Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2012., 16:33   #1701
Quote:
udzbenik kaže: Pogledaj post
Imam kuću otprije '68.-e za koju je 70-tih izvađena građevinska dozvola. Kasnije je kuća nešto nadograđivana. Kuća nije građena točno po staroj dozvoli (onaj stari dio kuće) pa su nam rekli da se kazna obračunava na čitav volumen. Jel to istina?

Da li, nakon što su papiri za legalizaciju predani (arhitekta, geodeta, statičar i ostalo), se može promijeniti nešto, npr. reći da je kuća sagrađena prije '68.-e i onda maknuti građ. dozvolu iz spisa?
Možeš samo povući zahtjev, pa predati novi.
Meni nije baš jasno. Bila je kuća građena prije 1968, ok. 70-ih godine je ishođena dozvola za nadogradnju te kuće? Nije se postupilo točno po toj dozvoli, kako se to zna? Jesu premašeni gabariti, katnost ili što?

Kuća je veća od 400 m2 pa ti je stoga trebao statičar?

Istina je da se naknada obračunava na cjelokupan volumen, ako se u startu odstupilo od dozvole.

Quote:
ribetina00 kaže: Pogledaj post
Točno. Krivo sam se izrazio vezano za IM obrazac i AIM, ali taj dokument stvara pomutnju odnosno njegov prilog AIM koji je neažuriran.

Ako je netko radio po starom i to mu je prošlo onda je referent kriv jer nije uočio greške (jer je neinformiran), ali je u konačnici investitor bolje prošao jer
za kuću od cca 200 m2 na dvije etaže i sa krovištem iznad zadnje etaže se može nakupiti i dodatnih 100 m3 ako se uračuna fasada od 10 cm i krovište.
AIM ti je samo shematski prikaz objekta s dokaznicom mjera. Oni nisu ažurirali način obračuna, to je problem.

Naravno, po starome je bilo povoljnije, sada su ukinuti koeficijenti. Ne samo zbog stiropora (to se radi odnedavno), a krovišta glede, rijetko tko ima tako nisko krovište.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 17:04   #1702
Sorry ako već negdje ima odgovor na moje pitanje - ja ga nisam našao.
Dobio sam rješenje o izvedenom stanju građevine (do 400 m2). Kada je geodet radio elaborat naglasio je da će taj elaborat prvo poslužiti za legalizaciju zgrade, a zatim za formiranje građevinske čestice (sastoji se od 4 k.č.) i na kraju za upis u zemljišne knjige.
Moje je pitanje: što trebam sada učiniti da bi papirologiju zgrade i zemljišta sredio u skladu s propisima?

Zadnje uređivanje Ja Osobno : 10.12.2012. at 17:11.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 17:41   #1703
joj, kolike zavrzlame! hvala svima na strpljenju i odgovorima unaprijed.

pitanje novo - ide li se u legalizaciju postojećeg stanja ili nekoh idealnog kod nedovršene kuće? konkretno, tata je radio neke adaptacije (na već nelegalnoj građevini) i osim što je proširena sada bi trebalo promjeniti cijeli krov, koji bi se trebao razlikovati od sadašnjeg. kako to legalizirati? sa sadašnjim ili idealnim budućim? i kako omogućiti da se taj krov promjeni? sada je samo privremeno pokrivena kuća. također tim krovom želi obuhvatiti jednu terasu koja je sada nenatkrivena, bi li to bilo izvedivo?
da se mene pita legalizirala bih ovo kako je i onda tražila dozvolu za rekonstrukciju. ali kako stvari stoje moj otac će prije zakomplicirati stvar i zahtjevati da mu se legalizira kako je on zamislio da kuća mora izgledati je li to uopće moguće?
zapravo kako se te stvari rješavaju kod nedovršenih građevina? pretpostavljam da se računa na to da ljudi moraju postaviti krov i slično?
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 18:35   #1704
Danas sam predao zahtjev za legalizaciju,3 fascikle od geodeta,3 od arhitekta,1 za izračun vodnog i 70 kuna biljega. Predam ja to onoj teti,ona kaže dobro ,možete ići. A pitam ja, a dajte mi neku potvrdu da ste zaprimili predmet da znam kad sam ga predao.Kaže,ma netreba to vama,al dobro mogo bi doć inspektor budem vam iskopirala zahtjev.
I ode ona kopirat u drugu sobu, a ja vidim neki papir za naknadu hoću li odjednom platiti ili na rate.Kad se vratim pitam ,a netreba to isto ispunit? A da treba ,i ispuni ona to,a ja preko stola vidim da treba i moj potpis. Kaže možete ići,a ja opet,nebi li ja to trebao potpisat? A da,treba,potpišite
Onda ja pitam kad će to biti gotovo kaže ,ima puno predmeta,negdje u 3 mjesecu Više nisam imo živaca pitat ,a zašto je rok 30 dana,vidio sam da nije svoja Okrenuo se i otišo,predavši se u ruke svevišnjemu.
Stvarno je žrvanj birokracje nenadje...
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 18:39   #1705
Vall, legalizira se postojeće stanje. Arhitekt ne smije crtati nešto što ne postoji niti davati prijedloge za poboljšanje stanja, rekonstrukciju i sl. u ovoj fazi.

