Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2014., 02:07   #1
Strah od vezanja za partnera ili nešto drugo?

Pozdrav svima.
Ne znam gdje smjestiti temu na LJES ili pak ovdje. Mislim da se moja tema više tiče psihologije.
Ne bih da pišem toliko o onome što se meni zbiva jer će cjeli moj post izgledati kao ispovjest, više me zanima šta vi mislite o svemu ovome. U kratkim crtama - radi se o tome da sam u vezi sa jednim dečkom oko godinu dana. Kako je veza postajala ozbiljnija, ja sam se osjećala sve zatočenijom, kao da me netko čvrsto drži i kao da se gušim. Shvativši da mi je postalo loše zbog toga, odlučim se izaći iz veze, unatoč svim emocijama i unatoč tome što volim svoga dečka. No opet sam mu se vratila. U proteklih 20ak dana sam prekinula s nijim dva puta, i opet mi se počinje javljati ideja da učinim isto - ostavim ga. I to zato što se počnem osjećati užasno, potištena sam, tužna, neraspoložena. A kad prekinemo plačem. Ne znam zašto mučim i njega i sebe. Premda je pomalo besmisleno pisati o ovakvim stvarima po forumu, ali voljela bih čuti i druga mišljenja jer ne mogu objektivno sagledati situaciju.

E sada, pitam se koji je uzrok tomu? Zašto se neki ljudi ne mogu vezati za samo jednu osobu? I radi li se tu uopće o nemogućnosti vezanja'? Je li prirodno pripadati nekome u smislu da cijelu svoju pažnju posvetite jednoj osobi? Ili u pozadini svega stoji nekakav strah? Je li netko imao slična iskustva?
Ponekad se osjećam kao najzlobnija osoba koja se samo igra sa tuđim osjećajima.
aevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 05:43   #2
Većina ljudi ulazi u veze s maksimalnim fokusom na partnera. Drugim riječima, žele u vezi postati više, osjećati se bolje itd. Nažalost, žrtvuju toliko sebe da održe vezu, da se osjećaju lošije i zapravo budu manje nego što jesu. Stoga zaista, ako se ti tako osjećaš u toj vezi, tada u njoj ne možeš ili ne znaš biti osoba kakva jesi, te je vjerojatno bolje da ju prekineš.

Čim bolje upoznaš samu sebe, te čim više ostaješ u vezama osoba kakva jesi, lakše će ti biti održati vezu. Naravno, moraš pronaći i osobu u kojoj ćete oboje biti sretni time što jeste.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 10:47   #3
Quote:
aevin kaže: Pogledaj post
E sada, pitam se koji je uzrok tomu? Zašto se neki ljudi ne mogu vezati za samo jednu osobu? I radi li se tu uopće o nemogućnosti vezanja'? Je li prirodno pripadati nekome u smislu da cijelu svoju pažnju posvetite jednoj osobi? Ili u pozadini svega stoji nekakav strah? Je li netko imao slična iskustva? Ponekad se osjećam kao najzlobnija osoba koja se samo igra sa tuđim osjećajima.
Da. Kad sam bila dosta mlađa, tako sam se osjećala i ponašala. Sada si to objašnjavam činjenicom da mi ipak nije bilo stalo ni do koga, osim same sebe.
Mislim da se o tome radi kod onih koji se ne mogu vezati za jednu osobu. Ne mislim da mora biti strah u pitanju, nego jednostavno neka samoživost i potreba za slobodom.
A opet, to je sasvim u redu. Takva si kakva si. Ne možeš se prisiljavati na nešto što ti ne odgovara. Možda ćeš se promijeniti, možda ne, ali nije u redu prema njemu to prekidanje/obnavljanje veze.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 11:08   #4
Moj je se prestrasio veze i vezivanja zato je prekinuo vezu,ali nije samo to razlog uglavnom ima i h viseA ja nisam bila strahom,dapače voljela sam ga i vidla buducnost s njim,a on neA toliko sam zgodna,fizicki, dobro govorim,dobro gradena,sitne grade,mala dzepna venera,humoristicna ali i gluha sam osoba-shit,da sam normalno cujuca nebi sigurno prekinuli
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 17:29   #5
Quote:
Malacrnokosa kaže: Pogledaj post
Moj je se prestrasio veze i vezivanja zato je prekinuo vezu,ali nije samo to razlog uglavnom ima i h viseA ja nisam bila strahom,dapače voljela sam ga i vidla buducnost s njim,a on neA toliko sam zgodna,fizicki, dobro govorim,dobro gradena,sitne grade,mala dzepna venera,humoristicna ali i gluha sam osoba-shit,da sam normalno cujuca nebi sigurno prekinuli
Ne mora ti to uopće biti presudno. Znam da meni ne bi bilo, kao i dosta drugih dečkiju.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 04:31   #6
Onda zasto se uplasil?jer sam se jako zaljubila u njega?kad bu stariji vise nebu ga strah,a njega necu ionako imati
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 04:33   #7
Ili mu je samo stalo do sebe samoga.
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 08:30   #8
mislim da ti taj tip zapravo ne pase ili ti nije dovoljno stalo do njega, jer da je, mislim da bi i najveci "strah od vezanja" ispario.
isto neki ljudi ne mogu bit vjerni kao, jer eto taki su..al isto tu mislim da mozda jos nisu nasli osobu za koju misle da se isplati bit vjeran ili tako..al to je druga tema.
mozda tebi tvoja podsvjest govori da zapravo ne zelis bit sa tim tipom i prenosit njegove gene
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 12:28   #9
Hjtjela bi ostati s njim,nemam ja taj strah vezanja, ispario je već odavno,a i inace ne bjezim ja nikad od odgovornosti.Drugo neznam jel je tip od vjernosti,nisam ga stigla upoznati kad me ostavio.Prekratko smo bili skupa.A i boli me da znam da nebu se vratio,a zelim da se vrati.
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 12:33   #10
A rekao je da ja zasluzujem boljeg,a zapravo je po tim htio reci da on zaluzuje bolju.Kao miš koji bjezi od mačke jer boji se.I kuzim vjerojatno zeli jos isprobati jos vise pički dok mu ne dosadi,ili dok ne najde neku u koju bu zaljubljeni jako
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 12:34   #11
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 17:34   #12
Znam da ti to nije drago, ali koji god bio njegov pravi razlog, bolje da je prekinuo vezu, nego da se pretvarao. To bi naposlijetku uništilo vašu vezu, ali na znatno teži način.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život

