Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2010., 03:02   #141
Dobro, da li je ovo onda tocno ili ne:

Quote:
trpi kaže: Pogledaj post
dobio sam odgovor od moje tetke sta radi u hipo banci pa da ga kopiram tu bice korisno i drugima...

Hej...istina da ti žiro računi podliježu kontroli jer ako imaš ugovor o
radu ili djelu pa ti sjedaju uplate od pravnih osoba onda su te pravne
osobe za tebe dužne plaćati poreze i doprinose državi, te ako pravilno
uplaćuju imaš pravo i na povrat poreza....
Ali ako ti sam sebi uplaćuješ , i naravno da to nisu neki veliki iznosi
(govorim o stotinama tisuća) to ti ne podliježe porezima, jer sve nešto što
je sumljivo banci podliježe ti kontroli (ne od porezne nego drugih
institucija) pa moraš obravdati od kud ti tako veliki iznosi para.
S time ako ti uplaćuješ par stotina ili tisuća kuna mjesečno nemaš se za
što brinuti....
Ovaj odgovor bi trebao rijesiti dileme oko tekuceg i oporezivanja...

Moze li jos necija tetka ovo potvrditi?
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 09:13   #142
pbz - devizni vs tekuci vs ziro racun MOLIM POJASNJENJE

paniram otvorit racun u banci. prvo ce mi sluzit da za online kupovinu (paypal) znam da sa sva tri racuna mogu placat online putem vise electron.al nemam pojma koja je razlika izmedu njih.

e i da moram napomenut da se u narednih mj dana planiarm zaposlit pa bi mi racun trebao i za to

hvala unaprijed
maton is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 28.02.2010., 17:45   #143
Quote:
maton kaže: Pogledaj post
paniram otvorit racun u banci. prvo ce mi sluzit da za online kupovinu (paypal) znam da sa sva tri racuna mogu placat online putem vise electron.al nemam pojma koja je razlika izmedu njih.

e i da moram napomenut da se u narednih mj dana planiarm zaposlit pa bi mi racun trebao i za to

hvala unaprijed
Ako počinješ raditi ,treba ti tekući i uz njega dobivaš maestro.Visu electron možeš dobiti uz žiro račun, lijepo registriraš na paypal i plaćaš, nema nikakve naknade vođenja računa.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 19:05   #144
Placa li se u PBZ-u za ziro racun mjesecna naknada?
paperboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 20:27   #145
Quote:
paperboy kaže: Pogledaj post
Placa li se u PBZ-u za ziro racun mjesecna naknada?
Ne, za fizičke osobe.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 18:49   #146
molim vas,možete li mi objasniti da li plaćam kakav porez ili nešto ako na svoj žiro sam uplaćujem pare koje se koriste za PayPal direktno ili preko druge VISA kartice????

Tj dal ikog briga što ja sam sebi stavljam pare na žiro?

Hvala!
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 10:23   #147
Po stoti put

Žiro račun je račun koji Banka otvara domaćim i stranim fizičkim osobama kada, sukladno propisima, ostvaruju dohodak od obavljanja trajne ili povremene djelatnosti.

Žiro račun mogu otvoriti fizičke osobe koje s osnova obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina te u drugim slučajevima sukladno propisima kada im je isti potreban radi obavljanja određene samostalne djelatnosti ili plaćanja za izvršeni posao ili uslugu poduzete s namjerom ostvarivanja dohotka.

Želiš li i link na Zakon o porezu na dohodak?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 10:25   #148
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Po stoti put

Žiro račun je račun koji Banka otvara domaćim i stranim fizičkim osobama kada, sukladno propisima, ostvaruju dohodak od obavljanja trajne ili povremene djelatnosti.

Žiro račun mogu otvoriti fizičke osobe koje s osnova obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina te u drugim slučajevima sukladno propisima kada im je isti potreban radi obavljanja određene samostalne djelatnosti ili plaćanja za izvršeni posao ili uslugu poduzete s namjerom ostvarivanja dohotka.

Želiš li i link na Zakon o porezu na dohodak?
shvačam čemu služi žiro,ali ja ga već imam

moje pitanje nije bilo čemu služi primarno već da li može služiti i za ovo što sam napisao!!!!!
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:06   #149
Pa ako ti je to dohodak zašto ne

Ja recimo imam prijavljene podstanare i ako mi oni plate na ruke (inače sami plačaju na žiro) mogu sam taj iznos uplatiti na žiro jer mi je porezno pokriven.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:11   #150
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa ako ti je to dohodak zašto ne

Ja recimo imam prijavljene podstanare i ako mi oni plate na ruke (inače sami plačaju na žiro) mogu sam taj iznos uplatiti na žiro jer mi je porezno pokriven.
a što se dogodi ako stavljam pare na račun koji mi nisu dohodak?
da li se svejedno oporezuju i kako?
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:18   #151
ne oporezuje se po defaultu ali naša vlada koja je gladna novca mogla bi se sjetiti da pročešlja i to.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 12:57   #152
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
a što se dogodi ako stavljam pare na račun koji mi nisu dohodak?
da li se svejedno oporezuju i kako?
nece ti se nista dogoditi, mozes stavljati koliko hoces, orocivati ako zelis itd.

