Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2004., 16:04   #21
Volim svinjetinu, i volim klati svinje... po starom našem običaju. Onako kako su to radili naši stari. I svakako ne želim da nestane taj običaj. Zbog neke europe.
Vitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 21:06   #22
Quote:
Vitez kaže:
Volim svinjetinu, i volim klati svinje... po starom našem običaju. Onako kako su to radili naši stari. I svakako ne želim da nestane taj običaj. Zbog neke europe.
U toj nekoj Europi i ti zivis, samo sto nije tako "oficialno" (EU). Ali kad tad ce i HR uci u EU i onda ce biti debata oko toga. Mislim da ce morat tad doci do nekog sporazuma.
melt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2004., 10:18   #23
Quote:
Gorman kaže:
Zanima me je li itko od svih tih silnih protivnika nehumanog i barbarskog kolinja ikad bio na kolinju? Odrastao sam na selu i prisustvovao mnogim kolinjima i iako ih ni sam ne volim, moram stati u obranu seljaka.

Kao prvo, kolinje nije nikakav običaj, kao recimo maškare, već sastavni dio života ne selu - isto kao i žetva, obrađivanje vrta i sl. Svinje na malim seoskim gospodarstvima žive u daleko boljim uvjetima nego na modernim svinjogojskim farmama. Nisu rijetki primjeri da dobre krmače i nerasti (muške svinje za one neupućene) dožive i 7-8 godina starosti. Mnogi seljaci teška srca kolju posebno im dragu svinju, a neki čak ni ne gledaju kolinje.

Ni sam čin klanja životinje više nije toliko okrutan. U većini slučajeva koristi se pištolj sa čavlom kojim se svinja prvo usmrti, a zatim joj se pušta krv. Osim toga, skoro cijela svinja se iskorištava, a bacaju se samo kosti, papci i sadržaj crijeva.

Svim onima koji su protivnici kolinja savjetujem da odu na neku farmu i pokušaju tamo živjeti i raditi par mjeseci bez da jedu meso tj. bjelančevine. Lako je demonstrirati i pametovati protiv kolinja, ali fizički rad je nešto sasvim drugo.
Ok, vidio sam da najcesce daju drugima da kolju. I to mi je isto jadno - cmizdre i kukaju nad blagom al ga ipak zakolju i pojedu. Zasto? Nisu uglavnom objasnjenja bjelancevine nego nesto tipa "to je tako", "tako se oduvijek radilo" i sl.





Ono za rad je istina, tijelo trazi meso. Medjutim to je u velikoj meri i zbog lose prehrane - osim mesa jedes "krumpir i salatu", naravno da nije dosta. Kad sam bio najstriktniji vegetarijanac u vrime faksaradio sam u Luci, na gradjevini i slicne poslove bez problema. Cak bih reko da te dugorocno ispravna vegetarijanska prehrana cini zilavijim. Iako neces nikad postat profi hrvac
Al vise mozes radit nakon uravnotezenog veg. obroka nego kad se nakrkas svinjetine.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2004., 22:03   #24
To je sve tuzno i ruzno, ali tako ipak moramo zivjeti dalje.
__________________
La vraie musique est entre les notes.
W.A Mozart
Otton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 03:54   #25
Neznam kog se boga vegani i sl komapnija uopce javlja?? Njih i onako nije briga za pajceke.

A klanje zivotinja ulazi u foru da smo mi top predator i vladamo svijetom. Ko sto lav koka svoju hranu (ne bas humano) tako i mi i svi sretni i zadovoljni. I nac crvi popapaju kad riknemo.

A sto se tice mali seljak vs. industrija (koja moze transportirat blago po par tisuca km samo radi klanja) onda bi puno radje izabro seljaka. Ako nista drugo vjerojatno je zdravije nego antibioticima i hormonima nasopano industrijsko meso.

A o humanosti da se negovori. Znam kako smo mi imali svinje i kokosi i sl. I nije bas da ikoje industrijske imaju ni blizu takve uvijete.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 11:32   #26
Re: Klanje svinja, klanje običaja

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Kako "zaklat" običaj, kao što je klanje svinja po našim dvorištima?

Za koju godinicu ulazimo u Europu, no tamo ne kolju svinje, kao mi već imaju organiziranu mesarsku industriju.

No kako će se onda gledati na te domače običaje klanja i sušenje mesnih proizvoda
u privatnom aranžmanu?

Možda će "mesna" policija šnjofom i svojim ušesima patrolirati ujeseni zimi po selima i tražiti skvičanje svinja.


Ako će to biti znak da smo se pridružili Europi, neka ga je....

Lako odu svinje, a običaji teško.


Moramo čuvati svoje tradicije. A Europa nek skviči.
Bagdad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 11:33   #27
Quote:
Vitez kaže:
Volim svinjetinu, i volim klati svinje... po starom našem običaju. Onako kako su to radili naši stari. I svakako ne želim da nestane taj običaj. Zbog neke europe.



