Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 12:58   #21
Mislim da sad imam materijala za pokuse s krticama. Rezultate ću ovdje i objaviti.

Sljedeću beštiju u sudnicu, molim.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 01:08   #22
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Pišem zato da olakšam ljudima i naučim ih razliku među nastambama da mogu lakše djelovati i imati efekta. Krtici nema smisla ostaviti otrovano zrnje jer se 95% prehrane svodi na gujavice i razne kukce koji obitavaju u tlu.
sad stani, u konfliktu smo sami sa sobom. ako se krtica hrani kukcima i gujavicama koji obitavaju u tlu, onda krtica spada u korisne zivotinjice. ne unistava korijenje kao voluharica, tamani stetnike koji samo rade kaos i ako gledamo tak, onda je ona korisna i kao takvu bi bilo logicno ostavit ju na miru. opce poznato je da imamo u prirodi gomilu slucajeva gdje su neke vrste kukaca drugima prirodni neprijatelji i takve pazimo, odnosno, primjenjujemo takva zastitna sredstva koja na njih ne djeluju. ( primjerice, takav koristan kukac je buba-mara).

ima li netko neki drugi stav?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 09:36   #23
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
sad stani, u konfliktu smo sami sa sobom.

ima li netko neki drugi stav?
teta-elza, itekako imam drugi stav.

Kada krtica pojede žičnjake, gusjenice sovica, ličinke komara, grčice hrušta, rovca, ličinke kupusne muhe, ličinke lukove muhe i vrtne dlakave mušice i slično, zaštitari će odmah reći da je korisna. Međutim, ona ipak pojede najviše korisnih gujavica, koje rahle i prozračuju tlo, a pomažu i humifikaciji organskih tvari.
Zanemarimo li sve druge osobine, tu smo već na 50:50 i ne možemo o krtici govoriti kao o isključivo korisnoj životinji.
Ono što ja uočavam kao najveći problem kod krtice su preveliki hodnici koje kopa točno ispod voćaka (natapaju se pa je tamo najmekše) i veliki humci na koje se spotičem i na kojima razbijam strojeve.

Krtice mi itekako smetaju u voćnjaku i ne želim ih tamo. Tko ih želi, neka i dođe pobrati kod mene i neka ih posije na svom placu.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!

Zadnje uređivanje GMO : 30.03.2009. at 09:56.
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 10:15   #24
GMO nam je od prvog posta jasan sto misli o krticama u vocnjaku i ocito ce jaaaako tesko promijeniti stav.
Nego ima ovdje raznih stvari za borbu protiv stetnika http://www.interforst.at/en/shop/ind...ategorie_id=59
Ovo mi je najbolje http://www.interforst.at/en/shop/pro...hp?id=35003566 stroj za gusenje . Sto mislite koliko je to efikasno?

Iz ove grupe proizvoda http://www.interforst.at/en/shop/ind...ategorie_id=60 ima nesto sto ne razumijem funkciju.
Ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=49005 Sto je to? Cemu sluzi? Citam i nije mi bas jasno cemu sluzi. kakti samo se postavi pa onda nekim cudom zivotinje ne prolaze tuda????? nekako mi prijevod na engleski nije bas jasan. Mozda netko da procita njemacku verziju pa nas sve uputi o cemu se radi ....

Ili ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=49058 Poznato je da su divlje svinje dosta tvrdoglave zvjerke i da ograda koja bi stitila od njih mora biti biti malo jaca. Takodjer, lovci mi kazu da ni elektricna ograda sa debelom zicom nije bas posebna prepreka za divlju svinju u krdu ili za krmacu kada joj mladunci prodju ispod ograde. Tako da sam nekako skeptican prema ovim kemijama. Sto mislite, ili jos bolje, jeli imate kakvih iskustava?

A jos je zanimljivije ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=47026 Nahrani divlje svinje pa ti nece ulaziti u njivu ???? Znanstvena fantastika?

Sto kazete na sve ove ćiribu-ćiriba proizvode? Nekako mi Interfrost djeluje kao dosta ozbiljna firma koja nebi prodavala svakakve gluposti, a opet s druge strane .... Jeli ima netko iskustava?

