitala i kome bi se obratila da mi zna točno reći nešto više o pisanju te vanredne mature.
Petra5553 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 23:59   #7
Iskreno, prvi put čujem za pojam vanredne mature, mislim da raspolažeš netočnim informacijama.
Imaš dva roka - ljetni i jesenski. Za ljetni rok su prijave trajale od 1.12. do 1.2. a za jesenski će biti negdje krajem 7.mj.

Kad završavaš 4. stupanj ? Ako će biti gotov sad u 6.mj onda se možeš prijaviti za jesenski rok mature. Cijena jednog ispita je 175 kn.
Najbolje bi ti bilo da nazoveš ncvvo na njihov info telefon - 01 4501 899, dostupni su svakim radnim danom i dat će ti sve potrebne informacije.
Sretno.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 19:27   #8
Wink

Quote:
Verbeia kaže: Pogledaj post
Iskreno, prvi put čujem za pojam vanredne mature, mislim da raspolažeš netočnim informacijama.
Imaš dva roka - ljetni i jesenski. Za ljetni rok su prijave trajale od 1.12. do 1.2. a za jesenski će biti negdje krajem 7.mj.

Kad završavaš 4. stupanj ? Ako će biti gotov sad u 6.mj onda se možeš prijaviti za jesenski rok mature. Cijena jednog ispita je 175 kn.
Najbolje bi ti bilo da nazoveš ncvvo na njihov info telefon - 01 4501 899, dostupni su svakim radnim danom i dat će ti sve potrebne informacije.
Sretno.
meni završava škola krajem 6.mjeseca..moje učilište ne organizira pisanje mature tako da više ne znam kome bi se obratila..čula sam da se može tek sljedeću godinu pisati matura ali ne znam gdje niti ne znam kad
Al' hvala na ovim informacijama
Petra5553 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 08:24   #9
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
meni završava škola krajem 6.mjeseca..moje učilište ne organizira pisanje mature tako da više ne znam kome bi se obratila..čula sam da se može tek sljedeću godinu pisati matura ali ne znam gdje niti ne znam kad
Al' hvala na ovim informacijama
Jedina mana vanrednog školovanja je što učilišta nemaju ništa s državnom maturom niti su posebno zainteresirani da ti pomognu oko prijave.
Ako imaš kakve pristupačne profesore ondje (tj. mentora ili mentoricu za državnu maturu kojeg/koju su postavili kao glavnog/glavnu), njima se obrati pa će te donekle uputiti, ali meni nisu pretjerano pomogli.

Sama se prijaviš početkom iduće godine na stranici Postani student.
Postupak prijave je lagan, imat ćeš opciju "Prijavi se u sustav" i podatke će ti poslati na email ili mobitel, ako se dobro sjećam.
Snaći ćeš se.

Kad se prijaviš, za mjesto pisanja ispita imati ćeš 5 ponuđenih gradova gdje se nalaze ispitna mjesta za vanredne učenike. Odabereš grad koji ti je najbliži, naravno.
Točna adresa ispitnoga mjesta objavljuje se pet dana prije pisanja ispita na tvojoj stranici, na poveznici Moj raspored.

Pripreme za maturu nema baš na učilištima koliko sam ja upoznata, a ako je organiziraju na zahtjev više učenika - plaća se.
Imaš cijelu godinu pauziranja pred sobom i više nego dovoljno vremena za pripremiti se. Nemoj da ti bude lijeno, bit će ti žao.
U prednosti si, maturanti državnih škola paralelno moraju pohađati nastavu i pisati ispite, dok si ti doma (možda radiš, ne znam), ali svakako imaš vremena više nego oni.
Išla si strukovnu i to još trogodišnju, tako da znaš i sama kakvu količinu znanja si usvojila.

Ako želiš pripreme za maturu, plaćaj si instrukcije. Ja osobno nisam.
Na stranici NCVVO imaš sve ispite od prošlih godina (i ljetni i jesenski rok), tako da njih riješiš i uz to si nabaviš priručnike ako koji predmet planiraš polagati višu razinu (priručnika imaš u knjižnici, sasvim solidnih, a možeš ih i kupiti).

Malo je zajebano to što na državnim školama mentori šalju dokumente učenika koji su se prijavili, tako da oni ne moraju previše o tome razmišljati (koliko sam upoznata sa situacijom), a ti ćeš sama morati skupiti sve dokumente koje nađeš navedene u brošuri za kandidate koji srednje obrazovanje završavaju
u ustanovama za obrazovanje odraslih od 2010. nadalje i sama ih poslati.
Za to imaš vremena početkom iduće godine.

Svjedodžbe prva 3 razreda srednje škole (strukovne koju si završila) morat ćeš pokupiti iz svog učilišta (sad je kod njih, ne?) i odnijeti na svoju staru školu da ih ovjere.

Ako budeš imala kakvih pitanja, piši slobodno.
Pozz i sretno!
__________________
the clock is always slow, it is later than you think.

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 04.06.2014. at 11:11. Reason: popravak quotea
BlameMyADHD is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 10:35   #10
Inače, Petri je bio namijenjen post.
Krivi quote sam stavila.
__________________
the clock is always slow, it is later than you think.
BlameMyADHD is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 11:12   #11
Quote:
BlameMyADHD kaže: Pogledaj post
Inače, Petri je bio namijenjen post.
Krivi quote sam stavila.
Sređeno
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 14:55   #12
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Sređeno
hvala
__________________
the clock is always slow, it is later than you think.
BlameMyADHD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.