Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2015., 14:07   #1041
Osigurani smještaj za strance - privremeni boravak

Pozdrav svima,

Moj zaručnik je stranac te se namjeravamo vjenčati sljedeće godine.
Trenutno smo do sada prošli brdo papirologije i šaltera jer je dolazio na temelju turističke vize, te je ovdje bio na privremenom boravku u svrhu studiranja 6 mjeseci, tako da sam upoznata s većinom problema, stiuacija i zakona koji su do sada doneseni (pisani i nepisani).

Budući da ima kontradiktornih informacija u zakonu, imam par pitanja za dobre ljude koji su aktivni na ovom forumu

Naime, u svrhu spajanja obitelji za privremeni boravak potrebno je imati "dokaz o osiguranom stanovanju". Meni to jedino znači da moram imati stan na moje ime. Budući da sam zaposlena tek godinu i po, a moj dečko je nezaposlen, doći do stana nam je veoma teška opcija.
Kod mojih roditelja ne možemo živjeti, tako da nam je jedina preostala opcija podstanarstvo.

Ono što me zanima je koje sve dodatne opcije imamo, ako uopće postoje, za privremeni boravak i stanovanje?
Posao u RH je teško pronaći nama, državljanima RH, a za strance ne želim ni spominjati (probali smo i to ali neuspješno).

Kakva je situacija ukoliko budemo podstanari? Što je sve potrebno nama, a koje uvjete mora ispunjavati stanodavac?

Svaka informacija i savjet su dobrodošli već smo dugo godina skupa i već dugo godina pokušavamo riješiti naše stanje, ali ne ide baš.

Hvala!
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:23   #1042
Quote:
anesen kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Moj zaručnik je stranac te se namjeravamo vjenčati sljedeće godine.
Trenutno smo do sada prošli brdo papirologije i šaltera jer je dolazio na temelju turističke vize, te je ovdje bio na privremenom boravku u svrhu studiranja 6 mjeseci, tako da sam upoznata s većinom problema, stiuacija i zakona koji su do sada doneseni (pisani i nepisani).

Budući da ima kontradiktornih informacija u zakonu, imam par pitanja za dobre ljude koji su aktivni na ovom forumu

Naime, u svrhu spajanja obitelji za privremeni boravak potrebno je imati "dokaz o osiguranom stanovanju". Meni to jedino znači da moram imati stan na moje ime. Budući da sam zaposlena tek godinu i po, a moj dečko je nezaposlen, doći do stana nam je veoma teška opcija.
Kod mojih roditelja ne možemo živjeti, tako da nam je jedina preostala opcija podstanarstvo.

Ono što me zanima je koje sve dodatne opcije imamo, ako uopće postoje, za privremeni boravak i stanovanje?
Posao u RH je teško pronaći nama, državljanima RH, a za strance ne želim ni spominjati (probali smo i to ali neuspješno).

Kakva je situacija ukoliko budemo podstanari? Što je sve potrebno nama, a koje uvjete mora ispunjavati stanodavac?

Svaka informacija i savjet su dobrodošli već smo dugo godina skupa i već dugo godina pokušavamo riješiti naše stanje, ali ne ide baš.

Hvala!
Molim te uzmi moj odgovor s rezervom jer nije svaki slučaj isti, ali kad je moj muž tražio boravak, dovoljan je bio ugovor o najmu stana ovjeren kod javnog bilježnika.
erin78 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:33   #1043
ja sam to prosao prije godinu dana
razlika je da sam ja vec bio ozenjen a ti zarucena

najgore je bilo raspitivat se unaprijed jer je izgledalo prosto nemoguce,medjutim kad je dosla(kao turist) otisli smo u mup(zg) i sve je bilo rijeseno nevjrojatno brzo i jednostavno

za to treba:
vjencani list(ako ste samo zaruceni mislim da isto moze kao vanbracna zajednica al onda moras jos neke dokumente,mislim da je muz slobodan za brak,potvrda od javnog biljeznika?)

