Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2009., 16:27   #41
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
gmo, to ti je to cudo koje je modica prezentirala.
Ma ne paničarim teta-elza, ali bi htio čuti što više informacija i iskustava, pa pitam...

I sam se koristim tehnikom "drota", ali ako postoji neka druga djelotvorna metoda, dobro ju je čuti.

Rado bih svratio u voćnjak, ali radim u firmi 10-ak sati dnevno, katkad pobjegnem pošpricati vlastiti voćnjak, a svi drugi radovi mi se svode na vikende. Osim toga, živim 15-ak km gradske vožnje od voćnjaka, pa nemam priliku svakodnevno ga obilaziti i odrađivati manje poslove. S obzirom da su mi vikendi uglavnom vezani uz radove u voćnjaku, teško da ću stići svratiti do Koprivničko Križevačke županije.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 23.04.2009. at 16:39. Reason: popravljanje quotea ;)
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 16:40   #42
Elza, ti imaš puno iskustva, koji štetnik te dosad najviše izbezumio tijekom bavljenja poljoprivrednom proizvodnjom i kako si ga se riješila? Ako imaš sliku, slobodno ubaci
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 07:40   #43
Lijesku napada lijeskova strizibuba.
Štete čine ličinke bez nogu bijele boje duge do 2 cm.
Obično se za vrijeme intenzivnog rasta u srpnju ličinka ubuši u izboj 10-15 cm ispod vrha. Takav se izboj posuši i zalomi.
http://img18.imageshack.us/img18/825/picture1ier.jpg

Suzbijanje:
Orezivanje i spaljivanje zaraženih izbojka,

Samo za jakog napada potrebno suzbijanje nekim od kem.sredstava :
BASUDIN, RELDAN,
CALYPSO, ZOLONE **
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 18:45   #44
gote, ( sorry, dugacak i tesko pravilno upisati nick pa dozvoli skracenicu) stetnici su svakodnevna i normalna pojava u vocnjaku. unistavam ih insekticidima ( vulgaris usi, jabucni savijac, osica, miner lisnih mina i ostale divote) manje-vise uspjesno jer su poneki insekticidi koji su, svaka cast vrlo djelotvorni, bezobrazno skupi a one jeftinije ( zolone) su velikodusno zabranili.

mene vise brine ervinia koju vrlo uspjesno suzbija bakar, koji je inace teski metal i njegova primjena je strogo ogranicena. takodjer me zdere rak korjenova vrata - GMO JAVI MI SE- ovih sam dana pocupala gomilu sadnica jer su me nasi vrli akademici definitivno zbunili. erviniu rjesavam rezanjem zarazenih izboja, dezinfekcijom skara i rezanog mjesta te spaljivanjem izboja. mos mislit divote, ta vrazja bakterija se prenosi svakako pa nerijetko naspricam onak, preventive radi samu sebe bakrom ili varikinom pa smrdim do nebesa.


RAK KORIJENOVOG VRATA je stara bolestina s kojom sam se protiv svoje volje srela. napada sve vocne vrste, jabuku narocito. napada srednje i jace bujne sorte ( gloster granny) - moj slucaj.

posto mi je nasad na bogom danoj zemlji-lagana pjeskovaca,imam navodnjavanje i ne stedim na nafti a u cvatnji sam malo preforsirala vodu i hranu na kojoj takodjer ne stedim- dusik kojeg ima u kan-u pogoduje bujanju vocke+voda= jaki napredak vocke koja usred jakog rasta gubi imunitet i pospjesuje divljanju bakterije-evo ti bolesti.

kako prepoznati tu napast? cvjetovi i zeleni dio pocnu mijenjati boju, list postane crvenkast, pocne se frkati i susiti. cvijet poprimi blago smedju boju i osusi se. posto se nasi uceni ljudi nisu mogli dogovoriti sto mi je napalo vocnjak jer nisu vidjeli podlogu koja je bila premazana debelim slojem svinjske masti radi zastite od zeceva, ja sma samoinicijativno pocupala sve van, dezinficirala tlo bakrom, ali ne samo tlo vec i do 50 cm visine deblo a osusena stabla polijala naftom i zapalila. da se odagna sumnja, presadila sma par stabala koja saljem na ispitivanje u institut. samo stablo, napadnuto od tog vraga je prica za sebe. ako zarezete nozem na kalemu, primjetit cete da je drvo postalo poput pluta-mekano, razvlaci se i smrdi na kotao pun koma kad pecete rakiju.

