Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2010., 00:48   #21
steta teme
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 18:19   #22
Quote:
Dzovaniii kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo ja nisam za GMO, dapace ne zelim ih u Hr ni u obliku sjemena ni u obliku namirnica, ne treba nam rizik koji oni nose, a svako tko tvrdi da tu nema rizika jednako je ogranicen kao i onaj koji tvrdi da je to apsolutno stetno i nepotrebno.

Svejedno sam protiv "lova na vjestice" koji vi ovdje provodite jer jos nikad do sad nisam iz relevantnog izvora cuo (pa cak ni u knjizi "sjeme obmane") da se GM rajcica uzgaja u EU pa ni u SAD-u.

GMO lobi nije tako jak u EU i sigurno bi se nasao netko ko bi izolirao taj gen iz rajcice i time ostvario osnove za milionske tuzbe, jedostavno ne vjerujem da bi sjemenarske kuce lagale jer im je to pre riskantno.

Sto se tice razlike u cijeni izmedju konvencionalno i organski uzgojene namirnice ona treba biti onolika kolika je razlika u cijeni kostanja uzgoja.
Prva biljka uzgojena genetičkim preinakama bila je je upravo rajčica i to još davne 1995.g.,a zadnji hit te industrije je "navodno" zdrava crna rajčica,koja je dobra u borbi protiv raka...
Budući da je u ovoj temi riječ o hidroponiji,evo jedno moje prošlogodišnje iskustvo posjetu Australiji...
Tamo je trenutno hit proizvodnja i prodaja voća i povrća direktno na farmama...
Uđeš na farmu,uzmeš si kantu ili posudu,sve zavisi kaj planiraš brati,kad nabereš vagneš na izlazu i platiš...
Ovako se prodaje rajčica,paprika,krastavac,jagode,kruške,jabuke,bre skve,nektarine...
Cijene voća i povrća na tim farmama duplo su jeftinije,nego u trgovačkim lancima,ljudi se druže na svježem zraku,sorte koje se sade bitno su drukčije od onih u trgovačkim lancima,jer ne moraju trpit dugi transport i skladištenje...
Neke od tih farmi uopće nemaju prodavače,postoji kutija u koju ubaciš novac i sve to funkcionira fino,kulturno i jeftino...
Moram priznati da nigdje nisam vidio hidroponski uzgoj,mada sam naišao na takvo povrće u trgovačkim centrima...
Također u Australiji postoje veliki sajmovi gdje se prodaju isključivo domaći poljoprivredni priozvodi,cijene su stvarno niske,ali se prodaju ogromne količine...
Uspio sam donijeti u Hrvatsku sjeme rajčice sa jedne od tih farmi i moram reći da je vrhunsko,moji kupci su oduševljeni,mnogi od njih su rekli da takav paradajz nisu nikad jeli u životu...
Ali nije za dug transport i skladištenje,ne mogu ga prodati nikome na veliko...
Ne znam da li bi ovakvo nešto kod nas funkcioniralo,s obzirom na naš mentalitet,a i budući da je kod nas hit bauljanje po trgovačkim centrima,kupovanje svega i svačega i što nam treba i što nam ne treba...
Znači ovakvo nešto nama u Hrvatskoj treba,a definitivno nam ne treba hidroponija...
fahrenheit 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 10:57   #23
Aha kako da ne prosjecni hrvat ce ti uci na farmu/plantazu i sam sebi brati rajcicu i krastavce i to jos da ti na kraju plati... Slobodno to prekrizi i ne racunaj na takvo sto u Hr.
Da te vidi susjed kako beres sam sebi krastavce na farmi propao bi u zemlju :-) Danas hrvati se vec poceli ismijavati onim ljudima koji i du na plac, a ne u trg. centar...

Jos je nama zakrzljao mozak i jos smo mi zemlja u tranzijici sto poznavajuci Hr. povijet to cemo i zauvijek ostati i sve normalne vrijednosti i ljudskost je odavno ovdje nestalo dovoljno je pogledati tko nam vodi drzavu i tko je izabrao te pametnjakovice sve ti je jasno da nista normalno ne prolazi ovdje.

