Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 09:22   #41
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Bolji nego 1.6 benzinac. Po iskustvima taj motor troši vrlo malo, sigurno je dobar izbor.
A kako vuče to čudo?
Siguran sam da je štedljiv, ali nsiam siguran kako taj motor vuče tako teški auto.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 09:35   #42
Quote:
libero07 kaže: Pogledaj post
Iskreno plin ne bi ugradivali, a 1.6 sam vozio u meganu i po meni taj motor je jednostavno 10 godina prestar. Još sam misli naganjat da kupimo grand scenic al kad vidim tako velik auto s 1.2 motorom unutra..... Nisam pametan
neznam što očekuješ od benzinca sa 1600 ccm?
u meganeu je prava mjera ali je magene manji od scenica. očekivati od 1600 ccm benzinca tihu i udobnu vožnju na 150 kmh znači da nisi dobro odabral i da vjeruješ piskaranju.
sa 110 KS motor je odlično uparen sa 6 brzinskim mjenjačem, ne buči previše, dobar je i trajan i ne troši puno. potpunbo u skladu sa ostalim 1,6 motorima, ali ne može 151 Nm pružat čuda.

s druge strane, mali 1,2 TCE razvija 190 Nm, isto kao i moj 2 000 ccm atmo benzinac. taj 2-litraš je prava mjera benzinskog motora za mene ali u RX-u ga ne ganjam preko 130 ili 140 jer i tu buka jako raste. nije motor kriv nego velika SUV karoserija. isti motor u laguni je krstarica.

ako ćeš raditi malu kilometražu i ne želiš plin, taj novi 1,2 tce je prava mjera za scenica. nisam probal, ali po svim podacima, moral bi biti.
neznam kolko se kužiš u aute, ali ono što te mora zanimati je moment a ne snaga. objasnil sam gore.
svi 1,6 motori (benzinci bez turba) razvijaju 150-160 Nm i svi isto "potežu" bez obzira na snagu.
svi 2,0 motori razvijaju 190-200 Nm i isto potežu kad nagaziš pedalu.

mali 1,2 turbo kad mu turbina počne puniti poteže isto kao i 2,0 benzinac. a kad ga voziš s mjerom, može trošiti puno manje od njega.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:59   #43
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
A kako vuče to čudo?
Siguran sam da je štedljiv, ali nsiam siguran kako taj motor vuče tako teški auto.
Pa vuče bolje nego 1.6 benzinac. To su ti turbo motori, osjećaj ko da voziš dizela - dakle vuče dobro već na niskim okretajima, a ako ga hoćeš stisnuti imaš i više okretaje.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:04   #44
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Pa vuče bolje nego 1.6 benzinac. To su ti turbo motori, osjećaj ko da voziš dizela - dakle vuče dobro već na niskim okretajima, a ako ga hoćeš stisnuti imaš i više okretaje.
Kužim turbo princip, učnio mi se svejedno malčice slabašnim. Vjerujem da je po gradu ok, pitanje je kakav je pod opterećenjem i po bregima, ili autocesti...

U međuvremenu sam našao dosta materijala koji govore u prilog tome da je solidan i po tom pitanju
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:09   #45
1.2 Tce je pod opterećenjim i bregima bolji nego 1.6 16V...ima više momenta i to na znatno nižim okretajima.
Moril ti je pisao za dci na 3000 okretaja na 150 km/h. Kod 1.6 16v je to ipak nešto više okretaja.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 17:13   #46
Moj Scenic je nedavno napunio 6 mjeseci. Prešao sam cca 6.000 km, a u sljedećih 6 mjeseci vjerojatno ću napravit još cca 5.000. To je bio i jedan od razloga zbog čega sam se odlučio na 1.6 16V.
Ukratko dojmovi o autu:
IZGLED – da se ne lažemo – nije ljepotan. Žena i dan danas duboku uzdahne kad prođemo pored c4 Picassa, a ja to uredno izignoriram. Malo su ga s ovim faceliftom upristojili i nabrijali, ali i dalje se ne mogu otet dojmu da su se mogli malo više potrudit oko dizajna. Svejedno, meni je i dalje nekako privlačan.
PROSTRANOST – to se valjda od monovolumena i očekuje, ali svejedno moram naglasit da je auto što se prostora tiče prava mjera. Ja sam 194 cm, i imam savršenu vozačku poziciju, a iza dva mala klinca imaju ohoho mjesta. Posebno mi je praktično to što često žena vozi, a ja jednog klinca uzmem u naručje i s njim bezbolno ulazim na zadnji sic. Gepek nam je bio prevelik oba puta kad smo išli na more.
OPREMA – Dynamique + free hands + senzori straga. Eh, čudno je to. S obzirom da sam već godinama birao auto i čekao pravi trenutak stalno sam gledao tu dodatnu opremu i mislio što bi bilo zgodno imat. Zaključak je bio da su mi must have – naslon za ruku i kožni volan, a ostalo kako se potrefi ali mi se činilo zgodnim imati automatsku klimu, avionske stoliće iza, tempomati i tako još par sitnica. Na kraju je situacija ispala takva da sam kupio model koji su imali u salonu pa sam dobio i dosta opreme. Kako sad stvari stoje čini se da su neke stvari sasvim suvišne:
- tempomat – jbg, vjerojatno je i do mene, ali ja to uopće ne koristim
- avionski stolići – još nisu korišteni
- el. stakla straga - sasvim suvišno, pače prava gnjavaža jer ih zbog klinaca koji su skloni igranju držimo zaključanim
- pretinci ispod zadnjih i prednjih sjedala – još nisu korišteni

