Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2011., 15:39   #321
Dragi svi!

Jos jednom zahvaljujem sto ste se ukljucili. Svaki vas post je pomogao, a poneki su nas jako prodrmali. Uglavnom, ponovno smo skupili snage da restartamo sistem i promijenimo neke metode... Reakcija mog sina je bila strahovita navala emocija i revolt u vidu prosipanja svih igracaka na hrpu. Zao mi je sto nemam vremena (citaj: imam dijete ) opisati sta je to izazvalo ni kako smo to rijesili, glavno je da znate da smo to dozivjeli kao iskrcavanje nekog zaostalog emotivnog smeca i krenuli ispocetka. Mali je smireniji i kooperativniji (da, znam da zrcali nas) a kucna atmosfera toplija.

Napominjem da smo vec milion puta pocinjali ispocetka ali nas je stil zivota (posao, kuca, bolesni roditelji itd) uvijek uspio stisnuti, iscrpiti i pretvoriti nas u programere koji zele da dijete dize sto manje valove u cijeloj toj gunguli... Znam da ima takve djece koja gutaju situaciju kako im se servira i koliko god da sam sretna sto moj mali jasno pokazuje sto mu smeta, toliko bih zeljela i da mi bar ponekad ide niz dlaku kako bih lakse rjesavala dnevne probleme... Al i to dolazi sa zrelosti. A s druge strane, mozda ce bas on i njemu slicni unijeti neke promjene u sistem koji nas gusi i ne da nam da sacuvamo ono ljudsko u nama.

Zbog naslova teme se jos jednom ispricavam i zahvaljujem sto ste pomogli da se izdefinira. Trebala sam je nazvati "Autonomna djeca". Potrudit cu se u dogledno vrijeme doci i do citata, pa cu ga zalijepiti u post. Tesko je na forumu ove vrste biti bas precizan. Ima nas jako puno, a svatko od nas unosi svoju osobnost i trenutne osjecaje u ono sto pise. A nije bas da pricamo o receptu za kolace ... Sad je i onako sve receno i super je sto nije bilo uzalud.

Zelim vam svima ugodan zavrsetak vikenda i sto bezbolniji ponedjeljak
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 18:36   #322
Ajme koliko toga sam imala za čitat.
Sa svojih troje djece svašta sam prošla i prolazim zadnjih nekoliko godina. Al opet smatram da ja sa njima lakše prolazim nego moja rođakinja sa svojim jednim klincem.

Iako imamo svakakvih epizoda svakih par mjeseci ujutro prije odlaska u vrtić (njih dvoje ide zajedno u grupu-dečki)

Najmanjeg redovito boli trbuh ujutro i nakon što sam nekoliko puta nasjela i ostala doma, a on je naglo ozdravio čim bi ja telefonirala na posao, više ne nasjedam na te priče, iako ga je jednom stvarno bolio trbuh, tetica me nazvala i odmah sam došla po njega.

On zna da ja moram ići raditi i da ne smijem kasniti jer nedostatak novaca znači i nedostatak nekih njemu dragih stvari.

Njegova je gluma za Oskara, a njegove suze ponekad bi i led otopile. Al i tome smo došli na kraj. Kad krene neka njegova epizoda onda ga prvo pitamo da li laže ili ne, pa ga ispitujemo dok se on ne počne okretat, onak neugodnjak mu smijući se i govoreći nam da se šali.

U stanju je dosađivat i dodijavat od jutra do mraka da bi dobio što mu se hoće, partiju šaha, slatkiš, žrtvu za playstation....

Inače dodijavao nam je godinu dana sa pitanjem kad će mu narasti perje....da može letjeti. Nije imao još ni 4 godine.

Trudili smo mu se silno objašnjavajući da ljudski rod nema perje i da mu to nikada neće narasti, on se uvijek potajno nadao i redovito se pregledavao na wc-u tražeći pero po tijelu. Čak nam je ponudio opciju da mu kupimo kostim sa krilima da može letjeti.
Izludio nas je sa time.

Nakon godinu dana stvar je riješila naša tada osmogodišnja kćer za stolom koja je na njegovo pitanje o perju dreknula glasno: Jesi ti normalan? Kakvo perje? Kokoši imaju perje pa ne lete. Imal buš dlake kak i tata! Jel vidiš kak on ima dlakave ruke! Nema perje!
Od tada više perje nije niti spomenuo.