Mene je prvi susjed ismijavao kad sam posadio u rajcicu hidroponski u svojoj ostaklenoj terasi i gledao s podsmjehom sigurno su komentirali vidi one budale sadi rajcici na terasi njemu nisu sve na broju.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 12:34   #24
Hidroponski uzgoj ima svojih prednosti (kao i nedostataka) u odnosu na klasični uzgoj.Ja sam samo mišljenja da ako razgovaramo samo s ekonomskog stajališta bez rasprave o zdravlju itd. ta proizvodnja kod nas nije isplativa.Minimalna površina bi trebala biti oko 5000 m2 što znači da su to ogromna ulaganja koja se po današnjim cijenama, koje su posljedica nesređenog tržišta,neće vratiti za jako puno godina.Danas imate rajčicu u trg.centrima po cijeni od 7,00 kn.I nitko je neće.To je cijena koju hidroponija ne može izdržati.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 23:16   #25
U ovo doba rajcica nema ni trzista ni cijenu, ali zato od 20. 04. do 15. 07. proizvodjac postize prosijecnu cijenu 8 kn i na tih 5000 m2 uzgoji minimalno 100 t rajcice i jos minimalno 100 t od 15. 07. do 15. 11. po prosijecnoj cijeni 3 kn i to sve uz najosnovniju hidroponsku tehnologiju.
Napominjem da je rajcica kod nas skuplja nego u EU, pa ako se njima isplati trebalo bi se i nama.

Sto je veca pocetna investicija to su veci prihodi manji varijabilni troskovi veca je potencijalna dobit, ali je manje prostora za eventualnu gresku.

Pa se tako velike ustede postizu upravo na mjestima najvecih troskova,a to je redom:

1. grijanje - pravilnim izborom energenata i kogeneratvnim postrojenje gdje se uz toplinu proizvodi i elektricna energija
2. Radna snaga - uz kvalitetna tehnicka pomagala omoguciti maksimalan ucinak
3. Gnojiva - recirkulacionim sustavom ostvariti maksimalnu iskoristenost gnojiva

Takodjer naprednijom tehnologijom se priblizavamo optimalnim uvjetima za vegetativni odnosno generativni rast cime povecavamo produktivnost nasada, a smanjujemo pritisak bolesti na nasad, protiv stetnika se borimo prirodnim neprijateljima tako da prskanje prakticki nije uopce potrebno.

Tako se oni prinosi sa pocetka posta mogu cak udvostruciti pa i vise i sve to bez GMO, a da nije vodotopivih gnojiva (koja vjerojatno i vi koristite) ti bi se prizvodi slobodno mogli zvati ekoloski ili organski uzgojeni proizvodi.
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 23:04   #26
Cisti Aquaponski uzgoj uz pomoc ribljeg otpada koji se razlaze uz pomoc korisnih bakterij au vodi moze se zvati cisti organski proizvod.
Evo par primjera gdje se ne koriste vodtopiva gnojiva vec iskljucivo se riba hrani ili vodenom lecom koja se smatra korovom ili se jednostavo hrani ribljom hranom.
http://www.youtube.com/watch?v=o1zv_...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=N6U6R...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=lmjeZA7XumE
http://www.youtube.com/watch?v=CU9x_...eature=related
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 12:03   #27
hidroponija

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Cisti Aquaponski uzgoj uz pomoc ribljeg otpada koji se razlaze uz pomoc korisnih bakterij au vodi moze se zvati cisti organski proizvod.
Evo par primjera gdje se ne koriste vodtopiva gnojiva vec iskljucivo se riba hrani ili vodenom lecom koja se smatra korovom ili se jednostavo hrani ribljom hranom.
http://www.youtube.com/watch?v=o1zv_...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=N6U6R...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=lmjeZA7XumE
http://www.youtube.com/watch?v=CU9x_...eature=related
ja sam najveći proizvođač rajčice na hidroponski naćin uzgoja u Hrvatskoj.Vidim hrpu gluposti pa izvolite pitati sve sto Vas zanima!
mega dir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 19:32   #28
Mene osobno ne zanima nista jer se jako dobro sluzim netom i sto me zanima jako brzo nadjem, a pogotovo me ne zanima od nekog tko u prvom postu tvrdi da je najveci i tvrdi za nesto da je hrpa gluposti. Sorry ipak je ovo forum gdje se pise i razglaba o necemu i svatko iznosi svoje misljenje uvazavajuci i druge da nesto napisu...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 21:13   #29
Mene zanima o kojim glupostima je rijec i zanima me komentar na te gluposti.