Inace, bez namjere da reklamiram, ali imaju ducan u Zagrebu gdje se dosta sumarskih stvari moze nabaviti.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 00:00   #25
u redu gmo, to je tvoje misljenje. pa jel ti toga imas tak puno po vocnjaku da si s etak uspanicil? imam ih i ja ali ne vidim neki problem, malcer bude poravnao humke a krtica za razliku od voluharice ne bude pojela korjen i ostetila sadnicu/vocku. ili tebe mozda smeta sto ti humci ne djeluju estetski. ne mogu vjerovat da ih imas tako puno.

smiljane daj prijevod ako boga znas. ja ovo ne znam procitati. ( nije sramota reci ne znam, cuvajte s eljudi koji sve znaju).

pretpostavljam da s eovdje nudi kemija koja odbija zivotinje. ja sma prskala ogradu kunilentom kad su mi navalili zecevi. sve je bilo ok do prve kise koja je isprala kunilent. e da vidis onda feste kad su probili rupu u ogradi. o steti ne bih jer ce mi pozliti.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:28   #26
Ma ni ja bas nisam shvatio pa zato pitam nekoga tko kuzi njemacki jer mi ova engleska verzija bas nije "legla". Ocito moj engleski nije dostatan. Nekako mi sve djeluje kao TV prodaja ..... narocito ovo protiv divljih svinja. Ljudi se ubijaju da stave elektricne pastire sa 4mm debelim zicama u tri reda i opet im zvjerad probije ili cestari trose milijune eura na ograde, a ovi reklamiraju nekakve stupice koji se samo pobodu uz cestu .... ili ovo
http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=47026 pomjesas aditiv sa mamcima pa onda kakti divlje svinje nemaju potrebe za proteinima pa onda ne napadaju tvoj kukuruz. 50 Eura za 5 litara i kilu mamca sto vjerojatno jedan prasac od 100kg smaze u pet minuta. dakle za prosjecno krdo bi trebalo staviti jedno 500 eura svaku noc
A ovo http://www.interforst.at/en/shop/pro...hp?id=35003566 upucavanje plina u zemlju pa se misevi poguse
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 10:59   #27
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
u redu gmo, to je tvoje misljenje. pa jel ti toga imas tak puno po vocnjaku da si s etak uspanicil? imam ih i ja ali ne vidim neki problem, malcer bude poravnao humke a krtica za razliku od voluharice ne bude pojela korjen i ostetila sadnicu/vocku. ili tebe mozda smeta sto ti humci ne djeluju estetski. ne mogu vjerovat da ih imas tako puno.
Slažem se sa GMO. Tko ih želi u svom vrtu, neka si dođe u GMO-ov vrt pa neka si ih pobere, možda dobije i neku novu vrstu koju do sada nije imao
Kao prvo, humci ne djeluju estetski, a kao drugo, krtica može uništiti biljku, npr. protutnji ispod jagoda, onaj korjenčić ostane na zraku i? Nema više jagode.. Posadiš nešto u vrt i ona brm-brm, sljedeće jutro ti to izbaci na površinu jer joj se našlo na putu!
Ne mislim da ih treba tamaniti, ali ako im se može smanjiti poopulacija na neki prikladan (i jeftin) način, onda sam za to.
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 10:07   #28
Quote:
GMO kaže: Pogledaj post
Kažu da funkcionira i karbid (popularni karabit) - pukneš u rupu, zaliješ vodom i zatrpaš. A plin se lagano širi hodnicima i koka beštije.

Zna li itko gdje u Zgb kupiti karbid?

Probao bih s tim, pa javim učinke.

Ovo provjereno radi. Moji već godinama tak čiste travnjak u dvorištu, samo neznam di ga ima u Zg. Imaš u ini u sisku i jednoj firmi kraj zaprešića, al neznam kak se zove.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 00:47   #29
Meni krtice ne smetaju, jer mi je zemlja ilovasto-glinasta pa mi je drago da mi bar netko proruje zemlju po voćnjaku da biljke dobiju zraka. Nisam primijetila da bi jebuke lošije rodile zbog njih... Ali susjedi su baš navalile na povrtnjak, izvlajivale mlade sadnice, baš štetu su lani radile. Trpali su u rupe bazgine grane, krpe natopljene, čime li... benzinom, petrolejem... palili su, dimili, pucali u rupe, petarde su bacali u njih: ništa. Svako jutro opet šteta, ko u crtiću. Već su počeli tražit taj rastjerivač krtica, kad sam negdje pročitala da su krtice jako osjetljive na ovaj zvuk: staklenoj boci se odbije dno, i ona se stavi u rupu, tako da zrak stalno pravi nama skoro nečujan zvuk ali njima nepodnošljiv. I još da se iznad vrta rastegne špaga pa se na nju objese ona iritantna zvonca, ima ih jeftinih u kineskim dućanima, ona cilikava. Pa su tako popikali boce po vrtu, i razvukli špagu sa raznim zvoncima, čak i escajgom koji lupeta, i zbilja su se odselile. I ja sam objesila par kineskih zvoncalica između 2 jabuke, i zaista je tamo uskoro bilo manje krtičnjaka.
Probajte: ako ugodite pravi zvuk, pravu iritantnu frekvenciju, odseliće. A i vama će biti
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 00:58   #30
Biološka metoda.

