Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2014., 20:20   #1
Opsesivno skupljanja stvari

Trebam necije misljenje,
nakon istrazivanja na internetu mislim da imam blazi problem sa sakupljanjem stvari, imam hrpu stvari koje skupljam, sve mi ima neku sentimentalnu vrijednost.
Baka mi je imala problem sa skupljanjem stvari oa je dio i genetski, a i svaki put kada sam potisten (prekid veze, nesto trece) automatski mi postane teze bacati stvari.

Za sve mogu naci neku 3. upotrabu pa ih zato skupljam.

Kako da to sprijecim da ne postanem kao oni ljudi sa tv-a?

I molim da nitko ne kaze "samo baci te stvari" jer nije tako jednostavno.

P.S. Ja sam jedan od onih urednih sakupljaca, pa mogu pozivati ljude u stan bez da me bude sram, ali je ipak previse stvari.
Bored999000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 08:34   #2
pa kakve to stvari i koju svrhu imas za te stvari, ako su stvarno totalno beskorisne?
npr. neke figurice i sranja, imam ih par, al ni s njima ne znam sta bi
moja tetka skuplja sve zivo, vecinon staru robu i drndu koju joj daju neki ljudi, "jer ce nekom trebat".. nekad volim razgledat cega svega ima pa si na kraju i pokupim mozda koju majicu ili ogledalo ili neku glupost al vecinom to njeno skupljanje nema smisla i ona sama govori da vise nece nista uzimat i cak je krenila bacat staru robu u crveni kriz il nesto, al onda joj opet neko uvali nesto, pa je negdje popust, pa ovo pa ono...i eto ga opet.
ne znam, to je vald popunjavanje neke praznine u zivotu, ili?
jel imas drugih hobija? curu/decka
i ja sam prije bila vise vezana za neke predmete, al sad mi smeta sve sto skuplja prasinu bezveze.
zamisli da ti izgori kuca i nestanu sve te stvari?
pa mislim ipak ti ostaju sjecanja na lijepe dogadjaje, prijatelji ovo ono, ne trebaju ti predmeti da te sjete.
i sta bi bilo najgore u tome da i sve bacis? kako bi se osjecao? ili mozda ne sve, ali vecinu?
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 17:28   #3
Kaži za to nekome u koga imaš povjeranja, te zatraži da ti pomogne kako bi višak stvari riješio. Idealno je da pokloniš nekome kome je potrebno, te da nešto prodaš preko oglasnika.

A zatim bi se trebao dublje zabaviti tim problemom. Moguće je da osjećaš nezadovoljstvo/prazninu u određenom dijelu života, pa da to podsvjesno nastojiš popuniti prikupljanjem različitih stvari.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 17:50   #4
Ne znam koji gubitak upotpunjavam,

ali sto se tice samog bacanja stvari... nije problem napuniti kutiju i baciti je... problem postane sto to mene toliko muci, da odem do smeca i uzmem si natrag tu kutiju...

Tako da bacanje tesko dolazi u obzir... druga stvar je kaj za mene sve te stvari imaju potencijalu vrijednost, samo ne zna koja je...
Bored999000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 19:30   #5
OCPD
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 21:36   #6
imam i ja tu opsesiju, zapravo moja opsesija dolazi do te granice da nerijetko čuvam i ambalaže (! )
u zadnje vrijeme ih ipak bacam, no i dalje se ne mogu odvojiti od svoje kolekcije potrošenih labela, znam da zvuči čudno, al svako novo koje kupim , a da ga nikad prije nisam imala mora ić u tu kolekciju
o odjeći da ne govorim i ostalim stvarima, makar su puknute i podrapane rijetko kad ih bacim, a onu koja mi je mala ostavljam jer nikad ne znam kako će mi se kilaža kretat, no odlučila sam stavit neke stvari u vreću, no ta vreća i dalje stoji sa strane

to je neki oblik opsesivno-kompluzivnog poremećaja ili? sad prvi put čujem za njega
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 13:44   #7
ovaj poremećaj je uvršten u DSM-V klasifikaciju pod nazivom hoarding disorder (mi bismo to valjda preveli kao poremećaj gomilanja )
nalazi se zajedno s OKP-om i još nekim poremećajima u skupini opsesivno-kompulzivnih poremećaja.