Da li bi ponovo isao u hidroponiju da mozes birati?
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 15:23   #30
hehe

zanimljiva razglabanja, medjutim - ima li netko od vas stvarnih iskustava sa hidroponskom proizvodnjom rajcice npr. ? >>bavim se time vec niz godina, i vidim da ljudi jos razmisljaju nekvalitetno << :-D

hidroponija je jedan od najidealnijih nacina proizvodnje bilja, i cini mi se da je to buducnost nas i dobrog dijela ostatka svijeta. [ pogledajte si samo spanjolsku na ''google-earth'' ] i slike ce vam pokazati vise od rijeci xD ...
dezus_ex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 16:30   #31
Quote:
fahrenheit 37 kaže: Pogledaj post
Prva biljka uzgojena genetičkim preinakama bila je je upravo rajčica i to još davne 1995.g.,a zadnji hit te industrije je "navodno" zdrava crna rajčica,koja je dobra u borbi protiv raka...
Budući da je u ovoj temi riječ o hidroponiji,evo jedno moje prošlogodišnje iskustvo posjetu Australiji...
Tamo je trenutno hit proizvodnja i prodaja voća i povrća direktno na farmama...
Uđeš na farmu,uzmeš si kantu ili posudu,sve zavisi kaj planiraš brati,kad nabereš vagneš na izlazu i platiš...
Ovako se prodaje rajčica,paprika,krastavac,jagode,kruške,jabuke,bre skve,nektarine...
Cijene voća i povrća na tim farmama duplo su jeftinije,nego u trgovačkim lancima,ljudi se druže na svježem zraku,sorte koje se sade bitno su drukčije od onih u trgovačkim lancima,jer ne moraju trpit dugi transport i skladištenje...
Neke od tih farmi uopće nemaju prodavače,postoji kutija u koju ubaciš novac i sve to funkcionira fino,kulturno i jeftino...
Moram priznati da nigdje nisam vidio hidroponski uzgoj,mada sam naišao na takvo povrće u trgovačkim centrima...
Također u Australiji postoje veliki sajmovi gdje se prodaju isključivo domaći poljoprivredni priozvodi,cijene su stvarno niske,ali se prodaju ogromne količine...
Uspio sam donijeti u Hrvatsku sjeme rajčice sa jedne od tih farmi i moram reći da je vrhunsko,moji kupci su oduševljeni,mnogi od njih su rekli da takav paradajz nisu nikad jeli u životu...
Ali nije za dug transport i skladištenje,ne mogu ga prodati nikome na veliko...
Ne znam da li bi ovakvo nešto kod nas funkcioniralo,s obzirom na naš mentalitet,a i budući da je kod nas hit bauljanje po trgovačkim centrima,kupovanje svega i svačega i što nam treba i što nam ne treba...
Znači ovakvo nešto nama u Hrvatskoj treba,a definitivno nam ne treba hidroponija...
Nećeš vjerovati kod mene funkcionira. Ja sam pred kuću postavio štand, posložio kupine u mjerice , napisao SAMOPOSLUGA, cijenu za komad i ostavio posudu sa SITNOM lovom da si mogu razmijeniti u slučaju da nemaju sitnog. Kupci su uzimali koliko su htijeli i plaćali. U cijeloj sezoni nije nedostajalo ni lipe.
Ove godine planiram to napraviti sa trešnjama i cherry rajčicom.
Ako netko misli da će me zakinuti da mi mazne 20 kn, nek mu je na njegovu dušu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:25   #32
hehe

tocan naziv ove prodaje je : prodaja na (seljackom) gospodarstvu (logicno, zar ne :-D - nisu bili bas mastoviti ovi na agr. fakultetu)...
no kako bilo da bilo, nije to samo u australiji, dobro je rasprostranjeno po cijeloj europi, postoje cak statistike - koje zemlje prednjace u tome, koje zaostaju, itd, takova prodaja postoji cak i u hrvatskoj, ne bi vjerovali :-)...

