Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2009., 20:15   #1
Štetnici

Ovo je thread za pomoć pri imenovanju štetnika i pomoć pri suzbijanju. Stiže nam proljeće a s njim i porast biodiverziteta u vrtovima i poljima. Pitajte, tražit ćemo, naći ćemo zajedno o kojoj se vrsti štetnika/gljivice/bakterije/virusa radi. Potom ćemo radi svih nas i zajedničkog širenja horizonata konstatirati kakvu točno štetu radi taj organizam a shodno tome i adekvatno djelovanje.

Fotografiju smanjite na 640x480 px ili postajte thumbnailove koji vode do veće (preporučujem servise tipa imageshack.us). Svaka veća fotografija će biti obrisana bez grča i najave.


Počinjem thread sa kupusnom stjenicom, Eurydema ventrale.

http://svartberg.org/nula/eurydema-v...kopuliraju.jpg

Kao što joj ime kaže, napada kupusnjače i to uglavnom vrtne vrste. Osobno sam ju nalazila i u uzorcima svježe kombajnirane uljane repice (repica također spada u porodicu Brassicaceae).

Ordinirale su kod poznanika lani i uništavale stočni kelj namijenjen puževima. Štetu radi sišući list - pojavljuju se bijele točkice raznih promjera. Unutar tih točkica tkivo nekrotizira, odumire - u konačnici se osuši list i eventualno cijela biljka. Voli toplo i suho vrijeme i u tim uvjetima Eurydema prođe kompletan ciklus za 50-60 dana.

Insekticide iz principa neću spominjati jer smatram kako je efektivnije pokupiti te kukce. Apsolutno su bezopasni i nema razloga za strah od ikakvog mehaničke ili fiziološke povrede vaših prstiju. U periodu kada napadaju su jake temperature i vjerujem kako nikome neće biti na pameti navući laboratorijske rukavice


* - za 100% preciznu determinaciju, pogotovo bolesti je idealno pogledati globalno stanje usjeva, često i raditi kakve analize. Primjerice, pretjerana kovrčavost lista repe može biti simptom napada lisnih ušiju, no također i indicira na suficit raspoloživog dušika u tlu.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 23.04.2009. at 16:41. Reason: promjena naslova
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:16   #2
Ujedno, pitala bih je li itko doživio ovakvo što u cvatnji krumpira? Vrh stabljike je doslovno kao podšišan:

http://svartberg.org/nula/krumpir.jpg

Za par dana su nestali SVI cvjetovi iz vrta. Nitko ne zna ni otprilike, čak ni profesorica iz entomologije nema ideju. Kaže da takvo što nije zabilježeno u RH prema njenim saznanjima.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 19:03   #3
kod mene je tako nešto radio zeko-peko
__________________
tkošto

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 18.03.2009. at 15:53. Reason: uklanjanje fotografije iz quotea
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 20:28   #4
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ujedno, pitala bih je li itko doživio ovakvo što u cvatnji krumpira? Vrh stabljike je doslovno kao podšišan:

http://svartberg.org/nula/krumpir.jpg

Za par dana su nestali SVI cvjetovi iz vrta. Nitko ne zna ni otprilike, čak ni profesorica iz entomologije nema ideju. Kaže da takvo što nije zabilježeno u RH prema njenim saznanjima.
Ja sam uhvatio srnu na djelu dok je zderala cvjetove krumpira. Sto je svima bio prilicni sok, vec smo navikli da pojede grah, ali to je bilo prvi put da je navalila na krumpir.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 19:23   #5
a da li je netko vidio kako srna zdere pupove jabuka? najdrazi joj je idared. da li vam je poznato da je srna u stanju pojesti kompletnu mladu sadnicu jabuke? a zec je u stanju unistiti kompletan vocnjak. mala tajna kako rijesiti zeca. posto su mi nasadi u divljini, jasno je da ima divljaci. nasadi su ogradjeni ali ljudi dragi, zeko je u stanju kopati do 25 cm u dubinu da bi se docepao hrane. u vocnjak sam pobacala crijeva od peradi i odojaka, njima sam navabila lisicu koja je zecu prirodni neprijatelj. lija se mota oko ograde, zimus nisam uopce primjetila zecje tragove. lijine da, srnine da ali zekanove ne.

i jos nesto. ukoliko nemate ogradjene vocnjake, najbolja zastita od zeceva je slijedeca; namazite sadnice od zemlje pa u visinu nekih 65 cm svinjskom mascu. najbolja je neka smrdljiva, pokvarena. zecu mast smrdi i nece dirati nasade. a i ekolosko je. kunilent je skup a isperu ga 3 rose. i nije mi s epokazao kao neka luda zastita.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 10:43   #6
Štetnici

Krtice!!!

