Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2004., 15:39   #1
Aleksandar Makedonski

ja sam svoje napisala. sad ste vi na redu. pišite sve što znate, o Aleksandru, naravno.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2004., 02:27   #2
Ako je itko nogom udrio povijest u guzicu da se pokrene onda je bio taj tip.
 
Odgovori s citatom
Old 24.07.2004., 19:30   #3
grk ili makedonac?
SuperStars is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 14:44   #4
Quote:
SuperStars kaže:
grk ili makedonac?
HOMO ILI HETERO?????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 15:03   #5
e jebiga, ništ od toga... baš mi je žao.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 15:08   #6
A da pokušaš postaviti pitanje na topiku "Odgovaram na pitanja i glumim frajera" ?

evo linka o Aleksandru

Stoj mi dobro
SPQR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 15:10   #7
Quote:
SPQR kaže:
A da pokušaš postaviti pitanje na topiku "Odgovaram na pitanja i glumim frajera" ?

Stoj mi dobro
kaj?????
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 15:14   #8
Imaš topik na društvenim znanostima pod nazivom "Odgovaram na pitanja i glumim frajera"

https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=560

Stoj mi dobro
SPQR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 21:12   #9
"Puno htio puno zapoceo cas umrli njega je omeo"

Vecina izvora koju imamo o AM je od Grka a oni mu nekako drze stranu (cudim se zasto)
U biti on je bio diktator i sve je rjesavao na silu: od Gordijskog cvora pa do sukoba unutar Grcke (citaj Makedonije) a onda i dalje u Perzije kao i Egiptu i sire.
Zasigurno stoji da je bio dobar vojskovodja i imao "zicu" za ratovanje ali o karakteru ni "k".
Ovo sam tek napisao da se zapocne neka rasprava umjesto kopiranja linkova sa drugih stranica.
Marko Kraljevic i Sarac su u biti kopija AM i Bukefala s tim sto je Marko radio za Turke i mogao je podosta popiti ( samim tim i Sarac kojem je ovaj prijasnji pola davao).
Ima jedna legenda kad je jedan filozov koji je zivio u buretu (kako se ono zvase ) rekao AM da mu ne ide po sjenci.
Malo kontradiktorno jer ako je zivio u buretu nije mogao imati sjenku.
Eh da, i jedna od zena AM se zvase Roksana. Sting je tom prigodom napravio jednu pjesmu. A mati mu je bila Olimpija ali nije bila sa olimpa. Aristotel ga je ucio nekoj logici ali bojim se da se Wittgenstein ne bi slozio sa tim. Kod Isosa je stukao do koljena 333. pr.Kr Daria III (zato sto su Perzijanci nosili suknje) pa onda za jos 2 g kod Guagumele ( jel se ovako pise).
Naravno imao je Sarene oci kao David B.
Ima jedna cro knjiga od Zeljke Malnara ( to je onaj sto se sada provaljuje) i Mirne Bebek " U potrazi za izgubljenim gradom" u kojoj malo opisuju puteve AM i koju od srca preporucam.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 09:04   #10
u potrazi za staklenim gradom?
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 09:17   #11
Što se tiče sjene...filozof je bio Diogen poznat i pod nadimkom Kinos (pas) po kojemu se i danas naziva cinizam. On je živio u bačvi i potovao sa njom. Kad bi držao govore popeo bi se na nju pa mu je služila i kao govornica. Bio je veliki kritičar svega, pa tako i Aleksandra. Poznat je i po tome što je usred bijela dana po ulicama šetao sa svijećom uz obrazloženje da traži čovjeka..eto odatle i uzrečica da nešto treba svijećom tražiti.
Prema legendi kad je Aleksandar čuo za njega, pozvao ga je k sebi, ali ovaj nije hti doći. Tada je AM otišao do njega, a ovaj je spavao u bačvi. AM mu je izrazio divljenje zbog njegovih stavova i inteligencije i ponudio mu je da od njega traži što god hoće za nagradu. Diogen ga je zamolio da se malo pomakne jer mu zaklanja sunce.
Inače nitko nije spomenuo kako je AM umro...navodno je otrovan vodom iz rijeke Stiks...
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 10:02   #12
Quote:
SuperStars kaže:
grk ili makedonac?
Antički grčki, rimski i židovski povjesničari, geografi i govornici, govore o Makedoncima kao o zasebnoj naciji, odvojenoj od Grka, Tračana i Ilira, i ne brkaju jedne i druge. Jasni su u tome da Makedonija nije nikad bila dio Grčke i da su Makedonci osvojili i pokorili susjede (gore navedene), sve dok nisu bili poraženi potpali pod rimsku provinciju (168.).
Tvrdnja da su Makedonci Grci koji su ujedinili Grčku je apsurdna i nema nikakve potpore u pisanjima antičkih pisaca. Makedonci su držali garnizone u grčkim gradovima, kao što su to činili i u Ilirskim, a u osvajanju Perzije koristili su Grčke trupe isto kao i Tračanske i Ilirske.