ima toliko tipova prodaje, da ne bi vjerovali ;-) ... smijao sam se kad sam morao uciti o tome, al sta je tu je.
dezus_ex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 20:48   #33
Jedino je razlika što su u Australiji cijene tih proizvoda na farmama duplo jeftinije nego u trgovačkim centrima,a kod nas baš i nije tako...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:25   #34
Pa da , mora da tamo zima traje 14 mjeseci, i temperatura ne padne ispod 18 C. Mora da je to razlog što je jeftinije. Sigurno troše puno plina na zagrijavanje plastenika. Slijede temperature za Perth jednom u ljeti od 0do24:
12:00am 32 C
1:00am 31 C
2:00am 30 C
3:00am 30 C
4:00am 29 C
5:00am 29.0 C (Minumum)
6:00am 29 C
7:00am 30 C
8:00am 32 C
9:00am 34 C
10:00am 36 C
11:00am 39 C
12:00pm 42 C
1:00pm 44 C
1:20pm 44.5 C (Maximum)
2:00pm 42 C
3:00pm 41 C
4:00pm 40 C
5:00pm 39 C
6:00pm 38 C
7:00pm 36 C
8:00pm 33 C
9:00pm 32 C
10:00pm 30 C
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 01:14   #35
Quote:
Dzovaniii kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Da li ste upoznati sa tom tehnologijom?

Sto mislite o takvom nacinu uzgoja sa ekonomskog i zdravstvenog aspekta?
Da li je moguce uzgojiti voce ili povrce takvom tehnologijim, a da bude "ekoloski" uzgojeno?

...
Da li ste upoznati sa tom tehnologijom?
Da i mogu ti prodat kompletnu tehniku

Sto mislite o takvom nacinu uzgoja sa ekonomskog i zdravstvenog aspekta?
Ako bi opremu kupio od mene s ekonomskog stajališta moja bilanca bi bila bolja i pozitivna,šta se tebe tiče bolje se ubij jer je to humanije nego da se polako patiš i nikad ne povratiš početni kapital.Šta se zdrastvenog aspekta tiče nema nikakvih studija ali cijela proizvodnja se bazira na kompleksnoj kemiji
i genetski modificiranim biljkama(to ne znači da su GMO ali isto tako ne znači da nisu GMO)


Da li je moguce uzgojiti voce ili povrce takvom tehnologijim, a da bude "ekoloski" uzgojeno?
Možeš mislit GMO biljka,uzgojena u umjetnom inertnom mediju,višestruku dnevno tretirana preko korjena kemiskim koktelima,atmosferska mikrolokacija(staklenik,plastenik)to jest zrak je manipuliran sa koncetracijom CO2 i eterskim plinovima,voda je umjetno konstatno balansirana kiselinama
Stvarno ekološki moš mislit

A inače da znaš najbolji i najbrži prinosi na salati su ako se uzgaja u bazenima koji su napunjeni granitnim tucanikom iz JAR bogatim rudom urana i ostalim metalima od sadnje do berbe 10 dana pri 21° C.Samo nemoj uzgajat rajčice u tom mediju jer češ dobit enormne plodove 1200-1500 grama jedna rajćica teško je to prodat plus su malo i deformirane
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 16:36   #36
Quote:
dezus_ex kaže: Pogledaj post
zanimljiva razglabanja, medjutim - ima li netko od vas stvarnih iskustava sa hidroponskom proizvodnjom rajcice npr. ? >>bavim se time vec niz godina, i vidim da ljudi jos razmisljaju nekvalitetno << :-D

hidroponija je jedan od najidealnijih nacina proizvodnje bilja, i cini mi se da je to buducnost nas i dobrog dijela ostatka svijeta. [ pogledajte si samo spanjolsku na ''google-earth'' ] i slike ce vam pokazati vise od rijeci xD ...
Hidroponija je idealna u smislu zaobilaženja prirodnih resursa u biljnoj proizvodnji. Tehnologija koja ne zahtjeva prisutnost plodnog dobro strukturiranog tla, zamjenjuje ga najčešće kamena vuna, koja je idealnih tehnoloških svojstava jer ima visoku retenciju vode, sorpcije hranjiva i lagana je i jeftina ali kancerogena i biološki nerazgradiva tako da je problem zbrinjavanja. Sama po sebi ne sadržava hranjiva pa ih naravno dodajemo i to ona mineralna. Znači kamena vuna glumi tlo. U staklenike se ubacuje CO2 umjetnim putem. Ubacuju se i pčelice kako bi oprašile biljke. U područjima gdje nema dovoljno svjetla dodaje se i umjetno svjetlo koje glumi sunce. Zatim su ventilatori koji glume vjetar. Meni to zvuči kao dexterov laboratorij. Čemu? Mi sve to imamo hvala bogu. Dovoljno sunčanih sati, dovoljno topline, dovoljno plodnog tla, kvalitetne vode, radišnih pčelica ... Španjolska, Nizozemska i dr. zemlje koje su svoju povrćarsku proizvodnju razvile na hidroponiji su to MORALE jer im je tlo zagađeno mineralnim gnojivima, nekvalitetno je, nema ju ga u dovoljnoj količini na kraju krajeva pa moraju na kvadratnom metru proizvesti 100 kg nečega i to na pet katova. Nizozemcima kronično nedostaje svjetla. Imala sam priliku boraviti u Nizozemskoj i obilaziti staklenike rajčice, paprike, krastavaca, ukrasnog bilja pa čak i riba i rakova.

