Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2012., 20:01   #201
Quote:
vesnazu kaže: Pogledaj post
Moze li neko da mi pomogne i kaze kava prava ja imam kao udovica. Naime, suprug mi je umro 2007 godine, ja imam 45 godina i predala sam zahtjev za obiteljsku mirovinu 2011.godine ali nikakav odgovor nijesam dobila. Moj suprug je radio u inozemstvu 5 godina i njinu sam mirovinu dobila odmah ali ne znam moja prava oko hrvatske mirovine, da li uopce imam prava na mirovinu svog supruga i kad to pravo sticem. hvala vam unaprijed za pomoc ako iko zna prava za udovice
Koliko znam, ako se postane udovica između 45 i 50 godina života, nakon 50. godine udovica ima pravo na mirovinu. Tako da mislim da nemate pravo na hrvatsku mirovinu. Jedino ako postoji kakva rupa u zakonu.
freshica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 15:55   #202
Pozdrav majka mi je umrla prije nekih tjedan dana čuo sam da mogu dobivati obiteljsku mirovinu ako sa student, dakle majka je radila nekoliko godina a ja sam student druge godine, pa me zanima koje papire trebam izvaditi i koliko bi dobivao mjesečno obiteljsku mirovinu?
freakonleash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 21:49   #203
Evo prouci si ove linkove: 1 ; 2; 3
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:24   #204
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Evo prouci si ove linkove: 1 ; 2; 3
Hvala,procitao sam tekstove i zanima me da li mogu mirovinu izganjati za oca koji je trenutno nezaposlen firma je u stecaju i za sebe jer sam student dakle da nas dvojica primamo mirovinu.
Sent from my U8650 using Tapatalk 2
freakonleash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 20:50   #205
Ako se otac uklapa u ovaj dio:

"UVJETI ZA ČLANOVE OBITELJI

Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 61. ZOMO-a):

- ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života ili

- ako su mlađi od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga ili

- ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a udovica ili udovac obavljaju roditeljsku dužnost prema toj djeci. Ako tijekom trajanja prava po toj osnovi nastupi opća nesposobnost za rad, zadržavaju pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.

Ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života , imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života.

Udovica ili udovac koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju to pravo trajno, a ako to pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života."
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 17:29   #206
Poštovanje,
sad sam brucoš na faksu na kojem možeš biti samo redovni student...e sad velika je mogućnost da neću skupiti 55 ECTSa ove godine, odnosno da ću godinu(par predmeta) pasti i opet na jesen upisati. Teta u referadi mi je rekla da ću i dalje biti redovan, ali da će na onoj potvrdi koja mi stiže svaku jesen morati napisati da sam ponavljač. da li to igra kakvu ulogu ljudima u mirovinskom, odnosno hole li isplata tatine mirovine doći u pitanje? Hvala.
Houser is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:10   #207
postoji li mogucnost dizanja kredita na obiteljsku mirovinu? Prijateljicu zanima,pa ako moze sto hitniji odgovor. Hvala
justmeandyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 18:46   #208
Mozda bi bilo bolje da pitas ovdje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 20:59   #209
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Mozda bi bilo bolje da pitas ovdje.
A jesam ali nitko ne odgovara. Pa sam pitala i tu,mozda je vec netko imao iskustva s tim...
justmeandyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 12:42   #210
Zašto ne bi bilo moguće.Rok za otplatu kredita je onaj do kojeg se dobiva obiteljska mirovina.To je stvar banke i nju treba pitat jer ipak oni obrađuju svaki slučaj traženja kretita posebno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 11:59   #211
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi bilo moguće.Rok za otplatu kredita je onaj do kojeg se dobiva obiteljska mirovina.To je stvar banke i nju treba pitat jer ipak oni obrađuju svaki slučaj traženja kretita posebno.
hvala.

a kolika je od prilike visina mirovine? Znam da ide po godinama, ali da li bi netko znao kolika bi mogla biti za 10 godina radnog staza?
justmeandyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 13:27   #212
Zar je takav problem otici u najblizu banku kod osobnog bankara i dobiti pravu i tocnu informaciju, pa ne grizu i tuku, svaki je slucaj za sebe specifican i tesko je ovako preko posta dati odgovor.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 14:11   #213
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Zar je takav problem otici u najblizu banku kod osobnog bankara i dobiti pravu i tocnu informaciju, pa ne grizu i tuku, svaki je slucaj za sebe specifican i tesko je ovako preko posta dati odgovor.
nije problem, ali prijateljicu je zanimalo cisto informativno koliku bi mogla dobiti mirovinu, dok joj ne dode rjesenje i moze li dobit kredit. Ne skodi pitati i na forumu
justmeandyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 14:21   #214
Ovdje imas uopceno pa si pogledajte pod "POSEBNOSTI IZRAČUNA OBITELJSKE MIROVINE".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 14:22   #215
Trenutno sam apsolvent na faksu, i primam obiteljsku mirovinu po smrti oca.

Ovo mi je zadnja godina sto cu dobivati mirovinu do 9 mjeseca ove godine, e sada moram se zaposliti i otisao sam prije 3 dana i izvadio radnu knjizicu i unutra upisao samo SSS, posto sam apsolvent imam napisati samo diplomski rad i gotov sam, no nisam ga jos napisao jel gubim onda mirovinu a nemam nikakvog primanja i ako predam diplomski izgubiti cu studentska prava i imat cu 0 kn primanja mjeseca i neznam od cega da ziivm... e sada dolazi do problema...