kao i za OCD najbolja je kognitivno-bihevioralna psihoterapija i možebitno i samoliječenje metodom u 4 koraka po schwarzu.
a i psihofarmaci su uvijek tu, ako je o težim slučajevima riječ.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 15:30   #8
Da, to je tipični hoarding disorder. Pretjerano vezivanje za stvari i pridavanje važnosti bezveznim predmetima.
I ja sam "hrčak", ali uredan...zasad. A znam da je i genetski uvjetovan jer ga ima i moja baka.
Casual girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 22:11   #9
al kod mene ide do te granice da gotovo uvijek kad izađem iz kuće me uhvati panika da sam zaboravila nešto i onda opsesivno kopam po torbi da se uvjerim u to i onda cijelim putem svako- malo provjeravam dal mi je sve na mjestu, dal mi je nešto ispalo, pogotovo u javnom prijevozu gdje me je strah da me netko ne pokrade
inače sam dosta anksiozna osoba, a to ide skupa
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 02:41   #10
......................

Najbolje je da napraviš čistku u stanu. Iako teška srca ce ti bit vodi se logikom da ono što ne koristiš jednostavno nema smisla da ti stoji u kučanstvu ako nekom drugom može služiti...
Ne treba se puno vezivati ni za stvari ni za ljude.

Dakle uzmi nekoliko onih velikih vreća za smeće...
U 1 kesu utrpavaj samo papir(stare novine,časopise,teke,račune etc)
U drugu kesu samo plastčnu ambalažu(ambalaža šampona,kozmetike,plastične kese od tjestenine,rize,toalet papira,plasticni čepovi)
U trecu kesu utrpas stari elektricni otpad i nazoves one sta otkupljuju na besplatni telefon iz EE otpada...

Lakse ce ti bit rastavit se od nekih stvari ako znas da ce one bit korisne i upotrebljive.
Vjerovatno ti je tesko rastavit se jer mislis da neces imat bolje, al nema smisla jednostavno da gomilas po stanu il kuci stvari koje ne koristis kad u isto vrime nekome bi bile potrebne,.,

Nakon sta papir/plastiku/ee otpad i staklo razvrtas...
Tad se baci u selekciju stvari koje imaju VRIJEDNOST dakle ono sto je upotrebljivo.
Razmisli da li bi nesto od tih stvari razveselilo nekog tvog prijatelja
Da li bi moga nesto poklonit za nekakav dobrotvorni buvljak?
Da li bi mogao robu jednostavno u CRVENI KRIZ ODNIT..
Sam ces se osjecat ugodnije u stanu u kojem zivis...

Nema smisla da utrpas u kesu i samo bacis u smece, smisli nacin da ti predmeti dobiju uporabnu vrijednost, bilo kroz recikliranje ili kao da koriste nekome tvome bliznjem.
Predmete koje mos prodat, poslikaj i oglasi na njuskalo ili mojekrpice.hr...

Oslobodi se viska stvari, imas i na fejsu one grupe di ljudi provode humanitarne akcije i onda mos nesto poklonit nekom od odjece kome bude korisno...
A zivimo u takvo doba da nikad neznas sta nekog moze veselit, kriza je...
Ja cu poklonit 2 ogrlice momcima koji su me preko jedne fejs grupe tako pitali, te 2 ogrlice ja godinama nisan nosila, a inace svaka je kostala 40ak kn..
i sta ne bi razveselila nekoga i taj neko ustedi lovu.. al to nije bolje nego da mi stoje u sobi? osin toga ekoloskije je ,oni nece kupovat novo vec ce umisto da san ja bacila u smece oni ce koristit..
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 10:48   #11
To ti ima veze sa OKP u određenoj mijeri.
I ja lično ne volim bacati stvari,i nije da im vidim potencijalnu vrijednost i da sam škrt,nego onako.To je išlo još od školskog doba,gdje sam sve svoje papire ostavljao,sve testove,sveske itd.

Možda bi ti bila najbolja šok terapija.Sačekaj za određeni otpad kada smetljari dođu,sačekaj i onda sve baci (možeš direktno u kamion),okreni se i biježi.
Ili za papire.Zapali negdje vatru i baci sve to.Ako treba,čeliči se svaki dan,ali moraš se toga riješiti.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 14:47   #12
Ja se svojih stvari uspijevam riješiti samo ako ih nekom poklonim (jer tako znam da su i dalje korisne), ili ih u krajnjem slučaju bacim, ali uvijek prije bacanja izgubim cijeli dan na analiziranje svakog predmeta posebno.

Znači, samo ako skupim dovoljno argumenata ZA baciti, u odnosu na PROTIV, onda ide direkt u smeće (što se u pravilu vrlo rijetko događa ), a ako ne, onda ostaje.