Stabljika rajčice je duga do 15 m. Radnici je beru sa pomičnih ljestava, ljestava, rajčicu ??? Na kamenoj vuni se nahvata odvratna mahovina i plijesan i sve izgleda bolesno, umjetno i nakradno. Osjećala sam se unutra kao da sam pojela nekakvu halucogenu drogu i hodala među džinovskim povrćem. I to još odjevenena u nekakav bijeli skafander s naočalama plastičnim i čizmama jer moraš biti sterilan do kostiju da te puste unutar svog tehnološkog carstva.

Da, svi oni mlate lovu na povrću, voću i cvijeću. I sve to djeluje impresivno, ali moje pitanje glasi: treba li to nama? Treba li to jednom poljoprivredniku u našim krajevima? Zašto intenzivirati proizvodnju na takav način? Treba ju li nam giganstki staklenici od nekoliko hektara i to oni stari, ruzinavi i istrošeni koje nam nizozemci prodaju u pola cijene na našim plodnim, zdravim poljima?
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 00:36   #37
NE TREBA
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 10:41   #38
ja sam najveći proizvođač rajčice na hidroponiji u Hrvatskoj i nevjerovatna je koncentracija gluposti na tu temu koju sam pročitao
mega dir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 12:01   #39
Quote:
mega dir kaže: Pogledaj post
ja sam najveći proizvođač rajčice na hidroponiji u Hrvatskoj i nevjerovatna je koncentracija gluposti na tu temu koju sam pročitao
A što se onda ne bi potrudio argumentirati svoju optužbu? Sve nas zanima što imaš za reći, pa nemoj stati samo na kukurikanju.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 12:27   #40
OK.
Kamena vuna: prirodni materijal dobiven od vulkanskih vlakana. Dakle poptpuno svejedno posadimo li korjen u teglu sa zemljom, kompostom,kokosom, KAMENOM VUNOM ili vani u vrt (medij u kojem se korijen formira), u datom trenutku izvršiti ćemo prihranu.
Sadnica: Sadnice POTPUNO IDENTIČNE kao i sadnice koje danas kupujete za svoj vrt uzgajaju se u staklenicima. Nikako genetski modificirane ali naravno križane kao i sve vočke u vašim vrtovima da bi se dobila svojstva potrebna za današnje zahtjeve tržišta.
Kvaliteta: Zbog uzgoja u zaštičenim prostorima i kontroliranim uvijetima dolazi do puno manje bolesti biljaka pa tako i do puno manje tretiranja insekticidima i pesticidima nego u vanjskoj proizvodnji!!!!!!!!!!!!!!!( poljima, vrtovima i sl. i nemojte da se neko sad pravi pametan pa kaže da njegova baka ima u vrtu tri sadnice koje ne šprica jer pričamo o proizvodnji za tržište).Konkretno moja tvrtka koristi isključivo BIOLOŠKU ZAŠTITU
(nema špricanja!!!) Što naravno ne znači da svi u staklenicima proizvode bez "špricanja"
Okus: Potražite u centrima (billa,plodine, lidl i negdje u vočarnama) rajčicu ili chery rajčicu domaćih proizvođača Zarja ili Duga pa ću nakon toga objasniti problem okusa kod nekih proizvođača.

Zaključak:Trenutno u Hrvatskoj ne postoji zdravija konzumna rajčica od one koja se proizvodi u staklenicima, u kamenoj vuni, naravno pod predpostavkom da proizvođač barata tehnologijom.(Izuzev ekološke proizvodnje ali nju si ionako može priuštiti par posto stanovništva zbog visoke cijene, a mi pričamo o proizvodnji za većinu stanovništva.A također da Vam dam za razmišljat, što je sa kiselim kišama u eko proizvodnji koje u našem slučaju nema!)
Za sva ostala pitanja stojim na raspolaganju! Kako u svezi rajčice tako i jagode.
mega dir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.