sredstva za uzdrzavanje.ili garantiras ti svojim prihodima a mislim da moze i neko iz tvoje obitelji ili neka cifra na banci,mislim 2200kn mjesecno pa godinu dana

zdravstveno osiguranje.ili preko tebe ako radis ili placas 420kn(hzzo)

adresa stanovanja.tu ne znam puno jer imam svoj stan i sve je cisto,ali uglavnom morate imati adresu gdje zivite za koju ce vam fizicki u mup-u trebati vlasnik stana.najbolje prijaviti tamo gdje si ti prijavljena(vjerojatno roditelji) ili ako rentate mislim da mora doci stanodavac


sretno
useless is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:35   #1044
Hvala erin78! Da li je onda stanodavac prijavio tvog muža na adresu iznajmljenog stana? Ne znam kako ide ukoliko stanodavac ne plaća porez za iznajmljivanje stana, što je vrlo čest slučaj?
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:47   #1045
Quote:
anesen kaže: Pogledaj post
Hvala erin78! Da li je onda stanodavac prijavio tvog muža na adresu iznajmljenog stana? Ne znam kako ide ukoliko stanodavac ne plaća porez za iznajmljivanje stana, što je vrlo čest slučaj?
Naravno! Sve regularno - ugovor, prijava, porez koji plaća stanodavac. Nikakva druga opcija ni ne dolazi u obzir, osim da vas, ne znam, netko prijavi kao rodbinu koja živi kod njega, a zapravo vam je (na crno) iznajmio stan.

DISCLAIMER: Ne potičem nelegalni najam nekretnina
erin78 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:59   #1046
@Erin naravno, ništa na crno do sada smo sve regularno pa ćemo i to. Upravo zato i pitam kako bi mogla eliminirati takve potencijalne pogreške

@useless, thanks na odgovoru, barem imam nade da će to nekako ići kada se pokrene postupak
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 21:14   #1047
Pisem pod pretpostavkom da ti zarucnik nije drzavljanin EU, a ni drzavljanin neke zapadne zemlje (buduci da mu treba turisticka viza).

On vec kao turist/student/whatever mora u RH imati prijavljenu adresu- to se radi u roku 48h od ulaska u zemlju po bilo kojoj osnovi (izuzetak su drzavljani EU).
Gdje je on sad, i ako je ovdje da li ima prijavljenu adresu?

Dalje cu biti brutalno iskrena: kod nas ne postoji zarucnicka viza, a dokazivanje vanbracne zajednice je jako tesko u ovom kontekstu.
Eventualno ako imate vec bukiran datum vjencanja i dokaze za to.

Moj prijedlog ti je da si pojednostavis zivot i da se sto prije ozenite kod maticara (bilo gdje, moze u Zg, u njegovoj zemlji, na Havajima- svejedno), a svadbu uvijek mozes isplanirati za iducu godinu kad se malo situirate ovdje.

Jer od te tocke je puno lakse krenuti- ne trazis privremeni boravak vec boravisnu dozvolu za clana obitelji drzavljana EU (ti si taj clan obitelj, jel) koja se izdaje na 5 godina.
On se s tom dozvolom moze zaposliti kao svaki drzavljan RH jer za njega ne vrijede vise kvote za strance.
Sve sto vam treba je vjencani list, tvoje tri posljednje platne liste )koje dokazuju da imate dovoljno novaca mjesecno za uzdrzavanje dvoclane obitelji), dokaz o nekom inicijalnom zdravstvenom (nama su priznali i putno prvi put). Kasnije kad dobije OIB, otidjes u HZZO i prijavis ga te ce morati placati cca 420kn dok se ne zaposli.
Osiguran moze biti preko tebe tek kad dobije stalni boravak, tako da na to ne racunajte.

Morate naci stanodavca koji je voljan potpisati ovjerenu izjavu kod javnog biljeznika, ili doci s vama u MUP da potpise izjavu.
Naravno da ne moras biti u posjedu nekretnine, mi smo prvih par mjeseci bili prijavljeni kod moje mame.

Mi smo to prosli 2x u posljednje 3 godine (jednom kad je jos bio onaj stari privremeni boravak, i jednom po novom rezimu od ulaska u EU), tako da mi se slobodno obrati privatnom porukom ako te nesto bude zanimalo.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 08:42   #1048
prijava stranca

Pozdrav svima! Evo samo bi se htjela nadovezati s još jednom informacijom pa možda nekome pomogne prije nego uđu u troškove, a vezano je za turistički boravak od 90 dana za strance kojima ne treba/treba viza za ulazak u RH.

