Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2005., 13:51   #1
Maslina (Olea europaea)

pozdrav,
zna li netko kako je najbolje saditi masline?u koje doba ( tj. da li se može sada),kako pripremiti iskop,kako pripremiti sadnicu,da li dodati koje gnojivi i koje, u kojem razmaku ih saditi,za šta najbolje vezati sadnicu,koliko često zaljevati i što još raditi nakon sadnje,...

eto,prvi puta da sadim masline
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 13:52   #2
odi u bilo koju knjžaru i kupi priručnik o maslinama.
cca 50-80kn.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 13:57   #3
hvala na savjetu,
može li kratko objašnjenje sadnje?
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 14:09   #4
ma sve ti je unutra , s slikama.
sadnja?
kupiš gotove sadnica, iskopaš rupčagu 0,8x0,8x1m dole staviš šljunak 3 cm , pa sadnicu (raskupusaš korjenje) s malo gnjoja, zatrpaš zemljom, staviš cjev sa strane do korjenja (za zalivat)..
i gore zabiješ kolac.
otprilike to je to.
sadiš u razmacima 8x8 do 10x10m.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 21:57   #5
Re: Sadnja maslina

Quote:
tik kaže:
pozdrav,
zna li netko kako je najbolje saditi masline?u koje doba ( tj. da li se može sada),kako pripremiti iskop,kako pripremiti sadnicu,da li dodati koje gnojivi i koje, u kojem razmaku ih saditi,za šta najbolje vezati sadnicu,koliko često zaljevati i što još raditi nakon sadnje,...

eto,prvi puta da sadim masline
mi posadili ove godine kojih 20ak stabala. najveći bed je što sadnice nismo mogli nabavit najesen, pa da stabalca prezime i do ljetne suše uhvate korijenje, ovako ću kmorati stalno doli na otok zalivat ih.

a kako iskop i ostalo - već ti je nn-st1 rekao - priručnik je zakon, ili neki stari iskusni barba maslinar...
sretno!
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 08:13   #6
hvala
koliko često i do kada ih morama zalijevati,ako ih sada posadim?
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:22   #7
Quote:
nn-st1 kaže:
sadiš u razmacima 8x8 do 10x10m.
razmak ti je u vrhovima trokuta tih stranica od 8 ili 10 m. da ne bi napravio kvadrate tih dimenzija. više ti stane sadnica po jedinici površine i ako takve redove posložiš u smjeru sjever-jug imat ćeš najbolju moguću osunčanost sadnica tokom godine.
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 11:59   #8
Quote:
tik kaže:
hvala
koliko često i do kada ih morama zalijevati,ako ih sada posadim?
sad smo ih posadili, i nadamo se kiši, onda ćemo u 5. mjesecu malo zalijevati opet, pa u sedmom i osmom jednom tjedno po ~5-10 litara po sadnici. tako smo radili i sa sad već 3 godine starim stabalcima i super rastu ( a zalijevamo ih i dalje jer na otoku nema kiše cijelo proljeće i ljeto... )

velikim stablima nije strašno bed jer imaju korijenje duboku, pa nešto sami iscrpe, ali mlada stabalca su prvih par godina jako osjetljiva
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2005., 11:43   #9
Razmnožavanje maslina

Ima'l kakav stručnjak na forumu koji je razmnožavao masline?