Rentam mačku, poklanjam mačku, iznajmljujem mačku - čuli ste za tu životinjicu, malo jede (30 -40 dkg hrane, može čušpajz od ručka) , ima 4 noge, 2 uha, brkove, prede, voli se motat između nogu 2-4 kg odrasla jedinka, ženke bolje rade, dolaze u skoro svim bojama bijelo, žuto, sivo, crno, čak i skoro plavo, ili mješavina tih boja, kratke dlake - duge dlake. I nevjerojatno je strpljivo stvorenje. U stanju je pola jutra čubit nad rupom od voluharice, krtice, miša, leglom štakora - naravno ako ne podlegnete reklamama i ne kupite im wiskas
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 01:05   #31
Naše i susjedine mačke su prave "lovice", naslažu nam pred prag (za prvi prizor ujutro kad otvorimo vrata) kućne i poljske miševe, guštere, zmije, ptice, ali nikad - baš NIKAD - nijedna nije donijela krticu ili voluharicu. A sve puno humaka... kad mi treba nova zemlja za posadit biljku, uzmem tačke i lopatu pa si začas skupim fine razrahljene zemlje sa krtičnjaka. Mačke idu zamnom ko psi, igrajući se i loveći usput, ali krticu do dana današnjega nisam vidjela, ni ja ni susjedi.

...a Whiskas dobiju za nagradu, kad ju zbirka pred vratima zasluži.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 10:32   #32
Zna li netko ličinka kojeg štetnika buši grančice (čak i glavno stablo) jabuka. I kako suzbiti ovog štetnika. Radi mi veću štetu od voluharica (ali manju od krtica)!
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 10:41   #33
Mogućnosti su mnogobrojne. Može kakav opis, boje, dimenzije i slikica eventualno ? Rado pomognem ali mi treba koja dodatna informacija o njima.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 14:54   #34
Imago ću teško poslikati, jer ne znam kak se lovi, ali rekao bih da je ovo jedinstvena vrsta koja buši hodnik uzduž grančice i pritom izbacuje "piljevinu" (izmet) kroz rupicu koja je obično u pazušcu lista. Tanje grančice se najčešće posuše, a nešto deblje prelome na mjestu gdje je otvor.

Pokušat ću poslikati bar ličinku, čim ju ulovim.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 15:40   #35
Meni je prva asocijacija granotoč (Zeuzera pyrina) zbog hodničenja duž stabljike

http://www.inra.fr/hyppz/IMAGES/7030263.jpg

još jedna ličinka:

http://www.leps.it/images/Cossidae/InLeCoZePyL0001.jpg

Leptir izgleda ovako:

http://www.agroatlas.ru/content/pest...era_pyrina.jpg

i ovako kada miruje

http://www.leps.it/images/Cossidae/InLeCoZePyA0002.jpg

Toplo?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 10:23   #36
Koliko je velik taj leptir? Ako je noćni, i vrlo velik, onda ga imam...
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 11:22   #37
Gabariti leptira se mjere u rasponu krila koji je kod ove vrste nekih 30-50 mm u prosjeku. Sad, šta je tebi veliko... i uzmi u obzir da ga nećeš vidjeti raširenih krila. Lako se prepoznaje po punktacijama krila i dlakavosti.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 16:50   #38
I, GMO, jel to taj, mišamu ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 18:31   #39
Ma još nisam uspio otići u lov, ali je najvjerojatnije to to!
Čim ulovim beštiju, postavljam origigi sličicu.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 15:21   #40
gmo, to ti je to cudo koje je modica prezentirala. vocnjak ti je garant blizu sume kao i moj i to ti je neminovno veselje. fino uzmi ostri noz i kreni u obilazak vocnjaka. napadnuto stablo se prepozna-list mijenja boju ili se jednostavno sasusi. trazi mjesto gdje je taj uzas usao, obicno su ti to rupice na spoju grana na provodnici, zarezi u tkivo i trazi ga. ako je preduboko, uzmi komad zice ( drot, armatura koja ti drzi vocke), provlaci tu zicu kroz rupu koja je u provodnici i imas velike sanse da ga ubijes. ja sam znala porezati pola provodnice da bih ga nasla. to nemas cime tretirati, dakle zaboravi zastitu. malo truda i ne boj se. gle, ne budi panicar kakav sam ja, to ti ne valja. mirno, smireno u vocnjak i ne boj se. ne vjerujem da imas tih strahota previse. ako ne znas odakle bi krenuo, dodji u moj vocnjak pa cemo traziti skupa i ja cu ti pokazati kako to rijesiti.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.