Do nedavno vrijedilo je pravilo da osoba može biti u RH 90 dana u 180 dana. Mogli ste doći na 3 mjeseca i onda kada prođu još 3 vratiti se nazad.

Sada se taj zakon promijenio, iako nigdje ne postoji to zapisano, ali ga djelatnici u MUP-u (Pula) primjenjuju.

Po novom "zakonu" stranac smije biti u RH 90 dana unutar 6 mjeseci gledajući unazad od datuma ulaska/datuma prijave. Što znači da ukoliko ste otišli prijaviti stranca u MUP-u s datumom 28.1. djelatnik će pogledati da li je 6 mjeseci unazad ta osoba već bila u RH.
Ukoliko je, ti dani se oduzimaju od mogućih 90.
U neku ruku sada stranac može biti u RH 90 dana u 270 dana. (3 mjeseca, pa pričekati 6 da bi mogao doći opet na 3 mjeseca)

I samo jedna napomena, ukoliko je toj osobi izdana viza za ulazak u RH a on je već iskoristio 90 dana, ta viza "propada" i na temelju vize ne može boraviti u RH.

Tako da toplo preporučujem da se prvo raspitate u MUP-u prije nego krenete u sve troškove
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 09:20   #1049
Kako ćeš onda riješiti njegov boravak? Iz koje zemlje ti je zaručnik?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:23   #1050
Quote:
anesen kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Evo samo bi se htjela nadovezati s još jednom informacijom pa možda nekome pomogne prije nego uđu u troškove, a vezano je za turistički boravak od 90 dana za strance kojima ne treba/treba viza za ulazak u RH.

Do nedavno vrijedilo je pravilo da osoba može biti u RH 90 dana u 180 dana. Mogli ste doći na 3 mjeseca i onda kada prođu još 3 vratiti se nazad.

Sada se taj zakon promijenio, iako nigdje ne postoji to zapisano, ali ga djelatnici u MUP-u (Pula) primjenjuju.

Po novom "zakonu" stranac smije biti u RH 90 dana unutar 6 mjeseci gledajući unazad od datuma ulaska/datuma prijave. Što znači da ukoliko ste otišli prijaviti stranca u MUP-u s datumom 28.1. djelatnik će pogledati da li je 6 mjeseci unazad ta osoba već bila u RH.
Ukoliko je, ti dani se oduzimaju od mogućih 90.
U neku ruku sada stranac može biti u RH 90 dana u 270 dana. (3 mjeseca, pa pričekati 6 da bi mogao doći opet na 3 mjeseca)

I samo jedna napomena, ukoliko je toj osobi izdana viza za ulazak u RH a on je već iskoristio 90 dana, ta viza "propada" i na temelju vize ne može boraviti u RH.

Tako da toplo preporučujem da se prvo raspitate u MUP-u prije nego krenete u sve troškove
Pa to je jedna te ista stvar, 90 dana u 180 dana ili 90 dana u 6 mjeseci.
6 mjeseci počinje teči od dana ulaska, znači stanac može boraviti 3 mj. onda mora izaći vani na 3 mj. Nakon ta 3 mj. može se ponovno vratiti na 3 mj.
Ako ima multi vizu, na godinu dana.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:24   #1051
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kako ćeš onda riješiti njegov boravak? Iz koje zemlje ti je zaručnik?
Prvo viza jer je državljanin Kosova.
A onda vjenčanje ovdje i boravak na temelju vjenčanog lista.
Mislim da će ići sve polako samo se treba krenuti
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:34   #1052
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Pa to je jedna te ista stvar, 90 dana u 180 dana ili 90 dana u 6 mjeseci.
6 mjeseci počinje teči od dana ulaska, znači stanac može boraviti 3 mj. onda mora izaći vani na 3 mj. Nakon ta 3 mj. može se ponovno vratiti na 3 mj.
Ako ima multi vizu, na godinu dana.
I ja sam mislila da je isto, ali nije nažalost.
Ukoliko netko dođe 1.1. i ostane do 31.3. (3 mjeseca) i onda izađe van na 3 mjeseca, i vrati se nazad 1.7. (6 mjeseci je prošlo). Oni će mu gledati da li je od 1.7. unazad 6 mjeseci već bio tu. I vidjet će da je bio od 1.1. i da je potrošio 90 dana. Znači ne smije biti u državi iako ima vizu.