Kojom legalnom (ili bilo kojom drugom) metodom odstraniti krtice iz voćanjaka?
Ne postavljam ovo pitanje kako bih dobio odgovore da su korisne i ne treba ih eliminirati (takve pozivam k sebi da si ih odnesu na svoju zemlju). Ruju mi točno ispod redova jabuka (gdje je zemlja mekša zbog drop natapanja), čime znatno olakšavaju i posao voluharicama. A to je onda opaki problem. Ako i skrenu iz reda, onda mi smrdaju kosilicu i samo se popikavam preko njih.
Zanima me zna li itko EFIKASNU metodu uklanjanja krtica, a da to ne bude puška, štihača, gradnja čeke i sl., jer za to nemam vremena?

Da li ih Talijani možda jedu?

Naprosto, ne želim ih u voćnjaku i neka odu onome tko ih hoće!
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 15:10   #7
necu ni ja voluharice. moji decki inace krticnjake po medjuredu srede malciranjem.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 15:47   #8
Od nepesticidnih metoda znam za natapanje krpa petrolejem ili naftom i strpavanje istih u rupe. Neki ih i pale, a neki usmjere pomoću cijevi ispušne plinove iz auspuha.
Slušala sam i o spravama koje se ulože u tlo i emitiraju niskofrekventne zvukove unutar dometa i tako tjeraju te beštije van, no nekako imam dojam da nisu baš u široj upotrebi ako je netko koristio nek se javi da nešto naučimo.

Ono što je bitno znati je par činjenica - solitarne su životinje (u odnosu na voluharice) i čak se međusobno izbjegavaju, 80% hrane su im gujavice što je još jedna šteta, dakle, ne samo po pitanju uništavanja korijenovog sustava. Jedna krtica mazne oko 20 kg gujavica tijekom života a dožive oko 3 godine.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 13:20   #9
Kažu da funkcionira i karbid (popularni karabit) - pukneš u rupu, zaliješ vodom i zatrpaš. A plin se lagano širi hodnicima i koka beštije.

Zna li itko gdje u Zgb kupiti karbid?

Probao bih s tim, pa javim učinke.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 17:33   #10
polijevanje voćaka

u vrtu imam 10-ak trešanja ,svake godine ima puno pupova ,pupovi ni ne stignu procvjetat od silnih paukova koji pojedu cijeli pup ,uz pomoć čega bi se mogao paukova riješit a da nije neki otrov ako i je onda neki laganiji
__________________
ђ
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 23:23   #11
je duso moja, nista bez insekticida. i nema lagano-jako. uzmi zolone,uzmi bilo sto i prskaj.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 23:10   #12
Quote:
GMO kaže: Pogledaj post
Krtice!!!

Kojom legalnom (ili bilo kojom drugom) metodom odstraniti krtice iz voćanjaka?
Ne postavljam ovo pitanje kako bih dobio odgovore da su korisne i ne treba ih eliminirati (takve pozivam k sebi da si ih odnesu na svoju zemlju). Ruju mi točno ispod redova jabuka (gdje je zemlja mekša zbog drop natapanja), čime znatno olakšavaju i posao voluharicama. A to je onda opaki problem. Ako i skrenu iz reda, onda mi smrdaju kosilicu i samo se popikavam preko njih.
Zanima me zna li itko EFIKASNU metodu uklanjanja krtica, a da to ne bude puška, štihača, gradnja čeke i sl., jer za to nemam vremena?

Da li ih Talijani možda jedu?

Naprosto, ne želim ih u voćnjaku i neka odu onome tko ih hoće!
Protiv krtica imaš za kupiti tablete koje im staviš u rupu, vjerojatno ćeš naći u bolje opskrbljenim poljoprivrednim apotekama.
A protiv voluharica uzmi Faciron, 2dcl dobro promiješaš sa 5 kg pšenice, smjesa bi trebala poprimiti crvenu boju - pola žlice staviš u rupu gdje izlaze voluharice i malo zagaziš petom. Nakon par dana provjeri, ako je na tom mjestu opet rupa, ponovi radnju. Recept bi trebao biti djelotvoran cca 6-8 mjeseci.