Ni sami Makedonci nisu na sebe gledali kao na Grke, već su bili ponosni na svoje podrijetlo, a Grci su ih, kao i sve ostale ne-Grke, nazivali barbarima.

Rimljani su ih razlikovali, jer kad su se skobili s Makedoncima, naredili su im da se povuku iz čitave Grčke u Makedoniju.

Grci su ih mrzili sve od kad je Filip II pobjedio ih 338. i nije čudno da su se grčke trupe borile protiv njih na strani Perzijanaca i Rimljana.(ne razmišljajući da jedna okupacija zamijenjuje drugu).
Nakon smti Aleksandra su Atenjani s Etolskim saveznicima neuspješno pokušali izboriti slobodu od Makedonaca - Lamijski rat (323–322).
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 11:06   #13
Tintin, ovo je interesantno, ali nekako ne vjerujem. Kad god sam ja citao nikad nisam naisao na take informacije.

Zato me bi interesiralo - dali nisu Makedonci dosli sa dorijskom selidbom, kao i (ostali) Grci (mislim nastali od mjesavine dorijca i tada tamo vec existentnih naroda). A najvaznije - dali nisu govorili istom jezikom ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 11:56   #14
Da li su došli s dorijskom selidbom? Ne znam.

Što se tiče jezika nema pravih dokaza o strukturi makedonskog jezika (dijalekta). Ostala su samo imena, mali izvadci općenitog vokabulara (npr.imenice), što nije dovoljan temelj po kojem možemo zaključivati nešto o narodu (uzmi za primjer da se radi o Hrvatima i Srbima).

Ono što ja govorim nije ono što govore današnji povjeničari-političari (bilo bugaro-slaveni ili Grci) i što oni misle o Makedoncima, već kako su pisali oni u 4 st.pr.Kr. i kasnije.
Stvar je takva da niti jedan iole poznatiji povjesničar antičkog doba ne brka Makedonce s ostalim Grcima.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 23:41   #15
Quote:
Arion kaže:
Što se tiče sjene...filozof je bio Diogen...

Inače nitko nije spomenuo kako je AM umro...navodno je otrovan vodom iz rijeke Stiks...
Diogenu su roditelji vodili djecu da im pokažu kako on redovno masturbira, i da je od toga jako pametan, jer mu ne udara u glavu i jako je zbog toga bio cjenjen

za Aleksandara sam čitao da je umro od neke krune koju su čuvali u nekom gradu, imala je dragulje koji su fokusirali sunčevu energiju na jedno mjesto, ali to je samo jedna od mnogih teorija o uzroku njegove smrti

Njegov otac je bio poznat po mnoštvu ljubavnica i ljubavnika koje je imao, majka isto, i zbog toga se Aleksandar nije ženio ( oženio se relativno kasno, i to više iz političkih razloga), a i zbog svojih homoseksualnih sklonosti
Kada mu je neki Pauzanija ubio oca, pobio je sve svoje suparnike koji su mogli pretendirati na prijesto, poštedio je samo polubrata Karana, ali njega je ubila njegova majka Olimpijada i to u naručju njegove majke
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 17:53   #16
Smrt dragog mu Hefestiona

Ali tih se dana desilo da je Hefestion imao vrućicu; a kako kao mlad čovjek i vojnik nije podnosio točno propisan način života, nego je čim je njegov liječnik Glauko otišao u kazalište sjeo za doručak te pojeo kuhana pijetla i ispio velik hladnik vina, pozli mu i poslije kratka vremena umre.

