Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2008., 14:35   #1
Luxembourg: Pred BiH je velika budućnost

''Ovo je veliki evropski dan za Bosnu i Hercegovinu i sve njene građane“, izjavio je evropski povjerenik za proširenje Olli Rehn nekoliko trenutaka prije svečane ceremonije potpisivanja Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koja je zbog produžene debate o unutarevropskim problemima nakon irskog „ne“ Lisabonskom reformskom ugovoru kasnila više od stotinu minuta.

Svečana ceremonija potpisivanja SSP-a počela je tačno u 17.40 sati i trajala je desetak minuta nakon što su se šefovima država i vlada zemalja članica i bh. delegacije obratili prvo predsjedavajući Vijeća EU slovenski šef diplomatije Dimitrij Rupel, visoki predstavnik za zajedničku vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana, predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, te predsjedavajći Vijeća ministara BiH Nikola Špirić.

„Bio bih veoma sretan kada bi Bosna i Hercegovina što prije postala punopravna članica naše porodice, jer je već od dnašnjeg dana EU bogatija za jednu novu zemlju koja toliko iskreno želi postati punopravnom članicom. Uvjeren sam da je današnjim potpisom značajno obogaćena i Bosna i Hercegovina i da će svi njeni građani biti sigurniji u svoju potpuno izvjesnu evropsku budućnost“, izjavio je Javier Solana.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić zahvalio je slovenskom predsjedništvu Evropske unije i posebno slovenskom šefu diplomatije Dimitriju Rupelu, „koji je svih proteklih godina, a posebno onda kada je građanima BiH bilo najteže, pomagao u traženju najboljih rješenja. Današnji sporazum je samo kruna iskrenih napora da nam se pomogne da što prije postanemo ravnopavni dio evropske porodice''.

Silajdžić je također izjavio da građani BiH od Evropske unije od danas očekuju još više slobode i sigurnosti na cijeloj teritoriji svoje zemlje, očekuju više demokratije i bolju vladavinu prava, uključujući i veći stepen poštovanja međunarodnog prava, što u nedavnoj prošlosti nije bilo uvijek tako. "Svi naši građani moraju imati jednaka prava kada biraju i da budu birani pod jednakim uslovima na cijeloj teritoriji naše zemlje“, rekao je Silajdžić.

Na ovaj veliki dan za BiH želim podijeliti radost sa svim građanima moje države. Ovaj sporazum doživljavam kao otvorena vrata za evropsku budućnost svih nas, ovo je trenutak koji nam daje, ali i obavezuje. Evropska ideja u BiH je toliko snažna da više niko nikada ne može zaustaviti, ali je može čestim bespotrebnim političkim negacijama usporiti. Na svima nama je da ispunimo evropske standarde i da što prije postanemo ravnopavni građani Evropske unije. Uvjeren sam da je ped Bsnom i Hercegovinom velika budućnost“, rekao je Špirić.

Teško da je ikada iko iz Bosne i Hercegovine imao do sada priliku da na jednom mjestu čuje toliko probranih riječi o svojoj zemlji kao što je to bilo ovog 16. juna, u doista svečanoj dvorani luksemburškog privremenog doma Evropske unije.

(FENA)

Vaši komentari !
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Old 19.06.2008., 14:46   #2
Ako BH bude ikad mogla funkcionirati samostalno, da nije protektorat, to će biti veliki dan za njene građane, sve u međuvremenu je krpljenje.
BH u EU neće ući dok god je protektorat, u EU ulaze samo sređene države.
Kexx is offline  
Old 19.06.2008., 15:23   #3
Mislim sve najbolje normalno!
__________________
Gubi se ko burek u svemiru!
Polizao bih je kao Žućo šerpicu!
Klizi piva ko Samsung!
Jasta is offline  
Old 20.06.2008., 11:09   #4
Zanimljivo .

Vatreni forumaši su bezidejni na ovom topiku
( Za razliku od ove prethodne dvojice jadničaka )

Iskreno, briga vas za BH budućnost a svi su puni BiH, kakva treba biti, kakva može egzistirati, funkcionisati.... tralala

Za svaku pohvalu, još samo da ste tako nezainteresovani, za BiH na ostalim temama vezanim za njen raspad, podjele, temama o Bošnjacima, Muslimanima, Turcima, trećem entitetu, fundamentalizmu, Sarajevu, preglasavanju .... potsjetite me, šta sam zaboravio
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Old 20.06.2008., 11:29   #5
Ja sam licno skeptican.

