Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 18:20   #1
CrossFit

Jel ima kojih zaluđenih crossfitera na forumu?

Htijela bi krenuti na CrossFit tu u Zagrebu za jedno 2 mjeseca, i neznam gdje bi mi bilo bolje, u Green Visionu ili na Velesajmu. Ili u Fanatic boxu mozda? Po daljini su mi oba velika boxa na istom, Fanatic mi je dista blizu, ali mi se cini maaalenim.

Ima koga sa iskustvima za podjeliti, svi komentari su dobrodosli (osim onih zlobnih )
Waister_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 22:03   #2
Bježi od tog CrossFita, osobno nisam bio tamo pa ne znam kako je, ali ako je imalo slično onome što sam vidio na YouTubeu - katastrofa.
Bolje se učlani u lokalnu teretanu.

I btw, kakve ovo veze ima sa sportom?
sa strane is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 22:33   #3
A sa cime bi imalo veze?


Vidjela sam i ja svega na jubitubiju, i znam da ima ozljeda, i da je sam princip kontradiktoran, ali smatram da ako si pametan, imas nekog iskustva sa pravilnim radom sa utezima i svijestan si da nije sve u kvantiteti nego i kvaliteti, CrossFit moze biti jako dobra stvar.

Inace sam u sportu odmalena, u dobroj sam formi i nije mi potreban neki ''novi režim'' pa da se zbog toga interesiram. Imam druge razloge poput zabavnog vjezbanja, communityja i tome slicnih razloga
Waister_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 22:48   #4
Iz mog iskustva crossfit je jako pozitivna stvar jer radi nevjerojatno puno na popularizaciji sporta, zdravog života i tjelovježbe.

Kao osoba koja ima oko 10 godina iskustva u teretani želim reći da treba proći godina i godina da se nauče pravilno tehnilke izvođenja:
čučnja (high-bar, low-bar, overhead),
mrtvog dizanja (nije važno kakvog, moraju se poštivati osnovna pravila),
bench pressa,
trzaja,
nabačaja,
izbačaja,
overhead press-a.


Ovo boldano su vježbe na kojima nastaje najviše ozljeda.
To su vježbe za koje će vam olympijski dizači utega reći da ih i nakon 10 godina ne znaju radit.

Stoga, ako netko želi ići na crossfit, slobodno, ali pazite na opterećenje na šipci i ostavite ego ispred teretane.
Tko ovo shvati, odličan je vježbač

i da, ako je ovo https://www.youtube.com/watch?v=tAZaHzd6qAY
vrsta zgibova koje želite napraviti, slobodno se naručite na hitnu jer će vam prije ili poslije iskočit rame, lakat, podrapat će te nešto.

Pamet u glavu.
trashet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 07:51   #5
Dobro receno. U svemu se slazem. I kod olimpijskih dizanja I kod kipping pull up-ova. Oly dizanja su jedan od razloga zasto bi I isla, voljela bi ih nauciti, a za pull up, heh, kada sam ih prvi put vidjela I ja sam mislila da je to kriminal, ali nakon duzeg vremena promatranja sporta (aka preko pola godine) postanu ok kao vjezba za sebe. Poanta sporta I je da su vjezbe stalno razlicite, sto bi znacilo da se ti zgibovi nece raditi svaki dan. Niti svaki drugi.

I da, da ne bi bilo zbunjenih, kada kazem da bi htijela nauciti Oly dizaja, ne mislim da bi ih ucila u sklopu WODova, rokajuci visokim tempom I pokusavajuci uhvatiti koji rep u dobroj formi.
Waister_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 10:46   #6
Ajde ti prvo izgradi neku osnovnu snagu i core stability kroz jedno 3 mjeseca, pa onda pitaj nekog da ti pokaze nabacaj.

Kipping pullovi nisu ok ni u kojem obliku.
Poanta te vježbe je? Preslab si da iskoristiš Full ROM pa cimaš inerciju i izgledaš ko tuljan.
I da, ozljedit ćeš se na tome.

