Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 15:34   #121
Ugovor o djelu

Moze li se ugovor o djelu sporazumno prekinuti?

Naime, u ugovoru o djelu koji sam potpisala ne stoji nista o prekidu ugovora od strane izvrsitelja, pa me zanima ako pokrenem postupak o prekidu ugovora hocu li snositi ikakvu nadoknadu prema narucitelju.

Molim pomoc jer nemam pojma o tome
kyra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 09:05   #122
agent nekretnina - ugovor o djelu

može li umirovljenik raditi kao agent nekretnina putem ugovora o odjelu?Hvala.
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:12   #123
Moj stari radi na ugovor o djelu u jednoj firmi. Inače je umirovljenik, pa ak bi radio na normalan ugovor, gubio bi dio mirovine. Ovak svakih 30 dana potpišu ugovor o djelu i svi sretni i zadovoljni.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 08:06   #124
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Moj stari radi na ugovor o djelu u jednoj firmi. Inače je umirovljenik, pa ak bi radio na normalan ugovor, gubio bi dio mirovine. Ovak svakih 30 dana potpišu ugovor o djelu i svi sretni i zadovoljni.
Da, to je u redu, al ima neka fora da ne možeš sve poslove raditi preko ugovora o djelu. Narav posla mora biti takva da se može raditi putem ugovora o djelu. Mora biti povremen posao ili tako nešto. E sad mene zanima da li posao agenta nekretnina ima takvu narav.
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 14:29   #125
Neznam za to povremen, jer moj stari konstantno već skoro 3 godine svaki tjedan normalno radi puno radno vrijeme.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 15:27   #126
Radi se o tome da se u ovom zadnjem slučaju, koji je naveo Easy, može smatrati da je sklopljen ugovor o radu.

Zakon o radu


Zasnivanje radnog odnosa

Članak 8. (13.)
(1) Radni odnos zasniva se ugovorom o radu.
(2) Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.

No, ta će presumpcija, da je sklopljen ugovor o radu, vrijediti tek ako dođe do nekakvog spora, pa se radnik na istu pozove, ili ako dođe inspekcija pa ulovi radnika da radi na ugovor o djelu, a zapravo se radi o ugovoru o radu, no, poslodavac može dokazivati drukčije.


Ugovor o radu je ugovor radnog prava, dok je ugovor o djelu ugovor obveznog prava.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 15:58   #127
Eh, da, kod ugovora o djelu ne treba zamrzavati status umirovljenika, umirovljenik će i dalje primati mirovinu, dok u slučaju zasnivanja radnog odnosa nije tako - tada se status zamrzava i privremeno se obustavlja isplata mirovine.

Zato Easyev tata prima i dalje mirovinu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 07:46   #128
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Eh, da, kod ugovora o djelu ne treba zamrzavati status umirovljenika, umirovljenik će i dalje primati mirovinu, dok u slučaju zasnivanja radnog odnosa nije tako - tada se status zamrzava i privremeno se obustavlja isplata mirovine.

Zato Easyev tata prima i dalje mirovinu.
Da te dopunim,umirovljenici mogu raditi na ugovor o djelu i od 01.01.2009. se ne plaćaju doprinosi kao do tada,već samo porez i prirez po ugovoru.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 08:12   #129
kako se za rad na taj nacin izdaje racun

ako umirovljenik radi honorarni posao, a ne postoji ugovor o djelu, a postoji nacin da primi isplatu na ziro racun mislim moze ga se isplatiti na ziro racun, kako takav umirovljenik moze izdati racun, treba li se negdje prijavljivati
neznalica9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 08:44   #130
Quote:
neznalica9 kaže: Pogledaj post
ako umirovljenik radi honorarni posao, a ne postoji ugovor o djelu, a postoji nacin da primi isplatu na ziro racun mislim moze ga se isplatiti na ziro racun, kako takav umirovljenik moze izdati racun, treba li se negdje prijavljivati

Ma ne može izdavati račun,ako nešto radi(a može samo prek ugovora)onda MORA imati ugovor inače se smatra rad na crno.
A zašto ne postoji ugovor,pa nije ga teško napraviti i tak se doprinosi više ne plaćaju na rad umirovljenika po ugovoru,nego samo porez i prirez.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 08:50   #131
Quote:
kyra_zg kaže: Pogledaj post
Moze li se ugovor o djelu sporazumno prekinuti?

Naime, u ugovoru o djelu koji sam potpisala ne stoji nista o prekidu ugovora od strane izvrsitelja, pa me zanima ako pokrenem postupak o prekidu ugovora hocu li snositi ikakvu nadoknadu prema narucitelju.