Ovaj srednji predškolac prije godinu dana dobio je fiks ideju da ak nauči čitat i pisat da će ići u školu, toliko mu dodijao vrtić. Na njegovu sreću čitat je naučio i velika i mala slova, sam samcat, al morali smo ga razočarat i reći mu da to nema veze sa odlaskom u školu. Važna je činjenica da do 4 godine skoro nije ništa govorio, tek nekoliko riječi, te je godinu dana išao kod logopeda na naše traženje. Jednostavno mu se nije pričalo. Brat je išao njegovim stopama, pa smo taj problem imali dva puta.
Njemu nekad padnu ideje poput one: Jedva čekam da budem bolestan pa da ti ostaneš kod kuće
I neki dan je pitao jel ga mogu ispisat iz vrtića i upisat u školu jer je njemu dosadno....i da, i zašto se u školu može upisati samo na jesen.

Kćer je pjesma sama za sebe....
Filozof svoje vrste kojem sam morala svako malo ići na razgovor u školu jer je ona prepričljiva, previše toga zna i ne ustručava se nikoga ništa pitati niti odgovoriti.
Problem se riješio sam od sebe...vremenom odlasci na razgovore su se minimalizirali samo na odlaske na sastanke.
Samostalno uči, piše zadaće, čita knjige, nekad i po nekoliko na dan...nema problema nikakvih.

Dal je to u redu?
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 19:28   #323
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Znam da ima takve djece koja gutaju situaciju kako im se servira i koliko god da sam sretna sto moj mali jasno pokazuje sto mu smeta, toliko bih zeljela i da mi bar ponekad ide niz dlaku kako bih lakse rjesavala dnevne probleme... Al i to dolazi sa zrelosti.

Pa vidiš da ti je dijete normalno, zna pokazati kad mu nešto smeta. Na tebi i mužu je da smanjite broj događaja koji mu smetaju, a ono što mora, kao što su već mnogi rekli da mu pokažete da i vi imate stvari koje morate, a nije vam ih baš drago činiti.
Btw, rekla si da se dijete u grupi ponaša normalno, dakle on, kao i masa druge djece kod roditelja se ponaša kao ni na jednom drugom mjestu jer zna da će mu oni pustiti ono što drugi neće.

I tebi i ostalima sretan i što bezbolniji ponedjeljak koji je najteži dan u tjednu jer se svi vikendom malo opustimo.
__________________
Samo tvoja ljubav moze uciniti da sve procvjeta samo tvoja ljubav moze upaliti nova svjetla samo tvoja ljubav, Boze...
MaryAnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 17:30   #324
[QUOTE=NikaZg;30975173]Uvjerena sam, što kroz svoje iskustvo, a što kroz promatranje drugih roditelja, da su djeca, pogotovo malena, empati koji jako dobro zrcale naša stanja i prilagođavaju im se - to im je "survival kit". Od rođenja. To je ujedno i teza "djeca surađuju" iz "Vašeg kompetetnog djeteta" - dijete uvijek odgovora prilagodbom na signale koje dobiva. Problem nastaje kad dobiva nesigurne, neiskrene, nekonzistentne i sl. signale od odraslih. Tipičan primjer gdje iskoči mnogo primjera zahtjevne djece i nesretnih roditelja je prilagodba na vrtić - opet, po mom iskustvu i gledanju puno prijatelja i poznanika u istoj situaciji, roditelji (množina) su ultimativno ti koji su odredili svojim ponašanjem i svojim emocijama i svojim (ne)povjerenjem cijeli tijek prilagodbe. Dijete se ugleda u mamu i tatu, točka. Dok ne preuzmu prijatelji .

S 4 godine - dečko je više nego dovoljno zreo da može shvatiti da postoje stvari koje se moraju napraviti. Mama i tata se moraju dogovoriti i skupa djelovati - s tim da trebaju raditi zajedno, iskreno i bez figa u džepu. Smireno i polako. Djeca kuže i roditeljsku grešku i ispriku, nije stvar u besprijekornom već iskrenom odnosu u kom je dijete kompetentna osoba, čiji se integritet poštuje, čije su emocije bitne, no dijete je dio obitelji, dio zajednice i mora poštivati i maminu i tatinu kompetenciju, a mamina i tatina uloga jest da postave granice i paze na njih.

Slazem se - djelomicno. Prilagodba na vrtic je prica za sebe i koliko god roditelji vjerovali/ne vjerovali u tijek prilagodbe ipak je to promjena i reakcija na nju je sasvim normalna i dobrodosla . Određena doza nepovjerenja prema novom i nepoznatim osobama je dobrosdosla i dolazi do izrazaja bas tijekom prilagodbe. Prijatelji 2-godišnjaku ne predtsvljaju bas neku utjehu , tete su tu ipak vaznije. Stoga ja ne bih bas tako olako osudivala roditelje cija djeca su imala reakciju ja prilagodbu - njih otprilike 99 %. Mozda bi se ovih 1 % ipak trebalo zapitati ... Ostalo potpisujem.
Lemonnit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.