Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2018., 13:41   #1
Problemi sa stanarom i kaznena prijava

Pozdrav svima. Naime imam problem s najmoprimcem koji nista ne placa ni stanarinu pa ni rezije i to vec zadnjih 7 mjeseci. Naravno rezije ja moram placati jer ovrha ce meni doci na moje ime s kamatama. A pored svega nedavno sam dobio i kaznenu prijavu zbog narusavanja nepovredivosti doma.

Dakle nakon sto najmoprimac nije placao rezije i stan vec 3 mjeseca dao sam mu otkaz i 30 dana rok da nadje drugi stan. Nakon 30 dana je odgadao kao evo za tjedan dana i tako 3 puta ja sam rekao u redu i da nije problem medjutim kad sam vidjeo da se radi o odugovlacenju rekao sam mu da ima 2 sata da napusti stan i preda kljuceve. Naravno on i njegova cura nisu htjeli i cak je doslo do svadje i prijetili su mi se da ce me polomiti, docekat u mraku. Na to zovem policiju i dodje policija i na moje iznenadjenje na mene galame da sta ja njih zovem za takva sranja i jos mi narede da se maknem od svog stana i ne ometam ljude. Ja mu govorim za prijetnje a on mi kaze da ako nije bilo pistolja, palice, noza da to nije ozbiljna prijetnja i odlaze.

U razgovoru s prijateljem prijatelj mi predlozi da ih upratim i kad izadju van da promijenim bravu i onda vise ne mogu uci. Tako sam i napravio i usao sam u stan jer imam dupli kljuc dok ih nije bilo i usarafio sam novu bravu. Da bi oni nakon jedno sat vremena dosli a ja im ne otvaram vrata i kazem im da dodju po stvari za par dana da cu ja spakirati sve. Oni zovu policiju i policija mi naredi da otvorim vrata i jos se deru na mene da ja nemam pravo zaposjedati stan i uzimati pravdu u svoje ruke. Pokazujem policajcima vlasnicki list na sto mi policajac govori da se to njih uopce ne tice (WTF!) i govore jos meni kako sam pocinio kazneno djelo i da podjem s njima u policijsku postaju a njima su prepustili ponovno stan. U policijskoj postaji mi kazu kako je to kazneno djelo i da ja moram njih privatno tuziti a da je sve ostalo nezakonito. Drzali su me par sati u pritvoru i dobio sam kaznenu prijavu zbog narusavanja nepovredivosti doma.

Par dana poslje toga dolazim kod stanara i opet pokusavam lijepo dogovoriti se a oni odbijaju bilo kakvu suradnju i opet svadja a ja odlazim kuci da bi mi kuci dosla policija jer su oni opet zvali policiju i cak su nalagali da sam im izrekao razne prijetnje ako ne izadju van. Ja opet policiji pokusavam objasniti da oni ne placaju ni rezije ni stan vec mjesecima a oni mi kazu da je za to nadlezan sud da nije policija tu da se bavi takvim pizdarijama. Policajac mi je rekao da im je pun kurac vise da interveniraju zbog mene i da se protiv mene vodi postupak zbog narusavanja nepovredivosti doma i da ako se jos jednom priblizim stanarima ili napravim neku pizdariju u vezi stana da ce me 'spakovat' u istrazni zatvor na 30 dana.

Jucer sam dobio i poziv za opcinsko drzavno odvjetnistvo na prvo ispitivanje u svojstvu okrivljenika zbog kaznenog djela iz članka 141 kaznenog zakona.

Citao sam i to kazneno djelo clanak 141 narusavanje nepovredivosti doma i za to se moze ici u zatvor na godinu dana. Krasno jos mi treba i godina dana zatvora.

Stanu se vise ne zelim priblizavati kako stvarno ne bi zavrsio u istraznom zatvoru jer mi to stvarno ne treba.

Žalosno i istinito. Ne moze se nista poduzeti u vezi toga a ako vam se netko useli u stan i pokusate ga istjerati jos cete zavrsiti u zatvoru.