Kuća se može dovršiti bez dodatnih dozvola u okviru ozakonjenih gabarita, a dodatno se može postaviti kosi ili obli krov bez nadozida.

Nakon što se kuća legalizira, tad se može zatražiti rješenje o uvjetima građenja za željenu rekonstrukciju - npr, ako se želi krov koji ima nadozid ili stambeno potkrovlje ili bilo što drugo izvan ozakonjenih gabarita, naravno ako je u skladu s prostornim planom.

Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
Sorry ako već negdje ima odgovor na moje pitanje - ja ga nisam našao.
Dobio sam rješenje o izvedenom stanju građevine (do 400 m2). Kada je geodet radio elaborat naglasio je da će taj elaborat prvo poslužiti za legalizaciju zgrade, a zatim za formiranje građevinske čestice (sastoji se od 4 k.č.) i na kraju za upis u zemljišne knjige.
Moje je pitanje: što trebam sada učiniti da bi papirologiju zgrade i zemljišta sredio u skladu s propisima?
To je bio elaborat za evidentiranje podataka o zgradama? Pa najbolje je sad opet se obratiti geodetu, on će poduzeti temeljem tog elaborata što treba pri katastru. Samo što ja nekako ne vjerujem da može poslužiti u sve tri svrhe, ali sigurno on zna, kad je već tako rekao.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 18:46   #1706
Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
A pitam ja, a dajte mi neku potvrdu da ste zaprimili predmet da znam kad sam ga predao.Kaže,ma netreba to vama,al dobro mogo bi doć inspektor budem vam iskopirala zahtjev.


Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
I ode ona kopirat u drugu sobu, a ja vidim neki papir za naknadu hoću li odjednom platiti ili na rate.Kad se vratim pitam ,a netreba to isto ispunit? A da treba ,i ispuni ona to,a ja preko stola vidim da treba i moj potpis. Kaže možete ići,a ja opet,nebi li ja to trebao potpisat? A da,treba,potpišite
Pa obračun naknade je sastavni dio elaborata, pa se tam pribilježi i jel se plaća jednokratno ili u ratama.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:03   #1707
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Vall, legalizira se postojeće stanje. Arhitekt ne smije crtati nešto što ne postoji niti davati prijedloge za poboljšanje stanja, rekonstrukciju i sl. u ovoj fazi.

Kuća se može dovršiti bez dodatnih dozvola u okviru ozakonjenih gabarita, a dodatno se može postaviti kosi ili obli krov bez nadozida.

Nakon što se kuća legalizira, tad se može zatražiti rješenje o uvjetima građenja za željenu rekonstrukciju - npr, ako se želi krov koji ima nadozid ili stambeno potkrovlje ili bilo što drugo izvan ozakonjenih gabarita, naravno ako je u skladu s prostornim planom.
hvala! probati ći to tako objasniti i ocu. sve mi se čini da će možda morati odustati od svojih zamisli izgleda tog krova, jer bi krov trebao promjeniti orijentaciju i biti nešto niži, ali samim time će dio trebati nadozidati, a dio zida skinuti... koje komplikacije sa svih strana...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:07   #1708
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post