Ima još jedan način.. Prodaš zemlju pa beštije postanu tuđi problem!
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 18:21   #13
samo je problem kaj se voluharica tice u slijedecem; ako imas vecu parcelu, nahodat ces se ko kreten. naime, faciron ( ide ga litra na 50 kg psenice, ja sma to strucno izmijesala u mjesalici za beton) mora ici u svaku aktivnu rupu. joj i to se inace radi u proljece. a 2 dcl na 5 kg psenice, joj pa drapala bi se savjetodavna sluzba da ovo procita.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 19:20   #14
Evo malog tečaja koji će vam pomoći da naučite razliku među nastambama krtica i voluharica

- oblik nadzemnog dijela, humka - krtičnjak je pravilan i konusnog oblika, kod voluharica je nepravilnog oblika
- otvor - ulaz u krtičnjak je na sredini humka, u voluharičnjak postrano
- dimenzije otvora - u krtičnjak možete uvući do dva prsta, voluharičnjak je širi i stane i tri prsta
- razmještaj - kao što već gore rekoh, krtice su solitarne i faktički se izbjegavaju. Otvori su stoga zasebni i dosta udaljeni jedan od drugog. Voluharičnjaci su bliži.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 22.03.2009. at 20:32.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:33   #15
a cuj, ne znam ja sto pise u pametnim knjigama. danas sam bila u vocnjaku i bas gledam, medjured je 3,20 m, po redovima ima aktivnih rupa voluharica a medjured su ukrasile hrpe zemlje koje su izgurali krtovi. ne uzbudjujem se niti zbog jednih, niti zbog drugih, sve je to dio prirode. tim vise, vocnjak je u dobroj kondiciji i voluharice mu ne mogu prakticki nista. ako se sto posusi, podsadit cu. a krticnjake ce srediti malcer i opet dobro.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 09:24   #16
Quote:
ciklama2805 kaže: Pogledaj post
Protiv krtica imaš za kupiti tablete koje im staviš u rupu, vjerojatno ćeš naći u bolje opskrbljenim poljoprivrednim apotekama.
A protiv voluharica uzmi Faciron, 2dcl dobro promiješaš sa 5 kg pšenice, smjesa bi trebala poprimiti crvenu boju - pola žlice staviš u rupu gdje izlaze voluharice i malo zagaziš petom. Nakon par dana provjeri, ako je na tom mjestu opet rupa, ponovi radnju. Recept bi trebao biti djelotvoran cca 6-8 mjeseci.

Ima još jedan način.. Prodaš zemlju pa beštije postanu tuđi problem!
Hvala ciklama,

s voluharicama se uglavnom uspješno borim, ali mi ostaje problem krtica! Njih iz godine u godinu imam sve više.

Ovo s tabletama je provjereno? Radi? I što radi,... da li se od njih odluče kopati rupu dva metra dalje, 200 m dalje, ili su to neki bomboni od kojih im je lijepo i onda samo leže i niš ne rade. I sve im je rozo.
I kak se zovu te tablete?
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 11:56   #17
Evo što sam uspjela saznati:
1. tablete se zovu CELAFLOR-otjerivač krtica, ima ih 20 u kutiji i stoje cca 80,00 kn -- tableta se stavi u rupu i djeluje dok se ne istopi, ne znam koliko bi to bilo;
2. Postoji neki "meki mamac" za miševe i štakore pa se to stavi u rupu, krtica to pojede, i na žalost, krepa (cijena 20,00-40,00 kn - ovisi o pakovanju i proizvođaču);
3. u jednoj poljoprivrednoj ljekarni su mi rekli da se kupi ricinusovo ulje u ljekarni (ljudskoj) i 1 dcl pomiješa sa 8 l vode i time se šprica cijela površina.
E, sad, ja nisam probala ništa od navedenog jer nemam tako problema za sada s njima pa ne mogu reći šta je i koliko efektno. Nadam se da će nešto od navedenog ipak upaliti, ako pokušaš!
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 08:40   #18
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
a cuj, ne znam ja sto pise u pametnim knjigama. danas sam bila u vocnjaku i <cut>
Pišem zato da olakšam ljudima i naučim ih razliku među nastambama da mogu lakše djelovati i imati efekta. Krtici nema smisla ostaviti otrovano zrnje jer se 95% prehrane svodi na gujavice i razne kukce koji obitavaju u tlu.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 09:01   #19
Vrlo sam svjestan da je krtica "predator" i da "lovi" gliste, kukce i druge, kako korisne, tako i štetne organizme u tlu.
Iako je većina označava korisnom životinjom, nisam se sklon složiti s njima jer dok pojede jednog rovca, 3 sovice pozemljuše i još desetak zlih beštija u tlu, smaže bar kilu gujavica, koje, praktično, nemaju loših osobina, a dobre su općepoznate.

Ipak, da ih potrujem, zadnje je što želim, ali sve za što sam dosad čuo, ili ne djeluje, ili ih ubije (to je možda i protuzakonito).
Ne znam bi li reagirale da im Facironom otrujem komad bunceka, ili bolje, one račiće s kojima se hrane kućne kornjače. Oni imaju i jak miris. Na otrovano žito sigurno neće reagirati.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 10:16   #20
Ma ne, krtica baš i ne voli pšenicu. Ne znam kakvi su to meki mamci, možda bi to bilo dobro, ne znam je li protuzakonito.. Ako je, možda onda oni imaju neki savjet kako zakonito rješiti stvar
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.