Aleksandar svoju bol zbog toga gubitka nije podnio nimalo razumno nego je odmah naredio da se u znak žalosti ostrižu svi konji i mazge, a da se gradovima uokol poruše kruništa bedema; nesretnog liječnika dade razapeti, a za dugo vremena učini u svom taboru kraj zvuku frule i svakoj glazbi sve dok iz Amonova svetišta ne dođe božja poruka koja je nalagala da Hefestiona štuju kao heroja i da mu prinose žrtve.
Služeći se ratom kao olakšanjem za svoju bol, krene u nj kao u lov i hajku na ljude i svlada narod Kosejana te pokla sve za oružje sposobno. To je nazvao posmrtnom žrtvom za heroja Hefestiona...

(Plutarh: Usporedni životopisi, Aleksandar 72.)

Znate za Bukefala, a za Peritu.

Imao je psa po imenu Perita, te nakon što je ovaj uginuo nazvao i po njemu grad.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 10:17   #17
Quote:
go2slep kaže:
Diogenu su roditelji vodili djecu da im pokažu kako on redovno masturbira, i da je od toga jako pametan, jer mu ne udara u glavu i jako je zbog toga bio cjenjen

za Aleksandara sam čitao da je umro od neke krune koju su čuvali u nekom gradu, imala je dragulje koji su fokusirali sunčevu energiju na jedno mjesto, ali to je samo jedna od mnogih teorija o uzroku njegove smrti

Njegov otac je bio poznat po mnoštvu ljubavnica i ljubavnika koje je imao, majka isto, i zbog toga se Aleksandar nije ženio ( oženio se relativno kasno, i to više iz političkih razloga), a i zbog svojih homoseksualnih sklonosti
Kada mu je neki Pauzanija ubio oca, pobio je sve svoje suparnike koji su mogli pretendirati na prijesto, poštedio je samo polubrata Karana, ali njega je ubila njegova majka Olimpijada i to u naručju njegove majke
kruna čiji dragulji fokusiraju sunčevu energiju na jedno mjesto i od toga umreš? molim te, pojasni mi to malo.
Aleksandar Homoseksualni? Brat (Goran) Karan? o ne!!!!!
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 11:07   #18
Quote:
mrkenangelo kaže:
kruna čiji dragulji fokusiraju sunčevu energiju na jedno mjesto i od toga umreš? molim te, pojasni mi to malo.
ma davno to bilo kada sam čitao
uglavnom bila je u nekom svetištu kruna koja je ubijala one koji su je stavili na glavu a nisu je zaslužili
Normalno da je Aleksandar smatrao da je zaslužio svaku krunu i stavio je na glavu
Kruna je bila građena tako da su dragulji fokusirali svjetlo na jednu točku na glavi i naprosto spalili onog koji ju je stavio na suncu ili tako nešto
pojma nemam jel to moguće, ali spomenuo sam to kao najblesaviju teoriju o uzroku njegove smrti
A što se tiče njegovog homoseksualizma, u staroj Grčkoj je to bio jednakopravan odnos s heteroseksualnim, najčešće su koristili mlade dječake.
pogledaj na frajerskom, negdje smo o rimskom caru Hadrijanu i njegovom ljubavniku
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 12:50   #19
a da mi malo sad pričate o njegovim osvajanjima?
što je sve osvojio, koliko mu je vremena trebalo, od kud mu vojska, kako je krenuo i kako je završio.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 15:03   #20
Quote:
mrkenangelo kaže:
a da mi malo sad pričate o njegovim osvajanjima?
što ti misliš da je ovo, tražili ste, sad gledajte?
a što ćeš ti nama zauzvrat napisati?

Quote:
mrkenangelo kaže:
...i kako je završio.
Godine 323. prije n. e., početkom lipnja, Aleksandar se razbolio. Prema zapisima antičkih autora zaključujemo da je dobio malariju, kojoj se pridružila upala pluća. Njegov organizam, iscrpljen nadljudskim naporima a u posljednje vrijeme uzdrman neumjerenošću u piću, nije izdržao. Kad su vojnici saznali da Aleksandar ne može ustati iz postelje, iznudili su pristup k njemu i prošli pokraj njega u dugom, tihom defileu. Nekima je još kimnuo glavom, drugima se nasmiješio.
U večernjim satima 13. lipnja 323. god. prije n. e. Aleksandar, već tada zvan Veliki, umro je ne napunivši trideset i tri godine.
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.