Pa obračun naknade je sastavni dio elaborata, pa se tam pribilježi i jel se plaća jednokratno ili u ratama.
Neznam, ovaj je papir bio posebno,na licu mjesta je to ispisala,ime prezime,k.o.,k.č. adresa. A sastavni dio elaborata je izračun u m3 za obračun naknade. Ali tamo ne piše kako će se plačati,nego na ovom papiru koji ja nisam donio.
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:21   #1709
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
hvala! probati ći to tako objasniti i ocu. sve mi se čini da će možda morati odustati od svojih zamisli izgleda tog krova, jer bi krov trebao promjeniti orijentaciju i biti nešto niži, ali samim time će dio trebati nadozidati, a dio zida skinuti... koje komplikacije sa svih strana...
Bez brige, čim dođe arhitekt objasnit će tati da je u ovoj fazi zabranjeno prikazivati išta što ne postoji. Arhitekt bi zbog tako nečega lako izgubio žig (ovlaštenje).
A poslije može se vidjeti što se da napraviti. S obzirom na skori porez na nekretnine čini mi se da je bolje imati što manje stambenog prostora - najbolje da radi krov bez nadozida, zbog energetske učinkovitosti i bok.

Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
Neznam, ovaj je papir bio posebno,na licu mjesta je to ispisala,ime prezime,k.o.,k.č. adresa. A sastavni dio elaborata je izračun u m3 za obračun naknade. Ali tamo ne piše kako će se plačati,nego na ovom papiru koji ja nisam donio.
Eh, ne znam za to, stvarno
Ja uvijek napišem na obračunu kak se plaća.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:40   #1710
Gingerina, je li to provjereno "Zabranjeno prikazivati ista sto ne postoji"? Meni arhitekt cak sugerira da na prizemlje na kojemu je ostavljeno zeljezo (temelj za kat) prijavim i taj kat i da s time idem u legalizaciju - iako mi je bilo cudno, jos nisam s time krenuo.
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:38   #1711
100 % što je i logično - prikazati išta što ne postoji, a za što btw treba dozvola u daljnjoj fazi, je falsifikat. A ima i u naputku Komore za izradu arhitektonske snimke izvedenog stanja, još kad je bio na snazi prošli zakon. Ovo što se odnosi na arhitektonski snimku (koja se sada radi samo za objekte veće 400 m2), vrijedi i za snimku izvedenog stanja koja se, po novome zakonu, radi za objekte manje od 400 m2.

Plus, ne zaboravi, referent izlazi na teren upravo da bi provjerio da nije nacrtano nešto čega nema i sad zamisli, dođe i vidi da kata nema, a nacrtan je...

Citiram iz naputka:

" Ovlašteni arhitekt je dužan pri izradi arhitektonske snimke prikazati stvarno stanje zgrade u skladu sa stupnjem gotovosti i neovisno o funkcionalnim i inženjerskim nedostacima.

Ovjerom arhitektonske snimke ovlašteni arhitekt preuzima odgovornost za usklađenost snimke s izvedenim stanjem zgrade i za sve zahtijevane podatke koji su sastavni dio arhitektonske snimke u skladu sa čl.8.st. 3. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 90/2011) - u daljnjem tekstu: Zakon.

Ovlašteni arhitekt u postupku izrade arhitektonske snimke treba evidentirati vidljive nedostatke koji se odnose na sigurnost korištenja i ne smije prosuđivati i predlagati potrebu i metode otklanjanja nedostataka ili sanaciju zgrade.

Ovlašteni arhitekt ne preuzima niti snosi odgovornost za estetske, funkcionalne i tehničke nedostatke zgrade za koju je izradio snimku izvedenog stanja.

Ovlašteni arhitekt ne preuzima odgovornost za bilo kakve štete koje bi mogle nastati korištenjem zgrade za koju je izradio arhitektonsku snimku izvedenog stanja.

Funkcionalne i inženjerske nedostatke te prijedloge metoda njihovog ispravljanja ovlašteni arhitekt može ugovoriti izdvojeno, po završetku postupka ozakonjenja zgrade, u procesu rekonstrukcije legalne zgrade.
"
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 10.12.2012. at 22:46.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 00:29   #1712
Što ja mogu učiniti?