Ima još par stvari kojih se ne mogu sjetit, ali su naravno lukavo složili pakete opreme da naslon za ruku (klizni) ako se kupuje posebno skoro jednako košta kao i nova razina opreme.

Opet s druge strane, nešto što nikad ne bih razmotrio kao opciju – FREE HANDS mi se na kraju čini kao vrlo praktična stvar i skoro da opravdava visoku cijenu. Dakle, ja svoj ključ nisam vidio već jako dugo. Stalno je u torbici i ova funkcija višestruko olakšava manipuliranje sa stvarima i djecom pri napuštanju i ulaženju u vozilo.
Senzori su isto super stvar. Također, sjedala su kombinacija koža tkanina i ostavljaju vrlo dobar i kvalitetan dojam unutrašnjosti.

MOTOR – Čitao sam da ljudi koji ga imaju na kompaktu nisu pretjerano oduševljeni pa sam znao da je onda na monovolumenu ovaj motor prilično skroman, ali nisam očekivao da je ovako razočaravajući. Prvenstveno potrošnja. Ja imam uglavnom gradsku vožnju i usporavanja/zaustavljanja svakih 50 metara (osim kad su izleti u pitanju, to je cca 5.000 km godišnje – dakle pola od ukupne kilometraže) i potrošnja je tragikomična, a kreće se oko 11.5 l po gradu!!!??? Ja se trudim biti maksimalno lagan na gasu (ali žena se ne obazire na potrošnju nego gazi), ali ovaj motor je konstantno žedan. Najniža potrošnja mi je bila 7,8 litara po Jadranskoj magistrali i tu sam se fakat trudio. Na autocesti je potrošnja bila od 10.2 – 11.0 l/100km pri brzini od 135-150km/h. Dakle što se potrošnje tiče, benzinac je ubojica.
Što se tiče ubrzanja i snage tu me nije posebno impresionirao. Uglavnom, relativno lako postiže ubrzanja i održava ih ali je na uzbrdicama prilično impotentan. Glede buke sam zadovoljan. Motor je bučan, ali 6. brzina u kombinaciji s dobrom izolacijom Scenica čini relativno dobar posao pa tako na buku nemam neke posebno velike zamjerke.

UKUPNI DOJAM:
Ne mogu dat jedinstvenu ocjenu autu. Sa strane prostranosti, praktičnosti, materijala, opreme i osjećaja koji imam kad sjednem za volan – meni je auto odličan, baš po mojoj mjeri i opet bi se odlučio za njega. Kad sad tome dodam motor koji ga pogoni sve gore nabrojano tamni. Uglavnom, mislim da mu bilo koji drugi motor bolje pristaje i da bi ga ipak trebalo razmatrati u kombinaciji s dizelskim motorom bar dok se ne dobiju neka relevantna iskustva s 1.2 TCE.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 20:26   #47
Ja vam kažem da je osnovni dizel dci sa 95 KS i 200 (ili 220 nm) za taj auto pojam.

Osnovna oprema obuhvaća sve što treba (ESP, komplet sigurnosna oprema, tempomat, pomoć pri kretanju uzbrdo.....) i takav košta svega 128.900 kn.
__________________
working class hero...
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 20:46   #48
dci 95 ima 240 Nm, isto kao i jači motor sa 110 KS.
i da, puno je bolji izbor od 1,6 benzinca.
ali za manji broj km-a, ja bi ipak rađe uzel 1,2 turbobenzinca.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.