Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2014., 01:47   #5201
Jeste na kraju zadovoljni kako ste napisali esej?
Red0Bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 09:34   #5202
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam dovoljno jasno napisala, dobivaš bodove samo od onog ocjenjivača koji te bolje ocijenio ukupno.
Ahaaa, tak ima smisla. Hvala
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 11:24   #5203
Meni je malo krivo što su mi kod eseja uzeli bodove od onog što mi je lošije ocijenio. Sve do zadnjih kriterija s otprilike isto ocjenjivali i oda mi je drugi ocjenjivač u zadnjim kriterijima svugdje dao po bod manje. Tako da umjesto bar 75/80 imam 72/80. A za ona dva pitanja što sam se mislio žaliti pogrešno sam ih prepisao na koncept pa me zanima ima li se smisla uopće žaliti.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 11:39   #5204
To nije moguce, pa vidis da su ti fino napisali da dobijes bodove ocjenjivaca koji ti je ukupno vise dao, stavi sliku da vidimo ako je stvarno tak kak ti kazes
Anonimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 17:27   #5205
Što točno znači morfološka točnost?
tupavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 18:36   #5206
Quote:
tupavi kaže: Pogledaj post
Što točno znači morfološka točnost?
Pravilni oblici riječi ja bih rekla. Banalni primjer, mislim da bih tu mogli oduzimati bodove ako napišeš npr. čitaoc umjesto čitalac ili htjeo umjesto htio.
Amarieee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 20:30   #5207
Relativno sam zadovoljan s esejom, moglo je i bolje, ali ne žalim se jer imam poprilično visok postotak. Ono što me iznerviralo je to da mi je 1. ocjenjivač dao ful malo bodova, npr. ajmo reći da ima max. 20 bodova. On mi je dao 8, 2. ocjenjivač mi je dao 15 i onda su išli na trećega jer su očito bile previše velike razlike, i on mi je dao 17. Mene strašno nervira taj način ispravljanja, svaki od njih troje ocijeni drugačije, jer eto, možda je ovaj prvi imao loš dan pa je baš mene dopao da mi ispravlja, i sad bi netko ostao zakinut da su se našla dvojica strožih koji bi usuglasili ocjene, pa se ne bi ni išlo na trećega, a opet na esej se nije lako žaliti jer nikada ne znaš, može biti da je bolji pa dobiješ više bodova, a opet može biti da je lošiji pa ti treći ocjenjivač da manje bodova i to te dodatno zezne, dok npr. nekog drugog dopadnu dva koja su darežljivija iako esej i nije baš toliko dobar, ali eto, oni vole davati više.
__________________
Liberté, égalité, fraternité
In aeternum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 21:59   #5208
Quote:
Red0Bird kaže: Pogledaj post
Jeste na kraju zadovoljni kako ste napisali esej?

I vise nego zadovoljna.Dva dana prije pisanja eseja na maturi po forumu sam pitala ljude kako se to uopce pise jer nikad to nismo vjezbali u skoli i onda ga na maturi napisen za vise od 90%
lussylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 14:57   #5209
Jel ima netko da je pisao ispit iz hrvatskog jezika visa razina na jesenskom roku? da malo podjeli iskustvo, idem ujutro u zg pisat pa me zanima. Onaj soljanov kratki izlet s ljetnog roka mi je bio hladan tus pa sam pao ko kruska na eseju.. a knjizevnost 80% tocno imao..
__________________
Can I finish? Please, can I finish?....OK I'm finished.
JohnShooter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 15:52   #5210
Quote:
JohnShooter kaže: Pogledaj post
Jel ima netko da je pisao ispit iz hrvatskog jezika visa razina na jesenskom roku? da malo podjeli iskustvo, idem ujutro u zg pisat pa me zanima. Onaj soljanov kratki izlet s ljetnog roka mi je bio hladan tus pa sam pao ko kruska na eseju.. a knjizevnost 80% tocno imao..
I meni, samo što sam ja prošla taj esej i upisala se na željeni faks.


Pazi da cijeli esej ima uvod, razradu i zaključak, početak uvučen. Mislim da možeš ostvariti 3 samo zbog gramatike. Tako je moj profesor iz hrv. rekao.

Ostatak... pazi da odgovoriš na sva pitanja (možeš ići po redu, u razradi, i odgovoriti sa jednom koherentnom rečenicom). Spomeni nešto točno o autoru, spomeni u kojem je vremenu pisao (koji je bio stil, itd...). Možeš pisati o autoru u uvodu. U zaključku ostavi svoje mišljenje, ako jedno od postavljanih pitanja traži tvoje mišljenje to ostavi za kraj.