bolest se navodno siri putem sustava za navodnjavanje pa da sve to skupa sprijecim poduzela sma drasticne mjere, maknula sve, na uzas ucenih glaca bacila gomilu bakra u tlo i sad cekam nastavak price. da napomenem, napadnuta su mi velika, bujna, predivna stabla i bas nisam presretna.


eto modice, to me trenutno muci. sreca u nesreci je u tome da tog zla nema previse pa cu to s lakocom podsaditi.

gmo, svakako mi se javi.

Zadnje uređivanje teta-elza : 25.04.2009. at 18:46. Reason: dodatak teksta
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 19:36   #45
Neću ti brisati ovako konkretan i edukativan post, ali radi imena ćemo se zadržati u okviru životinja koje napadaju poljoprivredne kulture. To bi bili kukci, grinje, mekušci, oblenjaci (nematode), ptice i neki sisavci.
Slobodno otvori temu za bolesti koja bi pokrivala viroze, bakterioze i mikoze.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 00:49   #46
hvala moderatorice.

grinje su mi napadale jagode. relativno uspjesno sam ih tamanila thiodanom. medjutim, thiodan kao i global su stavljeni na crvenu listu i mislim da se iza lipnja ne smiju primjenjivati. ( nisam sigurna za datum). thiodan i global su se prije nekih 1o-15 godina preporucivali za unistavanje voluharica-poprskas travu, voluharica izadje, sredstvo ju iziritira, ona se grebe i unosi otrov u usta. metoda je navodno bila efikasna do bola ali ponavlja, sredstva su zabranjena i ta metoda je vec godinama pod znakom zabrane.

pticice takodjer rade stetu na zrelim plodovima, pogotovo u susnim godinama. to s erjesava s lakocom-po redovima stavljam lavore s vodom, pticica osjeti vodu i ne dira plodove vec pije iz lavora. tko ne vjeruje nek provjeri.

cvorci, koji obozavaju tresnje i vrlo su vrijedni tjeraju se sa spravicom koju zovemo klopotec, to je neko cudo od drveta koje se vrti i stvara buku. zbog klopoteca su nesretni lovci al boze moj,kad se pobere tresnja klopotec ide van. znala sma vjesati vrece, praviti strasila, uglavnom, snalazimo se kako znamo.

pozdrav moderaciji i mojim forumasima, ja odo na put a bakterijama cemo se baviti kad se vratim!
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:43   #47
Lisne uši

Molim info o iskustvu u suzbijanju lisnih uši. Neke od dobrih stvari se više ne može nabaviti, a ništa od ove godine probanog, nije imalo veći efekt, pa me zanima što je ostalo na našem tržištu, a da radi. Koje je efikasno sredstvo kojim se mogu dotuć ove beštije. Karenca - sve unutar 3mj je ok.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:44   #48
Na čemu su?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:46   #49
Na jabukama (ali i drugom voću, samo mi je to manje bitno).
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 16:52   #50
Definitivno nešto na bazi piretroida ili diazinona da ti nešto jače ne umlati sigurno prisutnu parazitsku osicu (leže jaja u uš). Iako, mislim da su najbrojnije u jesen .

Elza će ti reći šta se danas može naći i unutar ovog okvira karence.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 21:11   #51
sefe ovak. za lisne usi uzmi zolone. moze se jos naci. astro ti je takodjer dobar. no ovak.

po vocnjacima lete mineri lisnih mina koji su nezgodni pacijenti. takodjer je uocena pojava jabucnog savijaca. poceli su istrcavati crveni vocni pauci.

moris, basudin, beker, diazol, reldan,lino a moja najtoplija preporuka - CALIPSO. je skup ali je ucinkovit do bola.

gmo, ti si obzirom na kisurine zastitu trebao odraditi jucer jer za vikend najavljuju mogucnost oborina. ja sam odradila slijedece


mankozeb-2,5 kg/ha
calipso 3 dcl /ha
demitan 0.5 l/ha
systan 3,5 dcl/ha

zasto systan? zato jer je palo puno kise, list je bio dugo vlazan i doslo je do visoke infekcije fuzikladija=panika.
systan djeluje unatrak, mankozeb unaprijed.

demitan i calipso su dodani iz razloga jer sam nasla pauke, mineri odlazu jaja a savijac moze napraviti nevidjeni kaos a niti jedno od sredstava ne unistava svu gamad.