Do se ne ukine tzv.RS tj. dok se ne poniste rezultati rata i genocida ili dok se barem nesto ne promjeni u mentalitetima i pogledima prema BiH kao domovini tesko ce ova zemlja da napreduje jer je ovo prakticno stanje zamrznutog rata i svi nesto cekaju.

Kakva ce uloga EU da bude u svemu tome...vidjet cemo.
Tahvil-pasa is offline  
Old 20.06.2008., 11:34   #6
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Ja sam licno skeptican.

Do se ne ukine tzv.RS tj. dok se ne poniste rezultati rata i genocida ili dok se barem nesto ne promjeni u mentalitetima i pogledima prema BiH kao domovini tesko ce ova zemlja da napreduje jer je ovo prakticno stanje zamrznutog rata i svi nesto cekaju.

Kakva ce uloga EU da bude u svemu tome...vidjet cemo.
Stavljanje na dnevni red pitanja koja se tiču običnog života mogu da odvedu ljude od razmišljanja o "velikim" pitanjima. Mislim da je to Condor hteo da kaže. Međutim, u situaciju nerešenog nacionalnog pitanja političari će vrlo lako vraćati na dnevni red ta pitanja. Zato je bolje rešiti to pitanje bilo podelom BiH bilo federalizacijom po nacionalnom principu.
aleksije radicevic is offline  
Old 20.06.2008., 12:54   #7
Quote:
CondoR kaže: Pogledaj post
Zanimljivo .

Vatreni forumaši su bezidejni na ovom topiku


A tvoj komentar na sve ovo ?
__________________
Gubi se ko burek u svemiru!
Polizao bih je kao Žućo šerpicu!
Klizi piva ko Samsung!
Jasta is offline  
Old 20.06.2008., 13:31   #8
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Ja sam licno skeptican.

Do se ne ukine tzv.RS tj. dok se ne poniste rezultati rata i genocida ili dok se barem nesto ne promjeni u mentalitetima i pogledima prema BiH kao domovini tesko ce ova zemlja da napreduje jer je ovo prakticno stanje zamrznutog rata i svi nesto cekaju.

Kakva ce uloga EU da bude u svemu tome...vidjet cemo.
Rezultat rata je raspad SFRJ pre svega.
RS i Kosovo takodje, ali to je Zapad tako napravio i sta tu mozemo.
Najbolje je ostaviti ta pitanja, jer su resena i posvetiti se ekonomiji.
50 cent is offline  
Old 20.06.2008., 15:01   #9
Quote:
Jasta kaže: Pogledaj post


A tvoj komentar na sve ovo ?
EU integracije su najveći prioritet za BiH jer imaju neposredan učinak na BH građane, jer integracije podrazumjevaju ispunjenje niza obaveza za državu koje se pozitivno reflektuju na ekonomsku situaciju u državu ali i na druge aspekte života, pravnu sigurnost, vladavinu prava, usavršavanje u određenim oblastima i preuzimanja evropskih sistema vrednovanja i poslovnosti itd. .

To nužno podrazumjeva izmjene ustava bih, da bi država bila funkcionalnija i organizovanija da bi mogla ispuniti navedene obaveze. Promjene u mentalnim sklopovima ljudi, i onih kojih ih prestavljaju, su nužne za prethodno. Sve što je u koliziji sa evropskim putem BiH treba ili ukloniti ili redefinirati .

Mora postojati metodologija da bi se moglo utvrditi, šta su to zaista velika pitanja za državu i narode, i nužno se mora spriječiti, institucionalnim putem svaki vid zloupotrebe nacionalnih pitanja.

Sve navedeno se podrazumjeva u onoj paroli " Evropskog puta BiH " .
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Old 20.06.2008., 15:31   #10
u bih bi hrvati trebali najjače gurat ka EU, najviše je u njihovom interesu.
ovi što trube kako se prije ulaska mora ukinut RS, stvorit nove entitete i slične stvari, samo koće. ono što BIH treba je da se svi ostave malo po strani velikih nacionalnih tema i krenu ka EU. uzalud je trošit energiju svakodnevno na jalove raspravo o nećemu o ćemu je već sve rečeno i u ćemu nitko neće popustit.
no opet, ima i onih koji vode politiku što gore to bolje pa stalno otvaraju nerješive teme poput ukidanja RS umjesto da se bave rješivim problemima.
divizija is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.