Da bi se nesto eventualno oporezivalo mora od nekoga biti prijavljeno kao dohodak (ili tome slicno). Dakle, kao sto je vec napisano, ako ti netko uplati dohodak, honorar (ili tome slicno), i ako on to prijavi kao trosak u svojoj poreznoj prijavi onda ces morati na to platiti porez, i to opet samo ako ti prihodi po toj osnovi prelaze odredjene granice.

Dakle, nema zime.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 13:28   #153
dakle žiro modu de facto koristiti kao tekući i niko me neće pitati šta te pare rade tamo ako poslodavcu ili sl. nisu prijavljene kao trošak


tnx man
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 13:52   #154
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
nece ti se nista dogoditi, mozes stavljati koliko hoces, orocivati ako zelis itd.

Da bi se nesto eventualno oporezivalo mora od nekoga biti prijavljeno kao dohodak (ili tome slicno). Dakle, kao sto je vec napisano, ako ti netko uplati dohodak, honorar (ili tome slicno), i ako on to prijavi kao trosak u svojoj poreznoj prijavi onda ces morati na to platiti porez, i to opet samo ako ti prihodi po toj osnovi prelaze odredjene granice.

Dakle, nema zime.
Kakve ima veze dali uplatitelj to prijavi kao trošak ili ne, u stvari kome da moji podstanari prije taj trošak? Oni bi to mogli prijaviti zbog povrata poreza ali i ne moraju ali to ne znači da porezna obveza ne postoji.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 18:59   #155
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
dakle žiro modu de facto koristiti kao tekući i niko me neće pitati šta te pare rade tamo ako poslodavcu ili sl. nisu prijavljene kao trošak


tnx man
da pojasnim jos malo: "nema zime" funkcionira naravno samo za uplate za koje ne postoji porezna obveza.

Dakle ako ti netko uplati stanarinu po zakonu bi ju ti trebao prijaviti. Nitko te bas ne tjera, no ako podstanar prijavi te uplate kao trosak onda ce porezna ocekivati/provjeriti da i ti to prijavis. Na tebi je da li zelis riskirati...

No za vlastite uplate, kao sto napisah, "nema zime".
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 15:23   #156
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Novac koji je na žiro računu se oporezuje. Na žiro račun ne primaš dohodak nego honorar i on nije unaprijed oporezovan. Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama). Zato stipendije, honorari, lovica prek stud.servisa moraju ići na žiro a ne tekući. A za lovu od staraca otvori tekuči i tu nemaš nikakvih ograničenja.
Citiram post star 3 god., ali ako mi moze netko usparati stogod vremena da ne citam zakon sad....placa li se porez na sve primitke na ziro racun ili postoji neka granica kao sto je gore navedeno? (manje od 50000kn godisnje)
nerv is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 19:58   #157
Quote:
nerv kaže: Pogledaj post
Citiram post star 3 god., ali ako mi moze netko usparati stogod vremena da ne citam zakon sad....placa li se porez na sve primitke na ziro racun ili postoji neka granica kao sto je gore navedeno? (manje od 50000kn godisnje)
gledaj, postoje dvije opcije...
- prva je da procitas postove, posebo ove zadnje
- druga je da odes u banku (valjda nisi na otoku?) i pitas direktno njih, i napises ovdje svoja iskustva

Po forumu se puno pise, no to nazalost ne znaci da je sve tocno.

U ovom topiku mnogi ne razumiju razliku izmedju opcenitih uplata na racun i uplata radi prihoda, dakle uplata iz razloga "obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina"...

50000 kn kao limit se spominje samo u kontekstu student servisa i nema sa ziro-racunom druge veze, dapace neoporezivi limit je puno manji, ako se ne varam oko 9000 Kn, no napominjem samo za uplate koje su ucinjene na tvoj racun radi honorara ili druge zarade.

Ako odes u banku i uplatis gotovinu, tada na uplatnici obicno napisu "uplata efektive", i to ti ne podlijeze nicemu, dakle "nema zime".
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 16:26   #158
Arrow Stavljanje novca na vlastiti račun

Imam otvoren žiro račun u zagrebačkoj banci. je li moguće npr. da ja, ako uštedim primjerice 1000kn u kasici(), odnesem to i stavim na svoj žiro račun?
gasolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 18:21   #159
Žiro-račun je poslovni račun. Uplati na tekući ili štednju.
__________________
Different is not necessarily better, and is a poor goal to aim for without good reason and some skill.
nesho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 10:32   #160
Imam jedno pitance. Znam da je blesavo, ali potreban mi je odgovor. Prebacila sam si sa tekućeg na žiro račun par tisuća kn pa me zanima hoće li mi se to vidjeti kad ću vaditi potvrdu iz porezne???

Zadnje uređivanje mamica123 : 13.08.2010. at 11:02.
mamica123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:00.