Samo životinje. Opet, Elza. imaš temu o jabukama, tamo razvlači iz svake perspektive, ali neću Erwiniu među životinjama.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 15.05.2009. at 21:57. Reason: Upozorenje za obrisani offtopic
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 12:18   #52
Tko jede vrhove izboja??

Ove godine smo primjetili da nam netko na mladim voćkicama odgrize vrhove mladih izbojaka! Taj bezobraznik je u stanju cijelu voćkicu obići i svaki, baš svaki vrh, jednostavno prerezati!
Događa se na šljivama, kruškicama i manje na jabukama. Najprije smo pomislili da je srna (naime, to su naši svakodnevni gosti kojima izuzeno paše bioravnoteža u našem voćnjaku, i u vrtu), ali ona pojede i pokoji list, ili obrsti sve, a ovaj harambaša samo "cvakne" vrh, čak sam znala i pronaći pregrižene vrhove odmah pored voćkice na travi. Ima li netko koji primjerak ove porodice i u svom voćnjaku?
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 22:47   #53
Isto se meni događa s krumpirom.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 09:26   #54
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Isto se meni događa s krumpirom.
Ovo s krumpirom, vidjela sam slikicu na 1. stranici -- i meni isto!! Tako temeljito su pojeli cvjetove da su ostali samo oni "štrpčići"! Rade li to na krumpiru i na voćkicama iste zvijeri??
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 09:47   #55
Još uvijek nisam saznala o kome se radi. Nažalost
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 00:07   #56
na krumpiru festu radi zlatica. ostanu smao batrljci. srna obozava grickati izboje i pupove, narocito na idaredu. pitajte mene. par godina nisam imala roda na jednom malom neogradjenom djelu sve do trena kad nisam uhvatila srnicu kako blazeno gricka. ograda i mir.

ja imam problema sa pticicama. kako mi se jabuke debljaju, pticice slijecu, grebu i papaju. sutra im postavljam lavore s vodom pa nek se kupaju i piju.

meni je najveca stetocina ove godine covjek. zahvaljujuci covjeku, u nastupu bijesa pocupala sma plantazu tresanja. najranije tresnje su mi pokrali preko noci. ( vocnjak je uz samu granicu, lovci strazare al nedovoljna straza. pohvatala sma pocinitelje al su mi pobjegli, ja dokaza nemam, pozvala policiju, oni rekli da dignem tuzbu protiv nepoznatog pocinitelja. ma nosite se u pm). dosla sam sa motorkom, porezala grane, radnik se dotaljigao na traktoru, blazena hidraulika je odradila svoje i ja vise nemam tresnje. na jesen sadim na to isto mjesto jabuke i tocka.

ako mi netko pokrade tonu jabuka, necu ni skuziti. 300 kila tresanja cu itekako primijetiti da fale.dakle, cuvajte se najveceg dvonoznog stetocine-covjeka. ne bi radio jer je ljeti vruce i grizu komarci, zimi je zimulja a najsladje je ukrasti. e pa neces. meni ne.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 15:15   #57
NIsu zlatice, nemam ih baš, a i događa se na mladim voćkicama. Najprije smo pomislili i mi da je srna, ali nije ona. Naime, imamo relativno veliki voćnjak i apsolutno veliki problem sa srnama, tako da bez greške mogu determinirati štetu nastalu od te divne, plahe, šumske životinje. Evo, baš jučer ju gledam, 16,00 sati, usred bijelog dana, mrtva hladna prelazi preko živice i pravo na voćnjak, i još me gleda, kao, šta si stala tu, šta me gledaš!?
Inače, razmišljamo.. da li ograditi svaku voćkicu posebno ili rastegnuti žicu oko svega.. Nekako nam se ne da tu žicu, ne paše mi oko kuće.. Sve okolo je šuma, voće, vrt, travnjak.. i sad opletem žicu.. Ne ide mi tu nešto.. A ako ograđujemo drvetom, onda nam treba hrpa novaca..