Nemam nekog privrednog interesa, ali bi, pored niza talijanskih i nešto istarskih maslina htjela jednu domaću staru razmnožit' pa me interesira kako se od starog stabla može doći do novog...
znam da sam malo optimistična, ali ako ne pitam neću znat...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 13:49   #10
Evo da pokušam odgovoriti (mada nisam ni siguran šta želš al svejedno);posijeci tu staru maslinu i dogodine na mladice "navrni" (cijepi,kalemljenje ...)željenom sortom ,navodno najbolje se pokazala sorta levantinka ,(tako bar kažu).
Pozdrav !
zakov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 08:10   #11
Quote:
zakov kaže:
Evo da pokušam odgovoriti (mada nisam ni siguran šta želš al svejedno);posijeci tu staru maslinu i dogodine na mladice "navrni" (cijepi,kalemljenje ...)željenom sortom ,navodno najbolje se pokazala sorta levantinka ,(tako bar kažu).
Pozdrav !
Nisam je baš mislila posijeći. To su 4 vrlo stare masline koje rastu jedna pored druge. Ja sam htjela baš tu vrstu od njih razmnožit. Imamo nekoliko vrsta novih (ne za bavljenje maslinama, više za ukras), većinom talijanke. Ja htjedoh baš od ovih mojih starih bodulki napraviti malo novo stablo. Ne interesira me ni brzina rasta, baš onako od milja htjedoh jednu autohtonu, za ljubimca. Dakle, od postojećeg stabla...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 19:03   #12
Pokušaj sa margotiranjem.
Uzmeš plastičnu bocu od 2 litre i presječeš je na 15-ak centimetara od grlića boce.Zatim uzmeš gornji dio boce (grlić) i rasiječeš ga uzdužno da ga možeš oviti oko grane koju ćeš margotirati.
Odaberi jednu grančicu promjera 2-3 cm koja raste uspravno u odnosu na osnovnu granu. Na toj grani pri samom dnu (jedno 5cm od dna) oguli koru do drvenog dijela u širini 2-3 cm (napravi prsten).Zatim ovij bocu oko grane, napuni je sa zemnjom za cvijeće i pobrini se da zemlja bude uvijek vlažna.
Na prstenovanom mjestu grana će pustiti žilice i za 3-4 mjeseca možeš odsjeći granu odmah ispod mjesta gdje izbijaju žilice.
Tako margotiranu granu ne treba cijepiti jer ona je iste sorte kao i stablo sa kojeg je uzeta.
Ja sam ovaj postupak uspješno primjenio na limunima, mandarinama i lovoru.
Trebao bi biti uspješan i na maslini.
Pošalji PM ako uspiješ. Sretno
Imperator is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 07:45   #13
Ajd fala!
Mislim to isprobati. Pa ti javim.
U međuvremenu sam se raspitala te sam saznala da stariji (na Krku, btw) primjenjuju odlamanje od (s uobičajeno starijih i zapuštenih maslina) mladih grana koje rastu s dna i koje su dijelom ispod površine te ih nakon toga direktno posade u pripremljenu zemlju, pri čemu je položaj grane skoro vodoravan da bi grana pustila korijen.
Kako sam ja ekonomist, a nemam prvog pojma o agronomiji, ne bih baš znala kako se taj postupak zove.
U svakom slučaju ti javim ishod.
Inače imam nevjerojatnu sreću kod sadnje biljaka, al sam malo skeptična za maslinu.
Btw, prijavim ti i ako mi se uhvati breza koju sam usadila u kamenjar.
E, a ako to upali, samu ću sebe zvati vi ostatak žića!
Pozdrav.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 08:30   #14
probaj i s reznicama i kupi fitohormon - uz to dobiš i uputstvo.
sretno !
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 15:44   #15
Quote:
ssnjoff kaže:
Ajd fala!
U međuvremenu sam se raspitala te sam saznala da stariji (na Krku, btw) primjenjuju odlamanje od (s uobičajeno starijih i zapuštenih maslina) mladih grana koje rastu s dna i koje su dijelom ispod površine te ih nakon toga direktno posade u pripremljenu zemlju, pri čemu je položaj grane skoro vodoravan da bi grana pustila korijen.
Kako sam ja ekonomist, a nemam prvog pojma o agronomiji, ne bih baš znala kako se taj postupak zove.
To ti je tzv. postupak "Osići hripicu".
mene isto zanima jedna maslina za posaditi na drugo misto ali nikako da pusti mlade izbojke pa da osičen hripicu .
Inace, ova je vrsta koju mi nazivamo krombučela(kad ta rodi dva dana ju beres ).
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 13:03   #16
OBNOVA STAROG MASLINIKA

Kupujem stari, zapušteni i u korov zarasli maslinik. Stabla su cca.50-70 god. starosti, lokacija u Istri, stotinjak stabala.Na što bih trebao obratiti pažnju prije same kupovine?Tu mislim na samo stanje stabala.Da li je moguć urod već sljedeće godine nakon što sve iskrčim, preorem,obrežem stabla i pognojim zemlju.Svaki dobronamjerni savjet je dobrodošao.S maslinama se dosad nisam bavio već samo s vinovom lozom.
 
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:00   #17
Ja sam negdje čitao da oko 80-e godine stabla maslina počnu znatno manje rađati, žive još dugo ali rode oskudno. E sad, ne znam jel istina, nisam provjeravao.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 23:00   #18
Valjda i sam znas da je maslina vrlo zahvalna. Ocisti korov ispod njih, "cisiti"(rezat grane) ih sad nesmis jer su u soku. Raspitaj se tu kod ljudi koje gnjojivo da im stavis i vec dogodine ces brati masline.....poslije berbe, sve tamo do veljace se one rezu i pustaju mladice...ma nemoj da brines. Puno, puno zahvalnija je od vinove loze.

Sretno i neka ga bude puno i neka bude djevicansko!
__________________
Pravda je spora, ali nezaustavljiva!
Sea_Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 23:03   #19
Staviš N-P-K, par šaka oko debla na prekopanu zemlju - odaberi dan kad se sprema kišit, tad je najbolje.
Prekopani krug mora biti veličine tj. promjera krošnje.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 23:03   #20
Maslina na sjevernom jadranu ?!? Je li to moguće?

Živim u Rijeci, odnosno pored Rijeke i volio bih u vrtu imati maslinu, ali me strah da ne bi izdržala zimu...
Je li možda itko probao?
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.