Ukoliko ta ista osoba odluči doći 1.8., onda će mu gledati unazad 6 mjeseci i to će biti od 1.2. On je bio od 1.2. do 31.3. i recimo da je to "60 dana" dakle smije ostati još 30 dana.

I tako svaki put ispočetka. Što znači da bi dobio svih novih 90 dana, mora proći punih 6 mjeseci da bi mogao doći opet na 90 dana u komadu.
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 15:18   #1053
Nego...

Meni firma (strana) plaća privatno zdravstveno osiguranje koje pokriva mene i ženu i djecu. Može li se na osnovu tog osiguranja umjesto HZZO-a ishoditi privremeni boravak (za ženu koja je strankinja iz trećih država)?

Koliko dugo smije osoba koja dobije privremeni boravak izbivati iz Hrvatske unutar godine dana. Koliko sam puta zvao i pitao u MUP-u u Zagrebu, toliko sam dobio različitih odgovora. Neki kažu mjesec, neki tri mjeseca i ako izbiva više od toga gubi pravo privremenog boravka.
A neki opet upućuju na čl. 172. zakona o strancima koji kaže:

Quote:
Članak 172.

(1) Privremeni boravak prestaje članu obitelji iz članka 162. ovoga Zakona koji nije državljanin države članice EEP-a ako:

1. ima zabranu ulaska i boravka,

2. odjavi boravak iz Republike Hrvatske,

3. je privremeni boravak stekao davanjem neistinitih podataka ili je prikrio stvarni cilj i okolnosti koje su bile odlučujuće kod prijave privremenog boravka,

4. više ne ispunjava uvjete za privremeni boravak,

5. je za vrijeme trajanja privremenog boravka boravio izvan Republike Hrvatske duže od 6 mjeseci godišnje,
Sad mi je manje jasno nego na početku...
Zbog obiteljskih razloga odgovaralo bi mi ovih 6 mjeseci, a 3 mi je neprihvatljivo. Što da radim?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 15:29   #1054
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Nego...

Meni firma (strana) plaća privatno zdravstveno osiguranje koje pokriva mene i ženu i djecu. Može li se na osnovu tog osiguranja umjesto HZZO-a ishoditi privremeni boravak (za ženu koja je strankinja iz trećih država)?
Mozes inicijalno koristiti to kao dokaz da je zdravstveno osigurana za vrijeme obrađivanja zahtjeva (sto je jedan od dokumenata koji se prilaze), ali cim dobije OIB mora se prijaviti na HZZO i placati doprinose.
Ne razumijem kakvo je to privatno osiguranje i gdje zivite- po zakonu svaki rezident RH mora biti obavezno osiguran preko HZZO.

Quote:
Koliko dugo smije osoba koja dobije privremeni boravak izbivati iz Hrvatske unutar godine dana.
Zbunjujuce odgovore dobivas jer pitas za privremeni boravak za drzavljana trece drzave, a ono sto ti trazis za suprugu je boravisna iskaznica za clana obitelji drzavljana EU.
S boravisnom iskaznicom moze izbivati do 6 mjeseci, a osobe na privremenom boravku koje su u RH po nekoj drugoj osnovi imaju drugaciji tretman.
MM je prvu godinu bio na privremenom boravku (jer nismo jos bili u EU) i smio je biti van RH samo 3 mjeseca- s tim da smo za izbivanje dulje od 30 dana u komadu morali pisati zahtjev i predavati ga u MUP.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 15:33   #1055
Quote:
anesen kaže: Pogledaj post
I ja sam mislila da je isto, ali nije nažalost.
Ukoliko netko dođe 1.1. i ostane do 31.3. (3 mjeseca) i onda izađe van na 3 mjeseca, i vrati se nazad 1.7. (6 mjeseci je prošlo). Oni će mu gledati da li je od 1.7. unazad 6 mjeseci već bio tu. I vidjet će da je bio od 1.1. i da je potrošio 90 dana. Znači ne smije biti u državi iako ima vizu.