Više od godinu dana sada naši papiri za legalizaciju u odjel za prostorno uređenje i gradnju. Sve je završeno. Tu nikada nije ništa novo, nista treba jos, a mi čekat, čekat, čekat ...
Što ja mogu učiniti?

Hvala za Pomoc
glavaboli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 01:04   #1713
Možete podnijeti žalbu ministarstvu i zatražiti da se predmet dodijeli na rješavanje drugom stvarno nadležnom upravnom tijelu.

Članak 9. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama

(2) Ako nadležno upravno tijelo ne odluči o zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju u propisanom roku, središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove graditeljstva i prostornoga uređenja može povodom žalbe podnositelja zahtjeva rješenjem odrediti da postupak provede i o zahtjevu odluči drugo stvarno nadležno upravno tijelo o trošku jedinice područne (regionalne), odnosno lokalne samouprave na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada.

Inače, propisani rok je 30 dana...
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 09:31   #1714
Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
Danas sam predao zahtjev za legalizaciju,3 fascikle od geodeta,3 od arhitekta,1 za izračun vodnog i 70 kuna biljega. Predam ja to onoj teti,ona kaže dobro ,možete ići. A pitam ja, a dajte mi neku potvrdu da ste zaprimili predmet da znam kad sam ga predao.Kaže,ma netreba to vama,al dobro mogo bi doć inspektor budem vam iskopirala zahtjev.
I ode ona kopirat u drugu sobu, a ja vidim neki papir za naknadu hoću li odjednom platiti ili na rate.Kad se vratim pitam ,a netreba to isto ispunit? A da treba ,i ispuni ona to,a ja preko stola vidim da treba i moj potpis. Kaže možete ići,a ja opet,nebi li ja to trebao potpisat? A da,treba,potpišite
Onda ja pitam kad će to biti gotovo kaže ,ima puno predmeta,negdje u 3 mjesecu Više nisam imo živaca pitat ,a zašto je rok 30 dana,vidio sam da nije svoja Okrenuo se i otišo,predavši se u ruke svevišnjemu.
Stvarno je žrvanj birokracje nenadje...
Potvrda da je predmet zaprimljen (kopija zahtjeva sa prijemnim štambiljom) trebala bi ti se dati pod obavezno.
Ovo ostalo što si potpisao za naknadu se rješava u postupku, ne škodi niti sada, ali ne čini ništa postupku.
A rokovi, već sam prije pisao o tome, nema šanse da se predmeti riješe u roku od 30 dana jer jednostavno nema dovoljno referenata za njihovo rješavanje. Ako ti se žuri, nakon 30 dana piši žalbu na šutnju administracije.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 09:35   #1715
Quote:
glavaboli kaže: Pogledaj post
Više od godinu dana sada naši papiri za legalizaciju u odjel za prostorno uređenje i gradnju. Sve je završeno. Tu nikada nije ništa novo, nista treba jos, a mi čekat, čekat, čekat ...
Što ja mogu učiniti?

Hvala za Pomoc
Sve je završeno, moš mislit. Da je, već bi imali rješenje u rukama. Vi ste možda predali sve što se od vas tražilo, a ako vam je dosta čekanja - pišite ministarstvu i žalite se na šutnju administracije. Pa će oni odrediti da se stvar riješi u roku od 30 dana. I to je to. Pustite priče, to je uprava i tamo igraju papiri, a ne lijepe riječi.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 10:09   #1716
Quote:
glavaboli kaže: Pogledaj post
Više od godinu dana sada naši papiri za legalizaciju u odjel za prostorno uređenje i gradnju. Sve je završeno. Tu nikada nije ništa novo, nista treba jos, a mi čekat, čekat, čekat ...
Što ja mogu učiniti?

Hvala za Pomoc
Prvo nazvati i upitati, a zatim pisati požurnicu.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 10:14   #1717
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Možete podnijeti žalbu ministarstvu i zatražiti da se predmet dodijeli na rješavanje drugom stvarno nadležnom upravnom tijelu.