Pitam vas moze li se nekako nekim pravnim sredstvom delozirati stanari koji ne placaju nista?

I da li se mogu nekako izvuci optuzbe za narusavanje nepovredivosti doma jer ipa e adi o mojem vlasnistvu? A i stvarno mi se ne ide godinu dana na robiju i to jos jer branim svoju imovinu
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 14:25   #2
Welkam to Hrvatistan.
FeelsBadMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 14:56   #3
Imam člana obitelji koji iznajmljuje stan pa znam s kakvim se sve suludim podstanarima mora baviti. Ni njemu nisu plaćali mjesecima, ali na sreću još nije došlo do toga da na kraju ipak nisu pristali izaći iz stana (makar ne podmirili troškove pa je na kraju sve troškove morao platiti taj moj rođak).

Zbog tog mog rođaka sam malo istraživala čemu se sve dovijaju ljudi kad im podstanari otkažu poslušnost. Najsimpatičnija mi je ideja nekih koji su poslali majstore da preuređuju razne sitnice u stanu i tako dižu tlak podstanarima dok ovi ne izgube živce i odu. Ne znam kako bi to funkcioniralo u praksi ako je podstanar baš teži oblik kriminalca, ali u principu ti nitko ne može zabraniti da popravljaš svoj stan bez dozvole podstanara, zar ne?
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 15:13   #4
Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
Imam člana obitelji koji iznajmljuje stan pa znam s kakvim se sve suludim podstanarima mora baviti. Ni njemu nisu plaćali mjesecima, ali na sreću još nije došlo do toga da na kraju ipak nisu pristali izaći iz stana (makar ne podmirili troškove pa je na kraju sve troškove morao platiti taj moj rođak).

Zbog tog mog rođaka sam malo istraživala čemu se sve dovijaju ljudi kad im podstanari otkažu poslušnost. Najsimpatičnija mi je ideja nekih koji su poslali majstore da preuređuju razne sitnice u stanu i tako dižu tlak podstanarima dok ovi ne izgube živce i odu. Ne znam kako bi to funkcioniralo u praksi ako je podstanar baš teži oblik kriminalca, ali u principu ti nitko ne može zabraniti da popravljaš svoj stan bez dozvole podstanara, zar ne?
Stanar majstore nije duzan pustiti u kucu a ja ako udjem u stan bez stanarovog dopustenja cinim kazneno djelo vec su me drzali par sati u pritvoru zbog toga a kad sam probao lijepo se dogovoriti nakon svega opet je dosla policija i policajac mi je neformalno rekao da ako jos jednom napravim neku pizdariju u vezi stana ili ih uznemiravam da ce me 'spakovat' u istrazni zatvor na 30 dana.

Pustili su me nakon par sati provedenih u policiji prvi put a drugi put me vode kod istraznog suca.

Na kraju je mene strah i prismrditi stanu a kamoli nesto vise jer cu eto zavrsiti u istraznom zatvoru.

Sumnjam da cak doticni stanari imaju vezu u policiji jer prema njima sve ljubazno i fino a prema meno ko prema zadnjem kriminalcu
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 15:26   #5
Na čije je ime brojilo, struje i plina ili da li je tvoj stan?
Zatraži zamjenu ako si vlasnik , brojila bez vraćanja privremeno a ostale režije ne plaćaj, ali čuvaj novac oročeno. Citat članka141: " tko neovlašteno ulazi u tuđi prostor"- a čiji je ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 15:37   #6
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Na čije je ime brojilo, struje i plina ili da li je tvoj stan?
Zatraži zamjenu ako si vlasnik , brojila bez vraćanja privremeno a ostale režije ne plaćaj, ali čuvaj novac oročeno. Citat članka141: " tko neovlašteno ulazi u tuđi prostor"- a čiji je ?
Tudji dom a dom i vlasnistvo su dva razlicita pojma.

