Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2016., 07:36   #561
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Pih, onda sam ove godine iz krive šume izašao

Nisam baš imao vremena lunjati vrletima lijepe naše, no izlet u Slavoniju po kestenje me razočarao...
Možda trećina "ulova" u odnosu na ranije sezone, dosta lošije kvalitete, lokalno pučanstvo nam je objasnilo, kako je nekakva boleštija napala kesten
Radi se o kestenovoj osi šiškarici. Ali polako joj se staje na kraj, uvezli su naši nekog paratozoida iz Kine koji je jedini prirodni neprijatelj ose šiškarice i pustili su ga na nekoliko lokacija po RH (područja najvećih kestenovih šuma). Tamo gdje je pušten, već su odlični rezultati i tamo su kesteni ove godine odlično rodili. Za ostala mjesta treba pričekati da se prirodno proširi ili da i tamo puste ove uzgojene u loboratoriju. Uglavnom, stvari idu na bolje što se kestena tiče.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:20   #562
točno body halleck, i ja sam čuo da je neka boleština u pitanju i negdje uopće nema uroda kestena...
ali zato ima na trešnjevačkom placu po 16-20 kn/kg, pregovaranje oko cijene i više nego preporučljivo ako se kupuje više od 1 kg...
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:00   #563
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Pih, onda sam ove godine iz krive šume izašao

Nisam baš imao vremena lunjati vrletima lijepe naše, no izlet u Slavoniju po kestenje me razočarao...
Možda trećina "ulova" u odnosu na ranije sezone, dosta lošije kvalitete, lokalno pučanstvo nam je objasnilo, kako je nekakva boleštija napala kesten
ne sjećate se onog gadnog mraza proljetos?

širom lijepe naše pa i europe, sve do poljske
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 19:30   #564
Bila sam danas u berbi kestena
Nije ih bilo puno ali su bili krupni i svi do jednog zdravi
A okus...mmm onakav kakvog pamtim iz djetinjstva
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 15:44   #565
jel može tko preporučiti slastičarnu, a da ima dobar kesten pire? može odmah i lokacija...
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 18:39   #566
Čisto da znate - kesten pire može se raditi i od graha tetovca...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:10   #567
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Čisto da znate - kesten pire može se raditi i od graha tetovca...
može. ali ak mu dodaš malo slanutka, još je bolji
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 13:34   #568
jučer sam dobila vrećicu kestena pa me zanima dokad mogu tako stajat nepečeni jer bi ih pekla za vikend pa me zanima jel mogu stajat norlmalno nekoliko dana da im ništa ne bude...
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 13:40   #569
Naravno da mogu. Stavi ih na hladno (frižider) i mogu tako dugo stajati..
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 14:14   #570
Prodaje li se mozda negdje na placevima kuhano (ocisceno) kestenje, a da ima vecih pakiranja od onih malih staklenkicica i vrecica u pojedinim ducanima?
Volim kesten pire, ali gotovi su mi preslatki, a i doma izbjegavam bijeli secer, a lijeno mi cistiti.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 20:48   #571
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
Prodaje li se mozda negdje na placevima kuhano (ocisceno) kestenje, a da ima vecih pakiranja od onih malih staklenkicica i vrecica u pojedinim ducanima?
Volim kesten pire, ali gotovi su mi preslatki, a i doma izbjegavam bijeli secer, a lijeno mi cistiti.
Imaš u Metro-u, Ardo, kuhane, savršeno očišćene, bez ijedne mrvice kožice, a cijele, u komadu ( volio bih znati kako to uspijevaju napraviti) i zamrznute. Vrećice od 1 kg.
Ovo je do prošlog tjedna bila akcijska cijena, inače su cca 15% skuplji. U Metro-u Sesvete stoje u frizeru točno nasuprot ribarnice. I odlični su. Ja ih za svašta koristim već nekoliko godina. Kupi više jer ih obično nema duže od mjesec dana.