Ja nisam baš puno gledala svoj esej, esej mi je bio muka jer mi je tema bila hladan tuš, nisam pročitala djelo, previše sam otišla u politiku, nisam željela vidjeti kakva mi je bila gramatika jer sam napisala gotovo tri stranice u sati i pol i završila prije roka i samo predala ispit... Imala sam od 63-68% (zaboravila sma koliko), i dobila sma 3.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 15:52   #5211
Quote:
JohnShooter kaže: Pogledaj post
Jel ima netko da je pisao ispit iz hrvatskog jezika visa razina na jesenskom roku? da malo podjeli iskustvo, idem ujutro u zg pisat pa me zanima. Onaj soljanov kratki izlet s ljetnog roka mi je bio hladan tus pa sam pao ko kruska na eseju.. a knjizevnost 80% tocno imao..
Meni lani bila antigona...imao sam nula na eseju (jedino nju nisam procitao od 15 lektira)

p.s. gdje se piše ?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 16:41   #5212
Smile

Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
I meni, samo što sam ja prošla taj esej i upisala se na željeni faks.


Pazi da cijeli esej ima uvod, razradu i zaključak, početak uvučen. Mislim da možeš ostvariti 3 samo zbog gramatike. Tako je moj profesor iz hrv. rekao.

Ostatak... pazi da odgovoriš na sva pitanja (možeš ići po redu, u razradi, i odgovoriti sa jednom koherentnom rečenicom). Spomeni nešto točno o autoru, spomeni u kojem je vremenu pisao (koji je bio stil, itd...). Možeš pisati o autoru u uvodu. U zaključku ostavi svoje mišljenje, ako jedno od postavljanih pitanja traži tvoje mišljenje to ostavi za kraj.


Ja nisam baš puno gledala svoj esej, esej mi je bio muka jer mi je tema bila hladan tuš, nisam pročitala djelo, previše sam otišla u politiku, nisam željela vidjeti kakva mi je bila gramatika jer sam napisala gotovo tri stranice u sati i pol i završila prije roka i samo predala ispit... Imala sam od 63-68% (zaboravila sma koliko), i dobila sma 3.
Manje vise mi je poznat postupak pisanja eseja samo autori s ovih nasih prostora mi ne leze bas ali eto ovaj put sams e trudio prec bas sve bez obzira na to heh

Quote:
zgfico kaže: Pogledaj post
Meni lani bila antigona...imao sam nula na eseju (jedino nju nisam procitao od 15 lektira)

p.s. gdje se piše ?
Nije mi poznato gdje pisu regularni ucenici, ja pisem u puckom u vukovarskoj.. Vanredni sam pa vjerovatno zbog toga heh
__________________
Can I finish? Please, can I finish?....OK I'm finished.

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 31.08.2014. at 17:09. Reason: spajanje postova
JohnShooter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 20:25   #5213
Napisala sam dosta dugačak esej na sad na jesenskom roku na koncept, a nisam ga stigla na vrijeme prepisat u čistopis i sad me brine hoću li imat dovoljno riječi
Čula sam da je bilo slučajeva da su prethodnih matura priznavali i ono što je napisano na konceptu, jer isto tako nisu stigli prepisat..
Zanima me je li ovo moguće i sada ove godine? Ako netko zna, bila bih mu jako zahvalna, prolaz mi ovisi o tome
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati
Free like a wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 21:49   #5214
Bacio sam se na čitanje djela za nižu razinu. Je li potrebno da nakon svakog djela napišem koji podatak o njemu u bilježnicu i da se podsjetim pred maturu?
Stuart Bloom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 18:29   #5215
Quote:
Stuart Bloom kaže: Pogledaj post
Bacio sam se na čitanje djela za nižu razinu. Je li potrebno da nakon svakog djela napišem koji podatak o njemu u bilježnicu i da se podsjetim pred maturu?
Procitaj si sazetke djela i nesto o piscu (razdoblje, znacajke), odgovori na sva pitanja koja su ti postavljena na eseju - min. 80%
uiiu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 22:44   #5216
Patnje mladog Wethera, Dubravka i Pjesme (Matoš) su jedina djela koja nisu bila na eseju (osnovna razina). Trebalo bi posebnu pažnju obratiti na ova tri.
Stuart Bloom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:07   #5217
Koja su djela na A razini eseju ove god?
foobarcreative is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:17   #5218
Pisala sam višu razinu (i upisala se na prvi izbor), ali voljela bih da mi je maturi bila knjiga Patnje mladog Werthera ili knjiga Gospođa Bovary. Najdraže lektire ikad.
Mislim da bi imala više bodova, ali imala sam dovoljno bodova ionako.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:22   #5219
Quote:
foobarcreative kaže: Pogledaj post
Koja su djela na A razini eseju ove god?
1. Camus,Albert,Stranac
2. Cihlar.Nehajev,Milutin, Bijeg
3. Dostojevski,Fjodor.Mihajlovič,Zločin i kazna
4. Držić,Marin,Dundo Maroje
5. Flaubert,Gustave,Gospođa Bovary
6. Goethe,Johann.Wolfgang,Patnje mladoga Werthera
7. Kafka,Franz,Preobrazba
8. Krleža,Miroslav,Gospoda Glembajevi
9. Krleža,Miroslav, ovratak Filipa Latinovicza
10. Marinković,Ranko, Ruke (novele: Ruke, Zagrljaj, Anđeo, Prah)
11. Poe,Edgar.Allan, Crni mačak
12. Salinger,Jerome.David,.Lovac u žitu.
13. Sofoklo,Antigona
14. Šimić,Antun.Branko, Preobraženja
15. Šoljan,Antun, Kratki izlet.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 21:46   #5220
Esej-Smrt Smail-age Čengića