I ja sam mislio da je tako dok mi policajac nije rekao da brkam kruske i jabuke i da je dom mjesto gdje osoba zivi bez obzira na vlasnistvo uostalom rekao mi je da je vlasnistvo sto se tice njih potpuno nebitna stavka.

Struju i vodu im ne smijem isto dirati jer se to smatra 'smetanjem posjeda'

Stan i sve rezije su na mojem imenu ali to ne mijenja na stvari cak sam pokazao vlasnicki list pa su mi odbrusili da ih se to ne tice
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 15:54   #7
Quote:
Mirkota kaže: Pogledaj post
Stanar majstore nije duzan pustiti u kucu
Po tome ispada da ti nemaš pravo održavati svoj vlastiti stan? Zbog tog obijesnog podstanara ti bi trebao pustiti da ti stan propadne i izgubi na cijeni? Najbolje da upitaš nekog odvjetnika da li imaš pravo na održavanje vlastitog stana i ako ne, zašto ne.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:01   #8
Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
Po tome ispada da ti nemaš pravo održavati svoj vlastiti stan? Zbog tog obijesnog podstanara ti bi trebao pustiti da ti stan propadne i izgubi na cijeni? Najbolje da upitaš nekog odvjetnika da li imaš pravo na održavanje vlastitog stana i ako ne, zašto ne.
Mogu ja pozvati majstore ali ako ih on ne pusti sta onda? Razvaljivat ce vrata? Ne nece jer da to pokusaju bili bi privedeni kao sto sam bio i ja jer mi je policija objasnila da bez njegove privole ne moze nitko uci u stan pa tako ni ja. Osim ako nema sudskog naloga.

Policija mi je rekla da ga moram privatno tuziti a dok spor traje(u RH par godina ili vise po obicaju) nemam pravo ulaziti u stan osim ako stanar to ne odobri a nece. Kad rijesenje postane pravomocno ni onda necu moci uci nego mora postati ovrsno znaci ovrsni postupak, pa tek onda policija asistira uz ovrsitelja
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:04   #9
Odi se raspitati na Hep i Vodovod ako ide s iskljucenjem u slucaju neplacanja racuna
Mozda se i cijena kamata koje ces platiti za racune isplati za ih se riješiti
a i sigurno je cijena manja nego cijena odvjetnika i tužbe i dugogodišnje parnice
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:06   #10
Ma nešto smrdi, bolje je angažirati odvjetnika jer netko živi u tvom prostoru bez plaćanja a za njih plaćaš. Ozbiljno, ne vjerujem da policajac tako tumači zakon. Diranje u struju i vodu se ne smatra smetanjem posjeda već redovnim održavanjem jer, posjed je dokaziv posjedovnim listom, gruntovnim zvadkom ili slično.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:12   #11
Policija ne ulazi u vlasničke odnose.
Idi na hep i vodovod i traži privremeno iskapčanje.
Ekipu neplatiša možeš samo tužit i čekat da sud naloži deložaciju.Nema druge.
U ugovoru o najmu ionako piše da je u slučaju spora nadležan xx sud.Policije nema u ugovoru.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:17   #12
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Ma nešto smrdi, bolje je angažirati odvjetnika jer netko živi u tvom prostoru bez plaćanja a za njih plaćaš. Ozbiljno, ne vjerujem da policajac tako tumači zakon. Diranje u struju i vodu se ne smatra smetanjem posjeda već redovnim održavanjem jer, posjed je dokaziv posjedovnim listom, gruntovnim zvadkom ili slično.
Iducu tjedan idem u hep i vodovod pa da vidim sta se moze napraviti ali ja osobno ne smijem doci precvikati struju i vodu u biti ne smijem ni doci tamo jer ce me privesti.