Ukoliko ta ista osoba odluči doći 1.8., onda će mu gledati unazad 6 mjeseci i to će biti od 1.2. On je bio od 1.2. do 31.3. i recimo da je to "60 dana" dakle smije ostati još 30 dana.

I tako svaki put ispočetka. Što znači da bi dobio svih novih 90 dana, mora proći punih 6 mjeseci da bi mogao doći opet na 90 dana u komadu.
To nije točno. 6 mjeseci počinje teći od dana prvog ulaska. Nigdje dosad nisam takav čl. zakona, a to kako koji službenik MUP-a interpretira...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 15:52   #1056
Wow. Ovo je milenijski korak naprijed.

Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Mozes inicijalno koristiti to kao dokaz da je zdravstveno osigurana za vrijeme obrađivanja zahtjeva (sto je jedan od dokumenata koji se prilaze), ali cim dobije OIB mora se prijaviti na HZZO i placati doprinose.
Ne razumijem kakvo je to privatno osiguranje i gdje zivite- po zakonu svaki rezident RH mora biti obavezno osiguran preko HZZO.
Ja živim u RH, ali radim za stranu firmu (i radim po svijetu i provedem više od pola godine vani) koja mi je kao benefit dala i zdravstveno (koje meni u Hrvatskoj ne služi ničemu al eto, dobro mi dođe za ženu...).
Znači mora se plaćat harač HZZO-u.
Svih 12 mj. ili samo one mjesece dok je u Hrvatskoj?

Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Zbunjujuce odgovore dobivas jer pitas za privremeni boravak za drzavljana trece drzave, a ono sto ti trazis za suprugu je boravisna iskaznica za clana obitelji drzavljana EU.
S boravisnom iskaznicom moze izbivati do 6 mjeseci, a osobe na privremenom boravku koje su u RH po nekoj drugoj osnovi imaju drugaciji tretman.
MM je prvu godinu bio na privremenom boravku (jer nismo jos bili u EU) i smio je biti van RH samo 3 mjeseca- s tim da smo za izbivanje dulje od 30 dana u komadu morali pisati zahtjev i predavati ga u MUP.
Pa ja sam pitao ono što su mi sugerirali, tj. da tražim privremeni boravak. Evo sad prvi put čujem za boravišnu iskaznicu iako sam im svaki put uredno ilustrirao situaciju.

Što treba prbaviti od dokumentacije i di se predaje zahtjev? Jel isti dokumenti kao za privremeni boravak i predaje se u veleposlanstvu ili se može i u Hrvatskoj, kada dođe na temelju vize?


Da, boravišna iskaznica za člana obitelji državljana EU. Može li malo više o tome ili neki link di mogu prolistati kroz to, pa kad se bolje opskrbim informacijama da postavim pametnija pitanja?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 16:04   #1057
Nema frke- prvo procitaj ovo, a zatim ovaj moj post gdje detaljno objasnjavam postupak.

Dodala bih jos, posto trazite boravak prvi put, da ce nakon odobrenog zahtjeva supruga dobiti OIB- s papirom kojim se to potrvdjuje + izradjenom boravisnom iskaznicom ide u HZZO, ispunjava plavi obrazac i prijavljuje zdravstveno.
Nazalost mora ga placati i za mjesece kad nije u RH.

Iskreno, na informativnom razgovoru u PP (na koji cete biti pozvani po mjestu stanovanja) ne bih spominjala da cete izbivati iz RH toliko dugo.

Takodjer, nemoj zaboraviti prijaviti adresu supruge cim udje kao turist (u roku od 48 sati) jer cete kod predaje zahtjeva imati problema.
Mi smo zakasnili s prijavom jedan dan i platili 1000kn.

Zahtjev moze predati u Hrvatskoj, u toku turistickog boravka.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 16:27   #1058
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Nema frke- prvo procitaj ovo, a zatim ovaj moj post gdje detaljno objasnjavam postupak.

Dodala bih jos, posto trazite boravak prvi put, da ce nakon odobrenog zahtjeva supruga dobiti OIB- s papirom kojim se to potrvdjuje + izradjenom boravisnom iskaznicom ide u HZZO, ispunjava plavi obrazac i prijavljuje zdravstveno.
Nazalost mora ga placati i za mjesece kad nije u RH.