Zadnje uređivanje zoki89 : 17.04.2014. at 17:56.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 21:31   #13
Quote:
aevin kaže: Pogledaj post

E sada, pitam se koji je uzrok tomu? Zašto se neki ljudi ne mogu vezati za samo jednu osobu? I radi li se tu uopće o nemogućnosti vezanja'?
Je li prirodno pripadati nekome u smislu da cijelu svoju pažnju posvetite jednoj osobi? Ili u pozadini svega stoji nekakav strah? Je li netko imao slična iskustva?
Uvijek sam bila ta koja je ostavljala prije nego je postajalo ozbiljno, ali ozbiljno za neka moja mjerila i mene ,
a uvijek sam to činila zato jer sam se bojala da me onaj pored mene ( u mojoj glavi uvijek gledan kao "trenutni" ) nikad neće moći toliko voljeti kao ja njega.
I ne mogu reći da sam pogriješila ili da nisam bila u pravu, samo u principu nisam htjela ići do te razine da se u tim emocijama skroz uništim, a jedini put kad sam išla protiv instinkta i kad sam se emocionalno otvorila napravila sam kardinalnu grešku koja sam dosad jako skupo platila , a nije isključeno ni da ću ju možda još dugo plaćati u budućnosti.

Jednom sam si dopustila da nekog volim i taj me totalno dokrajčio....
Nekad poželim da sam ga izlevatila dok sam mogla i škartala na vrijeme, jer da nije bilo prokletih emocija nikad me ne bi uspio sjebat tako kako me sjebao.

Nitko nikoga ne može tako sjebati kao ona posebna bliska osoba ili pak bližnji ljudi koje voli i to prvenstveno zato jer to od toga ili takvih ne očekuje, a u tome leži najveći rizik.
bandijera rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 21:36   #14
Quote:
aevin kaže: Pogledaj post
Ponekad se osjećam kao najzlobnija osoba koja se samo igra sa tuđim osjećajima.
Takvu "metodu" rabe ili jako samoživi i hiroviti ljudi
ili jako osjećajni i osjetljivi ljudi.
Samo iz različitih razloga, jedni da dalje uživaju i grabe, a drugi da se zaštite.
bandijera rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 00:34   #15
Quote:
bandijera rosa kaže: Pogledaj post

Takvu "metodu" rabe ili jako samoživi i hiroviti ljudi
ili jako osjećajni i osjetljivi ljudi.
Samo iz različitih razloga, jedni da dalje uživaju i grabe, a drugi da se zaštite.
ovo je jako zanimljivo. za samožive i hirovite razumijem.
a osjećajni i osjetljivi, da se zaštite. misliš da, ajmo reći, bježe da ne ostanu povrijeđeni oni na kraju ako se puste skroz ili...?