Članak 9. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama

(2) Ako nadležno upravno tijelo ne odluči o zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju u propisanom roku, središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove graditeljstva i prostornoga uređenja može povodom žalbe podnositelja zahtjeva rješenjem odrediti da postupak provede i o zahtjevu odluči drugo stvarno nadležno upravno tijelo o trošku jedinice područne (regionalne), odnosno lokalne samouprave na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada.

Inače, propisani rok je 30 dana...
Gingerina, zakon je zakon, a realnost je nešto drugo, u dijelu roka zakon je jednostavno neprovediv. Naime, broj zahtjeva je već sada velik, a tek se počelo i najveći broj zahtjeva tek slijedi. U stvari, najveći broj zahtjeva za legalizaciju će biti predan nakon Uskrsa slijedeće godine i tada će nastati tarapana.
Samo analiziraj propisanu zakonsku proceduru koju referenz mora provesti - preuzimanje zahtjeva, očevid na terenu, oglašavanje na ploči, dostava izračuna za naknadu, rješenje o legalizaciji, dostava podataka za komunalni i vodni, za svaki predmet referent treba najmanje 2-3 radna dana. Ponekad samo za očevid treba jedan dan, udaljena lokacija npr. 40 km u jednom smjeru i uz ove vremenske uvjete (a koji će potrajati do proljeća). Pa još kada imaš samo pomoćnu zgradu za koju referent mora sam snimiti podatke za obračun doprinosa i napraviti skicu, previše vremena ode na postupak.
Zato referenti neće stići rješiti zahtjeve u zakonskom roku od 30 dana, pa ovi uz more imaju što raditi godinu dana dok riješe samo stare zahtjeve za legalizaciju, a koje su trebali odbiti jer su protivni prostornom planu, a nisu ih odbijali zbog inspekcija - tu svaki predmet treba krenuti nanovo. Novi kada stignu.
Da će poslove prebaciti na drugo nadležno tijelo - KOJE? Ne postoji drugo stvarno nadležno tijelo osim nadležnog upravnog odjela - to je jedino Ministarstvo, a priča o tome da će to biti na račun nadležnog tijela pa Ministarstvo nije županijama i gradovima doznačilo novac za plaće za 2012. godinu, ukupno je dužno lokalnoj samoupravi milione kn. Znači Ministarstvo će raditi umjesto županija i gradova pa si budu odbili troškove od svoga duga prema njima. Baš me interesira kako budu išli na očevid iz Zagreba u npr. Dubrovnik ili Osijek, budu te miliončeke potrošili za 10 očevida .
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 11:47   #1718
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Da će poslove prebaciti na drugo nadležno tijelo - KOJE?
Ne znam na koje u konkretnom slučaju, ali npr s Šibensko kninske županije na Grad Šibenik. Županija spora, a Grad Šibenik jedan od najažurnijih. Uostalom, kad dođe žalba ministarstvu riješit će taj predmet pod muss. Godinu dana je previše, koliko i da je mjesec dana premalo.

Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Pa još kada imaš samo pomoćnu zgradu za koju referent mora sam snimiti podatke za obračun doprinosa i napraviti skicu, previše vremena ode na postupak.
Ne plaćaju se doprinosi za pomoćnu zgradu, plaća se samo naknada 500 kn. Referent ništa ne mjeri, ništa ne skicira i ništa ne obračunava.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 11.12.2012. at 11:53.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 11:50   #1719
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Potvrda da je predmet zaprimljen (kopija zahtjeva sa prijemnim štambiljom) trebala bi ti se dati pod obavezno.
Ovo ostalo što si potpisao za naknadu se rješava u postupku, ne škodi niti sada, ali ne čini ništa postupku.
A rokovi, već sam prije pisao o tome, nema šanse da se predmeti riješe u roku od 30 dana jer jednostavno nema dovoljno referenata za njihovo rješavanje. Ako ti se žuri, nakon 30 dana piši žalbu na šutnju administracije.
------------
Ne piše mi se baš žalba jer bi mogao navući bjes referenta,pa da mi traži dlaku u jajetu kad dobije odozgo po nosu.
Na kraju bi ja mogao biti taj koji će tući glavom o zid. Jer je općepoznato da vrana vrani oči ne kopa.
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 11:54   #1720
Zašto bi pisao žalbu, kad si tek jučer predao zahtjev?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.