Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2007., 22:27   #21
NHF, ali Afro i ti prije pročitaj malo bolje.Mama je bila kod liječnika, a na forumu pita za naša mišljenja (second opinion-razmeš sad?)
KontradikTIVNA si ti u ovom slučaju.

Imam ih i ja troje, i treća je cura koja je prohodala skoro s punih 15 mjeseci,a sad od nepune dvije, živa i zdrava, nikakve smetnje nisu razlog, jednostavno takvo je dijete. (sad piči naveliko i zna čak i u štikle se uvući i nabacat svakakve šarene krpice na sebe-ko da se tamo u vas učila stilu )

OT: Načitala sam se savjeta, dobrih strana ranog posjedanja nisam našla a loših jesam. Kad bebu nađeš da sjedi, onda neka sjedi.Prije ne. Čuvati kičmu bebama, bar do 5,6 mj.u ravnom položaju u kolicima.
Majda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 04:36   #22
kontradikcija je i isla mene..mislim,kak vi to citate bez razumjevanja????
no to nije tema...
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 06:51   #23
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
zdrava beba sa 5 mjeseci(6 najkasnije) mora sjediti bez rusenja.
Ovo jednostavno NIJE TOČNO, i nikako nije u skladu s tvojom izjavom o tome kako je "sve relativno" i kako je "svaka beba slučaj za sebe".

Super kako su tvoja djeca napredna.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 07:28   #24
Ajd curke, bez svađe!

Doista je indivudalno kod svakog djeteta, kako sjedenja, hodanja ili bilo čega drugog. Preporuke su da dijete sa 6 mj. mora samo sjediti, ali moje je mišljenje da to ne treba forsirati, možda poraditi na vježbicama da bi ojačali mišići, pa ako dijete zakasni 2 tj. ili 4 tj. nije problem.

Ja svog niti jednog nisam u ničem naročito poticala, isprobavali jesmo, ali kad bih vidjela da za nešto nije spreman, OK bit će spreman za neko vrijeme. Oba su prohodala sa 13 mj. Niti jedan prije toga nije znao puzati, ali kad su prohodali i propuzali su (doduše, ja im pokazala kako se to radi pa im je valjda postalo cool).

Uglavnom, ne previše poticati nego u svemu biti umjeren, jedino ako primjetite veća odstupanja - reagirati.
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 07:52   #25
Quote:
7777777 kaže: Pogledaj post
Preporuke su da dijete sa 6 mj. mora samo sjediti,
Ovo nije točno, provjeri kod pedijatra ili još bolje neuropedijatra. Preporuke su da dijete sjedi (bez podboltavanja) onda kada je u stanju samostalno se posjesti, a to može biti i prije napunjenih 6 mjeseci, ali i kasnije.

Svako "poticanje" u smislu posjedanja od strane roditelja može naštetiti neuromotoričkom razvoju.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 09:27   #26
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 5 mj. i stalno bi sjedio, kada sjedne najsretniji je na svijetu, ortoped kaze da ne smije sjediti, ali me zanimaju iskustva drugih jer na kraju karjeva razvoj svakog djeteta je individualan, ima djece koja hodaju s 5, 6 mj., ziva istina, jedan pedijatar napisao clanak o tome!
moja curica ce 1.2.imati 9 mjeseci,i pcela je hodati uz lagano pridrzavanja..s 5 mjeseci je pocela sjediti onako nestabilno,uz ljuljkanje,a od 5 i pol cvrsto sjedi i puze,sa 6 mjeseci se je pocela dizati i stajati da se uz nesto drzi,sa 7 i pol,pocela je stajati bez drzanja i evo sad dijete hoda drzeci se za rukicu ili uz namjestaj.u svemu je bila napredna,od samog pocetka,tako da ej svako dijete individualno,mozda ce bas i tvoj bebac tako brzo sve kao i ona.A da ne kazem da vice mama,tata,njam njam kad je gladna i kad idemo van pa pa.puno s njom radimo i ucimo je svemu,jako voli muziku,njise se na nji i pljesce rukama,jer je to naucila od mene.Svako dijeteje drugacije ali i s njima treba puno raditi,sjedenje i hodanej se nesmije forsirati,ali ako beba to sama hoce,zasto ne.
dulce locura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 09:29   #27
beba i sjedenje

Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 5 mj. i stalno bi sjedio, kada sjedne najsretniji je na svijetu, ortoped kaze da ne smije sjediti, ali me zanimaju iskustva drugih jer na kraju karjeva razvoj svakog djeteta je individualan, ima djece koja hodaju s 5, 6 mj., ziva istina, jedan pedijatar napisao clanak o tome!
moja curica ce 1.2.imati 9 mjeseci,i pcela je hodati uz lagano pridrzavanja..s 5 mjeseci je pocela sjediti onako nestabilno,uz ljuljkanje,a od 5 i pol cvrsto sjedi i puze,sa 6 mjeseci se je pocela dizati i stajati da se uz nesto drzi,sa 7 i pol,pocela je stajati bez drzanja i evo sad dijete hoda drzeci se za rukicu ili uz namjestaj.u svemu je bila napredna,od samog pocetka,tako da ej svako dijete individualno,mozda ce bas i tvoj bebac tako brzo sve kao i ona.A da ne kazem da vice mama,tata,njam njam kad je gladna i kad idemo van pa pa.puno s njom radimo i ucimo je svemu,jako voli muziku,njise se na nji i pljesce rukama,jer je to naucila od mene.Svako dijeteje drugacije ali i s njima treba puno raditi,sjedenje i hodanej se nesmije forsirati,ali ako beba to sama hoce,zasto ne.
dulce locura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 09:31   #28
Cool beba i sjedenje

Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 5 mj. i stalno bi sjedio, kada sjedne najsretniji je na svijetu, ortoped kaze da ne smije sjediti, ali me zanimaju iskustva drugih jer na kraju karjeva razvoj svakog djeteta je individualan, ima djece koja hodaju s 5, 6 mj., ziva istina, jedan pedijatar napisao clanak o tome!
moja curica ce 1.2.imati 9 mjeseci,i pcela je hodati uz lagano pridrzavanja..s 5 mjeseci je pocela sjediti onako nestabilno,uz ljuljkanje,a od 5 i pol cvrsto sjedi i puze,sa 6 mjeseci se je pocela dizati i stajati da se uz nesto drzi,sa 7 i pol,pocela je stajati bez drzanja i evo sad dijete hoda drzeci se za rukicu ili uz namjestaj.u svemu je bila napredna,od samog pocetka,tako da je svako dijete individualno,mozda ce bas i tvoj bebac tako brzo sve kao i ona.A da ne kazem da vice mama,tata,njam njam kad je gladna i kad idemo van pa pa.puno s njom radimo i ucimo je svemu,jako voli muziku,njise se na nju i pljesce rukama,jer je to naucila od mene.Svako dijeteje drugacije ali i s njima treba puno raditi,sjedenje i hodanej se nesmije forsirati,ali ako beba to sama hoce,zasto ne.
dulce locura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 10:18   #29
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno, provjeri kod pedijatra ili još bolje neuropedijatra. Preporuke su da dijete sjedi (bez podboltavanja) onda kada je u stanju samostalno se posjesti, a to može biti i prije napunjenih 6 mjeseci, ali i kasnije.

Svako "poticanje" u smislu posjedanja od strane roditelja može naštetiti neuromotoričkom razvoju.
slažem se sa ovim. svako dijete je individualno i najgore je uspoređivat djecu.
moja mala je samostalno i bez padanja sjela tek sa 8,5 mjeseci.
kompletan psihički i motorički razvoj joj je bio odličan, ali nije samostalno sjedila.
isto ko što nije ni puzala, odnosno puzala je svega nekih 20-ak dana prije prohodavanja.

jedino kad je MOŽDA vrijeme za detaljniji pregled (ako je dijete skroz zdravo, znači bez distoni sindroma ili nekih drugih motoričkih problema) je ako dijete nije samostalno sjelo do 9 mjeseci starosti. ali opet i to može biti relativno.
Loryblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 11:17   #30
Svakako podrzavam da nsta ne treba forsirati pa tako niti ja sama ne forsiram svog malog da sjedi, ali evo npr. izmedju ostalog ovih dana je izrazito ljut sto ne moze staviti nogu u usta, jadan se stalno trudi, ali ne ide, a ja mu namjerno ne zelim vuci nogu do usta jer mi je logicno da to nije to!
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 12:50   #31
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno, provjeri kod pedijatra ili još bolje neuropedijatra. Preporuke su da dijete sjedi (bez podboltavanja) onda kada je u stanju samostalno se posjesti, a to može biti i prije napunjenih 6 mjeseci, ali i kasnije.

Svako "poticanje" u smislu posjedanja od strane roditelja može naštetiti neuromotoričkom razvoju.
točno!
hmmm7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 19:10   #32
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Meni su rekli ovako: sve što dijete može napraviti samo, u redu je.

Ovo su i meni rekli.....ne možeš ti bebu zavezat da se ne diže i ne sjeda....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 10:13   #33
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 5 mj. i stalno bi sjedio, kada sjedne najsretniji je na svijetu, ortoped kaze da ne smije sjediti, ali me zanimaju iskustva drugih jer na kraju karjeva razvoj svakog djeteta je individualan, ima djece koja hodaju s 5, 6 mj., ziva istina, jedan pedijatar napisao clanak o tome!
Nije valjda da ga ideš poleći kad bi sjedio jer je pedijatar tako rekao? Ako bi sjedio onda je spreman, ne zaboravi ga staviti u polusjedeći položaj i sastrane poduprijeti jastucima da se ne izvrne. nemoj da dugo sjedi,ma vidjet ćeš i sama.Moja mala je sjedila sa 4 mj, dobro, bila je napredna beba, prohodala s 10,jer je pičila u hodalici od 5.-10. mjeseca života. Na 1. rođendan je najnormalnije hodala. I sada dok druga djeca već naveliko pričaju ona samo mama tata, baba deda. Sve ti je to individualno, ne brini se.
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 11:12   #34
Quote:
nina g kaže: Pogledaj post
Nije valjda da ga ideš poleći kad bi sjedio jer je pedijatar tako rekao? Ako bi sjedio onda je spreman, ne zaboravi ga staviti u polusjedeći položaj i sastrane poduprijeti jastucima da se ne izvrne. nemoj da dugo sjedi,ma vidjet ćeš i sama.Moja mala je sjedila sa 4 mj, dobro, bila je napredna beba, prohodala s 10,jer je pičila u hodalici od 5.-10. mjeseca života. Na 1. rođendan je najnormalnije hodala. I sada dok druga djeca već naveliko pričaju ona samo mama tata, baba deda. Sve ti je to individualno, ne brini se.
Nina (lijepo ime ), srce će me strefit za hodalicu