zanimljiva tema skroz. pronalazim se u nekim dijelovima. čitam i razmišljam

curly bee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 21:38   #16
iSUSE dajte vise prestanite bojati vezati se za nekoga,jer mislite da bute ostavljeni jednog dana zbog druge osobe.Ne mora znaciti,ako osoba se plasi jer je doslo prema ozbiljnome ,mozes osobi reci EEEJ STANI MALO,PROSTORA MI DAJ MALO SAM SE UPLASIO/ILA vjerujte drugacije bi postupila i mozda bi bilo drugcije,ali opet ne mora biti.Kaj bi bilo da bi i bilo to sam dragi bog zna kaj se osobi u tijeku dok je veza trajala zbivalo u glavi, to najbolje sam zna.
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 21:43   #17
Inace kad si u vezi treba biti otvoren,i iskren, ako zelis da veza uspijeva,moras biti iskren prema samome sebi i prema partneru da se razumijemo.
Malacrnokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 01:18   #18
Quote:
bandijera rosa kaže: Pogledaj post
Jednom sam si dopustila da nekog volim i taj me totalno dokrajčio....
Nekad poželim da sam ga izlevatila dok sam mogla i škartala na vrijeme, jer da nije bilo prokletih emocija nikad me ne bi uspio sjebat tako kako me sjebao.

Nitko nikoga ne može tako sjebati kao ona posebna bliska osoba ili pak bližnji ljudi koje voli i to prvenstveno zato jer to od toga ili takvih ne očekuje, a u tome leži najveći rizik.
ovo ko da piše neki robot ili ne znam ko, neki zlikovac iz filma jebote.
znači šta je volit nekog- slabost? mana? fuj prljavo, kopanje jame samom sebi. de daj čovječe.

i sad si sjebana, hu jadna nebila. kako si samo mogla bit čovjek i vjerovat nekome i volit nekog? straašna greška.

istina da te najviše može povrijedit neko ko ti je drag, jer da nije, bolio bi te kurac manje više..ali isto tako, najljepše trenutke u životu ćemo doživit s nekim kog volimo, i pogotovo ako ga stvarno volimo i ništa se ne može usporedit sa tako nekim zagrljajem ili lijepo provedenim vremenom.
ja ne žalim ni za jednu svoju zaljubljenost i zaluđenost, za sramote i gluposti koje sam zbog nekog napravila, ne žalim ni za jednom suzom i pogotovo ne žalim za lijepo provedenim vremenom s nekim ko mi je bio drag. jer bez svih tih događaja i grešaka ili gluposti danas nebi bili to što jesmo. uvijek si pametniji poslije nego prije, a nekad moraš naučit na svojim greškama.
al mislim da ljubav nikad ne može bit greška, makar bila između čovjeka i drveta u parku ili čovjeka i kantice sladoleda. i ako se to drvo sruši i ubije te nakon što si ga spasio od betona, ipak si ga spasio i volio ok, ovo je stvarno besmislen i pretjeran primjer i više nema veze sa temom, al popila sam kapućino pa sam malo luda
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 01:34   #19
ja je kužim skroz. koliko god bilo na početku lijepo, kad se dogodi neko sranje, to zasjeni sve to lijepo i sjećanje koje imaš na tu "ljubav" je katastrofa.
zapravo to i nije bila ljubav, očito. bar ne obostrana.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:48   #20
Quote:
bandijera rosa kaže: Pogledaj post

Jednom sam si dopustila da nekog volim i taj me totalno dokrajčio....
Nekad poželim da sam ga izlevatila dok sam mogla i škartala na vrijeme, jer da nije bilo prokletih emocija nikad me ne bi uspio sjebat tako kako me sjebao.

Nitko nikoga ne može tako sjebati kao ona posebna bliska osoba ili pak bližnji ljudi koje voli i to prvenstveno zato jer to od toga ili takvih ne očekuje, a u tome leži najveći rizik.
Ljubav je nešto predivno, ali ovisnost ne treba nužno dolaziti uz to. A ljudi si dozvole, te čak vole biti ovisni o parnteru. Sve to stvara mnogo opterečeja u vezi, ljubomoru i strah itd. A ako jedna strana pogriješi ili osjeti da to ipak nije to, naravno da se pati.

Tako da sam ja za ljubav, ali bez te ovisnosti o partneru. Kada nestane očekivanja, prestaje i većinski dio brige, te patnje.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.