Promatranje sporta je gledanje youtube-a?

I ja u teretani radim puno različitih vježbi. Pa to ne zovem crossfit-om.
WOD je nusproizvod "licenciranih" trenera.

Ako želiš oly dizanja, učlani se u neku teretanu tipa/klub tipa metalac, coregym, XXL gdje si možeš instalirat platformu za bacanje utega i peglaj.
Al ne odmah, vrati se na gore na prvi odlomak.
trashet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 12:51   #7
Uff, imam osjecaj da me vidis ko klinku od 15 godina koja nema pojma o cemu prica. Malo boli.

Sto podrazumijevas pod osnovnom snagom I core stability?

I ne kuzim ovaj zadnji dio. Ako zelim nauciti Oly dizanja, zasto da onda odem u gym u sama ih radim? Tada cu tek krivo raditi, zar ne? Ili mislis da ce se neki trener casualy dosetati do mene I svaki me put ispraviti?
Waister_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 13:25   #8
Mislio sam na jačanje posterior chain-a.
Znači pravilno izvođenje čučnja, prednjeg čučnja, mrtvog dizanja, overhead čučnja, overhead press-a i s time jačanje erektora i abs-a da mogu podnjet opterećenja i stabilizaciju kod nabačaja, trzaja i izbačaja.

Da "pravilno" (navodnici jer nikada nije pravilno, razlikuje se od osobe do osobe) to izvedeš treba gore staviti neko opterećenje da izazove tvoje ligamente na streching i rad.

Bilo tko da želi radit oly dizanja, neće ih odmah počet radit jer treba izgraditi osnovnu snagu.
Tehnika se može vježbati i "usavršavati" i sa običnim ravnim štapom, no tek kad primiš šipku vidjet ćeš da je vrag odnio miša.

A sama šipka nije lagana i kod OH pressa postoji ozbiljna mogućnost povrede ramena/lakta ako se izvede krivo/nepripremljeno/preopterečeno/s prevelikim volumenom....etc...
U tom procesu izgradnje snage ćeš se najvjerojatnije susrest sa problemom mobilnosti možda svih, a možda samo nekih zglobova, te se i na tome treba raditi.

Teretane sam naveo jer tamo postoje stručni ljudi koji će ti na želju/zahtjev pokazati kako se izvode te vježbe.
Zapravo pogotovo metalac (dizački klub), za ove dvije iako sam bio, nisam se stigao upoznati s trenerima/stručnim osobljem.

Nego jesi li ti ikada radila čučanj?
najnormalniji? Šipka na leđa & squat?
Jer da jesi, mislim da nebi postavila ovakva pitanja.
Da jesi, znala bi da je crosfit shit i da ti nije potreban uz čučanj. Ozbiljno.

Oustalom tko sam ja da ti pametujem kaj da ti radiš?
Odi u neki klub, reci: dobar dan ja želim naučit radit trzaj, što je potrebno?
Ljudi će ti pokazati sve što treba, i ako se zainteresiraš i ako baš zagrizeš, i sama ćeš provoditi sate i sate gledajući tehnike, čitajući članke, istraživajući kako da poboljšaš nešto i tak...
trashet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 16:20   #9
Hahahaha, dobar si. Vidi se da znas sto pises, I hvala na informacijama.

Ali ocito je da su nam pogledi razliciti.

I da, radim cucanj, nije mi stran
Waister_o1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 19:11   #10
Vjeruj ako naučiš pravilno nabačaj, nećeš ni pomišljat na crossfit jer će te 4 serije po 8 ponavljanja na 70% RM-a iscjedit.
Kad ti 1RM bude oko 1.25 Body weight-a (čučnja, mrtvog, nabačaja), puno više benefita ćeš izvuć iz svih ostalih vježbi i neće biti potrebe za CF-om ili nekim oblikom kružnog treninga.
trashet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.