Iskreno, na informativnom razgovoru u PP (na koji cete biti pozvani po mjestu stanovanja) ne bih spominjala da cete izbivati iz RH toliko dugo.

Takodjer, nemoj zaboraviti prijaviti adresu supruge cim udje kao turist (u roku od 48 sati) jer cete kod predaje zahtjeva imati problema.
Mi smo zakasnili s prijavom jedan dan i platili 1000kn.

Zahtjev moze predati u Hrvatskoj, u toku turistickog boravka.
A vidiš, lani je bila u Hrvatskoj tri mjeseca, ja bio u PP i pitam ih trebam li je prijaviti a oni me blijedo gledaju i kažu da ne treba (posebna kancelarija za strance ili tako nešto...). Pitam ih kako bi mogao ishoditi privremeni boravak, a oni mi odgovaraju (pazi ovo) - "da nije dobro vrijeme za to (Kolovoz), jer da je to dugotrajan postupak, sigurnosne provjere, ovo-ono, a sad su godišnji odmori i ne sigurno mi ne bi bilo gotovo do kraja njenog boravka u Hrvatskoj (3 mj.)..."
Doslovno su mi rekli - aj nemoj nas gnjavit, sad je Feragosto, aj se kupat...

E sad...ako neki turisti, npr. backpackeri, uđu u Hrvatsku i nigdje ne odsjednu, odu na neki koncert dva dana, spavaju na plaži, odlutaju na drugi kraj Hrvatske, spavaju na klupi...jel i oni plaćaju kazne ?


A ovo za izbivanje...mi ne planiramo izbivati toliko. Ovisi o mome poslu. Lani sam recimo bio doma 9 mjeseci. U tom bi slučaju i ona bila toliko u Hrvatskoj...možda i mjesec više.
Al da stoji pola godine sama, dok sam ja po svijetu, onda bolje da ode doma, pa se vrati kad sam i ja u Hrvatskoj...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 16:34   #1059
Ček malo, sad čitam ovaj tvoj lanjski post i ove MUP-ove stranice...

Ovdje se govori o Boravišnoj Iskaznici za nekoga tko već ima Privremeni Boravak. Može li tu iskaznicu dobiti netko tko uđe u Hrvatsku na osnovu vize ? Ovdje se to nigdje ne spominje...ili ja nešto krivo čitam (umoran sam)
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 17:02   #1060
Ne placaju svi kazne, samo oni koje uhvate
A ti za suprugu definitivno moras prijaviti buduci da cete traziti boravak. To te ne kosta nista.

Boravisna iskaznica je za sve clanove obitelji drzavljana EU, nije bitno da li se izdaje prvi put ili ne.

Dakle ona udje kao turist na vizu, prijavite turisticku adresu odmah- i cim prikupite dokumente mozete predati zahtjev.
Uz ispunjeni obrazac 2b prilazes jos njenu putovnicu, kopiju stranice putovnice sa fotografijom, vjencani list (ako nije hrvatski, morate se uvesti u maticu vjencanih RH da se izda nas vjencani list), tvoje tri posljednje platne liste i/ili stanje na racunu, dokaz o tom zdravstvenom koje trenutno ima.
Ostavljas br. telefona/moba koji oni proslijede nekome u lokalnoj PP tko ce vas zvati na informativni razgovor nakon sto se zahtjev obradi.
Nakon razgovora u policijskoj upravi (pricekas jedno 2-3 dana od razgovora) podizes uplatnicu za 240kn za boravisnu iskaznicu- za to jos treba fotografija 30x35 i putovnica na uvid.

Ono sto tebe zbunjuje je vjerojatno ova recenica: "Član obitelji državljanina države članice EGP-a, koji nije državljanin države članice EGP-a, a namjerava boraviti u Republici Hrvatskoj duže od tri mjeseca, dužan je najkasnije u roku od osam dana od isteka tri mjeseca boravka policijskoj upravi.."

Pod boravak se u ovom kontekstu misli turisticki boravak od 90 dana (3 mjeseca)- dakle najkasnije osam dana (radnih!) prije isteka tog turistickog boravka ona mora predati zahtjev za boravisnu ukoliko namjerava ostati dulje.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.