Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2006., 12:27   #41
Quote:
beebop kaže:
Zato što za sjetvu uljane repice treba imati ogromne površine i skupu mehanizaciju tako da se više isplati posaditi na manjoj površini neku kulturu koja se moze bolje prodati po kg.
Problem je drugdje a ne u tome.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 19:00   #42
Quote:
zegolub kaže:
Problem je drugdje a ne u tome.
Misliš na ljenost,neobrazovanost i zatucanost prosjecnog Hrvata ili...?
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 23:16   #43
Quote:
zegolub kaže:
Problem je drugdje a ne u tome.
slazem se sa tobom potpuno, neznam mozda sam jos mlad i neiskusan sto se tice zivotnih prilika. ali da ja imam neku lovu usao bi u biznis sa uljenim repicama odmah
__________________
West Side Crew
Shpaolin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 23:48   #44
Uljana repica je politička propaganda, to će biti čisti gubitak.

Žao mi je što ranije nisam vidjela ovaj topic.

Poticaji

- osnovni zakon o poljoprivredi
- iznosi poticaja i uvijeti (oni mali pdf dokumenti desno)
- morate biti u sustavu PDV-a da bi ostvarili poticaje, tekuće izmjene se objavljuju na stranicama minisarstva, a tamo možete i skinuti sve potrebne obrazce za zahtjeve.
- naravno sve se skupa komplicira ako želite raditi na područjima od posebne državne skrbi ili se baviti eko proizvodnjom, ali otom - potom.

Za one koji samo propituju mogućnosti predlažem jesenski velesajam i štand ministarstva, tamo možete dobiti gotovo sve materijale, nije loše unaprijed proučiti zakone.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 11:24   #45
A što mislite o npr. proizvodnji domaćeg sira, prgica, kobasica, kulena i salama po domačoj recepturi na OPG?

Da li se to može onda prodavati ako si u sustavu PDV-a koa OPG ili moraš imati za to otvorenu firmu ili obrt? Što kaže zakon o tome? Koji sve uvjeti moraju biti ispunjeni?

Zadnje uređivanje Zecky : 21.06.2006. at 12:13.
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 12:43   #46
Quote:
milbo kaže:
Doduse, trebas jaaako puuuno cistiti da bi skupio 1 kg oraha a to ti je 40 kuna max.
da, neizmjerno puno, manje od minute sa najlošijim strojem...

orasi počnu davati plod 2 godine nakon sadnje bez obzira koliko je stara sadnica, dožive neku vrstu stresa, cijepljeni orasi ulaze u puni rod 7-10 godina nakon sadnje i obično se stabla ruše nakon 40-ak godina jer do tada dovoljno narastu a količina uroda počne padati.

kako se često orasi posade i čekaju da narastu onda se isto tako često desi da ih poplaši mraz u tim prvim godinama jer stabla nisu dovoljno visoko narasla. u kasnijim godinama se opasnost od mraza jako smanjuje jer cvjetovi rastu na 3-4 metra visine

ako već možeš birati probaj osigurati podlogu od crnog oraha jer je takva podloga najprimjerenija ovom podneblju. poberi na tom području nekoliko različitih oraha, najbolje zamoli od ljudi po par oraha, neka bude i velikih i malih, zasadi te plodove i dobiti ćeš "sjemenjake". za to si vjerojatno čuo. onda te sjemenjake zacijepiš na podlogu od crnog oraha.

one cijene od 40 kn za kilu jezgre zaboravi, najbolje ti je računati sa 25 kn da bi dobio realnu sliku
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 13:58   #47
To je istina, 25-30 kn/kg je realna cijena več godinama koju ćeš postiči na veliko osim ako nemaš nekog strica koji kupuje orahe na kontejnere pa onda tebi tih 500 kg može platiti i po 60kn...
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 21:14   #48
ovu nedjelju su na plodovim zemlje govorili o uzgajanju malina...
vele da je to dosta zahvalna kultura, za uzgajanje ne treba puno tehničkog znanja, a otkup je zagarantiran..
vinc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 08:22   #49
Quote:
vinc kaže:
ovu nedjelju su na plodovim zemlje govorili o uzgajanju malina...
vele da je to dosta zahvalna kultura, za uzgajanje ne treba puno tehničkog znanja, a otkup je zagarantiran..
Kod uzgoja malina bilo bi pozeljno imati pod malinama povrsinu vecu od 1 hektara a za tako veliku povrsinu treba u vrijeme berbe angazirati i berace koje je tesko naci.