Ti listovi mi nista ne znace niti policiju to zanima
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:19   #13
Podstanari imaju prijavljenu adresu u tvojem stanu?
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:20   #14
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Policija ne ulazi u vlasničke odnose.
Idi na hep i vodovod i traži privremeno iskapčanje.
Ekipu neplatiša možeš samo tužit i čekat da sud naloži deložaciju.Nema druge.
U ugovoru o najmu ionako piše da je u slučaju spora nadležan xx sud.Policije nema u ugovoru.
Ali je policija zato nadlezna kad mene treba privesti i kazneno prijaviti jer ulazim u svoj stan.

I jel stvarno moguce da zavrsim u istraznom zatvoru ako jos jednom udjem u svoj stan?
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:21   #15
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Podstanari imaju prijavljenu adresu u tvojem stanu?
Imaju
Mirkota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:23   #16
Greške u koracima ne samo tebe nego brojnih iznajmljivača.
Ugovor o najmu obavezan i uredno plaćati porez. Čim se potpiše ugovor o najmu pravac sve režije privremeno prebacit na ime najmoprimca, pa ako mu se ne plaća nek ne plaća, njemu će stizati ovrhe, ne tebi.
Na prvi znak problema poziv odvjetniku, raskid ugovora o najmu i zahtjev za predajom stana u posjed. I onda ništa nego sjedit i čekat da odvjetnik i sud odrade svoje. Uz dobrog odvjetnika, kad je situacija čista riješi se to.
Problem je što većina iznajmljuje s brda s dola, ugovor o najmu je sveta krava, porez je tabu, za mogućnost prijenosa imena na uplatnici režija nemaju pojma, sve se radi na pola, vlasništvo nekretnina u 50% slučajeva nije 1/1... i onda kad dođe do problema kriv svi su krivi osim onog tko se u problem svojevoljno uvalio.

Nađi dobrih odvjetnika, prvo saniraj eventualne pogreške, a onda korak po korak radite na rješavanju situacije.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:32   #17
Prebacis rezije na najmoprimca pa si on placa rezije, ali ti ne placa najamninu tuzis ga, placas odvjetnika i sve ostalo, a oni besplatno zive u tudem stanu

Ovako - barem se nadam- moze ici na Hep i Vodovod i kao vlasnik i osoba na cije ima dolaze rezije moze dogovoriti da im iskljuce struju i vodu

Gdje ces veceg poticaja za iseljenjem od toga
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:35   #18
Mislim da ne može "dogovoriti", jer ako odjavi to je ometanje posjeda. Ali može prestati plaćati pa da ga isključe oni. Jedino je problem što će onda dobit ovrhe i ostale troškove uz to... Ali za to služi promjena imena režija.
Dobar odvjetnik u startu može poslat j par finih službenih pisama da uljez dozna što ga čeka ako nastavi svoje postupanje.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:45   #19
A joj znaci bez da se stavis u vece troskove poput odvjetnika itd. (sumnjam da je to slanje službenih pisama manje od 1 000kn ) u biti ne mozes nista poduzeti

Sve mi vise postaje jasno zasto se pojavljuju ovakvi oglasi
iznajmljuje se od 01.06.2018
Cijena je : 4.000 eura do 01.11.2018 god. ili 5.000 eura do 01.06.2019 god.
Plaćanje isključivo unaprijed , kompletnog iznosa , bilo za jednu ili drugu opciju.

Ljudi traze placanje za godinu dana unaprijed

Barem su sigurni ako se zakomplicira da imaju novce za odvjetnika
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:48   #20
Blaenka je već napisala da podstanar može izigrati vlasnika tako što će fakat plaćati račune pa mu se ništa neće isključiti, ali neće plaćati najamninu... pa ispada da besplatno živi u tuđem stanu. Neki podstanari rade ovakve stvari baš zato što računaju na sporost sudstva kome treba par godina do presude, to im je glavna motivacija.

Mirkota to sve zna, on traži prečicu. Ako ima ugovor neka pogleda da li u njemu piše da je stanodavac dužan održavati stan, i onda neka pošalje majstore skupa s odvjetnikom koji će taj detalj objasniti podstanaru, pa onda neka majstori rade svaki dan pomalo, bučno i sporo dok podstanaru ne pukne film.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.