A Teta Elza, a zašto ste počupali trešnjice A, jadničke, koliko im je trebalo da narastu.. Trebali ste stvar riješiti miroljubivo
Neki dan je na poljoprivrednoj emisiji bilo kad su vlasnici čupali višnju marasku jer se nisu mogli pokriti cijenom koju su im nudili.. došlo mi da plačem..
Znam da Vam je sigurno (Vam --- jer Teta, op.a., pa stvar navike) bilo da ih podušite (lopove), ali ipak.. Možda bi se nešto promijenilo do godine..a trešnjica nema..
A možda bi i ja tako, ne znam.. Svi smo mi jako osjetljivi na svoj voćnjak (ja i na povrtnjak), samo neki amaterski, neki profesionalno. Ja volim srnice i baš im se veselim kad ih vidim, ali kad vidim kako bahato ulazi u vrt i ždere, kao da u šumi nema ništa za jesti, e, ma zbilja ju vidim u gulašu
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 22:37   #58
tresnje sam pocupala jer mi je dop.... gledati kako mi ih kradu. ja tresnju moram rezati, gnojiti, raditi zastitu, prskati korove, kositi medjured a sve to kosta. i onda kad dodje berba, majmuni dodju i obave posao-sve pokradu. e pa nece moci. pukla sam, pozvala policiju, svecano obecala da cu nekome slomiti kicmu, tresnje poprskati otrovom ( a sto ako necije dijete posaljem na groblje, kako zivjeti s tim?) i nasla sam rjesenje-cupaj sve van. receno-ucinjeno bez puno price. vise ih nema. ma kradu meni sve do cega dodju, jednog sam gospodina pomazila lopatom po ledjima kad je setao jagodama sa kantom od 15 litara. cudno, nije me tuzio a udarac je bio zivotinjski. sreca pa je mala necakinja bila sa mnom i njena vriska me osvijestila. nema vise tresanja, na to mjesto sadim jabuke i tocka. policija je sluzbeno rekla-ne smijete nikoga napadati. nesluzbeno mi je receno-ako koga uhvatis udri po njemu. i to cu i raditi. prvo busim gume na autima a onda nek lopata radi svoje. bas sam
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 08:14   #59
A ja mislila da sam ja oštra u takvim pitanjima.. Iapričavam se, kupim si jaču lopatu..
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 23:54   #60
Pomoč!!!Jabučni cvijet-najezda kukaca

Eto nisam znao kome da se obratim za savijet oko zastite.
Naime nedavno su nam se na vočnjaku pojavili kukci.Kazu prijatelji da je "kornjaš" no mene zanima točan naziv tog kukca i ako znate kako ih se rijesiti..
Pojavili su se prije koji dan.Ali problem je nastao sto ih vec danas ima od 5-10 kom. na jednoj sadnici staroj 5-god.
zasad smo "rucno" kupili kukce ali ima ih jos jako puno i skroz se zavlace u cvijet i unistavaju ga..
prilozio sam neke slike.Slabije su kvalitete sto se izvinjavam.
I ako znate gdje jos mogu upitati za savjet bio bih zahvalan.

http://www.zaslike.com/files/civ5bxcfnc5wvx84enn.jpg
http://www.zaslike.com/files/qqg54wuifzquu89j1b.jpg
http://www.zaslike.com/files/qqg54wuifzquu89j1b.jpg
http://www.zaslike.com/files/4i26f6d435ntqikngha1.jpg
http://www.zaslike.com/files/l2k21uakocvb1l2391u2.jpg
http://www.zaslike.com/files/moipa6b5qyiheerrvfg.jpg
http://www.zaslike.com/files/fhoikegp9me9x0jy1z.jpg

I izvinjavam se ako je tema na krivom mjestu

hvala!!
robert_011 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.