Ako otkupna stanica nije blizu onda je potrebno imati i hladnjaću. Maline se beru u jutro dakle tamo negdje od 4 do 7h a beraci takvu berbu naplacuju kao nocnu berbu.

Poćetna investicija za posaditi 1 hektar iznosi preko 100.000 kuna a poticaji na 1hektar su 30.000 kuna...

Sve v svemu meni se cini da je isplativije posaditi kupine pa onda raditi vino od njih ...
Zanimljivo je da je Srbija 3. po kolicini proizvođac malina u svijetu
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:37   #50
Možeš raditi vino i od kupina i od malina. Jedan moj prijatelj pravi vino od jednog i drugog i od ribizla. Sva 3 vina su odličnog okusa , zdrava su i cijena im je vrlo visoka
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 12:01   #51
Smile

Kak se uopce krece cijena drveta oraha?
Nemam nekoliko m3, nego samo 2 oraha,pa me zanima jel se to moze prodat?
 
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:54   #52
odi i raspitaj se u županiju. i državna i lokalna daju poticaje. znam konkretno u vsž kako se najviše ljudi u posljednje vrijeme bavi voćarstvom (šljive i dr.) i vinogradarstvom. lokalna daje poticaje na način kada ti sve posadiš i zasadiš dođeš kod njih s računima i oni ti isplate dio novaca kao poticaj. kako državna funkcionira ne znam.
odi također u savjetodavnu službu. i tamo bi trebao dobiti korisne informacije.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 18:11   #53
Koliko sam je čitao i čuo, Srbija je 1. proizvođač malina u svijetu, po količinama.

Ima li tko zainteresiran za proizvode od lavande?

www.lavander.hr
El Choro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 18:11   #54
Ja vas sve podrzavam sa tim orasima, samo bih vam preporucio da odmah kad krenete u taj biznis otvorite neku firmu vezano s tim da ja mogu kupit dionice te vase firme dok su orasi jos mladi....
hnkhajduk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 21:22   #55
Evo ja radim na državnim poticajima u poljoprivredi i cifre su ove 16800kn/ha za podizanje trajnih nasada i 2500kn/ha svake godine.Tek od 01.01.2008.g. moraš biti u sustavu poreza na dohodak.I glavni uvjet je da si upisan u Upisnik poljop. gospodarstava.
Još dobiješ od svoje županije neku lovu ali to se moraš raspitati kod njih.


Zakon o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu NN 87/02,117/03,82/04,12/05 i 85/06
algore is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 10:51   #56
to hoce obradivati zemlju kraj zagreba?

bas trazim nekog tko bi htio saditi mrkvicu ,kupus, grasak, salatu i sl i ujedno imati kud otici na vikend kraj Zagreba, Degidovec u pravcu Čučerja, oko 1 sat od centra grada autom.povrsina oko 400m2
nema nastambe ali može se ponijeti sator ako se hoce ostati preko noci.

iznajmljujem bez naknade ali da se posade vocke,koje najamnik moye uyivati bar 5-7 god sam.

ja živim vani.
to je bio nekad vinograd.

može se i jabuke posaditi..one rode brže nego orasi...
ili ljesnjak?
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 11:15   #57
Pozdrav tema je ok, ali mene još zanima dali netko zna kolika bi bila cijena mehanizacije za obradu nasada lješnjaka od jednog ili više hektara, jer lješnjak se sigurno neće brati ručno na toj površini.