Nakon upisa SSS u radnu knjizicu otisao sam na burzu i prijavio se kao nezaposlena osoba... dosao sam doma i sada citam iza pise da cu materijalno i kazneno odgovarati ako sam student/studentica i prijavio sam se kao nezaposlena osoba isto tako ako primam obiteljsku mirovinu, znaci ja primam obiteljsku mirovinu i redovan sam student... i neznam sto da sada radim ????

Znaci doveli su me do situacije ovakve ... nemogu se legalno prijaviti na burzu posto sam student a moram biit student dok ne dobim posao jel primam obiteljsku mirovinu od 1300 kn jel nemam od cega zivjeti, a ako se prebacim na izvanredno i otkazem mirovinu , po njihovom se tek tada mogu prijaviti na burzu dok ne nadjem posao mogu umrijeti od gladi ???

Ne shacam i neznam sto da radim sada ???

Znaci ne potrazujem nista od HZZ-a , nikakve dodatke, osiguranje novac nista, zelim samo biti evidentiran na burzi, ali i dalje da mogu primati obiteljsku mirovinu jel nemma trenutno od cega zivjeti pa ako bi mi mogao neko pomoci, dati savijet i reci sto da radim...


Unaprijed HVALA !!!
maxkrimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 12:57   #216
Kojeg datuma se isplacuje mirovina? Doslo mi je rjesenje pa me zanima kada mogu ocekivati isplatu
justmeandyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 16:04   #217
Quote:
justmeandyou kaže: Pogledaj post
Kojeg datuma se isplacuje mirovina? Doslo mi je rjesenje pa me zanima kada mogu ocekivati isplatu
10. u mjesecu
...:ana:... is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 16:14   #218
Quote:
maxkrimo kaže: Pogledaj post
Trenutno sam apsolvent na faksu, i primam obiteljsku mirovinu po smrti oca.

Ovo mi je zadnja godina sto cu dobivati mirovinu do 9 mjeseca ove godine, e sada moram se zaposliti i otisao sam prije 3 dana i izvadio radnu knjizicu i unutra upisao samo SSS, posto sam apsolvent imam napisati samo diplomski rad i gotov sam, no nisam ga jos napisao jel gubim onda mirovinu a nemam nikakvog primanja i ako predam diplomski izgubiti cu studentska prava i imat cu 0 kn primanja mjeseca i neznam od cega da ziivm... e sada dolazi do problema...

Nakon upisa SSS u radnu knjizicu otisao sam na burzu i prijavio se kao nezaposlena osoba... dosao sam doma i sada citam iza pise da cu materijalno i kazneno odgovarati ako sam student/studentica i prijavio sam se kao nezaposlena osoba isto tako ako primam obiteljsku mirovinu, znaci ja primam obiteljsku mirovinu i redovan sam student... i neznam sto da sada radim ????

Znaci doveli su me do situacije ovakve ... nemogu se legalno prijaviti na burzu posto sam student a moram biit student dok ne dobim posao jel primam obiteljsku mirovinu od 1300 kn jel nemam od cega zivjeti, a ako se prebacim na izvanredno i otkazem mirovinu , po njihovom se tek tada mogu prijaviti na burzu dok ne nadjem posao mogu umrijeti od gladi ???

Ne shacam i neznam sto da radim sada ???

Znaci ne potrazujem nista od HZZ-a , nikakve dodatke, osiguranje novac nista, zelim samo biti evidentiran na burzi, ali i dalje da mogu primati obiteljsku mirovinu jel nemma trenutno od cega zivjeti pa ako bi mi mogao neko pomoci, dati savijet i reci sto da radim...


Unaprijed HVALA !!!
Ne kužim zašto si to napravio ako imaš studentska prava i mirovinu do 9.mj. Uglavnom, mogao si lijepo napisati diplomski, obraniti ga u 9.mj., naći si neki posao preko student servisa (čak i sezonski jer primaju dosta studenata preko ugovora na sezonu), skupiš si nekih novaca, pa si ostaviš nešto sa strane kad završiš, ili nađeš neki studentski posao na duži period jer po zakonu kada završiš još imaš pravo raditi 3 mjeseca preko student servisa. Nije mi jasno tko te tjerao na ovo što si napisao? Pa sad bi po zakonu morao prekinuti redovno školovanje i prebaciti se dok ne diplomiraš na vanredno kad si se već išao prijaviti na burzu i ostalo. A zašto je to tako, pa vrlo jednostavno redovni studenti imaju "povastice" i student servis, vanredni HZZ, radnu knjižicu. I da nemoj zaboraviti da i zdravstveno moraš riješiti u roku 30 dana, odjaviti i prijaviti.
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 16:47   #219
Quote:
...:ana:... kaže: Pogledaj post
10. u mjesecu
Hvala
justmeandyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 23:17   #220
Quote:
...:ana:... kaže: Pogledaj post
10. u mjesecu
Ali ako je 10. u mjesecu Nedjelja, onda 11.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.