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 21:03   #572
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Radi se o kestenovoj osi šiškarici. Ali polako joj se staje na kraj, uvezli su naši nekog paratozoida iz Kine koji je jedini prirodni neprijatelj ose šiškarice i pustili su ga na nekoliko lokacija po RH (područja najvećih kestenovih šuma). Tamo gdje je pušten, već su odlični rezultati i tamo su kesteni ove godine odlično rodili. Za ostala mjesta treba pričekati da se prirodno proširi ili da i tamo puste ove uzgojene u loboratoriju. Uglavnom, stvari idu na bolje što se kestena tiče.
Kestenova osa, tako je, o tom su mi pričali
No, poznavajući dugoročno razmišljanje naših stručnjaka i svjesnost o ekološkoj (ne)ravnoteži, strah me, što će kroz par godina kupiti od tih istih Kineza, da suzbije ovog antiosičnog kosookog

Quote:
markom1989 kaže: Pogledaj post
točno body halleck, i ja sam čuo da je neka boleština u pitanju i negdje uopće nema uroda kestena...
ali zato ima na trešnjevačkom placu po 16-20 kn/kg, pregovaranje oko cijene i više nego preporučljivo ako se kupuje više od 1 kg...
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ne sjećate se onog gadnog mraza proljetos?

širom lijepe naše pa i europe, sve do poljske
Mraz je opalio gadno po jabukama, nisam znao, da je i kesten pofuren mrazom
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 11:50   #573
Pečeno kestenje u Zg, postoji li negdje nekakav popis lokacija gdje se sve prodaju?

Imate nekog favorita odakle su vam najbolji?
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 12:03   #574
Kod nas ima u kvartu fala bogu, pa se počastimo svako malo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 12:40   #575
A tamo i uzimam, al kako sam iz krajeva gdje se pečeno kestenje prodaje na litre, i to po puno povoljnijoj cijeni, srce ma malo zaboli kad dam 20 kn za 10 komada kestena
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 13:35   #576
Mi smo vec x kila spekli. I pojeli.

Izgleda da im je bila povoljna sezona, kupovano na razlicitim mjestima a sve bilo dobro. Ili smo imali srece.
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 13:53   #577
Pekli par puta (nešto kupili na Dolcu pa dobili sljemenske i bili fini i zdravi (svega 4-5 u kili za baciti). Na Kvatriću kupila marone, jezuš! 70% u smeću.
Da, treba imati i sreće.
Btw. izgledali su dobro, sjajni i teški na ruci.
FineGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 14:08   #578
Mi smo jednu turu uzeli u Konzumu, ti su mi naizgled jos bili najlosiji al ajd, da razbijemo led. Mozda par komada bilo za otpad. Odlicni su bili.

Mozda ipak treba ic po instinktu
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 19:21   #579
Quote:
L3go kaže: Pogledaj post
A tamo i uzimam, al kako sam iz krajeva gdje se pečeno kestenje prodaje na litre, i to po puno povoljnijoj cijeni, srce ma malo zaboli kad dam 20 kn za 10 komada kestena
Znam, al moja crevca ni ne ponose vise od velike mjerice koju podjelim sa klincem

Nije ni 20 kg za kilu sirovih na placu bas jeftino

Uvijek se sjetim kak se jamra za cijene jagoda ili borovnica da su visoke, al onak, to je netko uzgojio i radio mjesecima da bi dobio urod, a ovi odu na Medvednicu i poberu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2021., 22:19   #580
je li počela sezona 2021. prdenja od kestena?

gdje nabavljate najveće, najftinije, sočnije i slatke marune? ima ih u lidlu i kauflandu, 50kn/kg i opet isti problemi kao i prošle godine... veličina im je top, ali slatkoće baš i nemaju nešto previše, svaki 10.-ti je top sladak, kao što bi u pravilu trebao biti svaki... drugo, kako god da je ih narežem, kožica ostaje zaljepljena ispod ljuske s dlakicama i to umanjuje gušte degustatora ovog odličnog ploda,.. ja ih obožavam maksimalno, ali jednostavno ne mogu nikako pogoditi 'u sridu', bilo da se radi o slatkoći ploda i lakoći guljenja... prošle godine sam radio na tavi s rupama i malom rešou za kamping - znači na vatri - ispeku se ok, postanu mekani, ali jednostavno teško su se gulili... ove godine napravio sam ih u pećnici, tako da sam odrezao gore vrh i prerezao ih uzduž - opet ista priča... možda nije ni do kuhara, već do kvalitete kestena? (najčešće se radi o onima iz lidla i/ili kauflanda)... ima ko kakav pametan savjet za dati?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.