Tako ja uredno skupljam svoje hrpice "smeća" dok mi god ne ponestane mjesta u ormarima i tako u krug. A svake godine napravim barem jednu generalku.
Casual girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 15:14   #13
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Najbolje je da napraviš čistku u stanu. Iako teška srca ce ti bit vodi se logikom da ono što ne koristiš jednostavno nema smisla da ti stoji u kučanstvu ako nekom drugom može služiti...
Ne treba se puno vezivati ni za stvari ni za ljude.
Bojim se da je ipak malo kompleksnije. Recimo, kao što ljudi koji imaju kompulziju pranja ruku, ne peru ih je su im prljave, nije stvar u logici i racionalnosti.
Onaj tko je ikad imao priliku pokušati pomoći takvoj osobi ukloniti stvari, a nakon što je ona dobrovoljno pristala na to, zna kako to (ne)ide.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 16:59   #14
Thumbs down

Quote:
Bored999000 kaže: Pogledaj post
Ne znam koji gubitak upotpunjavam,

ali sto se tice samog bacanja stvari... nije problem napuniti kutiju i baciti je... problem postane sto to mene toliko muci, da odem do smeca i uzmem si natrag tu kutiju...

Tako da bacanje tesko dolazi u obzir... druga stvar je kaj za mene sve te stvari imaju potencijalu vrijednost, samo ne zna koja je...
i to je bolest,, valja mi sačuvat hrpu smeća jer dočarava i svijet u kojem živim ali baciti i p2 neke stvari - jednom tjedno je korisno za sakupljanje još boljih stvari šta mi drže čir na želucu u mjestu hihi
__________________
I tako dalje...
robosU9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 01:31   #15
......................

Ja danas prijateljici prosljedila neku odjecu koju nisam 2 puta obukla...
I ona sva sretna.. I ta roba sad ima nekakav smisao, ispunjava svoju svrhu..
Nema smisla da ti stoji doma bezveze
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 21:54   #16
da... danas sam probao malo spremati stan i "bacati" stvari... i sakupio sam malu konzumovu vrecicu smeca... ostalo je sve samo zavrsilo u kutijama (hvala bogu na kutijama)

ali obozavam spremati stan, jer uvijek nadem "nove" stvari... i uvijek im se razveselim...
Bored999000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 00:58   #17
Quote:
Bored999000 kaže: Pogledaj post
da... danas sam probao malo spremati stan i "bacati" stvari... i sakupio sam malu konzumovu vrecicu smeca... ostalo je sve samo zavrsilo u kutijama (hvala bogu na kutijama)

ali obozavam spremati stan, jer uvijek nadem "nove" stvari... i uvijek im se razveselim...
A ideja o poklanjanju? Prodavanju?
Ne moras se svega rijesit al onoga sta ti sigurno nece trebat ili nema neku uspomenu..
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 02:33   #18
Pitao bih vas koji je to "disorder" da živite u podsaharskoj Africi...
haram is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.04.2014., 03:14   #19
joj, gledam sad onu emisiju na foxu i uvijek si mislim okej, nije jos doslo tako daleko... al imam taj impuls, zaista. al mislim da se znam lijepo ogranizirat ponekad, a znam nekad i bacit. ali robu recimo volim viseput upotrijebit znaci nikad stara majica nece bit direktno bacena nego prvo ide u korpu krpi za prasinu pa kad se s njom opere pod onda moze otic.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 15:11   #20
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
joj, gledam sad onu emisiju na foxu i uvijek si mislim okej, nije jos doslo tako daleko... al imam taj impuls, zaista. al mislim da se znam lijepo ogranizirat ponekad, a znam nekad i bacit. ali robu recimo volim viseput upotrijebit znaci nikad stara majica nece bit direktno bacena nego prvo ide u korpu krpi za prasinu pa kad se s njom opere pod onda moze otic.
Pa vidi nije tu nista lose, stvari treba bacat ili ih se rijesavat na adekvatan način, ako si nesto prerastao ili ne koristis poklonis nekom ko ce to koristit.
AKo nesto moze ko krpa posluzit, pa neka sluzi ...
Stvari bacat u eko kontenjere za reciklazu..

Meni je bezvezez kad ljudi samo bacaju stvari, prije nego bacis promisli da li moze nekom koristit, ako mos prodaj il pokoni al viska stvari se rijesavaj jer ti stvarno kupe prasinu i nekog bi obradovalo i svaki predmet ima svoju vrijednost, ako nema upotrebljivu ak je pokvareno il staro onda odneses u reciklazne kontenjere ono sta je bas za smece to bacis.. i jbg..
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.