P.S jel znate nekoga kod Nove Gradiške tko se bavi lješnjacima i kakvo je tlo pogodno za lješnjake???
orka23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 22:42   #58
evo ja na vikendici imam nekoliko ljesnjaka, i oraha, starih preko 10 godina,
ali svake godine nemam nito kilo ploda, jer vjeverice iz obliznje sume sve to pokupe... a mozda i drugi vikendasi

tako da nije samo posadit sumu i skupljat skupe i vrijedne orahe, nego treba i to redovito uredjivat i nadgledat. Nije to tak jednostavno kako izgleda
Helios is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 09:14   #59
Quote:
NERAST kaže:
..... malo sam razmišljao i čitao ....

Cijena poljoprivrednog zemljišta je relatvno niska , pa sam si kontao s obzirom da imam keša a i nisam ljenjivac zasto ne investirati u poljoprivredu
..... NPR u podizanje trajnog nasada oraha.... sam nasad ne zahtjeva pretjerano puno rada sto znaci da nemora biti primarni izvor zarade a opet donosi profit kroz koju godinicu.... tako sam si ja smislio uzeti zemljište od cirka 5-10 hektara i posaditi ORAHE ....

e sad .... nisam poljoprivrerdnik ali znam drzati lopatu u rukama i uz malo literature i pokoji savjet mislim da bi islo .... no međutim nemogu nikako skontat računicu .....

Čuo sam da su poticaji za nasadu oraha po 1hektaru oko 40000kn .....


dajte bacite vasa razmisljanja o tome !!!


Odma da ti pitam, jel si mislio na orah kao plod ili drvo!
Inače trebaš čekati oko 12 godina da se investicija otplati, ukoliko se orjentiraš na drvo kako materijal i to samo u slavoniji, gdije je zemljište među plodnima i klima pogodna, znači Lika otpada, ne da neće uspijevati, ali će sporije rasti, što ti nije u interesu...

Sad ako razmišljaš o orahovici, prijatelj mi ima u Slavoniji oko cca150 oraha računaj da prodaje orahovicu za 100 kn po boci od 7 dl., a prinos je ogroman, neću govoriti koliko u tonama, jer ne znam, ali ću ga pitati!

Ako si mislio na drvnu građu, to ti je dugoročna investicija koja da bi drvo doseglo ciljanu deblji oko 60+ cm, teba oko 30-60 godina, velika varijacija ovisi o sorti oraha koji si posadio, ukoliko posadiš domaći orah, onda očekuj da će zaraditi tvoja djeca, stoga preporučam kanadski orah!
Zašto je dobro čekati 30godina da ti orag postigne zrelu dob za sječu, zato što je računica 1000 eura kubik, pošto 1000 sadnica trenutno donose između 800.000 i 1.300.000 eura, naravno ponovo velika razlika zbog starosti oraha u vrijeme sječe...stoga uzmite prosjek, 40 godina starosti+1000 sadnica=milja eura!

Sadnica je oko 40-100 kuna, ovisno o veličini sadnice za kupnje, na jedan hektar ide obično 150-180 sadnica, ovisno o razmaku sadnje, kolika je cijena ploda ne znam....a zemlja je dosta jeftina!
Ukoliko se odlučite na ovaj biznis, onda se dogovorite s određenim rasadnikom za popust, zbog količine, ja sam osobno za minimum od 1000 sadnica...

Nadam se da sam pomogao!

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 09:18   #60
Quote:
orka23 kaže:
Pozdrav tema je ok, ali mene još zanima dali netko zna kolika bi bila cijena mehanizacije za obradu nasada lješnjaka od jednog ili više hektara, jer lješnjak se sigurno neće brati ručno na toj površini.

P.S jel znate nekoga kod Nove Gradiške tko se bavi lješnjacima i kakvo je tlo pogodno za lješnjake???

Nisam agronom, ali po onome što znam il Like, orah ima tendenciju da kad sazrije sam padne, ukoliko se to ne događa tresi drvo, ukoliko je drvo od 30 metara, penji se...znači nije lako što je starije drvo, što se pak rakije tiče, cijeli plod ide u kotao, što uvelike pojednostaljuje proces pečenja!

Što se tiče tvoga upita vezanog uz liješnjak, mislim da zbog dubine korjena ne traži ništa posebno, ali ipak pogledaj na netu za detaljne informacije, ako imaš rasadnik u blizini, tamo će ti najbolje reći!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.