Žene, nemojte "stavljati" djecu da sjede, nemojte ih podboltavati jastucima, pustite ih neka se sama dižu, posjedaju i razvijaju. Nepravilni pokreti i položaji neprimjereni razvojnoj fazi u kojoj se dijete nalazi (u koje ih roditelji postavljaju i zatim fiksiraju npr. jastucima) šalju pogrešne signale u mozak i razvijaju pogrešne motoričke sheme. Za hodalicu iz tih razloga kažu da nije dobra, u nekim zemljama je zabranjena.

Beba ne treba samo ležati, zato ima mamu i tatu koji je drže u naručju, a postoje i marame, slingovi...
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 17:07   #35
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Nina (lijepo ime ), srce će me strefit za hodalicu

Žene, nemojte "stavljati" djecu da sjede, nemojte ih podboltavati jastucima, pustite ih neka se sama dižu, posjedaju i razvijaju. Nepravilni pokreti i položaji neprimjereni razvojnoj fazi u kojoj se dijete nalazi (u koje ih roditelji postavljaju i zatim fiksiraju npr. jastucima) šalju pogrešne signale u mozak i razvijaju pogrešne motoričke sheme. Za hodalicu iz tih razloga kažu da nije dobra, u nekim zemljama je zabranjena.

Beba ne treba samo ležati, zato ima mamu i tatu koji je drže u naručju, a postoje i marame, slingovi...

tako je!

kud vam se žuri? sjest će kad ONI odluče sjest, prohodat kad ONI odluče prohodat, mi im trebamo pomagat, a ne silovat ih.
ja sam svog puštala da sam sjedne, davala sam mu (prethodno osiguravši prostor) mogućnost da puzi, sjeda, istražuje... ali koliko može sam! nisam ga uopće vodila za rukice da prohoda: s 11 mjeseci je jedan dan napravio 3 koraka, drugi dan 17 i to je bilo to!

dajte uživajte u svojoj djeci
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 22:30   #36
Roko je prije par dana počeo i sam sjediti,iako se zna koji put zaljuljati u stranu on je i dalje uporan.
__________________
13.09.2007. Roko,Roko!
*Mistique* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 00:49   #37
bitno da se posjeda..ljuljanje i padanje nakon posjedanja su normalni...

ja sam malcu u početku kad bi sjeo stavila jastuk za dojenje oko njega (ne uz njega) tak da kad padne bar glava padne na mekano..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 08:39   #38
smije se posjesti kad se sam posjedne, ne prije.
nema smisla zuriti
uostalom, beba treba biti pokretna a ne sjediti i biti na miru
Anirul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 10:43   #39
Evo moja curica će za tri dana napuniti 4 mjeseca i gospođica već želi sjediti. Naravno, to ne može još napraviti dok leži na krevetiću, ali primjerice kad je stavim u svoje krilo u poluležeći položaj ona se stalno pokušava pridignuti i sjesti. Vježba trbušnjake
Uglavnom ja je ne podupirem jastucima, leži ili u viperu ili na krevetima (našem ili svojem). I naravno mi je nosimo (ona već odavno leđa drži sama uspravno) ili je polegnemo u naše krilo kad mi sjednemo - ono da se cijelim leđima nasloni na nas, ali ipak bude malo podignuta da gleda. (Gospođica voli vidjeti što se događa za stolom )
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 13:21   #40
Moja curica ima 5 mjeseci i dosadilo joj ležanje pa se stalno podiže (kao da radi trbušnjake) i gleda šta se zbiva po kući oko nje. Na vučemo je i ne posjedamo na silu, nego je stavim u poluležeći položaj, pa se i iz njega podiže da si dohvati igračkicu i sl. Koliko vidim, najsretnija bi bila da već sada može sjediti. Kad je polegnem diže nogice pod pravi kut, hvata nogice ručicama i vuče ih k sebi...A onda ju okrenem potrbuške pa se diže na ruke i glavu viiiisoko gore. Tako se vježba sama.
__________________
Rađam utorkom i četvrtkom...i to samo prekrasnu dječicu.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.