Molim pomoc jer nemam pojma o tome
Pa sve zavisi što ste naveli u ugovoru.Ti potpišeš da ćeš obaviti posao a naručitelj da će ti isplatiti svotu za koju ste se dogovorili,i zadnji članak obično glasi"....za sve je nadležan Sud u...."
Ako naručitelj nije ispoštovao što ste se dogovorili,onda napravi Ugovor o raskidu ti kao izvršitelj i navedi što nije po dogovoru,.
Napiši malo detaljnije o čemu se radi da ti pobliže objasnim.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2009., 13:13   #132
radila sam nekoliko godina u učilištu preko ugovora na djelo. za to vrijeme sam bila i u radnom odnosu , ali i kao nezaposlena osoba.
zanima me na koji način mi mogu upisati taj radni staž. znam da se on utvrđuje prema iznosu koji mi je uplačen.

trebala bi otići u mirovinsko?
ili?
ja nemam nikave papire o tome.
__________________
Album robice
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 16:20   #133
Imam jednostavno pitanje: imam otvoreni "Registar poreznih obveznika", radim na proviziju i sama svaki mjesec plaćam doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje (cca 1700 Kn). Ako se sad još dodatno zaposlim i potpišem ugovor o djelu dali ću i dalje morati plaćati one doprinose od 1700 kn ili ne?
Unaprijed se zahvaljujem!
Josipa S. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 15:35   #134
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Može mi netko objasniti kako se regulira zdravstveno i mirovinsko preko tog
ugovora o djelu.
Nije mi uopće jasno dal se dobije zdravstvena iskaznica, preko koga je onda to zdravstveno, dal se upisuje mirovinski stažmu radnu knjižicu??
Ako ima netko tko radi preko takvog ugovora ili slučajno zna??
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora, ali mi nije jasno čemu onda tako velika davanja za njih??

Hvala!
Za ugovor o djelu izvođač ne prima plaću od naručitelja, već nakandu, tu nema radnog odnosa, pa onda nema niti obveznih doprinosa. Ali, ti sam sebi možeš plaćati doprinose kao dohotke od samostalnog rada (jer formalno nisi zaposlen). Ugovor o djelu postoji kada odeš kod friezera i on te pošiša za 50 kuna. Ili kod krojača.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 07:29   #135
Pročitajte malo i Zakon o radu
antisha1212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 08:45   #136
Quote:
antisha1212 kaže: Pogledaj post
Pročitajte malo i Zakon o radu
Zakon o radu uređuje ugovor o radu, a ugovor o djelu jest ugovor obveznog prava i uređen je Zakonom o obveznim odnosima.

U Zakonu o radu samo stoji presumpcija da se, ukoliko poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno, a to smo već spominjali ovdje.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 10:50   #137
khm...

Visa003 To je strašno. Kad tako nešto čujem, i ne želim se zaposlit. Ja bi poludio.

Htio bi pitat, vezano za ugovore o djelu, što se tiče glazbenika, ako netko zna konkretno;
sviram po svatovima, nas 5 tvore jedan bend. Godišnje imamo cca 20-ak svatova + kojekakve manje svirkice. Za svatove svaki član uzima 1200kn.
Sada je nekakav porezni insperktorat počeo obilazit sale i provjeravat glazbenike, al nitko ne zna izgleda što oni hoće!
Zamp plaćaju organizatori skupa/svadbe, HGU navodno nema veze s ničim, ugovor o djelu što vrijedi kada mi kao bend nismo prijavljeni nigdje... I ne znam.
amadeusvk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 11:13   #138
A zašto niste prijavljeni? Možda kao obrt?
Kako formirate cijene nastupa, izdajete račun??
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 07:49   #139
Quote:
decec kaže: Pogledaj post
A zašto niste prijavljeni? Možda kao obrt?
Kako formirate cijene nastupa, izdajete račun??
ako smo izdali račun i ako nam je isplaćen bruto iznos na žiro šta sada moramo napraviti i u kojem vremenu
helica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 10:51   #140
Pitanje; frend je stalno zaposlen (ugovor na neodređeno).
Sad mu se ukazala prilika za drugi povremeni posao, poslodavac kaže da bi plaćanje bilo preko ugovora o djelu.
Što to točno znači, odnosno koje obveze ima zaposlenik preko ugovora o djelu (osim da mora imati žiro-račun na koji će ići uplate)?
Tko plaća porez, pretpostavljam poslodavac? Ima li zaposlenik kakvih posebnih obaveza, npr. da li to mora prijaviti svom stalnom poslodavcu, poreznoj, nekome...ili?
Hvala.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.