Smrt svinjama!! za kolinje!!
Bagdad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 13:35   #28
Quote:
Bagdad kaže:
Smrt svinjama!! za kolinje!!

Slabo jedem svinju, ali obicaj je obicaj. Zbog europe ne smije da nestane.
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2004., 15:57   #29
Unhappy

Quote:
Mljacko kaže:
začudio bi se kolko debilizma zna biti...

tipa u nekim zemljama je propisano koliko kokoška mora imati slobodnog prostora pri transportu, dajadna ne bude u nehumanim uvjetima...

A ko mene jebe dok se gužvam u tramvaju i dišem ono što onaj ispred mene isprd!i


Ili, pazi ovo: košer način ubijanja hrane (semitski religijski obred star par tisuća godina) je u Engleskoj odnedavno zabranjen jer je - (pazi sad!) - nehuman!

A Englezima je očito "humano" masovno... strojno klanje piladi i peradi... pa i svinja.


Čisto sumnjam da su s eoni brinuli o "humanosti"! Nešto drugo je tu u pitanju!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 15:57   #30
Quote:
Bagdad kaže:
Smrt svinjama!! za kolinje!!


Za svinjski armagedon i češnjak.
Vitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 21:36   #31
Hm, kojeg li paradoksa, humanost kad se govori o postupanju sa životinjama...."ljudsko postupanje sa životinjama" ili malo prilagođeno "postupanje sa životinjama kao s ljudima"....kaj tu ima neke logike? heh, kako smo lijepo humani prema životinjama, ali glavno da se mi koljemo "humanije" nego što se sve ostale beštije kolju...kaj, nije ljubi bližnjeg svog, nego životinju svoju? jebote, sve naopako, sa životinjama treba lijepo postupati, a ne možemo međusobno jedni s drugima....kretenizam....

no, dobro....jebiga, tako je kako je...


Ali, na stranu moje filozofiranje, ovdje se bori za "prava" životinja u svakom slučaju, protiv sam ukidanja kolinja i svega popratnog....šta oni tu imaju laprdati....ne dam domaće svinje, domaće krvavice i čvarke...nek se jebu ti u EU, tko im kriv što nemaju pojma kakvog je okusa dobra svinjetina....a ak je nešto običaj, onda je običaj....uf, okrutnosti....što se ne ukine i borba s bikovima, i tamo se ubijaju bikovi....

Ukratko, da mi niste slučajno ukinuli kolinje, inače ste jebali ježa u leđa...


Pozdraf...
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 14:51   #32
ljudi su licjemeri
evropsko "humano" klanje je negdje pri vrhu licemjerstva

svoje svinje koljem sam, valastitim rukama,
dok njihova topla krv natapa moju odjeću
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 15:21   #33
Quote:
kameni kamen kaže:
ljudi su licjemeri
evropsko "humano" klanje je negdje pri vrhu licemjerstva

svoje svinje koljem sam, valastitim rukama,
dok njihova topla krv natapa moju odjeću
E ovo vec zvuci bolesno.

A EU nema sta govorit o humanosti. Svi smo vidjeli slike industrije mesa. I ako je to humano onda je bush pametan
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 00:13   #34
Ima problem sa kontrolom. Naime nedavno se negdje na tv naso argument da je jedan od razloga sto kod nas nema nikakvih slucajeva kravljeg ludila i sl nedostatak kontrole posto iamamo masu klaonica (300tinjak) prema eu standardu od 2-3 za ovoliko podrucje. Da ne spominjemu uzgoj za "kucnu upotrebu" sto vjerojatno ima jos manje konrole. Pretpostavljam da bi to mogao bit razlog sto im kolinja predstavljaju problem.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 10:02   #35
znači da ima kontrole bilo bi i ludila?
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 10:44   #36
Pa, gledajuci ovaj mali filmic (nemojte bljuvati po tipkovnici) nije mi zao tog obicaja.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 17:33   #37
Quote:
kameni kamen kaže:
znači da ima kontrole bilo bi i ludila?
Ne zna se, u tome i jest problem.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 17:33   #38
Quote:
kameni kamen kaže:
znači da ima kontrole bilo bi i ludila?
Ne zna se, u tome i jest problem.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 09:55   #39
da, ko da su mene snimali..

no postoji samo jedan izbor, jesti meso ili ne?,
ajd me zakolji humano..
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 10:11   #40
Quote:
Gorman kaže:
Svim onima koji su protivnici kolinja savjetujem da odu na neku farmu i pokušaju tamo živjeti i raditi par mjeseci bez da jedu meso tj. bjelančevine. Lako je demonstrirati i pametovati protiv kolinja, ali fizički rad je nešto sasvim drugo.
Onako kao što je to učinio Željko Mavrović?
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.