Molim vas da pogledate moj esej i da mi date svoja mišljenja naravno

ESEJ
Ivan Mažuranić, Smrt Smail-age Čengića
Ivan Mažuranić hrvatski je pjesnik, rođen 1814. godine u Novom Vinodolskom. Književnošću se bavio samo u mladim godinama objavljujući pjesme u duhu i stilu hrvatskoga narodnoga preporoda. Na njegovo pisanje utječe dubrovačka književnost te pjesnik Dimitrija Demeter. Smatram je vrsnim pjesnikom te mu je povjerena dopuna Gundulićeva „Osmana“ koja se do danas drži najuspjelijom. Još neka njegova poznatija djela su: „Hrvati Mađarom“, „Njemačko-ilirski slovar“, „Primorac Danici“ te „Smrt Smail-age Čengića“. Ovo djelo spada u razdoblje romantizma te ga prema književnoj vrsti možemo odrediti kao spjev jer ima dijelove dramskog, lirskog i epskog. Ima dramsku strukturu, to jest 5 dijelova: Agovanje, Noćnik, Četa, Harač i Kob. Sadrži monologe koji mogu biti izraz i dramskog i epskog. Djelo je pisano epskim desetercem i osmercem, a tim stihom su pisali dubrovački pisci u razdoblju baroka te se tu vidi utjecaj dubrovačke književnosti.
„Ljutit aga mrko gleda/Gdje se silom divit mora/ Silan arslan gorskom mišu“ stihovi su koji pripadaju prvom poglavlju spjeva „Smrt Smail-age Čengića“. Prvo poglavlje nam govori kako Smail-aga ide smaknuti Crnogorce, neke stavlja na vješala, dok neke ubija kolcem. Na takvu okrutnost požali se Durak, jedan od Turčina, to jest jedan od njegovih ljudi. Durak smeta Smail-agi jer ovaj želi učvrstiti moć među svojim ljudima te zbog toga i on bude smaknut. Mažuranić lik Smail-age gradi na metaforama što možemo vidjeti iz gore navedenih stihova. On sebe smatra neustrašivim, moćnim i opasnim te se zato opisuje kao lav, odnosno arslan. Gorski miševi predstavljaju Crnogorce u očima Smail-age. Ako pogledamo dublje u karakterizaciju Smail-age vidimo zapravo vrlo kompleksan lik. Iako se kroz cijelo djelo opisuje kao okrutni krvnik koji je neustrašiv i opasan, u zbilji on je zapravo jedan nesiguran čovjek prožet osjećajem straha. Svojim nasilnim ponašanjem prema Crnogorcima pokušava zastrašiti sve oko sebe, uključujući i svoje vlastite ljude jer se boji da nema dovoljnu moć i kontrolu nad njima. On je primjer lošeg vladara jer ne mari za svoje ljudi, a nije svjestan da bez njih on ne bi imao položaj na kojem je. Lik Smail-age možemo usporediti s ilustracijom Joze Kljakovića. Prikazan je kako čvrsto stoji stisnute šake te mrkog pogleda, odjeven je u odoru koja priliči nekom vladaru. Smail-agu možemo opisati i kao demonskog junaka, to jest oličenje zla. Za njegove postupke nema nikakva opravdanja, naime njegovo okrutno ponašanje prema Crnogorcima, to jest kršćanima je protiv svakog zdravog razuma. On nema nikakva razloga za to, ali svejedno čini zlo ljudima i to ne samo svojim protivnicima nego i svome narodu. Ne mari za apsolutno nikoga. Mogli bi ga i najjednostavnije opisati kao sadista. Poglavlje u kojem je najbolje opisano Smail-agino sadističko ponašanje je Harač. U tom poglavlju se opisuje kako aga sakuplja porez od Crnogoraca koji nisu kruh vidjeli danima. Kako narod nije u mogućnosti prikupiti harač Smail-aga se iživljava nad njima dok oni mole da im da par dana dok ne sakupe nešto. Na kraju djela karma sustigne agu te ga narod na kojem se iživljavao ubije te tako Crnogorci dobiju svoju osvetu.
U današnje vrijeme takav sadizam je vrlo malo moguć. Ako se i nešto slično dogodi za to bi bila predviđena zatvorska kazna. Smail-agini postupci su primjer psihički bolesnog čovjeka te bi u današnje suvremenije doba bili neprihvatljivi u bilo koju svrhu ili razlog. Ovim djelom Mažuranić prikazuje snagu kolektiva, to jest čete te odnos prema povijesti iz koje se može izvući alegorijska pouka. Djelo je napisano u svrhu buđenja nacionalne svijesti koja je zauzela veliki dio u hrvatskom romantizmu.
Jovi97 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.